Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: honda cm 250T (restore?)

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akispoulis
    εκτος απο σασμαν. το cm εχει 5 σχεσεις . και το cb 6
    5 εχει οντως το cm...



    λοιπον.....

    ειμαστε στο σημειο που αντικαταστηθηκαν τα αλυσιδογραναζα (σετ) στο μηχανακι......


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc05954.jpg 
Προβολές:	970 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	224968
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  2. #32
    ...και οι τσιμουχες του μπροστινου....

    πλεον δεν ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ να κυκλοφορει , αναμεινατε για επιπλεον εργασιες....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc05955.jpg 
Προβολές:	962 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	224969
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  3. #33
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αναμένουμε, αναμένουμε!!!

    "Qu ils mangent de la brioche"

  4. #34

    1983 cm 250t

    Θα σας πω και γω για το cm και την περίεργη σχέση μου μαζι του.Είμαι 36 ετών και πρόσεξα πρώτη φορά αυτό το μηχανάκι μάλλον όταν πήγαινα στο γυμνάσιο.Μου έκανε εντύπωση το ότι έδειχνε σαν αρκετά μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα και μου άρεσε πολύ το στυλ του με τις χυτές ζάντες,τη φαρδιά διώροφη σέλα κ.α.Στα 19 ψάχνοντας μηχανάκι για να αντικαταστήσω το dt 50 μου,βρήκα ένα μεταχειρισμένο σε μια αντιπροσωπία.Ήταν το 250 tb,με το μοτέρ του cb 250n,μοντέλο 83 και φαινόταν να είναι σε καλή κατάσταση.
    Αν και είχα αρκετούς ενδοιασμούς λόγω παλαιότητας 11 ετών,το αγόρασα.Δυστυχώς όμως πολύ σύντομα το μηχανάκι με απογοήτευσε λόγω των αναρίθμητων προβλημάτων που μου έβγαλε και τελικά το κράτησα μόλις 9 μήνες.Μετά από ένα τρίμηνο διάλειμμα με μια vespa px200,ξαναγύρισα σε cm,αυτή τη φορά το εισαγωγής la custom,το οποίο ήταν ελαφρύτερο,πήγαινε καλύτερα, μου έβγαλε πολύ λιγότερα προβλήματα,δεν είχε όμως αυτή την αίσθηση βαριάς μοτοσικλέτας του άλλου cm.Τα χρόνια πέρασαν,και διάφορα μηχανάκια πέρασαν από τα χέρια μου,όμως όποτε έβλεπα ένα παλιό cm,συνήθως σε κακή κατάσταση, θυμόμουν εκείνο το παλιό ξεθωριασμένο όνειρο.Ώσπου το Δεκέμβρη του 2008 είδα ένα μπλε καλοδιατηρημένο,εργοστασιακό,σταματημένο στη γειτονιά μου και μου μπήκε μια τρελή ιδέα. Βρήκα τον ιδιοκτήτη και σε λίγες μέρες το μηχανάκι έγινε δικό μου γεμίζοντάς με χαρά.Ήταν μπλε, μοντέλο του 83,250 cc (κρίμα που δεν ήταν 400), με τον ίδιο ιδιοκτήτη από το 85,σχεδόν από πρώτο χέρι δηλαδή.Στα 2,5 χρόνια που το έχω και έχοντας κάνει περίπου 10000 χλμ,το μηχανάκι έχει σταθεί αντάξιο της φήμης του περί αξιοπιστίας.Δεν έχει βγάλει καμια σοβαρή ζημιά και δεν καίει ούτε σταγόνα λάδι χωρίς να έχει κάνει ποτέ ρεκτιφιέ!
    Βλέποντας αυτό το μηχανάκι αντικειμενικά το μόνο πλεονέκτημα που θα βρει κανείς είναι η αξιοπιστία και η ποιότητα συναρμολόγησης.Οι επιδόσεις του είναι ασθενικές,η συμπεριφορά του θέλει προσοχή και φρένα δεν είχα μέχρι που έβαλα σωληνάκι υψηλής πίεσης.Η εμφάνισή του μου αρέσει,αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.Λίγο ίσως ο ήχος του,λίγο ο ρετρό χαρακτήρας του,λίγο η ψευδαίσθηση μεγαλύτερης μοτοσικλέτας σε συνδυασμό με την αξιοπιστία και την απλότητα με κάνουν να θέλω να κρατήσω αυτό το δίτροχο για πάντα στο γκαράζ μου κι ας θεωρείται από πολλούς άχρηστο.Μάλιστα έχω πάρει και δεύτερο για ανταλλακτικά.Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.
    s.s

  5. #35

    Re: 1983 cm 250t

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stathisym
    Θα σας πω και γω για το cm και την περίεργη σχέση μου μαζι του.Είμαι 36 ετών και πρόσεξα πρώτη φορά αυτό το μηχανάκι μάλλον όταν πήγαινα στο γυμνάσιο.Μου έκανε εντύπωση το ότι έδειχνε σαν αρκετά μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα και μου άρεσε πολύ το στυλ του με τις χυτές ζάντες,τη φαρδιά διώροφη σέλα κ.α.Στα 19 ψάχνοντας μηχανάκι για να αντικαταστήσω το dt 50 μου,βρήκα ένα μεταχειρισμένο σε μια αντιπροσωπία.Ήταν το 250 tb,με το μοτέρ του cb 250n,μοντέλο 83 και φαινόταν να είναι σε καλή κατάσταση.
    Αν και είχα αρκετούς ενδοιασμούς λόγω παλαιότητας 11 ετών,το αγόρασα.Δυστυχώς όμως πολύ σύντομα το μηχανάκι με απογοήτευσε λόγω των αναρίθμητων προβλημάτων που μου έβγαλε και τελικά το κράτησα μόλις 9 μήνες.Μετά από ένα τρίμηνο διάλειμμα με μια vespa px200,ξαναγύρισα σε cm,αυτή τη φορά το εισαγωγής la custom,το οποίο ήταν ελαφρύτερο,πήγαινε καλύτερα, μου έβγαλε πολύ λιγότερα προβλήματα,δεν είχε όμως αυτή την αίσθηση βαριάς μοτοσικλέτας του άλλου cm.Τα χρόνια πέρασαν,και διάφορα μηχανάκια πέρασαν από τα χέρια μου,όμως όποτε έβλεπα ένα παλιό cm,συνήθως σε κακή κατάσταση, θυμόμουν εκείνο το παλιό ξεθωριασμένο όνειρο.Ώσπου το Δεκέμβρη του 2008 είδα ένα μπλε καλοδιατηρημένο,εργοστασιακό,σταματημένο στη γειτονιά μου και μου μπήκε μια τρελή ιδέα. Βρήκα τον ιδιοκτήτη και σε λίγες μέρες το μηχανάκι έγινε δικό μου γεμίζοντάς με χαρά.Ήταν μπλε, μοντέλο του 83,250 cc (κρίμα που δεν ήταν 400), με τον ίδιο ιδιοκτήτη από το 85,σχεδόν από πρώτο χέρι δηλαδή.Στα 2,5 χρόνια που το έχω και έχοντας κάνει περίπου 10000 χλμ,το μηχανάκι έχει σταθεί αντάξιο της φήμης του περί αξιοπιστίας.Δεν έχει βγάλει καμια σοβαρή ζημιά και δεν καίει ούτε σταγόνα λάδι χωρίς να έχει κάνει ποτέ ρεκτιφιέ!
    Βλέποντας αυτό το μηχανάκι αντικειμενικά το μόνο πλεονέκτημα που θα βρει κανείς είναι η αξιοπιστία και η ποιότητα συναρμολόγησης.Οι επιδόσεις του είναι ασθενικές,η συμπεριφορά του θέλει προσοχή και φρένα δεν είχα μέχρι που έβαλα σωληνάκι υψηλής πίεσης.Η εμφάνισή του μου αρέσει,αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.Λίγο ίσως ο ήχος του,λίγο ο ρετρό χαρακτήρας του,λίγο η ψευδαίσθηση μεγαλύτερης μοτοσικλέτας σε συνδυασμό με την αξιοπιστία και την απλότητα με κάνουν να θέλω να κρατήσω αυτό το δίτροχο για πάντα στο γκαράζ μου κι ας θεωρείται από πολλούς άχρηστο.Μάλιστα έχω πάρει και δεύτερο για ανταλλακτικά.Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sdc11380.jpg 
Προβολές:	810 
Μέγεθος:	257,0 KB 
ID:	231885
    s.s

  6. #36
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Κουκλί το έχεις!

    Την τελευταία φράση σου την κρατάω

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stathisym
    Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.
    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #37
    Ευχαριστώ,καλό είναι,θέλει ακόμα λίγη περιποίηση που θα του κάνω όταν βρω χρόνο.Το εργοστασιακό χρώμα ντεποζίτου και πλαστικών θα το κρατήσω όσο μπορώ μια και το έχω καλοκαίρι σε πυλωτή και το χειμώνα σε τελείως κλειστό χώρο.Τα φτερά βάφτηκαν αναγκαστικά αφού είναι εξαιρετικά δυσεύρετα και πανάκριβα ενώ και η επινικέλωση θα είχε αμφίβολο αποτέλεσμα.
    s.s

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2011
    Μηνύματα
    1
    Καταρχήν καλωσόρισα! Μόλις έκανα εγγραφή εδώ με αφορμή το cm-250.
    Είμαι στη δουλειά μου τώρα και βαριέμαι αφόρητα. Γενικά βαριέμαι αφόρητα και στην προσπάθειά μου να βρω κάτι να ασχοληθώ, να ξεχαστώ ξέθαψα απο το μυαλό μου ένα cm που έχω παρατημένο στο πατρικό μου. Νομίζω θα με ενθουσίαζε η ιδέα να ασχοληθώ και να το αναστήσω ομορφαίνοντάς το παράλληλα. Λεφτά δεν παίζουν πολλά αλλά δε βιάζομαι. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και ιδέες. Την τελευταία φορά που σήκωσα την κουκούλα να το δω ήταν σε καλή κατάσταση, όπως στην παραπάνω φωτογραφία σας, έπαιρνε ακόμα μπροστά!!!

    Ευχαριστώ
    Χάρης

  9. #39
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.

    +1100...+ ΑΠΕΙΡΟ.......


  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harsil
    Καταρχήν καλωσόρισα! Μόλις έκανα εγγραφή εδώ με αφορμή το cm-250.
    Είμαι στη δουλειά μου τώρα και βαριέμαι αφόρητα. Γενικά βαριέμαι αφόρητα και στην προσπάθειά μου να βρω κάτι να ασχοληθώ, να ξεχαστώ ξέθαψα απο το μυαλό μου ένα cm που έχω παρατημένο στο πατρικό μου. Νομίζω θα με ενθουσίαζε η ιδέα να ασχοληθώ και να το αναστήσω ομορφαίνοντάς το παράλληλα. Λεφτά δεν παίζουν πολλά αλλά δε βιάζομαι. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και ιδέες. Την τελευταία φορά που σήκωσα την κουκούλα να το δω ήταν σε καλή κατάσταση, όπως στην παραπάνω φωτογραφία σας, έπαιρνε ακόμα μπροστά!!!

    Ευχαριστώ
    Χάρης
    Αν σου αρέσει το μηχανάκι προσπάθησε σιγά σιγά να το φτιάξεις.Αν το πλαίσιο είναι σε καλή κατάσταση,χωρίς σκουριά και το μοτέρ δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα,τότε το μηχανάκι είναι βιώσιμο χωρίς να χρειαστεί απαραίτητα ανακατασκευή.Αυτές οι μοτοσυκλέτες είναι αρκετά απλές αφού είναι γυμνές και αερόψυκτες.Τα πιο πολλά ανταλλακτικά βρίσκονται είτε από Σαρακάκη είτε από site του εξωτερικού.Αν κάτι δεν το βρίσκεις μπορεί να κάνει από άλλο μοντέλο ή και να γίνει κάποια πατέντα.Ένα μηχανάκι για ανταλλακτικά δε βλάπτει και το βρίσκεις με πολύ λίγα χρήματα.Εγώ πήρα ένα με 150 ευρώ το οποίο είχε αρκετά καλά πράγματα.Γενικά ήταν μηχανάκια φτιαγμένα για να κρατήσουν μισό αιώνα.Αν τείνουν να εξαφανιστούν ,αυτό οφείλεται στο ότι οι περισσότεροι ιδιοκτήτες τα θεωρούσαν γαϊδούρια και δεν έκαναν συντήρηση. Πρέπει να προσέξεις:1.Καλό λάδι και φίλτρο κάθε 2500 χλμ 2.Καθάρισμα-συντονισμό των καρμπυρατέρ κάθε 3000 χλμ.και το ντεπόζιτο να μη μένει άδειο γιατί τραβάει σκουπιδάκια.3.Σούπερ βενζίνη,αφού πρόκειται για μοτέρ πολύ παλιάς τεχνολογίας
    4.Άνοιγέ το,εξάλλου αγαπά τις μεσαίες-υψηλές στροφές, αλλά μην το παρακάνεις. 5.Όχι ψηλές στροφές, ειδικά με νεκρό,όσο το μοτέρ είναι κρύο.
    Καλή επιτυχία!
    s.s

  11. #41
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476

    Re: 1983 cm 250t

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stathisym
    Φαίνεται πως μερικά πράγματα δε μετριούνται μόνο με ψυχρούς αριθμούς.

    Πολυ μεγαλη κουβεντα αδερφε!!! Μαζι σου!!





    Επισης... αθανατα μηχανακια και ομορφα!! Oπως το'πες, ρετρο χαρακτηρας.. ομορφη μοτοσυκλετα πολης..

    Αν μαλιστα βαλεις και 1-2 πινελιες απ'το δικο σου χαρακτηρα, το κανεις αναντικαταστατο!!

    Πατέρας πια..

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2014
    Μηνύματα
    49
    ξερει κανεις παιδια αν ταιριαζει το μοτερ του cm 400τ σε σκελετο cm 250 t και τι διαφορες εχουν τα καρμπιρατέρ?

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από agnanterisrt Προβολή μηνύματος
    ξερει κανεις παιδια αν ταιριαζει το μοτερ του cm 400τ σε σκελετο cm 250 t και τι διαφορες εχουν τα καρμπιρατέρ?
    Ο κινητήρας θα ταιριάξει στον σκελετό. Είναι ίδιοι εξωτερικά.
    Τα καρμπυρατερ του 400 ειναι μαγελύτερα και θα τα χρειαστείς αν βαλεις τον κινητήρα.
    Επίσης θα χρειαστείς και την ηλεκτρονική του 400!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2014
    Μηνύματα
    49
    ωχ για την ηλεκτρονικη δεν το περιμενα..

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2014
    Μηνύματα
    49
    τωρα είναι αργα η αγορα εγινε,εχω την υποψια ότι θα δουλεψει με την 250 ηλεκτρονικη!!και ελπιζω με ένα ζιγλερομα να δουλεψει και το καρμπιρατέρ![ATTACH=CONFIG]319640[/
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_2105.jpg‎  

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda c50 6v restoring...
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 1703
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2019, 09:32
  2. honda c90 6v restoring
    από HONDA 9903 στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 320
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2017, 17:37
  3. Honda C50 6v restoring
    από tom kissas στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2013, 19:52
  4. honda cm 250 1984. Αξιζει?
    από vivad στο forum Honda
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2012, 16:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF