Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 51

Θέμα: Dunlop Sportmax GP Racer D211...

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
    Κορυφαια επιλογη!Ειδικα για μικτη χρηση δρομος-πιστα.
    To 18 psi πισω ειναι σωστο κ καρατσεκαρισμενο για πιστα (αν εχει ψυχρα βαζεις κ 17).Στον δρομο αλλαζει.
    Σημαντικη ειναι κ η επιλογη γομας.Σου προτεινω medium μπρος-πισω.Συνηθησμενη αναλογια υπο νορμαλ συνθηκες (σωστο setup) 2 πισω-1 μπροστα.
    Καλες βολτες!
    σε ευχαριστω, εβαλα soft μπροστα και medium πισω...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    τα rr και τα gp εχουν αισθητα σκληροτερους σκελετους απο τα αντιστοιχα αλλων εταιρειων,γι αυτο και μπορουν να λειτουργησουν με χαμηλοτερες πιεσεις δινοντας μεγαλυτερη επιφανεια πατηματος στο πελμα,χωρις να βγαζουν ελαστικοτητες...

    σε cbr 600 ,gsxr 600 και r6 που εχω δουλεψει και δοκιμασει προσωπικα gp,δουλευαν ιδανικα στον δρομο με 28αρια μπρος πισω...πιστα ,αναλογως οδηγου επαιζαν μεταξυ 23-26...

    ακομη και στο μπουσα που εχω τα rr ,παρολο το βαρος του,μεγιστη προσφυση εχω με 29-31 μπροστα και 30-32 πισω ,οταν σε οποιοδηποτε αλλο αντιστοιχο λαστιχο χρειαζομαι τουλαχιστον 6 psi πανω για να μην λειτουργουν ως τριτη αναρτηση...

    με το 600,οσο γρηγορος κι αν εισαι μην δοκιμασεις για κανεναν λογο 18 πισω διοτι δεν θα το ζεστανεις ποτε οσο χρειαζεται ετσι ωστε να διασταλλει ο αερας αρκετα και θα σου βγαλει ελαστικοτητες στον σκελετο...παιξε αρχικα με 26-28 μπροστα,24-25 πισω και βλεπεις...

    το 18αρι απλως ξεχασε το μια και η αναφορα και μονο απο οποιονδηποτε ειναι για γελια...(οποιος θελει να διαφωνησει επ αυτου be my guest)...

    περαν αυτων,να ξακαθαρισουμε καποια πραγματακια...

    ναι μεν το λαστιχο ειναι το καλυτερο εδω και πολλα χρονια,αλλα οταν υπαρχουν αναβατες που με πιρελια,μισελεν κλπ γυρνανε στο 22,οποιος γυρναει παραπανω,δεν του φταινε τα λαστιχα,αλλα οι ικανοτητες του σε οδηγηση και στησιμο...

    οι χαωδεις διαφορες ( 2-3 δευτ.)που ειδαν αγωνιζομενοι του 27-28-29 ,εχουν να κανουν καθαρα με την δυνατοτητα του συγκεκριμενου ελαστικου να "μαζευει" προβληματα αναρτησεων,"θαρρους" και γραμμων...

    σε τοπ οδηγους οι διαφορες ειναι αισθητα μικροτερες και παιζουν κατω απο δευτερολεπτο...διαφορα η οποια ειναι φυσικα τεραστια σε οριακους χρονους,αλλα οχι το χαος των "αργων"...

    προσωπικη συμβουλη...μαθετε πρωτα να οδηγειτε σωστα και βασικοτατα,να σεταρετε σωστα το μηχανακι σας και μετα ασχοληθειτε με διαφορες ελαστικων...τα dunlop σιγουρα θα σας κανουν να πατε πιο γρηγορα με την ιδια αισθηση ασφαλειας,αλλα η βελτιωση θα ναι πλασματικη...εκτος εαν το μονο που σας ενδιαφερει ειναι το νουμερο του γυρολογιου,οποτε βαλτε τα και παιξτε το μουρες με τα χαρτακια των γυρολογιων...
    Πραγματικα ωρες-ωρες σε πιανει ενας μυστηριος οιστρος κ αρχιζεις κ γραφεις οτι να'ναι..
    Κ καλα να τα γραφει κανας χ ασχετος-πικραμενος φορουμιστας αλλα εσενα σε θεωρω κ γνωστη..
    Αρχικα λοιπον οι πιεσεις για τα 211GP σε πιστα ειναι 18-27 σε γενικες γραμμες κ εχουν δοκιμαστει σε μερικες εκατονταδες ζευγαρια μεχρι σημερα σε ελληνικες πιστες.Αν ειναι 600 η 1000 δεν εχει να κανει εκτος του οτι αλλαζει η διασταση του πισω (200 για 1000αρι,190 για 600αρι)
    Εκτος αν εννοεις να μπεις στις σερρες π.χ. κ να γυρνας βολτα στα 2 λεπτα+.Ναι τοτε μπορεις να βαλεις κ 26 οπως κ σε γρηγορη ασφαλτινη διαδρομη.
    Σε ρυθμους πιστας με τοσο ψηλες πιεσεις κ θα γλυστραει κ παιζει να καταστραφει απο cold tearing αφου δεν θα ερθει ποτε σε θερμοκρασια λειτουργιας.
    Το οτι αφου υπαρχουν οδηγοι που γυρνανε .22 με pirelli οι υπολοιποι δεν πρεπει να ασχολουνται με λαστιχα ειναι τελειως ακυρο..Ο Μπουστας π.χ. γυρναει με scooter 1.27,πρεπει κ οι υπολοιποι να μην παρουν ss μοτο μεχρι να κανουν κι'αυτοι το ιδιο?
    Επισης να σου θυμισω οτι 2-3 sec σε αναβατη του .28 ειναι αναλογικα το 0.6-0.8 που ψαχνει ο αναβατης του .21.
    Επισης τα dunlop δεν σου φτιαχνουν στησιμο απο μονα τους σε καμμια περιπτωση ουτε σου μαζευουν τις γραμμες
    Απλα ειναι καλυτερα κ παιρνεις το γκαζι πολυ νωριτερα μεσα στην στροφη.Επισης κρατανε την μεγιστη αποδοση για περισσοτερο.
    Τελευταιο "κουλο" που εγραψες ειναι αυτη η πλασματικη βελτιωση..
    Τι σημαινει παλι αυτο?Μηπως επειδη εγραψες χρονο με dunlop δεν ισχυει επειδη ειναι καλυτερο απο το π.χ pirelli?Τoτε κ ο χρονος του pirelli πλασματικος ειναι γιατι αν εισαι μαγκας καντον κ με ενα AVON κ.ο.κ.
    Αντε,κ καλο πασχα

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
    Πραγματικα ωρες-ωρες σε πιανει ενας μυστηριος οιστρος κ αρχιζεις κ γραφεις οτι να'ναι..
    Κ καλα να τα γραφει κανας χ ασχετος-πικραμενος φορουμιστας αλλα εσενα σε θεωρω κ γνωστη..
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    λιγη υπομονη,μια και πηζω στην δουλεια και θα σε φτιαξω ομορφα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  4. #34
    I LOVE moto.gr !!!

    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Για το θέμα των πιέσεων
    http://dunlopracing.com/tires-products/d211gp/
    Μου κάνει επίσης εξαιρετική εντύπωση στο link ότι για ένα λάστιχο καθαρά αγωνιστικό μιλάνε για βόλτες στον δημόσιο δρόμο και τις πιέσεις που πρέπει να έχει.Με άλλα λόγια, ανάλογα την χρήση βάζουμε τις πιέσεις χωρίς άλλα προβλήματα.Τα έχω πάρει και σύντομα θα τα δοκιμάσω.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Για το θέμα των πιέσεων
    http://dunlopracing.com/tires-products/d211gp/
    Μου κάνει επίσης εξαιρετική εντύπωση στο link ότι για ένα λάστιχο καθαρά αγωνιστικό μιλάνε για βόλτες στον δημόσιο δρόμο και τις πιέσεις που πρέπει να έχει.Με άλλα λόγια, ανάλογα την χρήση βάζουμε τις πιέσεις χωρίς άλλα προβλήματα.Τα έχω πάρει και σύντομα θα τα δοκιμάσω.

    δεν ειναι καθαρα αγωνιστικο.
    αν ηταν δεν θα ειχε χαραξη. θα ηταν slick.
    απλα ειναι γομα που κανει και για δρομο οπως τα Race Dragon Supercorsa-Pro της pirelli..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dragon-supercorsa-pro-race-sc2-rear-tire.jpg 
Προβολές:	1021 
Μέγεθος:	63,8 KB 
ID:	224259

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    δεν ειναι καθαρα αγωνιστικο.
    αν ηταν δεν θα ειχε χαραξη. θα ηταν slick.
    απλα ειναι γομα που κανει και για δρομο οπως τα Race Dragon Supercorsa-Pro της pirelli..
    3 δελιδες εχει η συγκεκριμενη σελιδα...αυτο ηταν το πιο μεγαλο λαθος που ακουσα...για να μην το χαρακτηρισω διαφορετικα.
    Ο DrIoannis μιλαει για τα D211 GP και οχι τα D211 GP Racer (αν διαβασεις προσεχτικα θα το δεις). Ποτε θα μαθετε επιτελους αυτη την διαφορα? Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
    Το D211 GP ειναι track-race...αυστηρα και μονο με τη ζυγαρια να γερνει προς το race, γι'αυτο δεν κανει για βολτες σε ανοιχτους δρομους...καθως κορδελιαζει σε παρατεταμενες ευθειες με 280χλμ+. Δεν εχει φτιαχτει γι'αυτο!
    Το D211 GP Racer ειναι Road-Track με τη ζυγαρια να γερνει προς το track.

    Μαθε παιδι μου γραμματα!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    3 δελιδες εχει η συγκεκριμενη σελιδα...αυτο ηταν το πιο μεγαλο λαθος που ακουσα...για να μην το χαρακτηρισω διαφορετικα.
    Ο DrIoannis μιλαει για τα D211 GP και οχι τα D211 GP Racer (αν διαβασεις προσεχτικα θα το δεις). Ποτε θα μαθετε επιτελους αυτη την διαφορα? Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
    Το D211 GP ειναι track-race...αυστηρα και μονο με τη ζυγαρια να γερνει προς το race, γι'αυτο δεν κανει για βολτες σε ανοιχτους δρομους...καθως κορδελιαζει σε παρατεταμενες ευθειες με 280χλμ+. Δεν εχει φτιαχτει γι'αυτο!
    Το D211 GP Racer ειναι Road-Track με τη ζυγαρια να γερνει προς το track.

    Μαθε παιδι μου γραμματα!

    :a12: :a12:

    παρε ματι και τα Road Dragon Supercorsa-Pro


    τωρα βρες τις διαφορες...:rotflmao:

    δες και τις τιμες τους εδω

    αφου οπως λες ομως ειναι "ειναι track-race...αυστηρα και μονο " γιατι το site δινει οδηγιες για πιεσεις ΚΑΙ για τον δρομο?
    συγκεκριμενα:
    Note: For street riding, follow the motorcycle owner’s manual for air pressure recommendations. For track or race use, optimal air pressures vary with track conditions but general suggested air pressures are above.


    αλλωστε εγω δεν εχω δει πολλα "track-race...αυστηρα και μονο " να εχουν χαραξη...εκτος αν μιλαμε για βροχινα. αλλα δεν ειναι βροχινα.
    τα d211gp racer ομως βγαινουν και χαρακτα και slicks. AYTA ειναι "track-race...αυστηρα και μονο "...


    οταν καποιοι πηγαιναν σχολειο, εγω διδασκα στους δασκαλους τους...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	raod_dragon_supercorsa_pro.jpg 
Προβολές:	997 
Μέγεθος:	14,6 KB 
ID:	224271

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    :a12: :a12:

    παρε ματι και τα Road Dragon Supercorsa-Pro


    τωρα βρες τις διαφορες...:rotflmao:

    δες και τις τιμες τους εδω

    αφου οπως λες ομως ειναι "ειναι track-race...αυστηρα και μονο " γιατι το site δινει οδηγιες για πιεσεις ΚΑΙ για τον δρομο?
    συγκεκριμενα:
    Note: For street riding, follow the motorcycle owner’s manual for air pressure recommendations. For track or race use, optimal air pressures vary with track conditions but general suggested air pressures are above.


    αλλωστε εγω δεν εχω δει πολλα "track-race...αυστηρα και μονο " να εχουν χαραξη...εκτος αν μιλαμε για βροχινα. αλλα δεν ειναι βροχινα.
    τα d211gp racer ομως βγαινουν και χαρακτα και slicks. AYTA ειναι "track-race...αυστηρα και μονο "...


    οταν καποιοι πηγαιναν σχολειο, εγω διδασκα στους δασκαλους τους...
    Τα Dragon Supercorsa-Pro τα ξερω και απο την καλη και απο την αναποδη. Ειναι ενα παρα πολυ καλο και τιμιο μηχανακι για τα λεφτα του...αφου μετα απο τοοοοσσσαααα χρονια επεσε κατω απο τα €300. Ενα λαστιχο δεν κρινεις αν ειναι καλο βαση της τιμης του ομως.

    Για πηγαινε και ρωτα στην αντιπροσωπια της Dunlop να σου πουν οτι τα D211 GP (οχι τα racer λεμε) εχουν ακριβως την ιδια γομα-σκελετο με τα slick της Dunlop. Απλα εχουν μια ελαφρια χαραξη. Δε νομιζω να πηγαινει το μυαλο σου στο οτι σε μερικα πρωταθληματα, επαγγελματικα & ερασιτεχνικα-τοπικα, οι προδιαγραφες ζητανε χαρακτα λαστιχα και οχι slick-αδουρες που απαγορευονται! (δες παγκοσμιο πρωταθλημα supersport).:ZZZ:

    Δεν ειπε ποτε κανενας...ουτε καν η Dunlop (οπως διαπιστωσες) οτι τα D211 GP δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις στο δρομο. Επισης και με τα slick μπορεις να πας απιστευτες ολο αδρεναλινη βολτες με ταυτοτητα στο στομα και ταπα ολα κατω....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ!
    Οταν λεμε λοιπον track-race αυστηρα...εννοουμε οτι εχουν φτιαχτει γι'αυτο! Στο δρομο πιθανοτατα δεν θα φτασουν ποτε τις απαιτουμενες συνθηκες για να σου αποδοσουν (ενω ενα λαστιχο πολιτικο θα πλησιαζε πιο ευκολα σε αυτες).
    Αν εσυ θελει να τα βαλεις σε ενα motard και να παιζεις κολιες μεσα στην πολη...ειναι δικο σου θεμα. Δε στο απαγορευει κανεις...παρα μονο η συνειδηση σου που θα κλαις μετα που πεταξες ~€360.

    Δε θα ηθελα ποτε να σε ειχα δασκαλο!
    Χωρις παρεξηγηση...κουβεντα κανουμε.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    Τα Dragon Supercorsa-Pro τα ξερω και απο την καλη και απο την αναποδη. Ειναι ενα παρα πολυ καλο και τιμιο μηχανακι για τα λεφτα του...αφου μετα απο τοοοοσσσαααα χρονια επεσε κατω απο τα €300. Ενα λαστιχο δεν κρινεις αν ειναι καλο βαση της τιμης του ομως.

    Για πηγαινε και ρωτα στην αντιπροσωπια της Dunlop να σου πουν οτι τα D211 GP (οχι τα racer λεμε) εχουν ακριβως την ιδια γομα-σκελετο με τα slick της Dunlop. Απλα εχουν μια ελαφρια χαραξη. Δε νομιζω να πηγαινει το μυαλο σου στο οτι σε μερικα πρωταθληματα, επαγγελματικα & ερασιτεχνικα-τοπικα, οι προδιαγραφες ζητανε χαρακτα λαστιχα και οχι slick-αδουρες που απαγορευονται! (δες παγκοσμιο πρωταθλημα supersport).:ZZZ:

    Δεν ειπε ποτε κανενας...ουτε καν η Dunlop (οπως διαπιστωσες) οτι τα D211 GP δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις στο δρομο. Επισης και με τα slick μπορεις να πας απιστευτες ολο αδρεναλινη βολτες με ταυτοτητα στο στομα και ταπα ολα κατω....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ!
    Οταν λεμε λοιπον track-race αυστηρα...εννοουμε οτι εχουν φτιαχτει γι'αυτο! Στο δρομο πιθανοτατα δεν θα φτασουν ποτε τις απαιτουμενες συνθηκες για να σου αποδοσουν (ενω ενα λαστιχο πολιτικο θα πλησιαζε πιο ευκολα σε αυτες).
    Αν εσυ θελει να τα βαλεις σε ενα motard και να παιζεις κολιες μεσα στην πολη...ειναι δικο σου θεμα. Δε στο απαγορευει κανεις...παρα μονο η συνειδηση σου που θα κλαις μετα που πεταξες ~€360.

    Δε θα ηθελα ποτε να σε ειχα δασκαλο!
    Χωρις παρεξηγηση...κουβεντα κανουμε.

    εννοειται ρε οτι κουβεντα κανουμε, απλα αφορμης δοθεισης που εβαλε ο McTalas λαστιχακια, κοιταμε να δουμε τι θα βαλουμε και στα δικα μας μηχανακια και να συγκρινουμε με αυτα που ξερουμε και αγαπαμε (pirelli)...

    βασικα οποιο λαστιχο στεγνο εχει χαραξη ειναι για βγαλει εγκριση δρομου. (dot)
    επισης παιζουν και πολλες παρανοησεις με τις ονομασιες...
    π.χ. οι αμερικανοι τα λενε d211gp A (λογω ΑΜΑ) και επειδη υπαρχει και εκει εργοστασιο παραγωγης.
    οι ευρωπαιοι d211gp και d211gp racer.

    επισης υποπτευομαι οτι τα d211gp racer slicks ειναι ιδια με τα Superbike
    N-Tec slicks. απλα τα μεν παιζουν Ευρωπη και τα δε Αμερικη...

    για τις τιμες ειναι καθαρα υποκειμενικο και τι "προσωπο" θελει να κρατησει η εταιρεια. ειναι οπως τα αμαξια. ποτε μια BMW 1.6 δεν θα εχει τα ιδια λεφτα με ενα SEAT 1.6. παρ'οτι το SEAT μπορει να ειναι καλυτερο στα σημεια.
    ετσι και με τα λαστιχα. μεγαλη εταιρεια η Pirelli...μικροτερη η Dunlop. βγαζουν τις κορυφαιες σειρες τους και οι 2 και το μεν λαστιχο κανει 30€ πανω απο το δε. και υπαρχει η πεποιθηση απο ολους οτι το φτηνο ειναι και καλυτερο...

    τελος, δεν θα δεχομουν ποτε να σε ειχα μαθητη μου...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    εννοειται ρε οτι κουβεντα κανουμε, απλα αφορμης δοθεισης που εβαλε ο McTalas λαστιχακια, κοιταμε να δουμε τι θα βαλουμε και στα δικα μας μηχανακια και να συγκρινουμε με αυτα που ξερουμε και αγαπαμε (pirelli)...

    βασικα οποιο λαστιχο στεγνο εχει χαραξη ειναι για βγαλει εγκριση δρομου. (dot)
    επισης παιζουν και πολλες παρανοησεις με τις ονομασιες...
    π.χ. οι αμερικανοι τα λενε d211gp A (λογω ΑΜΑ) και επειδη υπαρχει και εκει εργοστασιο παραγωγης.
    οι ευρωπαιοι d211gp και d211gp racer.

    επισης υποπτευομαι οτι τα d211gp racer slicks ειναι ιδια με τα Superbike
    N-Tec slicks. απλα τα μεν παιζουν Ευρωπη και τα δε Αμερικη...

    για τις τιμες ειναι καθαρα υποκειμενικο και τι "προσωπο" θελει να κρατησει η εταιρεια. ειναι οπως τα αμαξια. ποτε μια BMW 1.6 δεν θα εχει τα ιδια λεφτα με ενα SEAT 1.6. παρ'οτι το SEAT μπορει να ειναι καλυτερο στα σημεια.
    ετσι και με τα λαστιχα. μεγαλη εταιρεια η Pirelli...μικροτερη η Dunlop. βγαζουν τις κορυφαιες σειρες τους και οι 2 και το μεν λαστιχο κανει 30€ πανω απο το δε. και υπαρχει η πεποιθηση απο ολους οτι το φτηνο ειναι και καλυτερο...

    τελος, δεν θα δεχομουν ποτε να σε ειχα μαθητη μου...
    Τα D211GP-A είναι από τα λεγόμενα των Αμερικάνων σαφώς κατώτερα από τα DOT N-Tec D211GP made in UK.
    Το κάθε κορυφαίο λάστιχο κάθε εταιρίας είναι πολύ καλό και ακολουθεί δική του σχολή.Έτσι πχ τα αγωνιστικά της Pirelli έχουν πιο μαλακό σκελετό και πιο ομαλή κορώνα σε σχέση με τα Michelin και τα Danlop που έχουν πιο σκληρό σκελετό και πιο απότομη κορώνα.Τα Pirelli φιλτράρουν πιο πολύ τον δρόμο και δεν σου πετάνε in your face όλες τις πληροφορίες, ενώ τα Dunlop&Michelin απλά καταλαβαίνεις και το παραμικρό.Όλα αυτά πρέπει ο κάθε οδηγός να ζυγίσει και να τα δοκιμάσει μέχρι να αποφασίσει τι βολεύει τον ίδιο και την μηχανή του.Δεν υπάρχει ΚΑΚΟ λάστιχο στις μέρες μας!Υπάρχει κακή επιλογή ελαστικού για την συγκεκριμένη δουλειά που χρησιμοποιείται.Δεν υπάρχει ΚΑΚΟ λάστιχο στις μέρες μας!Υπάρχει κακή επιλογή ελαστικού για την συγκεκριμένη δουλειά που χρησιμοποιείται.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Τα D211GP-A είναι από τα λεγόμενα των Αμερικάνων σαφώς κατώτερα από τα DOT N-Tec D211GP made in UK.
    Το κάθε κορυφαίο λάστιχο κάθε εταιρίας είναι πολύ καλό και ακολουθεί δική του σχολή.Έτσι πχ τα αγωνιστικά της Pirelli έχουν πιο μαλακό σκελετό και πιο ομαλή κορώνα σε σχέση με τα Michelin και τα Danlop που έχουν πιο σκληρό σκελετό και πιο απότομη κορώνα.Τα Pirelli φιλτράρουν πιο πολύ τον δρόμο και δεν σου πετάνε in your face όλες τις πληροφορίες, ενώ τα Dunlop&Michelin απλά καταλαβαίνεις και το παραμικρό.Όλα αυτά πρέπει ο κάθε οδηγός να να ζυγίσει και να τα δοκιμάσει μέχρι να αποφασίσει τι βολεύει τον ίδιο και την μηχανή του.Δεν υπάρχει ΚΑΚΟ λάστιχο στις μέρες μας!Υπάρχει κακή επιλογή ελαστικού για την συγκεκριμένη δουλειά που χρησιμοποιείται.
    αυτο για τους Αμερικανους δεν το ξερω αλλα δεν μπορω και να το καταλαβω μιας και μιλαμε ουσιαστικα για το ιδιο λαστιχο!!
    τι να γινετε δλδ? να βαζουν λαθος μιγμα στο εργοστασιο της Αμερικης σε σχεση με αυτο της Αγγλιας?

    οσον αφορα τα αλλα λεμε ακριβως τα ιδια. 2η σελιδα, προτελευταιο post.

  13. #43
    devil's animal...δε θα συνεχισω την αντιδικια γιατι δασκαλος (εσυ φυσικα που τα ξερεις καλυτερα...ολα) και μαθητης (εγω που δεν ξερω ΑΛΛΑ δοκιμαζω για να μαθω) δεν προκειτε ποτε να συμφωνησουν.
    Μεχρι τωρα δεν ειχα βαλει ποτε dunlop σε κανενα μηχανακι που ειχα. Αντιθετως εχω αλλαξει πανω απο 2 ζευγαρια σε Bridgestone BT003 rs, Pirelli SBK slicks, Pirelli Supercorsa Pro και SC αλλα και Michelin Slicks.
    Ακουσα καλα λογια για τα D211 GP και τα εβαλα να δω πως ειναι. Εχω κανει μολις 180χλμ και πιστα-δρομο και μου φαινονται αρκετα καλα. Στα επωμενα χλμ θα μπορω να εκφερω πιο εδραιωμενη αποψη. Αν δεν μ'αρεσουν...δεν τα ξαναβαζω
    Το ιδο εκανα και μετα BT003. Τα βρηκα πολυ φτηνα (€240 τις γομες λεω)...τα ηθελα περισσοτερο για πιστα...τα φορεσα πιστα δρομο και αποφασισα οτι ενω ειναι ενα καλο λαστιχο η κορωνα του μπροστινου δεν με βολευει (ειναι πολυ αργη) και δεν τα ξαναβαζω! Απλα και ομορφα.
    Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις δοκιμασει τα D211!:a028:

    Καλη συνεχια..."δασκαλε"...ααα και να ενθαρυνεις τους μικρους σου μαθητες, να δοκιμαζουν...για να εχουν αποψη.:a026:

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    devil's animal...δε θα συνεχισω την αντιδικια γιατι δασκαλος (εσυ φυσικα που τα ξερεις καλυτερα...ολα) και μαθητης (εγω που δεν ξερω ΑΛΛΑ δοκιμαζω για να μαθω) δεν προκειτε ποτε να συμφωνησουν.
    Μεχρι τωρα δεν ειχα βαλει ποτε dunlop σε κανενα μηχανακι που ειχα. Αντιθετως εχω αλλαξει πανω απο 2 ζευγαρια σε Bridgestone BT003 rs, Pirelli SBK slicks, Pirelli Supercorsa Pro και SC αλλα και Michelin Slicks.
    Ακουσα καλα λογια για τα D211 GP και τα εβαλα να δω πως ειναι. Εχω κανει μολις 180χλμ και πιστα-δρομο και μου φαινονται αρκετα καλα. Στα επωμενα χλμ θα μπορω να εκφερω πιο εδραιωμενη αποψη. Αν δεν μ'αρεσουν...δεν τα ξαναβαζω
    Το ιδο εκανα και μετα BT003. Τα βρηκα πολυ φτηνα (€240 τις γομες λεω)...τα ηθελα περισσοτερο για πιστα...τα φορεσα πιστα δρομο και αποφασισα οτι ενω ειναι ενα καλο λαστιχο η κορωνα του μπροστινου δεν με βολευει (ειναι πολυ αργη) και δεν τα ξαναβαζω! Απλα και ομορφα.
    Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις δοκιμασει τα D211!:a028:

    Καλη συνεχια..."δασκαλε"...ααα και να ενθαρυνεις τους μικρους σου μαθητες, να δοκιμαζουν...για να εχουν αποψη.:a026:
    χαχαχαχ...:rotflmao: :rotflmao:

    χαιρομαι οταν ερχεσαι στα λογια μου.
    γιατι το 1ο μου post σ'αυτο το thread ηταν αυτο:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    Μπραβο ρε Γιωργακη (McTalas), για γινε λιγο το πειραματοζωο γιατι ανεβαινω τον Ιουνιο Σερρες και θελω να τα βαλω και εγω....



    τα qualifierRR σου εβγαλαν τοσα χλμ??
    οποτε εκανα σαφες εξ'αρχης οτι δεν τα εχω δοκιμασει ξανα και προτιθεμαι να τα βαλω γι'αυτο και θελω γνωμες...

    οπως επισης εχω γραψει οτι το καλυτερο ειναι να δοκιμαζουμε ΕΜΕΙΣ τα λαστιχα και να αποκταμε αποψη και να μην δινουμε πολυ βαση στις αποψεις των αλλων. (αργων, γρηγορων ή ακομα και ιδιων γυρολογιων)


    αφου λοιπον τα εχεις βαλει πανω τι καθομαστε και συζηταμε??
    κανε κανα χλμ (δρομο - πιστα) και πες μας εμπειριες...και σ'αυτο σοβαρολογω...


  15. #45
    προς το παρον ειναι οτι πιο μαλακο εχω βαλει, πεφτει τρελα και ειναι ξυραφι !!!!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF