Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Τοποθετηση καβαλετων!!!!

  1. #1

    Τοποθετηση καβαλετων!!!!

    Καλημερα σε ολους,θα ηθελα την γνωμη οσων εχουν βαλει καβαλετα και την αποψη,πρωτον,αν πρεπει να τοποθετησω καβαλετα και αν ναι να βαλω με γωνια που φερνει το τιμονι πιο κοντα στον οδηγο η' τα αλλα που απλα το σηκωνουν;Υποψιν οτι θελω το καλοκαιρι να βαζω βαλιτσακι στο τεποζιτο και το υψος μου ειναι 1.69!!!!!!
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!!
    καλες βολτες

  2. #2

    Re: Τοποθετηση καβαλετων!!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos80
    Καλημερα σε ολους,θα ηθελα την γνωμη οσων εχουν βαλει καβαλετα και την αποψη,πρωτον,αν πρεπει να τοποθετησω καβαλετα και αν ναι να βαλω με γωνια που φερνει το τιμονι πιο κοντα στον οδηγο η' τα αλλα που απλα το σηκωνουν;Υποψιν οτι θελω το καλοκαιρι να βαζω βαλιτσακι στο τεποζιτο και το υψος μου ειναι 1.69!!!!!!
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!!

    Έχω βάλει καβαλέτα και ψήλωσα το τιμόνι κατά 2cm για ελαφρώς πιο όρθια θέση οδήγησης (είμαι 1,73 ύψος) λόγω προβλήματος στη μέση μου, σε cbf 1000 (abs) του '10, . Τα καβαλέτα που σηκώνουν το τιμόνι υπό γωνία και το φέρνουν προς τα πίσω κοντά στον οδηγό, δεν μπαίνουν στο συγκεκριμένο μοντέλο (αν και θα ήταν καλύτερα), γιατί είναι κοντό το σωληνάκι του abs (γι' αυτό το λόγο... και τα καβαλέτα των 2cm σε ύψος - παίρνει μέχρι και 2,5cm).
    Χρησιμοποιώ tankbag 11lt και 21lt χωρίς να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Γενικά η οδήγηση, μου έγινε πιο ξεκούραστη. Χρησιμοποιώ τη μηχανή κυρίως για ταξίδια.
    Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    Σ'ευχαριστω.....
    καλες βολτες

  4. #4
    Στέφανε τα καβαλέτα θα κάνουν πιο "αργό" το μηχανάκι στις εναλλαγές στροφών οπότε σε ένα S θα έχεις πιθανόν πρόβλημα αν πηγαίνεις μαλλιά κουβάρια + το γεγονός ότι σε απομακρύνει και άλλο από το μηχανάκι οπότε γενικά ξεχνάς την (όσο είναι εφικτή με το μηχανάκι μας) sport οδήγηση. Ανάλογα με την χρήση πάντα όμως φίλε. Με καβαλέτα και μιά μεγαλύτερη ζελατίνα θα κάθεσαι όπως κάθονται στα Varadero

  5. #5
    :a51: :a51: :a51:
    Γενικα ειμαι χαμηλων τονων και δεν το κυνηγαω,οποτε δεν θα με χαλουσε να καθομαι ακομη πιο ανετα.
    Καμια ιδεα για μαγαζι;;;
    καλες βολτες

  6. #6
    Καμια ιδεα για μαγαζι;;;

    http://www.motoroda.gr/motoroda/dept...PQ6SNLNA804761

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Σκέφτομαι ως πρώτη βελτίωση να βάλω καβαλέτα στο τιμόνι προκειμένου να κάνω πιο άνετη τη θέση οδήγησης. Αρχικά σκέφτηκα να βάλω 3 cm αλλά από ότι διάβασα στο συγκεκριμένο Thread παίρνει μέχρι 2,5 γιατί είναι κοντό το σωληνάκι του ABS. Αυτό ισχύει και για τα μοντέλα του 2010; Δηλαδή μέχρι 2,5 cm μπορώ να βάλω;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Εγώ είχα δοκιμάσει κάποτε στο δικό μου μηχανάκι και τα έβγαλα με τη μια. (TDM 900)
    Άλλαξε η κατανομή βάρος και το μπροστινό έγινε ακόμα πιο ασαφές (είναι που είναι)
    Σε 2 3 μέρες άρχισε να πονάει η μέση μου γιατί είχα έρθει πιο όρθιος και η αεροδυναμική
    έγινε ακόμα πιο χάλια.
    Τα πέταξα μια βδομάδα μετά.

    Ηθικόν δίδαγμα.
    Πολύ σπάνια οι βελτιώσεις προσφέρουν κάτι ουσιαστικό.
    Πολλοί λένε πολλά γιατί ξέρουν αλλά στην πράξη δεν δουλεύουν
    Πρέπει να δεις αν κάνουν τα πράγματα καλύτερα ή ...

    υγ
    Ο φίλος που μου το είχε πει ήταν Βούδας στάιλ οπότε λογικά
    τον βόλεψαν
    ανανήψαντας

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι ως πρώτη βελτίωση να βάλω καβαλέτα στο τιμόνι προκειμένου να κάνω πιο άνετη τη θέση οδήγησης. Αρχικά σκέφτηκα να βάλω 3 cm αλλά από ότι διάβασα στο συγκεκριμένο Thread παίρνει μέχρι 2,5 γιατί είναι κοντό το σωληνάκι του ABS. Αυτό ισχύει και για τα μοντέλα του 2010; Δηλαδή μέχρι 2,5 cm μπορώ να βάλω;

    Ένας εδώ μέσα έβαλε 30mm στο '10 και δεν είχε πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να βρω το θρεντ. Ίσως να σβήστηκε.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ένας εδώ μέσα έβαλε 30mm στο '10 και δεν είχε πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να βρω το θρεντ. Ίσως να σβήστηκε.
    Ok σε ευχαριστώ πολύ. Θα παραγγείλω των 30mm.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Ok σε ευχαριστώ πολύ. Θα παραγγείλω των 30mm.
    Ωπα περίμενε. Είπα ότι τα έβαλε αλλά δεν ξέρω αν τον βολέψανε. Μην σε πάρω στο λαιμό μου.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ωπα περίμενε. Είπα ότι τα έβαλε αλλά δεν ξέρω αν τον βολέψανε. Μην σε πάρω στο λαιμό μου.
    Καλά θα πάρω αυτά των 25mm που κάνουν σίγουρα, αν και η διαφορα των 5 mm δεν την θεωρώ τόσο μεγάλη για να δημιουργήσει πρόβλημα. Από την άλλη σκέφτομαι να πάρω αυτά των 30 και αν εχουν θέμα θα τα πάω στον τορνο να τα κάνω 25 ή όσο χρειαστεί.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreza
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Καλά θα πάρω αυτά των 25mm που κάνουν σίγουρα, αν και η διαφορα των 5 mm δεν την θεωρώ τόσο μεγάλη για να δημιουργήσει πρόβλημα. Από την άλλη σκέφτομαι να πάρω αυτά των 30 και αν εχουν θέμα θα τα πάω στον τορνο να τα κάνω 25 ή όσο χρειαστεί.
    εδώ λέει για 30mm. Κάνε ένα τηλέφωνο να πάρεις πληροφορίες δε χάνεις τίποτε.
    Έχει και σε ασημί βλέπω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από flickbat Προβολή μηνύματος
    Έχω βάλει καβαλέτα ...... σε cbf 1000 (abs) του '10....
    Ο φίλος παραπάνω δεν λέει για το 600, λέει για το 1000 μοντέλο του 2010 απ' ότι διαβάζω. Μπορεί να ισχύουν άλλα στο δικό σου.
    Τελευταία τροποποίηση από mreza; 17/08/2016 στις 10:24.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azoo Προβολή μηνύματος
    εδώ λέει για 30mm. Κάνε ένα τηλέφωνο να πάρεις πληροφορίες δε χάνεις τίποτε.
    Έχει και σε ασημί βλέπω


    Ο φίλος παραπάνω δεν λέει για το 600, λέει για το 1000 μοντέλο του 2010 απ' ότι διαβάζω. Μπορεί να ισχύουν άλλα στο δικό σου.
    Από το Motoraid έκανα την παραγγελία αφού πρώτα πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι τα 30 mm είναι πολύ οριακά. Έτσι παρήγγειλα τα 25mm. Τα μαύρα πήρα αφού μαύρη είναι η βάση του τιμονιού.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreza
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Από το Motoraid έκανα την παραγγελία αφού πρώτα πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι τα 30 mm είναι πολύ οριακά. Έτσι παρήγγειλα τα 25mm. Τα μαύρα πήρα αφού μαύρη είναι η βάση του τιμονιού.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τοποθετηση αμπερομετρου
    από OzZzZzY στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2006, 16:51
  3. τοποθέτηση φιλτρου Κ&Ν
    από ela ela στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 00:59
  4. Τοποθετηση ελαστικων το Α και το Ω
    από ela ela στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2005, 00:10
  5. Τοποθέτηση Hepco&Becker
    από zeli στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF