Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μυστήριος θόρυβος στο Cb500

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354

    Question Μυστήριος θόρυβος στο Cb500

    Που λέτε, πάω βολτίτσα (η μηχανή είναι καλοσυντηρημένη και προσεκτικά στρωμένη και οδηγημένη, ~47000χμ)
    και ανεβάζω σχέσεις στις ~6000 στροφές. Βάζω και 6 και αφου προχωράει για λίγο ακούγεται ενα μεταλλικό κλαπ και συνεχίζει ατάραχη την πορεία της. Μερικές φορές, επίσης, άμα δεν κάνεις καλή αλλαγή από 5->6η βρίσκεις ψεύτικη νεκρά... έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

  2. #2
    Αυτό το "ψεύτικη νεκρά" που είπες μου χτύπησε καμπανάκι. Χτές, σταματούσα σε ένα φανάρι και επιβραδύνωντας και κατεβάζοντας ταχύτητα από 3η σε 2α, μάλλον δεν την κούμπωσα σωστά (??? είναι δυνατόν ???) με αποτέλεσμα να μπω σε μια φάση "ψεύτικης νεκράς", όπως είπες, να ανεβάζω στροφές, να μην προχωράει το μηχανάκι και να ακούγεται ένας θόρυβος που μπορώ να τον παρομοιάσω σαν να ανακινούσα ένα μεταλικό κουβαδάκι γεμάτο χοντρές βίδες . Άξαφνα, η 2α, έποιασε από μόνη της και με φρέναρε.
    Αυτό. Μετά από αυτό, δεν μου το ξανάκανε ή δεν είχα παράξενη συμπεριφορά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    afto ginetai se polles moto...stis perisoteres.Kai sto CBR600 mou ginetai poli spania,kirios an den eisai poli apofasistikos stin alagi kai den valeis tin sosti dinami.
    Yparxoyn kit tis FACTORY pou alazoun kapia ellatiriakia klp. kai to veltionoun ligo.Pantos den yparxei provlima an sou egine 1-2 fores,apla an koumposei pseytonekra ase tis strofes na pesoyn telios prin tin koymposeis kanonika.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  4. #4
    Να ΄μαι και εγώ στο club

    Μου συνέβη ακριβώς αυτό το πράγμα χτες στη βουλιαγμένης...

    Τώρα αν ήταν από 4>5 ή 5>6 δεν θυμάμαι πάντως ήταν αδικαιολόγητο και επειδή φορούσα και Full Face κράνος (συνήθως φοράω ανοιχτό και ακούω πολύ καλύτερα το μοτέρ) μου πείρε ελάχιστα δευτερόλεπτα να το καταλάβω*.

    (*μέσα σε δευτερόλεπτα: πατάω συμπλέκτη για να ανεβάσω, ανεβάζω ταχύτητα, αφήνω συμπλέκτη, ανοίγω ελαφρά γκάζι για να βρω τις στροφές, στροφές ανεβαίνουν χωρίς να έχει γίνει εμπλοκή του γραναζιού?, απορημένος ξαναπατάω και ξαναελευθερώνω τον συμπλέκτη, προσπαθώ πάλι να βρω τις στροφές - ανεπιτυχώς, ξαναπατάω συμπλέκτη και κατεβάζω ταχύτητα - όπου και την ακούω να κουμπώνει σωστά, αφήνω συμπλέκτη, ανοίγω απαλά γκάζι να βρει τις στροφές και όλα είναι πλέον καλά. Ειλικρινά εκείνη την ώρα δεν άκουσα κανένα ανατριχιαστικό ήχο ύποπτο για κάποιο ενδεχόμενο “κούρεμα”.)

    Το θέμα είναι ότι με έχει πιάσει ένα υστερικό, αγχωτικό στριφογύρισμα στο μυαλό ότι από χτες που συνέβη αυτό, το μηχανάκι δεν τραβάει στην εντέλεια και πατινάρει ελαφρά. Ίσως να είμαι και ψείρας ή να είναι η ιδέα μου. Πάντως έχω φάει μεγάλο κόλλημα και δεν ξέρω πως να βεβαιωθώ...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε να γυρίσει ο jimoff γιά να μας αναλύσει πως δουλεύει το σύστημα μετάδοσης.

    ...άμα είχε απαντήσει κανείς σας για το που μπορώ να βρώ service manual της cb δε θα χρειαζόμασταν τη βοήθεια μηχανολόγων!

  6. #6
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Έχω το service and repair manual για το CB της Haynes, το πήρα από amazon.co.uk
    Triple 1050


  7. #7
    αν γινεις λιγο πιο λεπτομερης αναφορικα με το τι ακριβως κανει ισως να μπορεσουμε να βοηθησουμε....
    frankly my dear, i dont give a damn...

Παρόμοια θέματα

  1. περιεργος θορυβος στο μοτερ...
    από aakkuan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2009, 16:38
  2. Θόρυβος στο δισκόφρενο;
    από fonzareli στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 18:44
  3. Μεταλλικος θορυβος στο ζεσταμα...
    από Eloundar στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2007, 08:24
  4. Θόρυβος στο ρελαντί
    από grant στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2007, 17:33
  5. Θόρυβος στο CBF-250.. γνώμες;
    από johnpan στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF