Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2011
    Μηνύματα
    9

    ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

    Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ!

    Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ καθώς πρόσφατα απέκτησα δύκυκλο μετα απο μια μεγάλη αποχή πολλών χρόνων.

    Το θέμα μου ειναι το εξής:

    Τον ιανουαριο (2011) αγόρασα ενα καινούριο παπι με σκοπο να το χρησιμοποιω γα τις μετακινησεις στη δουλεια μου και να αφησω το αυτοκινητο για λόγους κυρίως οικονομίας.

    Το μηχανάκι το έστρωσα κανονικά και παρουσίασε κάποια προβλήματα όπως τριξίματα και συντονισμοί πλαστικων με αποτέλεσμα να γινονται πολύ!! ενοχλητικα ειδικά οταν κινούμαι σε μεγάλες αποστάσεις.
    (ο πωλητής ισχυριζόταν πριν το αγοράσω οτι δεν έχει προβλήματα με τριξίματα και αφου το αγορασα ειπε χαρακτηριστικά: έλα μωρε,ολα τα παπιά τρίζουν!!!)
    Βέβαια μπορώ να πω πως κατέβαλαν μεγάλες προσπάθειες να μου λύσουν το πρόβλημα χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

    Τα σοβαρά προβλήματα ξεκίνησαν (η μάλον τα αντιλήφθηκα όταν τελείωσε το στρώσιμο)

    Μολις το έστρωσα λοιπόν και άρχισα να το "παταω¨ παρατήρησα οτι το μηχανακι πατίναρε υπερβολικά.

    Στην πρώτη επισκεψη μου στο καταστημα - εξουσιοδοτημένο συνεργείο προσπαθήσαν να μου το ρυθμίσουν χωρις κανένα αποτέλεσμα.

    Στη συνέχεια μου αλάξανε λάδια και το πρόβλημα διορθωθηκε για 2 ημέρες μονο.

    Την τρίτη φορά μου αλάξανε δίσκους και το πρόβλημα διορθώθηκε,οταν όμως μετα απο 500 χιλιομετρα έκανα servive και μου αλάξανε λάδια το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι!!! να προσθεσω εδω οτι σε απόπειρες διαφόρων ρυθμίσεων απο το μηχανικό τα πραγματα περιπλέκονταν περισσότερο καθώς αρχισε να κουμπώνει πολύ δύσκολα η 4η ταχύτητα όταν το μηχανάκι ζεσταινόταν η να μη συμπλεκτάρει στα κατεβάσματα εφόσον κρατούσα το λεβιέ πατημένο.

    Για να μην τα πολυλογώ μου συστήσανε να το παω στον κεντρικό αντιπρόσωπο,οπως και έκανα
    Μετα απο μια ημέρα με καλέσανε να μου πουνε οτι το μηχανάκι είναι έτοιμο και να πάω να το παρω.
    Μου είπανε αν θυμάμαι καλα οτι αλάξανε κατι πυράκια και τα ελλατήρια της καμπάνας (επιφυλλασομαι ομως). Πριν φύγω όμως τσεκάρω να δώ αν συμπλεκτάρει και βλέπω οτι το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει!!! φωνάζω παλι το μάστορα του το λέω και αυτός προσπαθεί να το ρυθμίσει επιτόπου χωρίς κανένα αποτέλεσμα!
    Μου δίνουν λοιπον ένα μηχανάκι αντικατάστασης και μου λένε οτι θα με πάρουν τηλεφωνο. (παρασκευή)
    Τη δευτέρα λοιπόν με παιρνουν τηλέφωνο και μου λένε πάλι το ίδιο κακό αστείο! οτι είναι έτοιμο φυσικα!Πηγαίνω και γω λοιπον να το παραλάβω αρκετά δυσπιστος πλέον και τους ρωτάω το τσεκαρατε καλα? ειστε σίγουροι οτι ειναι εντάξει? μου λέει ο μηχανικός "φωναξα και ένα μηχανικο απο δίπλα (δεν ξερω τι ενοούσε με το δίπλα) και πρώτη φορα είδαμε τέτοιο πράγμα." κατι για πυράκια μου είπε παλι αν κατάλαβα καλά.

    Το παιρνω λοιπον και γω και φευγω.ολα καλα και μετα απο κανα 20λεπτο που ζεστάθηκε πάλι τα ίδια!!!
    δηλαδή το μηχανάκι όταν ζεστένεται καλα δεν συμπλεκτάρει με αποτέλεσμα να μην μπορω να κάνω ομαλα κατεβάσματα ταχυτήτων και μπορώ να πω οτι σε κάποιες περιπτώσεις είναι και λίγο επικύνδυνο.


    Αλλα προβλήματα που μου παρουσίασε επίσης είναι οτι:

    1) η δισκόπλακα συμπεριφέρεται σαν να έχει στραβώσει δεν είμαι σίγουρος γιατι απο τον κεντρικη αντιπροσώπεια ισχυρίζεται οτι μάλον φταίει κάτι αλλο και μου λένε να πάω να λύσω το προβλημα μου στο εξουσιοδοτημένο συνεργειο και οτι αυτοι δέν ασχολούνται!!!

    2) Όταν είναι κρύο κανει ένα θόρυβο δεν ξέρω πώς να το περιγράψω (κλακ κλουκ) ο οποίος οσο ζεστένεται το μοτέρ, σταδίακα εξαφανίζεται.Ούτε αυτο έχει λυθεί και μεσα στα νέυρα μου ξέχασα να τους ρωτήσω αν το ελένξανε.

    3) Τα πλαστικά και τους συντονισμούς που ανέφερα προηγουμένως.ο Κεντρικός αντιπρόσωπος αρνέιται να κάνει κάτι καθως λέει οτι δεν καλύπτονται απο την εγγύηση παρόλο που στο χαρτί που έχω εγω γραφει οτι δεν καλύπτονται πλαστικά μόνο σε περίπτωση αισθητικής ατέλειας.

    Παιδιά συγνώμη αν σας ζάλισα με το μεγάλο πρώτο μου post αλλα ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Εχω απελπιστεί εντελώς και εχω κουραστεί ψυχολογικά καθώς εχω χάσει πολύ χρόνο με ολη αυτη την ιστορία.


    ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ???

  2. #2
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    τι μαρκα ειναι;
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  3. #3
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Αυτό με το λάδι είναι κουλό ,κατα πρώτον ζήτα απο τήν κεντρική αντιπρωσοπεία αντικατάσταση !!! αν δέν στήν κάνουν ζήτα να σου δώσουν γραπτός για πιούς λόγους δέν γίνεται η αντικατάσταση με το να αναφέρουν το λόγο άρνησης για κάθε ένα απο τα προβλήματα.
    Μετά email στήν εταιρία και βάλε μέσα και το έγραφο με τους λόγους που θα σου έχει δώσει η εδώ εταιρία.

    για το τρίξιμο τσέκαρε τήν συναρμογή τόν πλαστικών και επεισης άν είναι καλά βιδωμένα
    και άν μπορείς βάλε κάποιο ελαστικό ροδελάκι στίς βίδες

    Για πιο μηχανάκι μιλάμε ????

  4. #4
    μαλλον κινεζος θα ειναι...


















    ο κατασκευαστης...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Τόσα και άλλα τόσα έπαθα με 2 καινούρια KYMCO που αγόρασα πρίν από 5 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Έλυναν μόνες του οι βίδες που κρατάνε το μοτέρ στο πλαίσιο, δεν είχαν συμπλέκτη μετά από λίγη ώρα χρήσης, έχαναν την δύναμή τους μετά από 1-1,5 ώρα χρήσης, δάκρυζαν από τα πρώτα χλμ οι τσιμούχες στα καλάμια, έτριζαν, αν πήγαινες μια απόσταση 30 χλμ λίγο γρήγορα και έσβηνες το μηχανάκι, δεν έπαιρνε μπρος παρά μόνο όταν κρύωνε και άλλα ευτράπελα. Ο τοπικός αντιπρόσωπος έκανε ότι μπορούσε να διορθώσει τα προβλήματα (ειδικά αυτό που ξεβίδωναν οι βίδες του μοτέρ είχε πολύ γέλιο μιας και είχα χρησιμοποιήσει όλων των ειδών τις λοκτάιτ χωρίς αποτέλεσμα και κατέληξα να είμαι μια φορά την εβδομάδα με το αερόκλειδο να σφίγγω). Μίλησα με τα κεντρικά και παραδέχτηκαν ότι πρώτη φορά τους συμβαίνουν τόσα προβλήματα συγκεντρωμένα σ' ένα μηχανάκι. Τους θύμισα ότι τα μηχανάκια είναι δύο και θεωρώ ότι έχει πρόβλημα η παρτίδα.

    Τελικά αφού απείλησα ότι θα στείλω τα μηχανάκια με δικαστικό επιμελητή στα κεντρικά ως απαράδεκτα και θα δημοσιοποιήσω τα προβλήματά μου στα φόρα και στο ΙΝΚΑ, κι επιφυλάχτηκα για όλες τις νόμιμες ενέργειες, σε συνεννόηση με τον τοπικό έμπορο, έδωσα μια μικρή διαφορά και πήρα 2 KAZE-R.

    Συμβουλευτικά ένα μηχανάκι που βγάζει τόσα από καινούριο, δεν θα γίνει όσο και να το μαστορέψεις μηχανάκι της προκοπής. Δώστο πίσω και πάρε άλλο (άλλη μάρκα). Μια απώλεια χρημάτων θα έχεις απλά προσπάθησε να την περιορίσεις όσο το δυνατόν περισσότερο.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131

    Re: ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από maze77
    Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ!
    .
    .
    .
    .
    ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ???
    Πουλησε το και παρε εναν αλλο Ασιατη, κατα προτιμηση Ιαπωνα. Οχι Κινεζο.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  7. #7
    Και εγω για κινεζο το κοβω,αλλα κατι μου λεει οτι μπορει να ειναι και ιννοβα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2011
    Μηνύματα
    9
    παδια ευχαριστω για τισ απαντησεις!
    το πηγα παλι στην αντιπροσωπεια και τους ειπα να με παρουν μονο οταν θα ειναι σιγουροι οτι δεν θα ξαναπαρουσιαστει προβλημα.οσον αφορα το ποιο μοντελο ειναι θα σας πω αφου ληξει η ιστορια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484

    Re: ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από maze77

    2) Όταν είναι κρύο κανει ένα θόρυβο δεν ξέρω πώς να το περιγράψω (κλακ κλουκ) ο οποίος οσο ζεστένεται το μοτέρ, σταδίακα εξαφανίζεται.Ούτε αυτο έχει λυθεί και μεσα στα νέυρα μου ξέχασα να τους ρωτήσω αν το ελένξανε.

    [/B]
    κάποιοι θόρυβοι κατα το ζέσταμα είναι φυσιολογικοί τώρα οι συγκεκριμένοι δεν ξέρω αν είναι στα πλαισια αυτά.

    Τώρα κοίτα δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά άκρη δε νομίζω να μπορέσεις να βγάλεις.
    Αν δεν είναι κι επώνυμο (κινέζικο) αλόμα πιο πολλές πιθανότητες να μην βρεις άκρη και στο τέλος θα σου πουν ότι πληρώνεις παίρνεις.Φίλε δεν ξέρω το ιχσχύει στην περίπτωσή σου αλλά σου έυχομαι καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Φίλε μου δεν είναι κακό να πεις τι μηχανάκι είναι.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Φίλε μου δεν είναι κακό να πεις τι μηχανάκι είναι.
    Απολύτως σωστός

    +1
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2011
    Μηνύματα
    9
    Δικιο έχετε,

    Το μηχανακι ειναι το DAYTONA SPRINTER 125. Πριν το παρω που εκανα μια μικρη ερευνα δεν ακουσα κανεναν να εχει προβληματα περαν του τριξιματος των πλαστικων για τα οποία με ειχε διαβεβαιώσει ο πωλητής οτι δεν υπαρχει προβλημα και πως αυτο συνεβαινε στο παλιοτερο μοντελο


    Να προσθεσω πως περαν των προβλημάτων το μηχανακι δεν ειναι καθόλου άσχημο για τα λεφτα του.Τι να πω..ισως ειναι γκάντεμης..οταν ημουν πιτσιρικάς είχα αλαξει καμια 10ρια μηχανες συνολικα (ολεσ μεταχειρισμενες) και δεν ειχα κανενα προβλημα και τωρα πρωτη φορα παιρνω καινουριο και την πατησα

  13. #13
    maze77

    διάβασε : http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=88196

    και απευθύνσου στη γενική γραμματεία καταναλωτή (http://www.efpolis.gr/) τεκμηριώνοντας τη θέση σου όσο καλύτερα μπορείς

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Και μη ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για την κατάληξη.



    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    1310 € παπι κουτα?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2021, 22:31
  2. Βάψιμο ή αντικατάσταση;
    από BELZEBOYLIS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 16:27
  3. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 18:52
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2005, 15:32
  5. Αντικατάσταση μοτό
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF