Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Δίπλωμα μοτοσυκλέτας στα 18 και επιλογή μοτοσυκλέτας....Βοήθεια!

  1. #1

    Exclamation Δίπλωμα μοτοσυκλέτας στα 18 και επιλογή μοτοσυκλέτας....Βοήθεια!

    Γειά σας παιδιά.

    Είμαι καινούργιος στο forum και δεν έχω εμπειρία με μηχανές. Σε λίγους μήνες γίνομαι 18 και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το τι ακριβώς μηχανή μπορώ να οδηγήσω στα 18 και ποιοί είναι οι περιορισμοί σύμφωνα με το νόμο. Ο πατέρας μου έχει αγοράσει μία Harley Davidson Heritage Softail Classic 105th Anniversary από Αμερική και δεν την χρησιμοποιεί και απλά την κρατάει στο γκαράζ να μαζεύει σκόνη και είναι πραγματικά πανέμορφη. Όταν συμπληρώσω το 21ο έτος της ηλικίας μου θα είναι δική μου κατα πάσα πιθανότητα. Το θέμα είναι ότι πολλοί μου έχουν τονίσει το πόσο δύσκολες είναι στο χειρισμό οι μηχανές της Harley Davidson και συγκεκριμένα και αυτή που προανέφερα καθώς ζυγίζει 326kg άδεια. Το θέμα όμως που με απασχολεί περισσότερο αυτή τη στιγμή είναι ποιά μηχανή είναι ιδανική για εμένα που θα ξεκινήσω την οδήγηση; Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια μηχανή την οποία θα λάτρευα να έχω όταν γίνω 18 και αναφέρομαι σε ένα σχετικά καινούργιο μοντέλο της Harley Davidson την IRON 883 (http://www.harley-davidson.com/el_GR.../iron-883.html). Έχω ήδη αρχίσει να μαζεύω χρήματα και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να την οδηγήσω με το δίπλωμα που θα πάρω στα 18. Όλες οι πληροφορίες νομίζω πως είναι στο link που έδωσα παραπάνω και ακόμα αν δεν αναφέρεται έχω την εντύπωση ότι έχει περίπου στα 36.65 Hp και 26.96 Kw. Εκτός από την μηχανή αυτή με ενδιαφέρουν και οι υπόλοιπες της σειράς Sportster της Harley Davidson αλλά και της σειράς Monster της Ducati. Αυτά είχα να πω και συγγνώμη αν σας έπριξα με την πολυλογία :P.


    Παρακαλώ διαφωτείστε με!

  2. #2
    Η διαφήμιση της IRON 883 του 2009 : http://www.youtube.com/watch?v=9kPguQvyPI8

  3. #3
    Ξεκινα με οτι σου επιτρέπει το διπλωμά σου (125, 250 cc), κατα προτιμηση ενα μεταχειρισμένο μηχανακι ωστε να μαθεις καποια βασικα στο χειρισμο και να μη κλαις οταν σου πέφτει κατω.

    Η Χαρλευ του πατέρα σου ας περιμένει λιγο, οχι τοσο το να γινεις 21 οσο το να μπορεις να κουμανταρεις τοσο βαρυ μηχανημα (αν και χαμηλόβαρο).

    Η 883 ειναι ωραιο μηχανημα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Re: Δίπλωμα μοτοσυκλέτας στα 18 και επιλογή μοτοσυκλέτας....Βοήθεια!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Metalocalypse
    Γειά σας παιδιά.

    Είμαι καινούργιος στο forum και δεν έχω εμπειρία με μηχανές. Σε λίγους μήνες γίνομαι 18 και έχω κάποιες απορίες σχετικά με το τι ακριβώς μηχανή μπορώ να οδηγήσω στα 18 και ποιοί είναι οι περιορισμοί σύμφωνα με το νόμο. Ο πατέρας μου έχει αγοράσει μία Harley Davidson Heritage Softail Classic 105th Anniversary από Αμερική και δεν την χρησιμοποιεί και απλά την κρατάει στο γκαράζ να μαζεύει σκόνη και είναι πραγματικά πανέμορφη. Όταν συμπληρώσω το 21ο έτος της ηλικίας μου θα είναι δική μου κατα πάσα πιθανότητα. Το θέμα είναι ότι πολλοί μου έχουν τονίσει το πόσο δύσκολες είναι στο χειρισμό οι μηχανές της Harley Davidson και συγκεκριμένα και αυτή που προανέφερα καθώς ζυγίζει 326kg άδεια. Το θέμα όμως που με απασχολεί περισσότερο αυτή τη στιγμή είναι ποιά μηχανή είναι ιδανική για εμένα που θα ξεκινήσω την οδήγηση; Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια μηχανή την οποία θα λάτρευα να έχω όταν γίνω 18 και αναφέρομαι σε ένα σχετικά καινούργιο μοντέλο της Harley Davidson την IRON 883 (http://www.harley-davidson.com/el_GR.../iron-883.html). Έχω ήδη αρχίσει να μαζεύω χρήματα και θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να την οδηγήσω με το δίπλωμα που θα πάρω στα 18. Όλες οι πληροφορίες νομίζω πως είναι στο link που έδωσα παραπάνω και ακόμα αν δεν αναφέρεται έχω την εντύπωση ότι έχει περίπου στα 36.65 Hp και 26.96 Kw. Εκτός από την μηχανή αυτή με ενδιαφέρουν και οι υπόλοιπες της σειράς Sportster της Harley Davidson αλλά και της σειράς Monster της Ducati. Αυτά είχα να πω και συγγνώμη αν σας έπριξα με την πολυλογία :P.


    Παρακαλώ διαφωτείστε με!
    Άν η Χάρλευ κατάφερε να βγάλει μηχανάκι 833 κυβικών και διακοσίων πενήντα κιλών πράγματι με τριανταπέντε άλογα (Δεν παίζει ρε παιδιά αυτό! Έλεος!)... τότε πιθανότατα να έχεις το δικαίωμα να το οδηγήσεις (ρώτησε σε μια σχολή οδηγών να σου πούνε στα σίγουρα, αφού πρώτα μάθεις τα πραγματικά χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας). Νομίζω, όμως, ότι η ιπποδύναμη αυτού του... πράματος είναι 53HP και όχι 35HP---εντελώς για γέλια και αυτό (να μην σου μένει άντερο λέμε)---αλλά δυστυχώς αν είναι έτσι, σίγουρα το δίπλωμα δεν σε καλύπτει.

    Το ερώτημα, βέβαια, που εμένα μου δημιουργείται, είναι γιατί να θες να κάνεις κάτι τέτοιο? Στην σωστή πλευρά του ατλαντικού έχεις την τύχη να βρίσκεσαι ρε παλικάρι μου, και εδώ γουστάρουμε μηχανάκια ελαφρά, μανιτζέβελα... κι αν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους και να στρίψουν και λίγο κίολας, ε δεν μας πειράζει... Πάρε ένα 250άκι του θεού, πάρε ένα εντουράκι, ότι νά ναι. Να κάνεις τις βολτίτσες σου, να κάνεις τις σουζίτσες σου, ναι μάθεις να καβαλάς σαν άνθρωπος (όχι σαν πίθηκος στην απλώστρα) να μπεις στον σωστό το δρόμο.

    Που θα πας ρε παιδί-πράμα με το χαλκοφόρο που το περνάν στην ευθεία ακόμη και τρακτέρ με φρέζα (και ζυγίζει μόνο κανα δυο κιλά λιγότερο)?

    Τι να πω... δικιά σου απόφαση είναι, αλλά μην το κάνεις αυτό το πράμα στον εαυτό σου...


  5. #5
    Ο νόμος επιτρέπει μέχρι 250cc; Θα ήθελα να αποφύγω μηχανάκι αν γίνεται και να πάω κατευθείαν σε μηχανή έστω και μικρού κυβισμού δεν με πειράζει. Δηλαδή δεν μπορώ σε καμία περίπτωση στα 18 να έχω ένα από τα μοντέλα που ανέφερα;

  6. #6
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

    Η 883 ειναι ωραιο μηχανημα
    Τζάμπα το union jack που έχεις στο κράνος ρε καπετάνιο...


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Metalocalypse
    Ο νόμος επιτρέπει μέχρι 250cc; Θα ήθελα να αποφύγω μηχανάκι αν γίνεται και να πάω κατευθείαν σε μηχανή έστω και μικρού κυβισμού δεν με πειράζει. Δηλαδή δεν μπορώ σε καμία περίπτωση στα 18 να έχω ένα από τα μοντέλα που ανέφερα;
    Τσέκαρε στο site του υπουργείου να δεις τι προβλέπει ο νομος για το "μικρο" διπλωμα και πότε και με ποιες προϋποθεσεις μπορείς να βγαλεις το "μεγαλο"

    Τα 250αρια μια χαρα μηχανες ειναι για να μαθεις και να πας ανετα στο μεγαλο.



    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Τζάμπα το union jack που έχεις στο κράνος ρε καπετάνιο...

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Αν αναφέρεσαι στην Softail καταλαβαίνω τι εννοείς και χαζομάρα που το έθεσα έτσι. Την Softail δεν σκοπεύω να την οδηγώ σε καθημερινή βάση όταν έρθει η ώρα αλλά μια στο τόσο. Αυτή που με ενδιαφέρει πραγματικά είναι η IRON 883 και θα ήθελα να την αποκτήσω στα 18 αν γίνεται ή και στα 21.

  9. #9
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Τσέκαρε στο site του υπουργείου να δεις τι προβλέπει ο νομος για το "μικρο" διπλωμα και πότε και με ποιες προϋποθεσεις μπορείς να βγαλεις το "μεγαλο"[/ι]
    Νομίζω ότι (τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια---γιατί είχα ανιψιό καγκούρι και τα 'ψαχνε) με τον "μικρό" δίπλωμα μπορούσες να καβαλήσεις μέχρι 25kW μηχανάκι (αυτό είναι 34HP περίπου) ανεξαρτήτως κυβικών. Υπήρχε και μια επιπλέον δικλίδα όπου έπρεπε ο λόγος KW / Kg να είναι μικρότερος από 0.16. Δεν ξέρω αν έπρεπε να ισχύουν ΚΑΙ τα δύο ή ΕΝΑ απ' τα δύο (ΝΟΜΙΖΩ ένα απ' τα δύο).

    Το μικρό δίπλωμα μπορείς να το μετατρέψεις σε "μεγάλο" δύο χρόνια μετά την εκδοσή του, ανεξαρτήτως της ηλικίας σου.

    Απευθείας μεγάλο (χωρίς μικρό) μπορείς να βγάλεις αν έχεις κλείσει το 21 έτος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

    Τα 250αρια μια χαρα μηχανες ειναι για να μαθεις και να πας ανετα στο μεγαλο.
    +1000

    Και προπαντώς δεν βγάζει κανένα η Χάρλευ.


  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Εγω θα σου προτεινα κατι σε εντουρο 250 η 200 κυβικα, τετραχρονο, μεταχειρισμενο.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Metalocalypse
    Αν αναφέρεσαι στην Softail καταλαβαίνω τι εννοείς και χαζομάρα που το έθεσα έτσι. Την Softail δεν σκοπεύω να την οδηγώ σε καθημερινή βάση όταν έρθει η ώρα αλλά μια στο τόσο. Αυτή που με ενδιαφέρει πραγματικά είναι η IRON 883 και θα ήθελα να την αποκτήσω στα 18 αν γίνεται ή και στα 21.
    Να την αποκτησεις γινεται, να την οδηγήσεις, οχι (στα 18)

    συμφωνα με αυτο

    http://www.bikerzbay.com/index.php/m...on-883-09.html

    η 883 βγαζει 53 αλογα οποτε το ξεχνας

    (το γκουγκλ γιατι δεν το χρησιμοποιείτε σ' αυτη τη χωρα και τα θετε όλα έτοιμα, απορω....)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Metalocalypse
    Αν αναφέρεσαι στην Softail καταλαβαίνω τι εννοείς και χαζομάρα που το έθεσα έτσι. Την Softail δεν σκοπεύω να την οδηγώ σε καθημερινή βάση όταν έρθει η ώρα αλλά μια στο τόσο. Αυτή που με ενδιαφέρει πραγματικά είναι η IRON 883 και θα ήθελα να την αποκτήσω στα 18 αν γίνεται ή και στα 21.
    Στα 18 ακριβώς βγάζεις δίπλωμα και οδηγείς ότι θέλεις μέχρι 34 άλογα, συνήθως γύρω στα 250 κ. εκ. Μετά από 2 χρόνια κάνεις το δίπλωμα απεριόριστο και παίρνεις 883!
    Give me fuel, Give me fire

  13. #13
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Re: Δίπλωμα μοτοσυκλέτας στα 18 και επιλογή μοτοσυκλέτας....Βοήθεια!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Metalocalypse
    αλλά και της σειράς Monster της Ducati.
    Αφού σ' αρέσουν τα Μάνστερ (και καλά κάνουν) αυτό μάλλον θα σ' αρέσει...

    Βέβαια καινούριο είναι κομματάκι ακριβό για τα κυβικά του, αλλά από μεταχειρισμένο δεν ξέρω τι παίζει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vtr250_rhs_700p.jpg 
Προβολές:	760 
Μέγεθος:	56,8 KB 
ID:	226148

  14. #14
    Ωραία αρά με άλλα λόγια το Iron στα 21. Το Monster αυτό πιό είναι και πόσα κυβικά είναι;

  15. #15
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Metalocalypse
    Ωραία αρά με άλλα λόγια το Iron στα 21. Το Monster αυτό πιό είναι και πόσα κυβικά είναι;

    http://www.bikez.com/motorcycles/honda_vtr_250_2011.php

    http://www.youtube.com/watch?v=rkbtL7bExwc

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή μοτοσυκλέτας
    από kostatsio στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2012, 16:28
  2. Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια
    από thanos23 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 15:46
  3. σωστη επιλογη μοτοσυκλετας
    από geogreekmotoman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2008, 20:22
  4. αρχαριος/επιλογη μοτοσυκλετας
    από dimdil στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 14:19
  5. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 00:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF