Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: HJC FS-10 Carbon VS HJC HQ-1 Carbon ??

  1. #1

    HJC FS-10 Carbon VS HJC HQ-1 Carbon ??

    Έχει κανείς άποψη πάνω στα συγκεκριμένα κράνη?

    http://lidsdirect.co.uk/epages/eshop...10_Carbon-0003

    και

    http://lidsdirect.co.uk/epages/eshop...JC_HQ-1_Carbon


  2. #2
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

  3. #3
    Φίλε εγώ έχω και τα δύο , οπότε σου λέω ότι ούτε καν συγκρίνονται μεταξύ τους..........
    Το HQ1 είναι πολύ καλύτερο απο το άλλο, έχει καλούς αεραγωγούς (το άλλο ανύπαρκτους γιατί δεν περνάει καθόλου αέρας), έχει καλύτερη αεροδυναμική ( το fs10 κάνει αρκετά περισότερο θόρυβο), είναι φυσικά ελαφρύτερο (και ομορφότερο αλλά αυτό είναι υποκειμενικό).
    To ΗQ1 έχει και το breath guard που δεν αφήνει τη ζελατίνα να θαμπώνει (όταν ήταν καινούργια η ζελατίνα δεν θάμπωνε έτσι κι αλλιώς (περιέργως) αλλά τώρα μετά απο 3 χρόνια θαμπώνει.
    Η ζελατίνα στο fs10 στο χρόνο επάνω δεν κάνει τέλεια εφαρμογή και σφυρίζει αν γυρίσεις το κεφάλι στο πλάι και θέλει κλείσιμο ξανά για να σταματήσει. Το breath guard του fs10 είναι απαράδεκτο και επιταχύνει τον αέρα και τον κατευθύνει πάνω στα μάτια σου (ήθελα να ήξερα αν ο σχεδιαστής το δοκίμασε ) οπότε απλά το βγάζεις - το καλοκαίρι βέβαια για μέσα στην πόλη είναι μια χαρά)
    Το μόνο πράγμα που είναι καλύτερο στο fs10 είναι τα ενσωματωμένα γυαλιά φυμέ, στο άλλο εγώ χρησιμοποιώ ζελατίνες ιριδίου γνήσιες οι οποίες όμως χαλάνε εύκολα - φεύγει το υλικό απο το οποίο είναι επικαλυμένες και τις καθαρίζω μόνο με νεράκι κι όχι τίποτα azax κτλ. - έχω αλλάξει 2 τέτοιες μέχρι στιγμής και δεν είναι πολύ σκούρες όταν βλέπεις απο μέσα και μπορείς άνετα να τις χρησιμοποιήσεις και τη νύχτα. Ο άλλος τρόπος και ανέξοδος είναι να φοράς γυαλιά ηλίου:rotflmao: και να μην ξοδεύεσαι.
    Υπόψιν ότι και τα 2 βάζουν αέρα απο το σαγώνι και απλά μειώνεται με το αντίστοιχο υποσιάγωνο, αλλά το χειμώνα σε ταξίδι πρέπει να φοράς μπαλακλάβα οπωσδήποτε.
    ΣΕΝΤΟΝI OFF.

  4. #4
    να σημειώσω ότι με τη μαμα ζελατίνα δεν ασφάλιζε καλά κ έμπαζε πολύ αέρα απ την αρχή

    με τι νικελέ που πήρα τώρα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα

    ή πρωτη προφανως ήταν λιγο distorted
    Suzuki+Suzuki-Nipponia+ΚΤΜ-Husqvarna=

  5. #5
    (λίγο αργά αλλά.. ) Ευχαριστώ πολύ παιδιά

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vipercubic
    (λίγο αργά αλλά.. ) Ευχαριστώ πολύ παιδιά
    Τελικά τι έκανες με το κράνος; τι πήρες και πόσο;

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wendigo
    Τελικά τι έκανες με το κράνος; τι πήρες και πόσο;
    Τελικά φίλε μου άμα σου πω... παρήγγειλα το FS-10 Carbon. Περιμένω να μου έρθει... περιμένω... περνάν οι μέρες τίποτα!! Μετά από πολύ ψάξιμο μαθαίνω πως το κράνος μου ήταν σε ένα φορτηγό της ACS το οποίο κάηκε σε ατύχημα !!!!

    Επικοινώνησα με Lidsdirect και ευτυχώς με εξυπηρέτησαν κατευθείαν (είναι ασφαλισμένα τα δέματα). Τελικά άλλαξα την παραγγελία μου και πήρα το FS-11 Duende black link μου ήρθε μέσα σε 5 μέρες και χαίρομαι για την επιλογή μου. Αεραγωγοί επαρκής (οι πάνω γιατί οι κάτω είναι μόνο για να μην θαμπώνει η ζελατίνα), τα πλαϊνά του φουσκώνουν και παίρνουν το σχήμα του προσώπου σου αν θες (εμένα μου είναι κουτί και δεν χρειάζεται φούσκωμα, σε κάνα χρόνο άμα πατηθούν τα σφουγγάρια ίσως τα φουσκώσω) το breath guard κουτί επίσης, και ήρθε και με σετάκι καθαρισμού + 2η ζελατίνα (εσωτερική) HD vision (πορτοκαλί). Τώρα αεροδυναμικό μέχρι τα 180 είναι μια χαρά, μετά τα 180 αρχίζει να κοσκινίζει (λιγάκι). Από αέρα δεν είναι και ήσυχο μετά τα 120 αλλά τίποτα ενοχλητικό.

    Γενικά πολύ ευχαριστημένος πιστεύω σε αυτά τα χρήματα είναι μια πολύ καλή αγορά!

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνω γνώμες για HJC FS-10 και Schuberth R1.
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:00
  2. Hjc Fs-10
    από trumpet στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2007, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF