Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Πλύσιμο μηχανής.. (όταν δεν υπάρχει νερό).

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Ενα πακετο μωρομαντηλα , κανεις την μηχανη λαμπικο και περισευουν κιολας.
    Επιπλεον αν θες στο τελος την περνας και με ενα βρεγμενο πετσι και τελος.
    Σαν καινουργια θα γίνει.



  2. #17
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Καλή σκέψη...
    Πάει... θα τα κλείσουμε τα πλυντήρια στο τέλος.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Ενα πακετο μωρομαντηλα , κανεις την μηχανη λαμπικο και περισευουν κιολας.
    Επιπλεον αν θες στο τελος την περνας και με ενα βρεγμενο πετσι και τελος.
    Σαν καινουργια θα γίνει.


    +μφωνο και επαυξανω...

  4. #19
    Το πλυσιμο "παιζει" αναλογα με το ειδος της μηχανης.

    Αν πιστευει καποιος οτι θα κανει πλυσιμο με ενα πακετο μωρομαντηλα σε ον-οφ
    με καγκελο μπρος-πισω και ακτινωτες ζαντες ειναι γελασμενος.
    Εδω με το πιεστικο, εκει που δεν μπαινει χερι και παλι μενουν διαφορα.

    Αντιθετως σε ενα SS με φεριγκ...σου μενει και περισεμα για δευτερη φορα.

  5. #20
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    self service σε βενζιναδικο δε παιζει εκει;

    εγω παω σε ενα, με ζεστο νερο στο πιεστικο με δυο μονοευρα φτανει και περισσευει
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  6. #21
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
    ...με δυο μονοευρα....

    Αυτό ακούγεται πιό δύσκολο ακόμα... Αν έχω ένα δίευρω τι θα κάνω δηλαδής?
    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #22
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Πλύσιμο ειδικό:

    1. Ειδική πίεση στο "πιστόλι" πλυσίματος για να μην σου κάνει την αλυσίδα , "καδένα δεσίματος" μόνο.
    2. Για να μην σου κάνει τα αυτοκόλητα χαρταετούς.
    3. Για να μην σου διαλύσει σωληνάκια κτλ.

    Επίσης ειδικό καθαριστικό για ζάντες και ακτίνες καθώς η σαπουνάδα των πλυντηρίων των Ι.Χ. δεν κάνει τίποτα μπροστά σε κάτι MOTOREX λιπαντικά αλυσίδων με λίγο μάκα σαν συνδυασμό κολλημένα στην πίσω ζάντα αλλά και σε άλλα σημεία.

    Μετά το πλύσιμο , φροντίζουν στο ειδικό πλύσιμο να σου λαδώσουν και καμιά αλυσίδα, για να μην φύγεις "κατάξερος" απο το πλυντήριο και μέχρι να φτάσεις δεν έχει μείνει τίποτα που να μην έχει φθαρεί στην διαδρομή (γρανάζια, κρίκοι, ασφάλεια, o-ring).

    Αν θες και κάτι παραπάνω... αίντε και καμιά καλή κρέμα για να τα πλαστικά να μην θολώσουν και σκούπισμα απο τα νερά σε ΣΚΙΕΡΟ ΜΕΡΟΣ για να μην κάνει το ενοχλητικό θαμπό που αφήνουν τα άλατα του νερού.

    Αν εσείς μπορείτε να κάνετε τα παραπάνω μόνοι σας... που είστε να φέρνω την μηχανή μου σε εσάς παιδιά. Σίγουρα οχι κάθε εβδομάδα... αλλά 1-2 φορές το δίμηνο (ειδικά τον χειμώνα) σίγουρα.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  8. #23
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Πλύσιμο ειδικό:

    1. Ειδική πίεση στο "πιστόλι" πλυσίματος για να μην σου κάνει την αλυσίδα , "καδένα δεσίματος" μόνο.
    2. Για να μην σου κάνει τα αυτοκόλητα χαρταετούς.
    3. Για να μην σου διαλύσει σωληνάκια κτλ.
    Πιστεύω πως στα περισσότερα πλυντήρια, αυτό είναι αυτονόητο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    Επίσης ειδικό καθαριστικό για ζάντες και ακτίνες καθώς η σαπουνάδα των πλυντηρίων των Ι.Χ. δεν κάνει τίποτα μπροστά σε κάτι MOTOREX λιπαντικά αλυσίδων με λίγο μάκα σαν συνδυασμό κολλημένα στην πίσω ζάντα αλλά και σε άλλα σημεία.
    Αυτό δεν το κάνουν (στην δική μου περίπτωση).. παρόλα αυτά, η μηχανή λάμπει!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    Μετά το πλύσιμο , φροντίζουν στο ειδικό πλύσιμο να σου λαδώσουν και καμιά αλυσίδα, για να μην φύγεις "κατάξερος" απο το πλυντήριο και μέχρι να φτάσεις δεν έχει μείνει τίποτα που να μην έχει φθαρεί στην διαδρομή (γρανάζια, κρίκοι, ασφάλεια, o-ring).
    Στα 5€ δεν συμπεριλαμβάνονται αυτά.. πλένουν το πίσω γρανάζι και αυτό... η αλυσίδα παραμένει βρωμιάρα..

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Πιεστικό δεν έχω, και δεν βλέπω το λόγο να χρησιμοποιήσω. Μιλάμε πάντα για μηχανάκια σε νορμάλ χρήση όχι που έχουν περάσει τον Υμηττό από πάνω.

    Λάστιχο, κουβάς με fairy και βούρτσα με μαλακή τρίχα. Αν επιμένει κάπου ξεβγάζεις και ξαναπερνάς. Άμα πλένεις τακτικά το μηχανάκι -δυο φορές το μήνα- δεν προλαβαίνει να μαζέψει τόση βρώμα και μάκα.
    Για τα λάδια από την αλυσίδα ένα πέρασμα με μωρομάντηλο την ζάντα και κομπλέ!

    Το λάδωμα της αλυσίδας ούτως ή άλλως εγώ το κάνω οπότε μπορώ να το συνδυάσω.

    Εν ολίγοις για εμένα που έχω μεγάλη άνεση στο πεζοδρόμιο και λάστιχο και σκιά δεν μου είναι τίποτα τρομερό. Ίσα-ίσα μ' αρέσει που ασχολούμαι με το μηχανάκι μου, το κοιτάω γύρω-γύρω για οποιοδήποτε χτύπημα, καμιά διαρροή, οτιδήποτε, το χαϊδεύω, του μιλάω, ωραία περνάμε!
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  10. #25
    πιστευω οτι αν εχει λαδάκι η αλυσίδα που δεν τραβαει βρωμιές, υπαρχουν νομίζω, δεν χρειαζεται πλυσιμο...
    πολύ καλα εκανες πάντως και την επλυνες τοιουτοτρόπως

  11. #26
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Πιστεύω πως στα περισσότερα πλυντήρια, αυτό είναι αυτονόητο...


    Σιγά μην ασχοληθούν με αυξομείωση τάσης ... όπως είναι πετάνε πάνω το νερό και όπου πάει.

    Όσον αφορά μάκα και λιπαντικά αλυσίδας.. αν έχει φάει βροχή και Ελληνικούς δρόμους, κουνάβια θα βγάλει η αλυσίδα απο μέσα.. οχι απλά χώμα.

    Το σωστό πλύσιμο θέλει κόπο και τρόπο αν το κάνεις μόνος σου που δεν γίνεται με ενα κουβά μόνο. Απο εκεί και πέρα οτι νομίζει ο καθένας.

    Για μένα χρειάζονται τα εξής όταν ασχολούμαι μόνος μου.

    1. Καθάρισμα αλυσίδας με παραφινέλαιο και βουρτσούλα καλά-καλά..
    2. Πλύσιμο πρώτα με χαμηλή πίεση (έχω πάρει πιεστικό δικό μου) για να μαλακώσει λίγο η μάκα.
    3. Σφουγγάρι και σαπουνάδα σε όλα τα σημεία.. με σπόγγο τεραστιών διαστάσεων για να μην φάμε τα χέρια σε γωνίες πλαστικών και μετάλλων..
    4. Ξέπλυμα με χαμηλή πίεση και κάποια στιγμή υψηλή πίεση για τα υπολείματα σε σημεία που δεν φοβάμαι να κάνω ζημιά.
    5. Στέγνωμα σε σκιερό μέρος.
    6. Βόλτα στην γειτονιά (1-2ΚΜ πάνω κάτω) για να ζεσταθεί λίγο η αλυσίδα.
    7. Λάδωμα αλυσίδας με λιπαντικό.
    8. Σιλικόνη, κεριά και λοιπά για τα πλαστικά
    9. Κρέμα δέρματος (ειδικά το καλοκαίρι) στο bagster και κάθε άλλο δερμάτινο (βλ. σέλα) και σκούπισμα με πανί.
    10. Κουκούλωμα.

    Διαδικασία αρκετά μεγάλη...
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


    Σιγά μην ασχοληθούν με αυξομείωση τάσης ... όπως είναι πετάνε πάνω το νερό και όπου πάει.

    Όσον αφορά μάκα και λιπαντικά αλυσίδας.. αν έχει φάει βροχή και Ελληνικούς δρόμους, κουνάβια θα βγάλει η αλυσίδα απο μέσα.. οχι απλά χώμα.

    Το σωστό πλύσιμο θέλει κόπο και τρόπο αν το κάνεις μόνος σου που δεν γίνεται με ενα κουβά μόνο. Απο εκεί και πέρα οτι νομίζει ο καθένας.

    Για μένα χρειάζονται τα εξής όταν ασχολούμαι μόνος μου.

    1. Καθάρισμα αλυσίδας με παραφινέλαιο και βουρτσούλα καλά-καλά..
    2. Πλύσιμο πρώτα με χαμηλή πίεση (έχω πάρει πιεστικό δικό μου) για να μαλακώσει λίγο η μάκα.
    3. Σφουγγάρι και σαπουνάδα σε όλα τα σημεία.. με σπόγγο τεραστιών διαστάσεων για να μην φάμε τα χέρια σε γωνίες πλαστικών και μετάλλων..
    4. Ξέπλυμα με χαμηλή πίεση και κάποια στιγμή υψηλή πίεση για τα υπολείματα σε σημεία που δεν φοβάμαι να κάνω ζημιά.
    5. Στέγνωμα σε σκιερό μέρος.
    6. Βόλτα στην γειτονιά (1-2ΚΜ πάνω κάτω) για να ζεσταθεί λίγο η αλυσίδα.
    7. Λάδωμα αλυσίδας με λιπαντικό.
    8. Σιλικόνη, κεριά και λοιπά για τα πλαστικά
    9. Κρέμα δέρματος (ειδικά το καλοκαίρι) στο bagster και κάθε άλλο δερμάτινο (βλ. σέλα) και σκούπισμα με πανί.
    10. Κουκούλωμα.

    Διαδικασία αρκετά μεγάλη...

    Αυτό είναι Spa για μοτό!

  13. #28
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dfoud

    Αυτό είναι Spa για μοτό!
    Θα σου πάρει κανα 3ωρο στη ξεφτίλα...

    Πάντως το πόσο πλυμένη πρέπει να είναι η μηχανή σου, είναι θέμα του καθενός στο πως θέλει να την παρουσιάσει.
    Υπάρχουν άνθρωποι που θα ασχοληθούν 10 λεπτά, AVA και λάστιχο σε πλαστικά και ζάντες...
    Οι άνθρωποι που θα δώσουν έμφαση στην καθαριότητα των γραναζιών, ψαλιδιού...
    Οι πιο "ψείρες" που θα κάνουν αλυσίδες, αμορτισέρ, ψυγείο κλπ. κλπ.
    Και οι "καραψείρες" που έχουν στην διάθεση τους ενα ολόκληρο απόγευμα και τα κάνουν όλα με την οδοντόβουρτσα... η που έχουν μόνιμα ενα πανάκι για όπου σταθούν και όπου βρεθούν..

    Όπως και να'χει... θέλει μεράκι... και μια ανάλογη συμπάθεια προς την μηχανή...

  14. #29
    Εχουμε να προτεινουμε κανεναν πλυντηρα?
    Ευχαριστώ και Συγνώμη... Λέξεις ζωής. Πρέπει να έχεις δύναμη καρδιάς για να τις πεις.

  15. #30
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από suzukimaniac Προβολή μηνύματος
    Εχουμε να προτεινουμε κανεναν πλυντηρα?
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127248
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πλύσιμο μηχανής
    από Mimas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 10:42
  2. Όταν δεν έχεις δουλειά...
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 08:56
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 19:36
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 08:28
  5. Λιγο φιλοτιμο δεν υπαρχει ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2004, 10:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF