Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Πλύσιμο μηχανής.. (όταν δεν υπάρχει νερό).

  1. #1
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Πλύσιμο μηχανής.. (όταν δεν υπάρχει νερό).

    Εχω ενοικιάσει ενα γκαράζ εδω Σλοβακία που μου στοιχίζει 105€ το 3μηνο (35€ τον μήνα, αλλά το πληρώνω ανα 3μηνο).

    Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο γκαράζ είναι πως δεν έχει ούτε ρεύμα, ούτε νερό... (καλό στην περίπτωση οτι δεν πληρώνω παραπάνω για τέτοιες πολυτέλειες).

    Πήγα σε ένα βενζινάδικο να ρωτήσω πόσο κοστίζει να μου πλύνουν την μηχανή.
    15€ απάντησαν... (15 να είναι οι ώρες σας παλιο@#%&*%$...)!!!

    Επειδή λοιπόν δεν περισσεύουν 15€ για πλύσιμο μηχανής, έπρεπε να επιλέξω μια πιό οικονομική λύση.

    Αρχικά, ύστερα απο κάθε βόλτα πέρνουσα την μηχανή με ένα βρεγμένο πανάκι.. να φύγουν μυγάκια, σκόνες, λάσπες κλπ.

    Ύστερα όμως απο 1 χρόνο, το χρώμα της μηχανής ήταν ψιλοθαμπό... φυσιολογικό διότι δεν έπλενα την μηχανή, απλά την πασάλειβα με το βρεγμένο πανάκι.

    Η λύση έπρεπε να βρεθεί σύντομα.. και έτσι αποφάσισα να την πλύνω μόνος μου στο γκαράζ.

    Αγόρασα μια 6άδα νερά (1,80€), πήρα και έναν κουβά απο το σπίτι μαζί με ενα ψεκαστικό για λουλούδια... (είπαμε, όσο οικονομικά γίνεται).

    Πήγα στο γκαράζ, και χρησιμοποίησα 3 μπουκάλια για το πλύσιμο.

    Το 1ο μπουκάλι ήταν για το ψεκαστικό για να βρέξω την μηχανή και να μαλακώσει η βρωμιά..
    Τα άλλα 2 μπουκάλια ήταν για το πλύσιμο..
    Και τα άλλα 2 για το ξέβγαλμα... (περίσσεψε και 1 μπουκάλι για να το πιώ)!

    Σίγουρα δεν ήταν εύκολη δουλειά γιατί με πήρε κανα μισάωρο αντί 10-15 λεπτά που χρειάζομαι στο βενζινάδικο.

    Πάντως κατάφερα να γλυτώσω 13€ και αυτό με χαροποίησε, αν έχετε υπόψιν σας άλλη οικονομική λύση, εκφράστε την ελεύθερα!

  2. #2
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Ειδικό πλύσιμο για μηχανές τόσο έχει και εδώ αδερφέ.. 12-15 ευρώ!!!
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #3
    Αν η μηχανή φυλάσεται σε γκαράζ δεν νομίζω να θέλει και ιδιαίτερο πλύσιμο σε σχέση με μια που εκτίθεται σε βροχή, αέρα, ζώα, ανθρώπους...

    Και γω δεν έχω πρόσβαση σε βρύση δίπλα στην μηχανή οπότε χρησιμοποιώ μισό κουβά με σαπούνι πιάτων για πλύσιμο και μισό κουβά για ξέβγαλμα. Σίγουρα παραπάνω νερό ξοδεύω από σένα αλλά νομίζω λιγότερο απότι με λάστιχο. Άσε που κυκλοφορώ και με βροχή και μαζεύω όλη τη μπίχλα του δρόμου.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  4. #4
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Ειδικό πλύσιμο για μηχανές τόσο έχει και εδώ αδερφέ.. 12-15 ευρώ!!!
    Το πλύσιμο της μηχανής θεωρείται "ειδικό"?
    Στήν Κρήτη οι τιμή παίζει 5-8€ στο πλύσιμο της μηχανής...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Το πλύσιμο της μηχανής θεωρείται "ειδικό"?
    Στήν Κρήτη οι τιμή παίζει 5-8€ στο πλύσιμο της μηχανής...
    Αν αρχίσει να βαράει ο άλλος με το πιεστικό την αλυσίδα και τα ηλεκτρικά θα ψάχνεις που πήγαν τα o-ring και γιατί δεν ανάβουν τα φώτα . (αυτό με τα φώτα το έχω πάθει, την είχα πλύνει με 4 ευρώ ).
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  6. #6
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Αν αρχίσει να βαράει ο άλλος με το πιεστικό την αλυσίδα και τα ηλεκτρικά θα ψάχνεις που πήγαν τα o-ring και γιατί δεν ανάβουν τα φώτα . (αυτό με τα φώτα το έχω πάθει).
    Δεν παίζει κάτι τέτοιο... τουλάχιστον εκεί που πήγαινα εγώ..

    Αν σε φοβίζει οτι ο άλλος δεν ξέρει πως να χειριστεί το πιστόλι του πιεστικού.. Do it yourself.

  7. #7
    Η καλύτερη λύση είναι να έχεις στο γκαράζ πάντα 2 μπουκάλια από αυτά που πουλάνε το απιονισμένο νερό... Χωράνε 4 λίτρα μέσα στο κάθε ένα και πλένεις σαν άρχοντας! Εγώ βέβαια κάτι κάνω λάθος γτ πολλές φορές χρειάζεται να ξαναγεμίσω τα μπουκάλια αλλά αν το καταφέρνεις με 3 του 1,5lt τότε με αυτά θα κάνεις και εσύ μπάνιο :rotflmao:

  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Σωστή λύση!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Δεν παίζει κάτι τέτοιο... τουλάχιστον εκεί που πήγαινα εγώ..

    Αν σε φοβίζει οτι ο άλλος δεν ξέρει πως να χειριστεί το πιστόλι του πιεστικού.. Do it yourself.
    I do, i do
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  10. #10
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Ααααα εσύ λες για ξεσκόνισμα όχι για πλύσιμο...

    Πλύσιμο δεν λογίζεται αν δεν καθαρίσεις αλυσίδα
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  11. #11
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
    Πλύσιμο δεν λογίζεται αν δεν καθαρίσεις αλυσίδα
    Η αλυσίδα πάει για αλλαγή... ύστερα απο 40.000 χλμ. τα'φαγε τα ψωμάκια της.. έπρεπε να την αλλάξω στα 30.000.. αλλα για συναισθηματικούς λόγους (€) δέχτηκε να αντέξει ακόμη 10.000 χλμ.

  12. #12
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Φοιτητής είσαι εκεί πάνω;

    Τώρα όσον αφορά το πλύσιμο σε βενζινάδικο και σε πλυντήριο ειδικό για μηχανές με προσωπικό που γνωρίζει από μηχανές ναι έχει διαφορά. Ειδικά όταν το πιεστικό στο βενζινάδικο είναι ρυθμισμένο σε πιέσεις για να καθαρίζει τη μάκα από SCANIA
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ενα 10αρικο ειναι εδω το πλυσιμο σε "εξειδικευμενα' πλυντηρια μοτο...

    εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν βγαζετε ενα λαστιχο απο την αυλη σας ή εστω το μπαλκονι σας, να την πλυνετε οπως ο κλασικος νεοελληνας που γεμιζει τον δρομο νερα και σαπουναδες καθε Σαββατο πρωϊ...

  14. #14
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    ενα 10αρικο ειναι εδω το πλυσιμο σε "εξειδικευμενα' πλυντηρια μοτο...

    εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν βγαζετε ενα λαστιχο απο την αυλη σας ή εστω το μπαλκονι σας, να την πλυνετε οπως ο κλασικος νεοελληνας που γεμιζει τον δρομο νερα και σαπουναδες καθε Σαββατο πρωϊ...
    Διότι ούτε έχουμε την όρεξη αλλά και το χώρο για κάτι τέτοιο
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι το ειδικό έχει το πλύσιμο μιας μοτοσυκλέτας. Λάστιχο, κουβάς και μια βούρτσα και κομπλέ.

    Και κάθε πότε σκάτε 10+ για το πλύσιμο; Μπας και να ανοίξω κανένα πληντύριο μοτοσυκλετών; Εξειδικευμένο πάντα ε!
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πλύσιμο μηχανής
    από Mimas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 10:42
  2. Όταν δεν έχεις δουλειά...
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 08:56
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 19:36
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 08:28
  5. Λιγο φιλοτιμο δεν υπαρχει ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2004, 10:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF