Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: Πλύσιμο μηχανής.. (όταν δεν υπάρχει νερό).

  1. #31
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Menos απλά και μόνο επειδή ανέφερες την έλλειψη νερού, υπάρχουν αυτά τα πανάκια της armor all ειδικά για μοτοσυκλέτες, εγώ τα παίρνω στα praktiker...
    http://www.autobeat.gr/index.php?mai...7361cb3d618e37

  2. #32
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Ως σύντομη λύση αγοράζω μωρομάντηλα απο τα LIDL που είναι και πάμφθηνα..
    Για τις ζάντες baby oil που κάνει φοβερή δουλειά χωρίς κόπο, ενα πλυσιματάκι με νερό κάθε 2μηνο και είμαστε άψογοι

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menos Προβολή μηνύματος
    Εχω ενοικιάσει ενα γκαράζ εδω Σλοβακία που μου στοιχίζει 105€ το 3μηνο (35€ τον μήνα, αλλά το πληρώνω ανα 3μηνο).

    Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο γκαράζ είναι πως δεν έχει ούτε ρεύμα, ούτε νερό... (καλό στην περίπτωση οτι δεν πληρώνω παραπάνω για τέτοιες πολυτέλειες).

    Πήγα σε ένα βενζινάδικο να ρωτήσω πόσο κοστίζει να μου πλύνουν την μηχανή.
    15€ απάντησαν... (15 να είναι οι ώρες σας παλιο@#%&*%$...)!!!

    Επειδή λοιπόν δεν περισσεύουν 15€ για πλύσιμο μηχανής, έπρεπε να επιλέξω μια πιό οικονομική λύση.

    Αρχικά, ύστερα απο κάθε βόλτα πέρνουσα την μηχανή με ένα βρεγμένο πανάκι.. να φύγουν μυγάκια, σκόνες, λάσπες κλπ.

    Ύστερα όμως απο 1 χρόνο, το χρώμα της μηχανής ήταν ψιλοθαμπό... φυσιολογικό διότι δεν έπλενα την μηχανή, απλά την πασάλειβα με το βρεγμένο πανάκι.

    Η λύση έπρεπε να βρεθεί σύντομα.. και έτσι αποφάσισα να την πλύνω μόνος μου στο γκαράζ.

    Αγόρασα μια 6άδα νερά (1,80€), πήρα και έναν κουβά απο το σπίτι μαζί με ενα ψεκαστικό για λουλούδια... (είπαμε, όσο οικονομικά γίνεται).

    Πήγα στο γκαράζ, και χρησιμοποίησα 3 μπουκάλια για το πλύσιμο.

    Το 1ο μπουκάλι ήταν για το ψεκαστικό για να βρέξω την μηχανή και να μαλακώσει η βρωμιά..
    Τα άλλα 2 μπουκάλια ήταν για το πλύσιμο..
    Και τα άλλα 2 για το ξέβγαλμα... (περίσσεψε και 1 μπουκάλι για να το πιώ)!

    Σίγουρα δεν ήταν εύκολη δουλειά γιατί με πήρε κανα μισάωρο αντί 10-15 λεπτά που χρειάζομαι στο βενζινάδικο.

    Πάντως κατάφερα να γλυτώσω 13€ και αυτό με χαροποίησε, αν έχετε υπόψιν σας άλλη οικονομική λύση, εκφράστε την ελεύθερα!
    Δηλαδή, συνολικά, χρησιμοποίησες 5x1,5 l = 7,5 l νερό, πλήρωσες 5x0,3€=1,5 € και θέλεις να σου προτείνουμε πιο οικονομική λύση?

  4. #34
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή, συνολικά, χρησιμοποίησες 5x1,5 l = 7,5 l νερό, πλήρωσες 5x0,3€=1,5 € και θέλεις να σου προτείνουμε πιο οικονομική λύση?
    Και όμως φίλε μου... βρήκα ακόμη οικονομικότερη λύση!

    http://www.buyeasy.gr/ell/product/Δο...tdoor_20lt_PVC

    Απλά θα γεμίζω νερό απο την βρύση του σπιτιού και θα το κρεμάσω στο (χαμηλοτάβανο) γκαράζ για να βάζω απευθείας απο εκεί, νερό στο ποτιστήρι..
    Κόστος νερού απο το σπίτι, σχεδόν μηδενικό!

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menos Προβολή μηνύματος
    Και όμως φίλε μου... βρήκα ακόμη οικονομικότερη λύση!

    http://www.buyeasy.gr/ell/product/Δο...tdoor_20lt_PVC

    Απλά θα γεμίζω νερό απο την βρύση του σπιτιού και θα το κρεμάσω στο (χαμηλοτάβανο) γκαράζ για να βάζω απευθείας απο εκεί, νερό στο ποτιστήρι..
    Κόστος νερού απο το σπίτι, σχεδόν μηδενικό!
    Γιατί να μην έχουμε πολιτικούς σαν τον menos...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή, συνολικά, χρησιμοποίησες 5x1,5 l = 7,5 l νερό, πλήρωσες 5x0,3€=1,5 € και θέλεις να σου προτείνουμε πιο οικονομική λύση?
    και να φανταστεις οτι οταν εγω πλενω ειτε το XR ειτε το GSXR, δημιουργω εναν μικρο κηφισο στο στενο μου...

  7. #37
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    ξέρω, ξέρω, επιστροφές ανασκαφές

    αλλά για να μην ανοίγω καινούργιο, και επειδή ο τίτλος είναι σχετικός: γενικά μένω σε διαμερίσματα και γενικά έχω μηχανή

    Ένα σημαντικό μου πρόβλημα ήταν η έλλειψη παροχής νερού. Το να πας σε πλυντήριο (self service ή να την δώσεις για πλύσιμο) σήμαινε ότι η μηχανή θα ζεσταινόταν αρκετά και θα έχανα όλη την ευχαρίστηση να την πασπατεύω με την ησυχία μου.

    Λοιπόν, σήμερα δοκίμασα το Karcher OC3: γεμίζεις 7 λίτρα νερό στο αφαιρούμενο δοχείο, παίρνεις μαζί και εναν γεμάτο κουβά με σαπουνάδα και είσαι πασάς. Ωραίο πλύσιμο με χαμηλή πίεση, σε κρύο μηχανάκι, μπροστά στο διαμέρισμα, με την ησυχία μου.

    130 ευρουλάκια βέβαια αλλά αξία ανεκτίμητη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WhatsApp Image 2022-11-20 at 12.40.56.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	45,0 KB 
ID:	439519

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Μεγειά το εργαλείο, να το χαρείς!

    Μιας και είδα τον τίτλο και μπήκα να πω ότι εγώ σπανίως χρησιμοποιώ νερό, μόνο μετά από μεγάλο ταξίδι συνήθως, και κάνω εξαιρετική δουλειά με αυτό το σπρέι:

    http://www.koursaros-auto.gr/auto/fo...CF%82-carparts

    Έχω βέβαια και διάφορα άλλα εξειδικευμένα καθαριστικά αλλά το παραπάνω κάνει μέχρι και το 90% της δουλειάς αν χρειαστεί.

  9. #39
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Μεγειά το εργαλείο, να το χαρείς!

    Μιας και είδα τον τίτλο και μπήκα να πω ότι εγώ σπανίως χρησιμοποιώ νερό, μόνο μετά από μεγάλο ταξίδι συνήθως, και κάνω εξαιρετική δουλειά με αυτό το σπρέι:

    http://www.koursaros-auto.gr/auto/fo...CF%82-carparts

    Έχω βέβαια και διάφορα άλλα εξειδικευμένα καθαριστικά αλλά το παραπάνω κάνει μέχρι και το 90% της δουλειάς αν χρειαστεί.
    ευχαριστώ
    χωρίς καθόλου νερό δλδ? ακόμα και με πολλή μπίχλα?

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ
    χωρίς καθόλου νερό δλδ? ακόμα και με πολλή μπίχλα?
    Για καθαρισμό χωρίς νερό είναι ένα κι ένα, δε μιλάμε για ακραίες καταστάσεις, αλλά με τακτική χρήση το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.

    Μετά το BikeClean απλώνω αυτό με ένα πανί για μεγαλύτερη διάρκεια και λάμψη:

    https://www.motomarket-shop.gr/en/lu...-shine-motorex

    Για κάτω μέρος μοτοσικλέτας και κινητήρα χρησιμοποιώ βούρτσες με μακρύ χερούλι και αυτό

    https://muc-off.com/products/nano-tech-bike-cleaner

    με σπρέι νερού για ξέβγαλμα - στην ανάγκη γίνεται και χωρίς καθόλου νερό με πανιά ή χαρτί κουζίνας.

    Τέλος για ζάντες και κολλημένα λάδια, σκόνες τακακιών κλπ ένα κοινό σπρέι degreaser σε πανί με προσοχή να μην πάει στα δισκόφρενα.

    Αυτή είναι η δική μου προσέγγιση και λειτουργεί τέλεια αν δεν αφήσουμε τη μοτοσικλέτα να γίνει αγνώριστη στο ενδιάμεσο.

    Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ρώτα ελεύθερα

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Πλύσιμο μηχανής
    από Mimas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 10:42
  2. Όταν δεν έχεις δουλειά...
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 08:56
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 19:36
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 08:28
  5. Λιγο φιλοτιμο δεν υπαρχει ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2004, 10:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF