Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Συντονισμός από μπάρες προστασίας κινητήρα σε Cbf 1000

  1. #1

    Συντονισμός από μπάρες προστασίας κινητήρα σε Cbf 1000

    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

    πρίν από λίγο καιρό πρόσθεσα μπάρες προστασίας κινητήρα της GIVI στο CBF 1000 μου μοντέλο του 2010.Μετά τα 130χλμ εμφανίζει συντονισμούς και περισσότερο στα μασπιέ του συνεπιβάτη.Πρίν τις βάλω δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο.Την τοποθέτηση μου την έκαναν σε συνεργείο της Honda.Έχει βάλει κάποιος άλλος σε τέτοιο μηχανάκι; έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα η κάποιο τρόπο να μειωθεί γιατί σκέφτομαι να τις βγάλω.

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Τσέκαρε αν είναι καλά βιδωμένες
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Τσέκαρε αν είναι καλά βιδωμένες
    Από όσα ξέρω από τεχνικά τις έλεγξα και δεν παίρνουν άλλο βίδωμα.Μήπως είναι πολύ σφιχτά βιδωμένες και θέλουν χαλάρωση; λέω τώρα,,, δεν ξέρω

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από flickbat
    Από όσα ξέρω από τεχνικά τις έλεγξα και δεν παίρνουν άλλο βίδωμα.Μήπως είναι πολύ σφιχτά βιδωμένες και θέλουν χαλάρωση; λέω τώρα,,, δεν ξέρω
    Με τις προστατευτικές μπάρες το πλαίσιο της μοτοσυκλέτας "έδεσε" περισσότερο με αποτέλεσμα να μην αφήνει τους συντονισμούς που δημιουργεί το μοτέρ -και που ούτως ή άλλως υπήρχαν στο συγκεκριμένο σημείο ανεπαίσθητοι όμως για τον αναβάτη-, κι έτσι αυτοί οι συντονισμοί πρέπει κάπου να εκτονωθούν. Στο CBF μεταφέρονται αυτόματα στα πίσω μαρσπιέ μιας και οι βάσεις τους βρίσκονται στον αέρα αν εξαιρέσεις τα δύο τελικά που στηρίζοντια πάνω τους.. το ίδιο πρόβλημα είχα και στο 600 αλλά περισσότερο στο αριστερό (δεν στηρίζεται τελικό εξάτμισης στο 600άρι εκεί ) μέχρι που τοποθέτησα βάσεις για πλαϊνές βαλίτσες, με το που βιδώθηκαν πάνω στις βάσεις των μαρσπιέ το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

    Ίσως αν έβαζες ελαστικές ροδέλες ανάμεσα στις μπάρες και στα σημεία που εφάπτονται με το πλαίσιο..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417

    Re: Συντονισμός από μπάρες προστασίας κινητήρα σε Cbf 1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από flickbat
    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

    πρίν από λίγο καιρό πρόσθεσα μπάρες προστασίας κινητήρα της GIVI στο CBF 1000 μου μοντέλο του 2010.Μετά τα 130χλμ εμφανίζει συντονισμούς και περισσότερο στα μασπιέ του συνεπιβάτη.Πρίν τις βάλω δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο.Την τοποθέτηση μου την έκαναν σε συνεργείο της Honda.Έχει βάλει κάποιος άλλος σε τέτοιο μηχανάκι; έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα η κάποιο τρόπο να μειωθεί γιατί σκέφτομαι να τις βγάλω.
    Το ιδιο προβλημα ειχε φιλος μου ομως οχι στα μασπιε ,(δεν εχει ανεβασει ακομη συνεπιβατη για μακρινο ταξιδι) ο συντονισμος (τριγμος) προερχοταν απο μια ροδελα η οποια γυριζε τρελα σε καποιες στροφες του κινητηρα, βρισκεται αν θυμαμαι στο κεντρο εκει που ενωνονται!!

    Θα τον ρωτησω πως ελυσε το προβλημα.

  6. #6
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Παρόμοια θέματα

  1. Πλαϊνά φαίρινγκ σε CBF-1000
    από panteliscbf1000 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2014, 21:39
  2. χούφτες σε cbf 1000
    από jpk chios στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2011, 18:31
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2010, 22:09
  4. Περίεργος ήχος απο αλύσίδα? σε Cbf 250
    από tsofras στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF