Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Τουρκία και μοτοσυκλέτα

  1. #1

    Τουρκία και μοτοσυκλέτα

    Παρόλο που, λόγω δουλειάς, δεν βλέπω πολύ τηλεόραση, κόλλησα μαζί με τον γιό μου στο τούρκικο σήριαλ που προβάλλει το MEGA.
    Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να δω τον τουρκικό τρόπο ζωής και το πως, μέσω της τηλεόρασης, μας βλέπουν.

    Τι σχέση έχει αυτό με τις μηχανές ;

    Απ΄ ότι θυμάμαι, πριν ένα - δύο χρόνια κάποια παιδιά είχαν οργανώσει ένα ταξίδι στην Τουρκία και είχε γίνει συννενόηση και συνάντηση με τούρκους μοτοσυκλετιστές. Οι εντυπώσεις τους ήταν θετικές.

    Βάλτε ότι τον Οκτώβριο γίνεται αγώνας του παγκοσμίου στην Κων/πολη, και θα ήθελα να δω έναν αγώνα ζωντανό, από κοντά.

    Τι λέτε, αξίζει να τους εμπιστευτώ, να πάω και να γυρίσουμε, εγώ και η μηχανή μου, ή θα μας φάνε ο σωβινισμός και το μίσος τους ;

    Με φίλους θεσσαλονικιούς μοτοσυκλετιστές που το συζητήσαμε, υπάρχει η ίδια αμφιβολία. Αξίζει ή όχι να πάμε Τουρκία ; Τι θα βρούμε εκεί ; Πως θα μας φερθούν - αντιμετωπίσουν ;


    Τους περισσότερους από εσάς τους ξέρω μέσα από την οθόνη του Η/Υ και τα ψευδώνυμά τους. Σας θεωρώ όμως φίλους, που τραβάμε το ίδιο ζόρι κάθε μέρα. Θα θέλατε να μου πείτε τη γνώμη σας ;
    Μπαμπά, μην πέφτεις........

  2. #2
    GEIA XARA FILE MOU SALLONIKIE



    de mporw na sou pw kati gia kwstantinoupoolh, den exw brethei ekei.


    exoun paei oi goneis mou omws, apo ayta pou mou eipan kAtalaba, pws eidika sth kwstantinoupolh (opou kai apo oti katalaba epikratei perissoteros politismos apo oti opoudhpota allou sth toyrkia) kathws kai sta prwhn ellhnika paralia mikrasiatika yparxei para poly entono to toyristiko stoixeio.


    oi tourkoi sth kwstantinoupolh xairontai otan blepoun ellhnes,


    einai epishs sta estiatoria tous kai sta katasthmata tous poly ejyphretikoi mexri bathmou douloprepeias.



    twra sxetika me th thleoptikh seira pou aneferes, polys einai o kosmos pou thn p[arakolouthei.



    exw syllabei akomh kai ton patera mou diabazontas efhmerida na akouei ta torkiaka, pou einai poly patriwths kai de jexna thn istoria.



    einai akomh ena deigma tou geitonikou mas laou, sto oti exoun topothethmenous tous swstous anthrwpous stis swstes theseis.



    xrhsimopoioun thn stratiwtikh tous nootropia pleon swsta.


    ejagoun meso ths thleorashs (tou politismou an thelete) mia eikona genikh gia mia koinh tourkikh eikogeneia, gia na dei o ellhnas kai o eyrwpaios poso hthikos einai o toyrkos oikogeneiarxhs, ti ajies exei, ti tajh sth zwh ttou, ti sygkentrwmenos noikokyrhs kai timios douleytaras...



    jeroun na probalontai oi atimoi.


    emeis to mono pou jeroume na deijoume, poios einai o gkeoulas pou goustarei ton allon, kai poion keratwse h gkomena me poion, kai diazygia kai olh thn omorfh pragmatikothta...



    poly ejypnh kinhsh omologw...



    na to thymhtheitai, THA MAS FANE LAXANO...



    ston aspropyrgo pou douleyw, synexws emfanizontai tourkoi epixeirhmaties, pou psaxnoun xwrous pros enoikiash gia na eisagoun xalybes kai loipes prwtes yles .


    kai auto pou tous xarakthrizei einai oti, einai pros oles tis kateythynseisa kaxypoptoi, thrashs me tsampouka kai panw apo ola bazoun thn tourkia kai tous omoethnous tous.

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Στους υπότιτλους της σειρας διαβασα πρωτη φορα στη ζωη μου τη λεξη Istanbul με ελληνικούς χαρακτήρες (δε το γραφω εγω που να γαμιεστε...)

    Μετα ειδα τον εξαιρετικό αυτό διάλογο (επι λεξη):


    Μανα : μα... γιατι οι γονεις του Νικου και ολοι οι Ελληνες δε μας συμπαθούν?
    Γιαγια : γιατι τους απελάσαμε από την Πολη
    Μανα: αλλα και αυτοι φέρθηκαν βάναυσα στους τουρκους της Κυπρου!!!!

    το καλο ειναι οτι το εχουν 2 !!!! φορε τη μερα... μη χασει κανενας!!!

    Α ρε πρόοδο που κάνουμε....

  4. #4
    Kouklaki mou omorfo Το avatar του/της johnpagr
    Εγγραφή
    09/05/2004
    Μηνύματα
    936

    swstos o idis

    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    Στους υπότιτλους της σειρας διαβασα πρωτη φορα στη ζωη μου τη λεξη Istanbul με ελληνικούς χαρακτήρες (δε το γραφω εγω που να γαμιεστε...)

    Μετα ειδα τον εξαιρετικό αυτό διάλογο (επι λεξη):


    Μανα : μα... γιατι οι γονεις του Νικου και ολοι οι Ελληνες δε μας συμπαθούν?
    Γιαγια : γιατι τους απελάσαμε από την Πολη
    Μανα: αλλα και αυτοι φέρθηκαν βάναυσα στους τουρκους της Κυπρου!!!!

    το καλο ειναι οτι το εχουν 2 !!!! φορε τη μερα... μη χασει κανενας!!!

    Α ρε πρόοδο που κάνουμε....
    Καλά τα έγραφε το Manual ...

    Twra exoume alou eidous ma8hmata !!!!!!!! Εκπ/ση Γιου σε μαθηματα ισορροπίας σε ποδήλατο

    Κίτρινο Mamouni (βάνδαλοι θα σας σκήσω)

  5. #5
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    Μετα ειδα τον εξαιρετικό αυτό διάλογο (επι λεξη):


    Μανα : μα... γιατι οι γονεις του Νικου και ολοι οι Ελληνες δε μας συμπαθούν?
    Γιαγια : γιατι τους απελάσαμε από την Πολη
    Μανα: αλλα και αυτοι φέρθηκαν βάναυσα στους τουρκους της Κυπρου!!!!

    Υπάρχει τέτοιος διάλογος?????

    Σε ελληνικό τηλεοπτικό κανάλι???

    Από Έλληνα σεναριογράφο???




    Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι??

    Έτσι θα βοηθήσουν στην φιλία των λαών?

    Πραγματικά.... υπάρχει τέτοιος διάλογος?
    Αν ναί, είναι ρεζίληδες, και ντροπή μας κι εμάς.

    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  6. #6
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΠΑΙΔΕΣ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΡΚΙΑ.
    ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΜΕ ΕΞΟΔΑ ΜΗΧΑΝΗΣ+ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ+ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ+ΚΑΤΙ ΨΙΛΟΒΛΑΚΕΙΕΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΑ 700-800 ΕΥΡΩ.
    ΤΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ, ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ, ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΠΡΩΊ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2400km ΠΗΓΑΙΝΕ-ΕΛΑ.

  7. #7
    Ο Πεφωτισμένος Το avatar του/της illuminatios
    Εγγραφή
    05/06/2003
    Μηνύματα
    247
    Το να μην πας Τουρκία με μοτο ,μόνο και μόνο από φόβο ... είναι κουτο...


    Νο προμπλεμ λέμε...


    Τίγκα, απο κοντα να σου πω για πρόγραμμα οκτώβρη (δε σε βγαζει να φυγεις σαββατο για λόγους που θα σου αναλύσω)
    Always made to mean nothing

  8. #8
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
    Το να μην πας Τουρκία με μοτο ,μόνο και μόνο από φόβο ... είναι κουτο...


    Νο προμπλεμ λέμε...


    Τίγκα, απο κοντα να σου πω για πρόγραμμα οκτώβρη (δε σε βγαζει να φυγεις σαββατο για λόγους που θα σου αναλύσω)
    ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟ ΣΚ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ

  9. #9
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    Φίλε μου στην Κωνσταντινούπολη δεν κυκλοφορούν πολλες μοτοσικλέτες αναλογικα με τα κουτια αλλα και τους κατοικους. Ο λόγος ???

    Οδηγάνε σαν τρελοι. Θέλει ΠΟΛΥ προσοχή.

    επίσης δες:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=11065

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ixnilatis
    Εγγραφή
    07/09/2004
    Μηνύματα
    199
    Έχω πάει Τουρκία (Κωνσταντινούπολη και Ανδιανούπολη) και θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα ότι δεν ξέρουνε να οδηγάνε και ότι τρέχουνε σαν παλαβοί.

    Πολύ πολύ προσοχή!

  11. #11
    Ο Πεφωτισμένος Το avatar του/της illuminatios
    Εγγραφή
    05/06/2003
    Μηνύματα
    247
    η ένσταση μου ειναί στο όσο αφορα τους κινδυνους λόγω των σχέσεων Ελληνων-Τουρκων (οι οποίες σε επίπεδο προσωπικο είναι μια χαρά)

    Τωρα ασφαλώς και υπάρχουν και δολοφόνοι οδηγοι και λίγο προσοχη στο φαί κτλ κτλ...

    προτεινω οι ενδιαφερόμενοι για την μοτοεκδρομη στην Τουρκία, να πάμε 5 μερες για οδηγηση στην κρητη , ετσι σα προετοιμασία ρε παιδι μου...


    Always made to mean nothing

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ixnilatis
    Εγγραφή
    07/09/2004
    Μηνύματα
    199
    Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
    η ένσταση μου ειναί στο όσο αφορα τους κινδυνους λόγω των σχέσεων Ελληνων-Τουρκων (οι οποίες σε επίπεδο προσωπικο είναι μια χαρά)

    Τωρα ασφαλώς και υπάρχουν και δολοφόνοι οδηγοι και λίγο προσοχη στο φαί κτλ κτλ...

    προτεινω οι ενδιαφερόμενοι για την μοτοεκδρομη στην Τουρκία, να πάμε 5 μερες για οδηγηση στην κρητη , ετσι σα προετοιμασία ρε παιδι μου...



    Πόσο δίκιο έχεις... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  13. #13
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Είχα πάει πριν από πολλά χρόνια Τουρκία (Κων/πολη) με τους γονείς μου και μας είχε κάνει τρομερή εντύπωση το πόσο φιλικοί ήταν μαζί μας.
    Υπόψη, είχαμε πάει με το δικό μας αυτοκίνητο, το λέω γιατί κάναμε "μπαμ" λόγω του αυτοκινήτου ότι είμασταν Έλληνες.
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  14. #14
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
    η ένσταση μου ειναί στο όσο αφορα τους κινδυνους λόγω των σχέσεων Ελληνων-Τουρκων (οι οποίες σε επίπεδο προσωπικο είναι μια χαρά)

    Τωρα ασφαλώς και υπάρχουν και δολοφόνοι οδηγοι και λίγο προσοχη στο φαί κτλ κτλ...

    προτεινω οι ενδιαφερόμενοι για την μοτοεκδρομη στην Τουρκία, να πάμε 5 μερες για οδηγηση στην κρητη , ετσι σα προετοιμασία ρε παιδι μου...


    ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΚΛΗΣΗ , ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
    η ένσταση μου ειναί στο όσο αφορα τους κινδυνους λόγω των σχέσεων Ελληνων-Τουρκων (οι οποίες σε επίπεδο προσωπικο είναι μια χαρά)

    Τωρα ασφαλώς και υπάρχουν και δολοφόνοι οδηγοι και λίγο προσοχη στο φαί κτλ κτλ...

    προτεινω οι ενδιαφερόμενοι για την μοτοεκδρομη στην Τουρκία, να πάμε 5 μερες για οδηγηση στην κρητη , ετσι σα προετοιμασία ρε παιδι μου...


    βρε illu, γι' αυτό λες να ένιωθα μια χαρά οδηγώντας στη γείτονα χώρα? :a39:

    μουαχαχαχαχαχαχαχαχα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2007, 14:26
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 21:28
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 14:34
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 08:45
  5. εκλογες και μοτοσυκλετα
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 22:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF