Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 51 από 51

Θέμα: Dunlop Sportmax GP Racer D211...

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
    Πραγματικα ωρες-ωρες σε πιανει ενας μυστηριος οιστρος κ αρχιζεις κ γραφεις οτι να'ναι..
    Κ καλα να τα γραφει κανας χ ασχετος-πικραμενος φορουμιστας αλλα εσενα σε θεωρω κ γνωστη..
    Αρχικα λοιπον οι πιεσεις για τα 211GP σε πιστα ειναι 18-27 σε γενικες γραμμες κ εχουν δοκιμαστει σε μερικες εκατονταδες ζευγαρια μεχρι σημερα σε ελληνικες πιστες.Αν ειναι 600 η 1000 δεν εχει να κανει εκτος του οτι αλλαζει η διασταση του πισω (200 για 1000αρι,190 για 600αρι)
    Εκτος αν εννοεις να μπεις στις σερρες π.χ. κ να γυρνας βολτα στα 2 λεπτα+.Ναι τοτε μπορεις να βαλεις κ 26 οπως κ σε γρηγορη ασφαλτινη διαδρομη.
    Σε ρυθμους πιστας με τοσο ψηλες πιεσεις κ θα γλυστραει κ παιζει να καταστραφει απο cold tearing αφου δεν θα ερθει ποτε σε θερμοκρασια λειτουργιας.
    Το οτι αφου υπαρχουν οδηγοι που γυρνανε .22 με pirelli οι υπολοιποι δεν πρεπει να ασχολουνται με λαστιχα ειναι τελειως ακυρο..Ο Μπουστας π.χ. γυρναει με scooter 1.27,πρεπει κ οι υπολοιποι να μην παρουν ss μοτο μεχρι να κανουν κι'αυτοι το ιδιο?
    Επισης να σου θυμισω οτι 2-3 sec σε αναβατη του .28 ειναι αναλογικα το 0.6-0.8 που ψαχνει ο αναβατης του .21.
    Επισης τα dunlop δεν σου φτιαχνουν στησιμο απο μονα τους σε καμμια περιπτωση ουτε σου μαζευουν τις γραμμες
    Απλα ειναι καλυτερα κ παιρνεις το γκαζι πολυ νωριτερα μεσα στην στροφη.Επισης κρατανε την μεγιστη αποδοση για περισσοτερο.
    Τελευταιο "κουλο" που εγραψες ειναι αυτη η πλασματικη βελτιωση..
    Τι σημαινει παλι αυτο?Μηπως επειδη εγραψες χρονο με dunlop δεν ισχυει επειδη ειναι καλυτερο απο το π.χ pirelli?Τoτε κ ο χρονος του pirelli πλασματικος ειναι γιατι αν εισαι μαγκας καντον κ με ενα AVON κ.ο.κ.
    Αντε,κ καλο πασχα
    τελικα ο τσοι εκανε πολυ μεγαλυτερη ζημια απ οση ειχα υπολογισει στην αρχη...

    ας τα παρουμε λοιπον με την σειρα...

    ερχεται απο πανω απο το πουθενα και την σφυραει ασχημα σε ολο το ελληνικο γκριντ...ζορι φυσικα γιατι οταν καποιος ερχεται σπιτι σου και σε κανει γκομενα,οσο και να το κανεις ποναει...

    οποτε καπως επρεπε να βρεθει δικαιολογια,μια και αποκλειεται ο τυπος να ναι τετοιο τιμονι ετσι ωστε να μας κανει ανεμιστηρια...

    αρα ειναι τα λαστιχα...τι φοραει ο τυπος...dunlop...εμεις τι φοραμε? pirelli...ελα ρε φιλε...να τελικα η διαφορα...οποτε παει ο ενας και σπαει συμβολαιο ,τα φοραει και τα αλλαζει κατω απο τις ομπρελλες του παλιου λαστιχου,αλλα διαφορα μεγαλη δεν βλεπει...κατεβαινουν και οι υπολοιποι που μεχρι τοτε τρωγανε μπανανες στα δεντρα,τα φορανε,κατεβαζουν 2-3 δευτερολεπτα και αποκτουν και εμπεριστατωμενη αποψη,οταν μεχρι περσυ ηξεραν οτι dunlop φορανε μονο τα κουτια και οι νταλικες...

    η διαφορα στο 20-21 ειναι μισο sec ,στο 24-28 ειναι 2-3 sec αρα στο 35 θα ναι κανα δεκαρικο ε?αν δεν βλεπεις μονος σου την αστειοτητα της δηλωσης σου,τοτε υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα απ οσο θεωρουσα οτι υπαρχει...

    cold tearing...χμ...η dunlop προτεινει 21 πισω,οποτε ο ταλας που το παλληκαρι λεει οτι κανει βολτα και του λεω να βαλει 24 θα τα χαλασει...τα dot ε...με το 600 ε...εχεις καταπληκτικη λογικη το ξερεις?

    το κορυφαιο σου ειναι η δηλωση της μη υπαρξης διαφορας μεταξυ 600 και 1000 περαν της διαστασης...και φυσικα εχεις δικιο μια και τα δυο φορτιζουν ακριβως το ιδιο τα λαστιχα διοτι την παραπανω ροπη την εχουν τα 1000 μονο στο press kit...στον δρομο πανε το ιδιο...

    ενα λαστιχο μπορει να κριθει με εναν και μονον τροπο...απο τους καλυτερους(1 sec το πολυ διαφορα) και με τα καλυτερα στημενα μηχανακια...κι εκει φυσικα η διαφορα ειναι πολυ μικρη...

    οι πιο αργοι,πανε πιο αργα,με ιδια μηχανακια και ιδια λαστιχα επειδη κανουν κατι λαθος,ειτε οδηγικα ειτε σε σεταρισμα...οταν λοιπον φορανε το υπερπαγκοσμιο dunlop και κατεβαζουν 3 sec σαφεστατα και ειναι πλασματικο και να στο κανω λιανα μπας και το παρεις χαμπαρι...

    με το πιρελλι ας πουμε οτι γυρνας στο 24...και γυρνας τοσο επειδη δεν παιρνεις νωρις το γκαζι στην εξοδο και κρατας λιγοτερο τα φρενα στην εισοδο σου...σε αυτο φταινε,ειτε τα χερια σου,ειτε οι αναρτησεις σου...ας πουμε λοιπον οτι ειναι 80-20 αναρτηση χερια για να μην παρεξηγηθεις...

    εχεις λοιπον ,οπως συνηθιζεται ελλαδα,πανσκληρα ελατηρια και σκατα αποσβεσεις και το μηχανακι σου με τα πιρελλι μουριαζει στις εισοδους,επειδη δεν εχεις καλη πληροφορηση...στις εξοδους παιζεις με το High επειδη η πληροφορηση απο πισω ειναι το ιδιο χαλια...

    βαζεις λοιπον τις ντανλοπες με τον σκληροτερο σκελετο που ειναι και λιγο πιο κορωνατα ,βαζεις και 17-18 πισω επειδη το χουν τσεκαρει ολοι οι υπερπαγκοσμιοι με τα ιδια σκατα αναρτησεις με σενα και λενε οτι εκει δουλευει,οποτε ως δια μαγειας αποκτας τριτη αναρτηση...οι ελαστικοτητες που εχει με τις τοσο χαμηλες πιεσεις μαζευουν τα χαλια των αναρτησεων σου,οποτε παιρνεις το γκαζακι νωριτερα και λογω κορωνας μπροστα κρατας παραπανω τα φρενα σου...



    να λοιπον τα 2 sec κατω και το πολυποθητο 22...αρα φταινε τα λαστιχα ρε συ κι οχι οι γνωσεις του μηχανικου σου,η οι δικες σου...ο αλλος που γυρναει στο 21 με τα πιρελλι ειναι το θαυμα της φυσης και το ανυπερβλητο ταλεντο ρε συ...α...παιρνει και πολλα ρισκα...

    αλλα θα μου πεις,εδω ολοι οι παγκοσμιοι,μολις χαιδεψουν το 27 τρεχουν να φορεσουν ohlins μια και το μηχανακι δεν την παλευει για παρακατω με τις χερουκλες τους και θελουν και 30 ακομη αλογα γιατι σερνεται μωρε το ρημαδι και δεν μπορω να κατεβασω...

    τωρα βεβαια το οτι ο σβαντζ στα 50 του εκανε περιπατο στο 24 με εντελως στοκ κ7,σε μια πιστα που εβλεπε πρωτη φορα στην ζωη του και οδηγουσε στο 50% του το χουν κανει ολοι γαργαρα,γιατι ο σβαντζ εχει εναν μαγικο τροπο να κανει τα μηχανακια να γυριζουν γρηγοροτερα απ οτι μπορουν κατασκευαστικα...

    θα το πω για τελευταια φορα...μαθετε να οδηγατε και να στηνετε και αφηστε τα λαστιχα για το τελος...στο παγκοσμιο στερεωμα οι χρονοι με αυτα ειναι 2-4 δεκατα κατω,αναλογως οδηγου...οχι κανα δυο ωρες,οπως εδω ελλαδα...ναι βοηθανε πολυ τον φοβισμενο και φτιαχνουν και αναρτησεις,αλλα ΔΕΝ ειναι τοσο καλυτερα οσο νομιζετε...εγω ειμαι αυτος που εδω και 10 χρονια ωρυεται για την ανωτεροτητα τους...αλλα να ξερουμε και για τι πραγμα μιλαμε...

    κλεινοντας να τονισω για μια ακομη φορα οτι η γνωμη η δικη σου καθως και του οποιοδηποτε αλλου,μη φιλου μου,αναφορικα με τις γνωσεις μου και τον χαρακτηρα μου,μου ειναι παγερα αδιαφορη...οποτε τα σχολια σου επ αυτης αντιλαμβανεσαι που γραφονται...

    ευτυχισμενος ο καινουριος πασχας και σε εσενα...

    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Θα συμφωνήσω με τον reinmeister στο ότι οι σύγχρονες μηχανές μπορούν να γυρίσουν εξαιρετικά γρήγορα χωρίς μετατροπές και με ένα καλό λάστιχο.Έτσι πχ το δικό μου γυρνάει με οδηγό τον Μπούστα σε τεστ 1.22 αν θυμάμαι καλά.Εγώ προσωπικά δεν θα δω ποτέ αυτό το νούμερο γιατί δεν κάνω προπόνηση,δεν έχω εμπειρία,δεν έχω το ίδιο ταλέντο βρε αδερφέ.Καλά μέχρι εδώ, αλλά ένα λάστιχο καλύτερο, που να βολεύει εμένα και την μηχανή όποιο και αν είναι (Pirelli,Dunlop,Michelin...) θα με βοηθήσει να εξελιχθώ.Όπως λέει ο reinmeister, να ανοίξω πιο νωρίς το γκάζι,να βοηθήσει τις αναρτήσεις και συμπληρώνω την συνέχεια, να φρενάρω πιο αργά, να το "κόψω" πιο απότομα .Με αυτό τον τρόπο με βοηθάει να μην παλεύω και να συγκεντρωθώ στις καλύτερες γραμμές, δηλ. να εξελιχθώ σαν οδηγός.

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    τελικα ο τσοι εκανε πολυ μεγαλυτερη ζημια απ οση ειχα υπολογισει στην αρχη...

    ας τα παρουμε λοιπον με την σειρα...

    ερχεται απο πανω απο το πουθενα και την σφυραει ασχημα σε ολο το ελληνικο γκριντ...ζορι φυσικα γιατι οταν καποιος ερχεται σπιτι σου και σε κανει γκομενα,οσο και να το κανεις ποναει...

    οποτε καπως επρεπε να βρεθει δικαιολογια,μια και αποκλειεται ο τυπος να ναι τετοιο τιμονι ετσι ωστε να μας κανει ανεμιστηρια...

    αρα ειναι τα λαστιχα...τι φοραει ο τυπος...dunlop...εμεις τι φοραμε? pirelli...ελα ρε φιλε...να τελικα η διαφορα...οποτε παει ο ενας και σπαει συμβολαιο ,τα φοραει και τα αλλαζει κατω απο τις ομπρελλες του παλιου λαστιχου,αλλα διαφορα μεγαλη δεν βλεπει...κατεβαινουν και οι υπολοιποι που μεχρι τοτε τρωγανε μπανανες στα δεντρα,τα φορανε,κατεβαζουν 2-3 δευτερολεπτα και αποκτουν και εμπεριστατωμενη αποψη,οταν μεχρι περσυ ηξεραν οτι dunlop φορανε μονο τα κουτια και οι νταλικες...

    η διαφορα στο 20-21 ειναι μισο sec ,στο 24-28 ειναι 2-3 sec αρα στο 35 θα ναι κανα δεκαρικο ε?αν δεν βλεπεις μονος σου την αστειοτητα της δηλωσης σου,τοτε υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα απ οσο θεωρουσα οτι υπαρχει...

    cold tearing...χμ...η dunlop προτεινει 21 πισω,οποτε ο ταλας που το παλληκαρι λεει οτι κανει βολτα και του λεω να βαλει 24 θα τα χαλασει...τα dot ε...με το 600 ε...εχεις καταπληκτικη λογικη το ξερεις?

    το κορυφαιο σου ειναι η δηλωση της μη υπαρξης διαφορας μεταξυ 600 και 1000 περαν της διαστασης...και φυσικα εχεις δικιο μια και τα δυο φορτιζουν ακριβως το ιδιο τα λαστιχα διοτι την παραπανω ροπη την εχουν τα 1000 μονο στο press kit...στον δρομο πανε το ιδιο...

    ενα λαστιχο μπορει να κριθει με εναν και μονον τροπο...απο τους καλυτερους(1 sec το πολυ διαφορα) και με τα καλυτερα στημενα μηχανακια...κι εκει φυσικα η διαφορα ειναι πολυ μικρη...

    οι πιο αργοι,πανε πιο αργα,με ιδια μηχανακια και ιδια λαστιχα επειδη κανουν κατι λαθος,ειτε οδηγικα ειτε σε σεταρισμα...οταν λοιπον φορανε το υπερπαγκοσμιο dunlop και κατεβαζουν 3 sec σαφεστατα και ειναι πλασματικο και να στο κανω λιανα μπας και το παρεις χαμπαρι...

    με το πιρελλι ας πουμε οτι γυρνας στο 24...και γυρνας τοσο επειδη δεν παιρνεις νωρις το γκαζι στην εξοδο και κρατας λιγοτερο τα φρενα στην εισοδο σου...σε αυτο φταινε,ειτε τα χερια σου,ειτε οι αναρτησεις σου...ας πουμε λοιπον οτι ειναι 80-20 αναρτηση χερια για να μην παρεξηγηθεις...

    εχεις λοιπον ,οπως συνηθιζεται ελλαδα,πανσκληρα ελατηρια και σκατα αποσβεσεις και το μηχανακι σου με τα πιρελλι μουριαζει στις εισοδους,επειδη δεν εχεις καλη πληροφορηση...στις εξοδους παιζεις με το High επειδη η πληροφορηση απο πισω ειναι το ιδιο χαλια...

    βαζεις λοιπον τις ντανλοπες με τον σκληροτερο σκελετο που ειναι και λιγο πιο κορωνατα ,βαζεις και 17-18 πισω επειδη το χουν τσεκαρει ολοι οι υπερπαγκοσμιοι με τα ιδια σκατα αναρτησεις με σενα και λενε οτι εκει δουλευει,οποτε ως δια μαγειας αποκτας τριτη αναρτηση...οι ελαστικοτητες που εχει με τις τοσο χαμηλες πιεσεις μαζευουν τα χαλια των αναρτησεων σου,οποτε παιρνεις το γκαζακι νωριτερα και λογω κορωνας μπροστα κρατας παραπανω τα φρενα σου...



    να λοιπον τα 2 sec κατω και το πολυποθητο 22...αρα φταινε τα λαστιχα ρε συ κι οχι οι γνωσεις του μηχανικου σου,η οι δικες σου...ο αλλος που γυρναει στο 21 με τα πιρελλι ειναι το θαυμα της φυσης και το ανυπερβλητο ταλεντο ρε συ...α...παιρνει και πολλα ρισκα...

    αλλα θα μου πεις,εδω ολοι οι παγκοσμιοι,μολις χαιδεψουν το 27 τρεχουν να φορεσουν ohlins μια και το μηχανακι δεν την παλευει για παρακατω με τις χερουκλες τους και θελουν και 30 ακομη αλογα γιατι σερνεται μωρε το ρημαδι και δεν μπορω να κατεβασω...

    τωρα βεβαια το οτι ο σβαντζ στα 50 του εκανε περιπατο στο 24 με εντελως στοκ κ7,σε μια πιστα που εβλεπε πρωτη φορα στην ζωη του και οδηγουσε στο 50% του το χουν κανει ολοι γαργαρα,γιατι ο σβαντζ εχει εναν μαγικο τροπο να κανει τα μηχανακια να γυριζουν γρηγοροτερα απ οτι μπορουν κατασκευαστικα...

    θα το πω για τελευταια φορα...μαθετε να οδηγατε και να στηνετε και αφηστε τα λαστιχα για το τελος...στο παγκοσμιο στερεωμα οι χρονοι με αυτα ειναι 2-4 δεκατα κατω,αναλογως οδηγου...οχι κανα δυο ωρες,οπως εδω ελλαδα...ναι βοηθανε πολυ τον φοβισμενο και φτιαχνουν και αναρτησεις,αλλα ΔΕΝ ειναι τοσο καλυτερα οσο νομιζετε...εγω ειμαι αυτος που εδω και 10 χρονια ωρυεται για την ανωτεροτητα τους...αλλα να ξερουμε και για τι πραγμα μιλαμε...

    κλεινοντας να τονισω για μια ακομη φορα οτι η γνωμη η δικη σου καθως και του οποιοδηποτε αλλου,μη φιλου μου,αναφορικα με τις γνωσεις μου και τον χαρακτηρα μου,μου ειναι παγερα αδιαφορη...οποτε τα σχολια σου επ αυτης αντιλαμβανεσαι που γραφονται...

    ευτυχισμενος ο καινουριος πασχας και σε εσενα...

    Παρατηρω τα γραφομενα σου κ οφειλω να ομολογησω οτι το σεναριο σου εχει μια λογικη,μια σωστη σχεση αιτιας-αποτελεσματος (αν κ κοβεις-ραβεις κατα πως σε συμφερει)κ μια σφιχτη δομη που βοηθα τον αναγνωστη
    Το θεμα ειναι οτι ενω βασιζονται σε φανταστικα δεδομενα κ προσωπικες εκτιμησεις,τα πλασαρεις σαν την απολυτη αληθεια την οποια μ'ενα μαγικο τροπο μονο εσυ κατεχεις,αφου οι κατ'εξοχην ασχολουμενοι με το αντικειμενο, γνωριζουν τον μηδενισμο κ την απορριψη κ αφηνονται να ζησουν μεσα στο σκοταδι τους
    Επι του προκειμενου τωρα,αρχικα να παρατηρησω πως να φερνεις σαν παραδειγμα κ μετρο συγκρισης ενα -εστω πρωην- παγκοσμιο πρωταθλητη κ υπερτιμονι (αναφεροντας κ τον χρονο του ο οποιος παρεπιπτωντος εχει αρβιλο-ξεχειλωσει απο .21-.27),αν κ μας τιμα,δεν βοηθαει..
    Εδω μ'ενα ταπεινο βουλγαρο παιζουμε κ χανουμε..Κ ξερεις γιατι φιλε?Γιατι αυτος ειναι επαγγελματιας οδηγος κ το να τον ανταγωνιστεις σαν χομπιστας ειναι ΠΟΛΥΥΥ ζορικο-μπεσα σου μιλαω
    Οσο για τα dunlopακια τωρα κ τις πιεσεις τους,μια κ απο κει ξεκινησε το θεμα,εγω προτεινα αυτες που μου ειπε με mail αγγλος εμπορος κ πρωην bsb αγωνιζομενος,κ μου επιβεβαιωσε κατ'ιδιαν ιταλος υπευθυνος του αγωνιστικου τμηματος τον αυγουστο στο mugello σε αγωνα του ιταλικου dunlop-cup.Διαπιστωσα κ μονος μου οτι δουλευουν,το ειδα κ σε αλλους αναβατες αγωνιζομενους κ μη,κ ειναι για χρηση πιστας κ οχι βολτας.
    Τα συγκεκριμενα λαστιχα τωρα ειναι κατα γενικη ομολογια ενα καλυτερο προιον που βοηθα τοσο τους μετριους οσο κ τους πρωτοκλασσατους.Τα δεκατακια των μεν κ οσο ανεβαινουν οι χρονοι ειναι δευτερολεπτα για τους δε,αν δεν το καταλαβαινεις σηκωνω χερια..
    Χερια θα σηκωνε μαλλον κ ο Jeremy Burgess μπροστα στην αυθεντια σου περι αναρτησεων αφου καταλαβαινεις για το συνολο των αναβατων το χαλι του στησιματος τους.Αληθεια πως το κανεις ρε c,που το βλεπεις,απο φωτο μετρας τα sag κ απο αποσταση κοβεις τις αποσβεσεις?
    Τελος παντων κ επειδη το κουρασαμε ξανακαλο πασχα κ προσοχη στα λιπαρα

  4. #49
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307


    μυρίζει μπαρούτι...

  5. #50
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Κανονικά μέρες που 'ναι θα την έβγαζα με σαρακοστιανά αλλά για την περίσταση καλό είναι και το ...
    Respect mah authoritah!!!!

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf


    μυρίζει μπαρούτι...
    Κανένα βεγγαλικό θα έσκασε πρόωρα...



    Μαντέψτε τι θα πάθει το thread.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF