Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Εξάτμιση σε Cbr 125 & περιμένω γνώμες απ'όλους σας?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912

    Εξάτμιση σε Cbr 125 & περιμένω γνώμες απ'όλους σας?

    Καλησπέρα και απο εμένα....

    Είναι το πρώτο μου θέμα και καλώς σας βρήκα,έχω ένα CBR 125 του 05' , σκυλί το χαίρομαι και το λατρεύω,αναβάθμιση σε μηχανή δηλαδή να πάρω άλλη ακόμα δεν θέλω ούτε θα κάνω ακόμα.

    Έχω μερικά χρήματα στην άκρη και επειδή με αυτά και με εκείνα ψάχνομαι, σκέφτομαι να αλλάξω εξάτμιση χώρια οτι έχει σκουριάσει,αρκετά στις ενώσεις,αλλά λέω να δώσω ένα άλλον αέρα στην μικρό-μηχανή μου .

    Έχω ακούσει διάφορα,για μοντέλα της Yoshimura που ταιρίαζουν και για άλλες εταιρίες.

    Το θέμα είναι , καλύτερο δεν είναι να πάρω φούλ σύστημα απο το τελικό ?

    Δηλαδή να πω τον ενδιασμό μου ...

    Μια Yoshimura κανονική αυθεντική που ταιριάζει τελικό έχει 250ευρώ,μόντέλο του '10
    όμως απο εξωτερικό μπορώ να φέρω Tyga εξάτμιση ολόσωμη με Carbon ,στα 260 απο εξωτερικό έκγυρα,όπως ακριβώς δηλαδή το λατρεύω.

    Θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας.

    Έχω ακούσει καλά λόγια για
    *Tyga
    *Yoshimura
    *Gianelli
    *Arrow
    για την συγκεκριμένη μικρό-μηχανή .

    Τι πιστεύετε?

    Να'στε καλα και να οδηγείτε προσεκτικά

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    κανείς ρε παιδιά ?

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Μάλλον την Arrow,θα την αφήσω,γιατί μόλις έμαθα από την αθηνα από τα κεντρικά την τιμή ths,τελικό 400 ευρώ ,μαζί με το υπόλοιπο σύστημα (λαιμός) αλλα 150 ευρώ.
    Οποτε μας μένει

    Gianelli
    Tyga

    Τι λέτε?

  4. #4
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι ειδικός βέβαια, πως στα 125 κυβικά, οποιαδήποτε εξάτμιση και να βάλεις καμία σημασία δεν έχει, παρά μόνο στο οπτικό αποτέλεσμα.

    Τα ίδια πράγματα θα σου δώσουν και οι δύο εξατμίσεις: Θόρυβο και μειωμένη ισχύ χαμηλά.

    Τουλάχιστον σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα εγώ, αφού μίλησα με μερικούς γνώστες μιας και το σκεφτόμουν να αλλάξω την εξάτμιση στο παπί μου....


    Στην περίπτωσή σου, ναι γενικά είναι καλύτερα να πάρεις φούλ σύστημα (ολόσωμη) παρά μόνο το τελικό και προσπάθησε να την συνδυάσεις με μια αλλαγή στο φίλτρο, για να δεις όντως κάποια διαφορά.


    Αυτά!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    ναι φίλτρο θα μπεί ,αυτό δεν είναι θέμα.

    Όσο για αυτό που λες φυσικά και έχει απόλυτα 100 % δίκιο ,απλά επειδή θέλω να την κρατήσω και άλλο καιρό ,γιατί δεν είναι εύκολο να πάρω άλλη,κτλ κτλ. να μην τα πολυλογώ απλά θέλω να της δώσω λίγο ζωή παράπανω ,δύναμη δεν θα πάρειγια μεγάλες διαφορές αλλά οριακά θα ζωντανέψει λίγο.

    Απλά ....

    Το θέμα είναι τι να βάλω ? Ολόσωμη κατέληξα 100 %,αλλά απο ποια εταιρία ?Δενέιναι να βάλω απο Arrow σίγουρα 550 ευρώ είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά.

    Κάποια άλλη γνώμη για κάποια συγκεκριμένη?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
    ναι φίλτρο θα μπεί ,αυτό δεν είναι θέμα.

    Όσο για αυτό που λες φυσικά και έχει απόλυτα 100 % δίκιο ,απλά επειδή θέλω να την κρατήσω και άλλο καιρό ,γιατί δεν είναι εύκολο να πάρω άλλη,κτλ κτλ. να μην τα πολυλογώ απλά θέλω να της δώσω λίγο ζωή παράπανω ,δύναμη δεν θα πάρειγια μεγάλες διαφορές αλλά οριακά θα ζωντανέψει λίγο.

    Απλά ....

    Το θέμα είναι τι να βάλω ? Ολόσωμη κατέληξα 100 %,αλλά απο ποια εταιρία ?Δενέιναι να βάλω απο Arrow σίγουρα 550 ευρώ είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά.

    Κάποια άλλη γνώμη για κάποια συγκεκριμένη?
    παρε μια sebring και πηγαινε την σ'ενα εξατμισα να στην κανει και high mount, να κανεις το κομματι σου.
    εναλλακτικα level...
    την ixil που εχει αυτος δεν την ξερω...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	h cb125r.jpg 
Προβολές:	411 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	224442

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    αν σου πω οτι επειδή τις είδα αυτές δεν μ'αρεσε καμία θα φταίω ?

    Μ'άρεσε πάρα πολύ η Arrow Dark Line (550 ευρω,απο μακρυα και αγαπημενοι)
    Η Tyga παρα πολυ που ειναι με φουλ συστημα,και πολυ καλη απο οτι εμαθα ειδικα η Performance.
    Επειτα ειδα για την Scorpion / Micron τις οποιες δεν τις εχω βρει φθηνα σχετικα με λαιμο κτλ.

    Kαμία ακόμη γνώμη ?

    όλα ευπρόσδεκτα.

  8. #8
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    http://www.motorcyclenews.com/ImgGal...554_441177.jpg

    Αυτή εδώ μου αρέσει (βγαίνει και σε άλλα χρώματα κτλπ) της micron. Δεν ξέρω τιμή και δεν νομίζω ότι θα δώσει τπτ όπως όλες οι άλλες άλλωστε. Δεν τα κάνει ακτοπλοϊκά και βενζίνη να πας μία βόλτα Ιταλία?
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    χαχαχα, σωστό και αυτό .

    Πολύ ωραίο σχέδιο ,ναι τα περισσότερα που λένε οτι δίνει και 15-20 % δεν τα πιστεύω αλλά εξ αρχής είπα οτι δεν με νοιάζει αυτό ,εγώ απλάθέλω να νιώσω κάτι διαφορετικό και να δώσω στην κούκλα μου λίγο παραπάνω...οτι μπορεί δηλαδή με ελάχιστη καταστροφή στην τσέπη.

    Αυτή που μου δείχνεις ξέρουμε εάν βγαίνει ολόσωμη ?

    Προς στιγμή έχουμε κρατημένο το εξής :

    http://cgi.ebay.co.uk/HONDA-CBR-125-...item53e39e367f

    Που βγαίνει 300 ευρώ ακριβώς με αποστολή στο σπίτι μου ,και με λαιμό μέσα,και είναι αρκετά καλή με πολύ όμορφο ήχο,δείνει κάτι ψηλά μόνο.

    Μετά έχουμε Scorpion / Micron που δεν γνωρίζουμε καν , τιμή και εάν υπάρχει φούλ συστήμα.

    Απλά ακυρώνω πλήρως την Yoshimura , γιατί όσο και έαν έψαξα στην εταιρία , δεν δείχνει οτι έβγαζε ποτέ,οπότε αυτή που πάνενα μου πουλήσουν θα είναι απο κανένα άλλο μοντέλο και θα έχω πρόβλημα,χώρια οτι δεν συμφέρει 250 ευρώ μόνο το τελικό ενώ με 300 παίρνω πχ την Tyga.Απλά την Yoshimura την αφήνω πλήρως.

    Και κοιτάμε τις υπόλοιπες...δεν συμφωνείτε?:rotflmao:

  10. #10
    Σε αυτό το σάιτ την arrow την βλέπω στα 286 ευρώ χωρίς μεταφορικά και μάλιστα full system:
    http://www.motorcycle-road-and-race....ucts_id=401492

    Επίσης φθνή η gianelli στα 254 ευρώ εδώ:
    http://www.myscooterparts.co.uk/moto...nda-cbr-125-r/

    Leovince 300 ευρώ:
    https://www.leovinceusa.com/cart/pro...7550&Year=2007

    Yoshimura (αν και κάτι δεν μάρέσει) 147 ευρώ και full system :
    http://cgi.ebay.co.uk/HONDA-CBR-125-...83438276451919

    Mivv:
    http://www.carpimoto.it/EN/34806_H-0...-CBR-125-R.htm

    Laser:
    https://www.bike-design.com/detail.p...l=0&shp_year=0

    Devil:
    http://www.wemoto.com/parts/picture/DF-54434/

    Endy 250e:
    http://www.motofan.com/accesorios/es...ystem/259985/f


    Υ.Γ. Πάρε Ninja 250 μετάχειρο.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    ειλικρινά είσαι άνθρωπος η άγγελος απεσταλμένος απο τον Θεό τέτοια μέρα για να μου φτιάξεις την διάθεση.

    Να'σε καλά!Επιτέλους βρήκα πράγματα που μπορώ να ακουμπήσω τις τιμές τους,και όχι να κλαίω απο το πρωί μέχρι το βράδυ.

    Η λατρεία μου απλά θα έχει λίγο ζωή παραπάνω σε 1-2 χρόνια,που πιστεύω οτι θα έχουμε μαζέψει τα χρήματα που χρειάζετε ,θα πάρω μεγαλύτερη και όχ 250R,ωραία θα ήταν αλλά εχω συνηθίσει τόσο καιρό με την άτιμη ... τι ώρα που ανεβάζει στροφές Αν και μικρό το χαίρομαι...είμαι απο τους ελάχιστους που χαίρονται την μικρό-μηχανή αυτή,όλοι την κράζουν και κοροιδεύουν ,δεν είμαι σε αυτους χαίρομαι οτι έχω και το λατρευω

    Θα ψάξω τώρα το βράδυ μετά τα χρόνια πολλά και το φαγοπότι ... να δω τι παίζει κτλ. να'σε καλά και πάλι

    Αααακαι να μην ξεχάσω χρόνια πολλά σε όλους σας παιδιά
    Αντε να μπαινετε στο θεμα να βλεπετε νεοτερα

    Θα ενημερώσω μόλις εχω μια οπτική γωνία έως τότε ελευθερα τα Comment,να'στε όλοι καλά

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
    ... τι ώρα που ανεβάζει στροφές Αν και μικρό το χαίρομαι...είμαι απο τους ελάχιστους που χαίρονται την μικρό-μηχανή αυτή,όλοι την κράζουν και κοροιδεύουν ,δεν είμαι σε αυτους χαίρομαι οτι έχω και το λατρευω
    ωραίος.

    Καλό ψάξιμο.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Στα γρήγορα πάντως και με βάση την τιμή και μάλιστα αυτό που θέλω κλείνω προς...

    Arrow,ελκυστική η τιμή της απο οτι μου είπαν εδώ,των 550 ευρώ και μου έπεσαν 10 φορές τα μαλλία
    Gianelli ,γιατί και αυτή έχει ελκυστική τιμή ,αλλά έχει και το Carbon Που είναι ακόμα μεγαλύτερη αδυναμία ,έχω ντυμένα το Tank Pad και το Κοντέρ με Carbon,οπότε θα δέσει με την υπόλοιπη μηχανή.
    Mivv αν και τσουχτερή τιμή την κοιτάω και αυτήν ,γιατί έχει Carbon
    τέλος κοιτάω και την Tyga που έδωσα το λινκ ποιο πάνω γιατί έχει πολύ ελκυστική τιμή.

    όλες έχουν πολύ ωραίο ήχο ,και η κάθε μια είναι μοναδική στο είδος της.

    Μας ενδιαφέρει το καλό και το ποιο συμφέρον για εμένα.

    Περιμένω και μια τιμή απο άτομο που έχει βάλει Devil να μου πεί κόστος απο που την πήρε,έστειλα και e-mail στην εταιρία που δίνει την 1η Arrow που μου είπες,να δούμε πόσο βγαίνουν τα μεταφορικά.

    Πιστεύω συνολικά οτι ένα πλήρες σύστημα θα μου βγεί στα ~300 ευρώ περίπου με μεταφορικά για όλα,πάνω κάτω.

    Η τιμή είναι καλή αν και πονάει αλλά αξίζει

    Θα ψαχτώ και άλλο,κάτι που ξέρω στα σίγουρα μόνο να πω είναι οτι η Titanium DL Arrow που μου είπες δίνει έγκυρα 1.1 άλογα,όχι προπαγάνδες,είναι η TOP απο εταιρία για το CBRαράκι.

    Επίσης η Yoshimura το έλεγξα μέσω της ίδιας της εταιρίας είναι μούφα αυτή που δίνει αυτός Custom-made ,και την πουλάει ως Yoshimura...

    Αυτά απο το παραλύρημα ενός τρελού :ZZZ:

    Edit: Υ.Γ : Ξέχασα να πω οτι απο εβδομάδα θα ρωτήσω και για φούλ σύστημα απο το MotoMarket για την Micron εάν υπάρχει κόστος και φυσικά εάν έχει Carbon :rotflmao:

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2011, 15:05
  2. cbr 125 < HELP !! συμβουλές, γνώμες
    από lamaki στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:07
  3. Εξάτμιση σε Cbr 600 F
    από GABBER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2008, 22:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF