Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Ποιο μεταχειρισμένο supersport????

  1. #1

    Ποιο μεταχειρισμένο supersport????

    Γεια σας, θα ήθελα να μου πείτε γνώμες σχετικά με το ποιά θα ήταν η καλύτερη supersport Μηχανή
    για να αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένη γύρω στα 2.000 ευρώ, από άποψη όχι μόνο επιδόσεων
    αλλά και αισθητικής εμφάνισης.
    Μιλάω για μοντέλα του 99-01 όπως το GSXR 600 SRAD κλπ. ευχαρηστώ
    Δε κάνει η μηχανή τον αναβάτη...

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Η καλύτερη από εμφάνιση είναι η 916.
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Νομιζω οτι το θεμα δεν ειναι ποια ειναι η καλυτερη αλλα ποια θα βρεις σε καλη κατασταση απο τη στιγμη που αναφερεσαι σε supersport μηχανακι 10ετιας και βαλε
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  4. #4
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Χωρίς καμία διάθεση αντιδικίας, τώρα τι μηχανή έχεις? Βλέποντας το πιρούνι από το παπάκι στο avatar είσαι σίγουρος ότι μπορείς να διαχειριστείς ένα ss? Δεν είμαι ούτε χεράς ούτε τπτ, απλά αν είναι έτσι ίσως θα έπρεπε να το σκεφτείς ξανά..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  5. #5
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Μπορείς ή δεν μπορείς να διαχειριστείς το ss[*], εγώ θα σου προτείνω να φροντίσεις η μηχανή που θα πάρεις να μπορείς να τη συντηρήσεις σωστά ώστε να μπορείς να βγάζεις τα γούστα σου χωρίς να κινδυνεύεις (ή να κινδυνεύουν οι άλλοι...). ss δεκαετίας στα 2000 ίσως να βρεις, αλλά τα ανταλλακτικά στα ss έχουν τελείως άλλα κόστη από ότι στα παπιά.

    Παράδειγμα, τακάκια για ρ1 του 2001: ~55ε τα EBC ΗΗ. σε brembo ακόμα περισσότερο αν θυμάμαι καλά. Αλυσιδογράναζο ~200-250ε (έχει και με περισσότερα βέβαια...)

    Πρόσεξε τι θα πάρεις γιατί οι επισκευές και τα ανταλλακτικά ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ.


    [*]Αμφίβολλο αν είσαι νεαρής ηληκίας[**]

    [**] Επίσης αμφίβολλο αν είσαι γηραιότερης ηληκίας
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

  6. #6
    ελα να φας κουνελι μελος
    Εγγραφή
    01/09/2010
    Μηνύματα
    96
    το gixxer ηταν το καλυτερο.πας αρκετα πισω ομως.οποια κ να βρεις θα εχει αλλαξει πολλα χερια κ θα ειναι σε αμφιβολη κατασταση υπαρχουν ομως κ προσεγμενα μηχανακια.
    απο πανω ρε

  7. #7
    Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
    θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
    Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
    Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.
    Δε κάνει η μηχανή τον αναβάτη...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
    Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
    θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
    Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
    Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.

    να σφιχτεις λιγο παραπανω και να παρεις κατι αλλο...(οχι ss)...
    :a45:

  9. #9
    applied... Το avatar του/της paTman_the
    Εγγραφή
    08/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
    Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
    θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
    Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
    Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.
    Δε σε είπα πιτσιρικά . Επίσης η υπογραφή μου ήταν ουσιαστικά ότι όλοι μπορεί να μην μπορούν να διαχειριστούν μεγάλη μηχανή (όχι μόνο εσύ ή εγώ)

    Στην ουσία μας τώρα, από τα 2k μέχρι τα 7k που λες εσύ υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα.

    Δεν ξέρω τι ξέρεις ή πως οδηγείς και για αυτό τα επισήμανα, δε σήμαινε ότι σε διόρθωνα ή στην "έλεγα". Απλά απαντούσα στην ερώτησή σου όπως νόμιζα καλύτερα.

    Υπάρχουν πολλές "παλιές" μηχανές που θα μ άρεσαν να καβαλάω και θα έβγαζα και γούστα. bros650, vfr750, nsr250, rs250 και σταματάω. Και ίσως να τις βρεις φτηνά, αλλά εφόσον είναι σε καλή μηχανική κατάσταση και δεν τις είχε κανένας κανίβαλος (που στα χρόνια θα τις έχουν πάρει αρκετοί) ώστε να σου βγάλει καμιά σοβαρή ζημιά, αλλά από εκεί και πέρα αναλόγως το τι χρειάζονται ακόμα μπορεί να είναι πιο ακριβές από το να έπαιρνες κάτι πιο καινούριο (και ίσως όχι ss). Και δυστυχώς δεν θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω, ακόμα και αν το μηχανάκι σου τα αξίζει[*].

    Για αυτό επέμεινα στη συντήρηση, αλλά εφόσον ξέρεις τι παίζει, ψάξε και κρίνε[**].

    [*] Εκτός αν πετύχεις κάποιον που του αρέσει κάποια αρχαιολογία και είναι διατεθειμένος να το πληρώσει.
    [**] και αν πάρεις κάτι έλα και από εδώ να κάνουμε και εμείς καμιά βόλτα να γουστάρουμε!
    Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;

  10. #10
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
    Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
    θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
    Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
    Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.
    Είδα την ηλικία σου, αλλά είναι διαφορετικό πράγμα έχω οδηγήσει 2-3 φορές μεγάλες μηχανές και διαφορετικό πράγμα έχω δικό μου ss.. Υπάρχουν ένα κάρο μεσσαία inline four που μπορούν να σε εισάγουν στις μεγάλες μοτοσυκλέτες, πιο άνετα και πιο forgiving , με αξιοπρεπής επιδόσεις..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akispoulis
    Εγγραφή
    04/12/2002
    Μηνύματα
    211
    To 1994 ειχα KAWASAKI ZXR 750 K . ειχα το μονοσελο ,με αλουμινο τεποζητο και τετραδα μηχανικα carb ,τυπου fcr . θημαμαι ειχα νοικιασει ενα πληντιριο αυτοκινητων ,και το δουλευα μονος μου απο το πρωιι μεχρι το βραδι για να το παρω 3.800.000 δρχ τοτε. (κατι τετοιο ειχε ο Μπουστας ,και σαρωνε τοτε)υπηρχε και το zxr 750 j με σελα για δυο ατομα. και 113 ηπους (121 ειχε το δικο μου αλλα αρκετα ελαφρητερο) το μονο προβλημα που ειχε βγαλει ηταν ο τεντοτηρας της καδενας ... τπτ αλλο! νομηζω οτι το 2ο ειναι μια καλη προταση.... (γιατη το πρωτο........δεν προκειται να το βρεις.....)

  12. #12
    ενα 600αρι η 750αρι ςς δεν ειναι υπερβολη υπο μια και μονο προυποθεση...οτι ο αναβατης εχει πηγμενο μυαλο,για να το διαχειριστει...εχω φιλο που πηρε πριν αρκετα χρονια ενα zx9 μετα το 125αρι και επειδη ηταν σωφρον και το πηγαινε γενικα κυρια το μηχανακι ζει ακομα
    και εγω πρωτη μηχανη στο ονομα μου που πηρα ειναι το zzr,μετα το σκουτερακι.οκ καβαλαγα τις μηχανες του πατερα μου για βολτα{gpz900r k k1200gt}αλλα καταδικο μου δεν ειχα...παντως οταν βγαινω βολτα οχι τα παπακια,αλλα και οι πεζοι με περνανε:rotflmao: αλλα προτιμω ετσι και σιγουρα
    τωρα στο τι να παρεις??οτι σε φτιαχνει..μην τα φοβασαι τα παλια japan.εξαρταται παρα πολυ απο το σε τι κατασταση ειναι...και το λεω γιατι στην οικογενεια ειμαστε ολοι αρχαιολαγνοι:wacko: και εχω δει μεχρι και μηχανακια του 80 σε φοβερη κατασταση...δες τι βρισκεις στα λεφτα σου και μετα καλο τρεξιμο στους μηχανικους

  13. #13
    Φίλε καλώς να έρθεις στον χώρο της μοτοσυκλέτας. Ότι και να πάρεις κοίτα να είναι κάτι που θα βλέπεις τον εαυτό σου πάνω και θα γουστάρεις. Ο οδηγός προσαρμόζεται στο τί οδηγεί .. πόσο μάλλον όταν είναι κάποιος χωρίς προηγούμενη εμπειρία. Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις εγώ απλά θα προτιμούσα κάτι λίγο πιό καινούριο και όχι τόσο απόλυτο όσο τα SS ( σκέψου και την κατηγορία street δλδ fazer k.a..) βέβαια αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις ... εγώ θα σου πρότεινα πριν καταλήξεις να δείς τί μοτοπαρέα έχεις (αν υπάρχει ήδη), τί χρήση θα του κάνεις αν έχεις καταλήξει (πχ. εγώ το μηχανάκι το βγάζω μόνο ΣΚ και το χρησιμοποιώ κυρίως για ταξίδια, έχω άλλο για κάθε μέρα ) και αν θα έχεις συνεπιβάτη. Όποια και να είναι η απόφασή σου πάντα με κράνος (έχω ακόμα χτύπημα στο παρμπρίζ από πέτρα ) και με σεβασμό στο όχημα που οδηγείς

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
    Ντάξει ρε παιδιά, 30 χρονών είμαι, δεν έιμαι 18χρονο.. έχω οδηγήσει μηχανές άλλων, μια χαρα τις διαχειρίστηκα, απλά δε μπορώ να σκάσω 6-7 χιλιάρικα ντούκου να πάρω κάτι ποιό καινούριο, ούτε
    θέλω να πληρώνω 4-5 χρόνια δόσεις.
    Τώρα για τη συντήρηση, ξέρω πόσο κοστίζει και δεν είμαι άνεργος. lol
    Απλά ρωτάω αν αξίζει το κόπο μια μηχανή δεκαετίας η να σφιχτώ λίγο παραπάνω για κάτι νεότερο.
    κ γω 30 ειμαι...στα 26 πηρα την πρωτη μου μηχανη ενα tdm900 2004 μοντελο.....
    εκανα 2 δουλειες να το ξοφλησω.......
    τωρα εχω ενα fz1fazer 1000 2006 μοντελο............παλι κανω 2 δουλειες.......
    αν δεν μπορεις να δωσεις λεφτα να παρεις κατι σχετικα καινουργιο κανε υπομονη μεχρι να μπορεσεις........
    αν παλι εχεις σκασει τοσο πολυ ππου δεν αντεχεις χωρις μηχανη πια παρε κατι που δεν θα κοστιζει παρα πολλα στη συντηρηση του....ειδικα αν ειναι 10ετιας κ βαλε.....

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από perrakis
    Γεια σας, θα ήθελα να μου πείτε γνώμες σχετικά με το ποιά θα ήταν η καλύτερη supersport Μηχανή
    για να αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένη γύρω στα 2.000 ευρώ, από άποψη όχι μόνο επιδόσεων
    αλλά και αισθητικής εμφάνισης.
    Μιλάω για μοντέλα του 99-01 όπως το GSXR 600 SRAD κλπ. ευχαρηστώ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Η καλύτερη από εμφάνιση είναι η 916.
    κολητε οταν βρεις καμια 916 με 2 χιλιαρικα πες μου να παρω κανα δυο να τις εχω να βρισκοντε

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό μεταχειρισμένο On/Off?
    από arkroan στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 14:09
  2. Ποιο ειναι το καλυτερο 1000αρι Supersport
    από X_NR750 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2006, 00:02
  3. Ποιο Το Συμπερασμα;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 15:29
  4. Quiz: "Ποιο είναι ποιου;;;"....
    από DEMINIO στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 14:15
  5. supersport monoimeri tin kiriaki 21
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2004, 21:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF