Είπα να το βάλω και στις συναντήσεις, που είναι πιο κατάλληλο μέρος για το thread.

Πρόκειται για το ταξίδι που περιγράφεται στο:
http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=38448

Στις 14 Απριλίου του 2007 ξεκίνησα μονάχος από τη Θεσσαλονίκη με μια μικρή μοτοσικλέτα για να περιηγηθώ σε δέκα μήνες τέσσερις χώρες: Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν και Ινδία.

Τα σχέδια άλλαξαν πολλές φορές στην πορεία και κατέληξα να επιστρέψω στην Ελλάδα μετά από δύο χρόνια και δυόμισι μήνες, έχοντας ταξιδέψει σε δεκατέσσερις χώρες: Τουρκία, Ιράν, Πακιστάν, Ινδία, Νεπάλ, Τουρκμενιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Κυργιζστάν, Καζακστάν, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Αρμενία και Ναγκόρνο-Καραμπάχ.

Το βιβλίο που περιγράφει αυτή μου την οδύσσεια θα κυκλοφορήσει από τις Εκδόσεις Όραμα και θα έχει τίτλο "27 πανσέληνοι στην Ανατολή". Πρόκειται για ένα βιβλίο 352 σελίδων, που περιλαμβάνει ένα φωτογραφικό λεύκωμα με 70 συναρπαστικές φωτογραφίες από την Ασία. Όσα περιγράφονται σε αυτό είναι βασισμένα στο προσωπικό μου ημερολόγιο, που έγραφα κάθε βράδυ κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου. Το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου αυτού το έγραψα στην Αρμενία, όσο ξεχειμώνιαζα στο παγωμένο χωριό μας μαζί με την Ανδριάνα, την Αμερικανίδα εθελόντρια που γνώρισα εκεί. Το βιβλίο δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε μοτοσικλετιστές, αν και βέβαια περιγράφονται οι περιπέτειες που έζησα με τη μοτοσικλέτα μου, αφού ήταν αναπόσπαστο κομμάτι του ταξιδιού μου. Έχω συγκεντρώσει περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες για τους μοτοσικλετιστές στο παράρτημα έτσι, ώστε να μην ενοχλήσουν τον αναγνώστη που δεν ενδιαφέρεται για το μοτοσικλετισμό, αλλά να είναι διαθέσιμες γι’ αυτούς που ίσως να τους φανούν χρήσιμες. Ξεδιπλώνοντας το ταξίδι, προσπαθώ να εξοικειώσω τον αναγνώστη με τον πολιτισμό, την ιστορία, τη θρησκεία και τα προβλήματα των κοινωνιών που συναντώ, για να κατανοήσει και να βιώσει πιο ζωντανά αυτή τη μεταφορά σ’ έναν άλλο κόσμο.

Εάν θέλετε κι εσείς να διαβάσετε το "27 πανσέληνοι στην Ανατολή", στείλτε μου απλά ένα e-mail στο greece2india@yahoo.com

Με τη βοήθεια της λέσχης TDM Hellas θα διοργανωθεί μια παρουσίαση του οδοιπορικού μου το Σάββατο 14 Μαΐου στις 7:00 μ.μ. στην Αθήνα, στο συνεδριακό χώρο της Ευρωπαϊκής Πίστης, στη Λεωφόρο Κηφισίας 274, στο Χαλάνδρι. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη. Τη μοτοσικλέτα ή το αυτοκίνητό σας θα μπορείτε να το αφήσετε στο parking που διατίθεται.

Έχοντας δίπλα μου τη μοτοσικλέτα με την οποία ταξίδεψα, θα μιλήσουμε για την προετοιμασία αυτού του ταξιδιού, καθώς και για τα όσα βίωσα στο δρόμο αυτά τα δύο χρόνια και τους δυόμισι μήνες, ενώ θα εκθέτονται συναρπαστικές φωτογραφίες που έχουν χαραχτεί στη μνήμη όλων όσων συνταξίδευαν μαζί μου μέσα από τις σελίδες των ταξιδιωτικών μου.

Ελπίζω, λοιπόν, να σας γνωρίσω από κοντά στις 14 Μαΐου!
Ηλίας Βροχίδης


Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πρόσκληση.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	482,6 KB 
ID:	225934