Σελίδα 1 από 20 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 291

Θέμα: Αξίζει η ζωή σου για μιά μηχανή

  1. #1
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814

    Αξίζει η ζωή σου για μιά μηχανή

    Εχθές είχα πάει σε ένα φανοποίο με το cbr και ήταν και ένα νεαρό παληκάρι με ένα σχεδόν ολοκαίνουργιο R1.
    Πιάσαμε την κουβέντα για τα μηχανάκια και μου λέει οτι το πουλάει το μηχανάκι με 4000!!! χλμ.
    Όση ώρα μιλάγαμε είχα δει κατι ράμματα κοντά στο λαιμό του.
    Τέλως πάντων, μόνος του μου είπε οτι έξυνε στο αρτεμίσιο με 160km(όχι υπερβολική ταχύτητα για ένα ss) και πήγε να περάσει αυτοκίνητο απο τη δεξιά λωρίδα, ενώ αυτό βρισκόταν στην αριστερή.
    Το αποτέλεσμα ήταν όπως συνήθως ο οδηγός του αυτοκινήτου δεν υπολόγισε οτι η μηχανή μπορεί να περάσει και να αλλαξει πορεία γρήγορα, με αποτέλεσμα να χτυπήσει το R1 στην ουρά του, να διπλώσει η μηχανή στέλνωντας τον αναβάτη της να σκάσει με το στήθος στις μπαριέρες.
    Ο οδηγός βέβαια του αυτοκινήτου σηκώθηκε και έφυγε.
    Το παιδί ειναι κομμένο απο το λαιμό μέχρι την κοιλία του μετά από 4 επεμβάσεις.

    Όλη αυτή την ιστορία την γράφω για σκέψεις που μου περνάνε πολλές φορές απο το μυαλό, εντάξει εχω λόξα με τις μηχανές προσέχω όσο μπορώ, το μαλάκα η την κάθε κακοτοπιά που θα βρώ στο δρόμο, είσαι όμως εκτεθημενος στο παραμικρό, ενα μικρό τρακάρισμα να γίνει ένα ακούμπημα απο κάποιον και αυτο το κάτι μπορεί να σου αφήσει μόνιμο κουσούρι(όπως έχω στο χέρι μου) η να σκοτωθεις όπως παρολίγο το παιδί.

    Τελικά αξίζει η ζωή σου για να βολτάρεις με μιά μηχανή εστω και αν αυτή είναι κατι το ιδιαίτερο για εμάς και δεν την βλέπουμε μόνο σαν μεταφορικό μέσο και στο κατω κατω οι περισσότεροι απο εμάς εχουμε και τουτου που αραχνιάζει στο παρκιν

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Τα λέω για αυτούς που ίσως ακούσουν.

    Μην πλησιάζετε πολύ τα αμάξια. Να έχετε υπ'όψη σας ότι ΔΕΝ ξέρετε τί ικανότητα έχει ο άλλος και ότι μπορεί να αντιδράσει περίεργα!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Δεν μπορώ να εκφράσω (ακόμα) άποψη...
    Είμαι πολύ νέος γι' αυτό...

    Σκέφτομαι όμως πως χαρακτηρίζουμε τους εαυτούς μας "μηχανόβιους", δηλαδή ζούμε παρέα με τη μηχανή μας...

    Μας συντροφεύει...
    Μας ταξιδεύει...
    Μας γεμίζει εμπειρίες...
    Μας κάνει φίλους, έστω και άγνωστους πίσω από τη ζελατίνα του κράνους για μερικά χιλιόμετρα στο δρόμο...
    Μας κάνει καλύτερους ανθρώπους...

    Αυτά βλέπω εγώ στο κοντέρ της μοτοσυκλέτας μου...
    Αυτά θέλω να βιώσω μαζί της και μαζί σας...

  4. #4
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Αυτές οι σκέψεις πολλές φορές περνάνε από το μυαλό όλων όσων οδηγούν μηχανές.

    Και στο πρόσφατο τρακάρισμα που είχα το σκέφτηκα να την παρατήσω.

    Το συναίσθημα όμως μου έδωσε να καταλάβω πως θα είμαι δυστυχισμένος με την απουσία της.

    Προτιμώ να ζω την κάθε στιγμή καβάλα επάνω της,έστω κι αν ξέρω πως αν γίνει η στραβή μπορεί να μην σηκωθώ,παρά να φτάσω 65 χρονών και να μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που παράτησα κάτι το οποίο αγαπώ τόσο πολύ.
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  5. #5
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183
    Αν δεν άξιζε δεν θα το κάναμε καθημερινα: Να καβαλάμε τις μηχανές μας!!! Κάθε φορά που καβαλάς είσαι "εύκολος στόχος", Σε κάθε λάθος που θα κάνεις ή που θα κάνει ο άλλος η συνέπειες,τις περισσότερες φορές είναι οδυνηρές. Κι όμως εμείς συνεχίζουμε....Θα το κάναμε αν δεν άξιζε????

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Δεν μπορώ να εκφράσω (ακόμα) άποψη...
    Είμαι πολύ νέος γι' αυτό...

    Σκέφτομαι όμως πως χαρακτηρίζουμε τους εαυτούς μας "μηχανόβιους", δηλαδή ζούμε παρέα με τη μηχανή μας...

    Μας συντροφεύει...
    Μας ταξιδεύει...
    Μας γεμίζει εμπειρίες...
    Μας κάνει φίλους, έστω και άγνωστους πίσω από τη ζελατίνα του κράνους για μερικά χιλιόμετρα στο δρόμο...
    Μας κάνει καλύτερους ανθρώπους...

    Αυτά βλέπω εγώ στο κοντέρ της μοτοσυκλέτας μου...
    Αυτά θέλω να βιώσω μαζί της και μαζί σας...
    Σειρά μου φίλε McGyver!


  7. #7
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148

    Re: Αξίζει η ζωή σου για μιά μηχανή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR

    Όλη αυτή την ιστορία την γράφω για σκέψεις που μου περνάνε πολλές φορές απο το μυαλό, εντάξει εχω λόξα με τις μηχανές προσέχω όσο μπορώ, το μαλάκα η την κάθε κακοτοπιά που θα βρώ στο δρόμο, είσαι όμως εκτεθημενος στο παραμικρό, ενα μικρό τρακάρισμα να γίνει ένα ακούμπημα απο κάποιον και αυτο το κάτι μπορεί να σου αφήσει μόνιμο κουσούρι(όπως έχω στο χέρι μου) η να σκοτωθεις όπως παρολίγο το παιδί.


    μπορεί επίσης να είναι και μιά αθώα χελωνα που δεν έχουμε δώσει προφανώς ραντεβού την ώρα που κάποιοι γλήγοροι απο εμάς ξύνουμε γλώσσες
    Τον τελευταίο καιρό μετά απο κάποιες 'ανώριμες' βόλτες, το βράδυ κοιτάζοντας το ταβάνι, σκεφτόμουνα τί θα μπορούσε να μου συμβεί σε διάφορες φάσεις, ή αν κάποιος συνάδελφος μου πάθαινε κάτι και θεωρούσα τον εαυτό μου 'ηθικά' υπευθυνο. Απο τότε έχω κόψει τις μαλακίες (σσ οδηγάω χρόνια ss διαφόρων κυβικών και μεγεθών), και προτιμώ να βγάζω τα εσώψυχα μου σε ελενχόμενα κατα το δυνατό περιβάλλοντα και πάντα με το μυαλό στο κεφάλι και όχι ανάμεσα στα πόδια.
    O Ecco έχει πεί οτι τα ωραία πράγματα στη ζωή είναι είτε επικίνδυνα είτε πρόστυχα - η μηχανή είναι και τα δύο -
    Να μου επιτρέψει όμως πάντως να συμπληρώσω οτι το πιο ωραίο πράγμα σε αυτή τη ζωή είναι η ίδια η ζωή.
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2005
    Μηνύματα
    113
    Παιδιά αν η μηχανή είναι ο ερωτας της ζωής σου , είτε γιατί είσαι βλαμμένος είται γιατί σού πάει - σέ εκφράζει- σάν ατομο ,αυτό πού καβαλάς ,μέ ολα τά ρίσκα πού πέρνεις βολτάροντας η πηγαίνοντας απλά στήν δουλειά σου, τίποτα δέν σέ σταματά από νά τήν καβαλάς καί νά χάνεσαι.....
    Πρίν από 7 χρόνια είχα ενα σοβαρό ατύχημα μέ τήν μηχανή στήν Κηφισσίας πηγαίνοντας στήν δουλειά , μαλάκας βρισκόμενος στήν μεσαία λωρίδα, γουστάρισε νά αλλάξει καί νά ερθει στήν αριστερή αγνοώντας με , μέ αποτέλεσμα νά μέ χτυπήση στήν ουρά τής μηχανής , στέλνοντας μέ κατευθείαν στήν κολώνα μέ τό κεφάλι, σάν επίλογο τό αγαπημένο μου kawasaki τότε ,εσκασε πάνω μού αποτελειώνοντας οτι είχε αρχίσει ο μαλάκας.
    Βγαίνοντας από τό νοσοκομείο γιά 4 χρόνια ,κυκλοφορούσα μέ ενα σκούτερ προσπαθώντας εγώ καί η οικογένεια μου νά μέ πείσουν νά μήν πάρω ξανά μεγάλη μηχανή... Μπούρδες αντεξα. ξαναπήρα μηχανή μήν αντέχοντας αλλο, μακρυά τους καί αν νομίζετε οτι ημουν η καί είμαι κ@υλωμένο γιά μηχανάκια πού δέν τά εχει χορτάσει ..λάθος! στά 42 μου τρέχω από track day σέ track day από Αρτεμίσιο σέ Επίδαυρο μέ τήν ιδια χαρά πού είχα πρίν 23 χρόνια πού αγόρασα τό πρώτο μού μοτόρι.Οσο γιά τούς δικούς μού συνήθησαν πιά.. Γιά εμένα πάντως αξίζει σίγουρα....παίρνοντας πάνω μου ολο τό ρίσκο απλά μέ μεγαλύτερη σύνεση οταν κινούμαι είτε λυσασμένα ειται κοιμισμένα...
    Σάς κούρασα? λέω μ@λ@κίες? Μπορεί!! sorry αν τό εκανα αλλά ετσι αισθάνομαι!!!
    Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι!!!!

  9. #9
    Κι εγώ πάντως το έχω σκεφτεί χιλιάδες φορές μετά από πολλές -κι όχι μόνο προσωπικές- εμπειρίες.

    Το σκέφτομαι απ'τη μιά, το σκέφτομαι απ'την άλλη, και τελικά ακόμα και μέσα από συζητήσεις με φίλους , καταλήγω πάντα σε ένα συμπέρασμα:

    Ρέ παιδιά, άνθρωποι είμαστε! Χτύπα ξύλο για όλο τον κόσμο, στην καρέκλα καθόμαστε και μας χτυπά μιά ανακοπή και σε δευτερόλεπτα χαζεύουμε τις ρίζες των κυπαρισσιών! Έως την ώρα που είναι γραφτό για τον καθένα μας, να μή την χαρούμε τη ρουφιάνα τη ζωή όπως εμείς αγαπάμε;

    -Οφείλουμε όμως να προστατευόμαστε και να προστατεύουμε τους συνανθρώπους μας.
    -Οφείλουμε να σεβόμαστε και απαιτουμε να μας σέβονται στο χάος που είμαστε αναγκασμένοι να συνυπάρχουμε και να συμβαδίζουμε.
    -Οφείλουμε να έχουμε τα μάτια μας 1114 όταν βγαίνουμε εκεί έξω και να προσπαθούμε να είμαστε πάντα έτοιμοι για την αποφυγή κάποιας δυσσάρεστης κατάστασης.

    Προσωπικά, πάτησα τα 26 μέχρι να γευτώ την κάυλα της μοτοσυκλέτας, παρόλο που είχα την καψούρα απ'τα 15!
    Θα προσέχω όσο μπορώ, θα σέβομαι, θα προσεύχομαι για μένα και για όλους μας, αλλά δέν μπορώ πλέον να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς αυτήν. Η όποια άλλη μοτοσυκλέτα...

    Να είστε όλοι καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

  10. #10
    παρατηρω (εκτος και αν κανω λαθος εκτημηση.. αλλα ετσι κι αλλιος το πολυ, πολυ μεχρι αυριο ο μοντ θα το εχει κοψει το ποστ μου..) οτι μιλατε για μηχανη και αναφερεστε κυριος σε ss αντε και κανα μεγαλο ταξιδιαρικο on-off...

    προσωπικα εχω συνηδητοποιησει οτι η ταχυτητα (οσο γλυκια και αν ειναι) ειναι πολυ επικυνδινη για εμενα... θελω να το στιβω το μοτορι και να το πιγενω οσο μπορω να παω και οσο μπορει να παει...

    καποια στιγμη ανακαλυψα το χωμα και κολησα...

    πλεων ταχυτητες ανω των 120 τις θεορω υπερβολικες για μη ελεγχομενο περιβαλλον...

    οδηγω σκευτομενος οτι πισω απο καθε στροφη ερχετε φορτηγο ή λακαμας στο αντιθετο ρευμα ή αλλος λακαμας που ειναι σταματημενος ή ερχετε με την οπισθεν και αλλα τετοια απιστευτα...

    προσεχουμε για να εχουμε...


  11. #11

    Re: Αξίζει η ζωή σου για μιά μηχανή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    Εχθές είχα πάει σε ένα φανοποίο με το cbr και ήταν και ένα νεαρό παληκάρι με ένα σχεδόν ολοκαίνουργιο R1.
    Πιάσαμε την κουβέντα για τα μηχανάκια και μου λέει οτι το πουλάει το μηχανάκι με 4000!!! χλμ.
    Όση ώρα μιλάγαμε είχα δει κατι ράμματα κοντά στο λαιμό του.
    Τέλως πάντων, μόνος του μου είπε οτι έξυνε στο αρτεμίσιο με 160km(όχι υπερβολική ταχύτητα για ένα ss) και πήγε να περάσει αυτοκίνητο απο τη δεξιά λωρίδα, ενώ αυτό βρισκόταν στην αριστερή.
    Το αποτέλεσμα ήταν όπως συνήθως ο οδηγός του αυτοκινήτου δεν υπολόγισε οτι η μηχανή μπορεί να περάσει και να αλλαξει πορεία γρήγορα, με αποτέλεσμα να χτυπήσει το R1 στην ουρά του, να διπλώσει η μηχανή στέλνωντας τον αναβάτη της να σκάσει με το στήθος στις μπαριέρες.
    Ο οδηγός βέβαια του αυτοκινήτου σηκώθηκε και έφυγε.
    Το παιδί ειναι κομμένο απο το λαιμό μέχρι την κοιλία του μετά από 4 επεμβάσεις.

    Όλη αυτή την ιστορία την γράφω για σκέψεις που μου περνάνε πολλές φορές απο το μυαλό, εντάξει εχω λόξα με τις μηχανές προσέχω όσο μπορώ, το μαλάκα η την κάθε κακοτοπιά που θα βρώ στο δρόμο, είσαι όμως εκτεθημενος στο παραμικρό, ενα μικρό τρακάρισμα να γίνει ένα ακούμπημα απο κάποιον και αυτο το κάτι μπορεί να σου αφήσει μόνιμο κουσούρι(όπως έχω στο χέρι μου) η να σκοτωθεις όπως παρολίγο το παιδί.

    Τελικά αξίζει η ζωή σου για να βολτάρεις με μιά μηχανή εστω και αν αυτή είναι κατι το ιδιαίτερο για εμάς και δεν την βλέπουμε μόνο σαν μεταφορικό μέσο και στο κατω κατω οι περισσότεροι απο εμάς εχουμε και τουτου που αραχνιάζει στο παρκιν
    One million dollar question :a24:
    To be successfull in this world, promise everything deliver nothing...

  12. #12
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    πηγες τωρα να απαντησεις στο μεγαλυτερο ερωτημα και διλλημα των απανταχου μηχανοβιων.

    Ο καθενας απανταει για τον εαυτο του σε αυτο το ερωτημα
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της katsai
    Εγγραφή
    28/03/2005
    Μηνύματα
    232
    2 φορες εχω κανει τα μουτρα μου κρεας
    το μηχανακι μου εκοψε την μπαλα
    προσπαθησα να το αφησω.
    απλα ημουν δυστηχισμένος χωρις αυτο...


    δεν ξερω αν αξιζει
    απ΄την μια εχουμε την πιθανοτητα Αν...
    και απ΄την αλλη το εζησα ημουν πραγματικα
    δυστηχισμένος κακοκεφος, μου εφταιγαν τα παντα και οι παντες
    αξιζει όμως να ζεις και ετσι?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Eιμαι της αποψης να κανουμε οτιδηποτε μας κανει ευτυχισμενους.Φυσικα,οσο μπορουμε με μεγαλυτερη ασφαλεια.Αν αρχισουμε να σκεφτομαστε τι μπορει να μας συμβει,το χασαμε το παιχνιδι.Δεν θα πρεπει να κανουμε τιποτα μετα.

    Να φτασουμε υγιεστατοι στα 70 μας χρονια και να αναρωτιομαστε γιατι χασαμε τις απολαυσεις της ζωης ειναι το χειριστο.

    Οπως ειχε πει και ο Woody Allen "αν για να φτασουμε στα 80 μας πρεπει να κοψουμε ο,τι μας ευχαριστει,τοτε γιατι να φτασουμε στα 80;"
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  15. #15
    Ο Καντίνας Το avatar του/της SGrouts
    Εγγραφή
    18/07/2005
    Μηνύματα
    10

    Re: Αξίζει η ζωή σου για μιά μηχανή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR

    ...Τελικά αξίζει η ζωή σου για να βολτάρεις με μιά μηχανή ...
    Όχι...
    Κουνιάδος του Μπάμπη του Ανεμιστήρα...

Σελίδα 1 από 20 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2010, 16:37
  2. Για πρώτη μηχανή μια Svουρίτσα...
    από Scandal στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2008, 07:42
  3. Λινκς για μια ζωη
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 02:42
  4. Νιώσε καλά για τη ζωή σου....
    από rc31 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2005, 08:24
  5. Πεσ Τη Γνωμη Σου Για Μια Τιγκα Διαδρομη
    από Tigas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2005, 07:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF