Σελίδα 3 από 21 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 305

Θέμα: ΚΟΛΛΗΜΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ F800GS ΣΤΑ 29850km

  1. #31
    Μιλάω παιδιά με την BMW HELLAS ένα τέταρτο(με πήραν οι ίδιοι τηλέφωνο) προσπαθώντας να μου εξηγήσουν ότι το 50% στα ανταλλακτικά είναι 'οτι καλύτερο μπορούν να κάνουν.Στο τέλος της συνομιλίας μου είπαν θα εξετάσουν μήπως γίνει και κάτι καλύτερο.
    Το τηλέφωνο έγινε στις 12.45 στις 18-5-2011.

    Θα σας κρατώ ενήμερους


    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΑΔΕΛΦΙΑ

  2. #32
    Ενα πρόχειρο ψάξιμο στο Google και θα βρείτε κολλημένους κινητήρες , για όλα τα γούστα...
    Για τον φίλο που έγραψε "Να γιατί boxer" , βρήκα 2 GS με λιγότερα απο 30.000 Km.
    Για τους άσπονδους φίλους της BMW , ολόκληρο κατάλογο made in japan...

    Για την ΒMW μπορώ να καταθέσω μόνο την δική μου περίπτωση.
    Σε καινούργιο μηχανάκι του 2006 και εντός εγγύησης παρατήρησα πτωση πίεσης λαδιού * (σπανιότατα και μετά σκληρή χρήση). Το είχα αναφέρει στον Αντώνη (ναι τον γνωστό) , το κατέγραψε , επικοινώνησε με την εταιρία , διενέργησε όλους τους ελέγχους που υποδείκνυαν απο Γερμανία , το πρόβλημα όμως ξαναγύριζε..
    Αλλο πρόβλημα ουδέν, ούτε πτώση απόδοσης ούτε το παραμικρό, όχι μόνο στον κινητήρα αλλά παντού.
    Επειδή δεν είμαι τύπος που ξημεροβραδιάζεται στα συνεργεία (αν με καλέσει ο rein στο δικό του θα πάω) και έχω μάθει ότι υπάρχουν άνθρωποι στον λόγο των οποίων μπορείς να βασιστείς, αμελούσα να αφήσω την μηχανή για πιο ενδελεχή έλεγχο πράγμα που έγινε τον περασμένο Δεκέμβριο.
    Ο κινητήρας ανοίχτηκε και βρέθηκε αστοχία στον χώρο της αντλίας λαδιού. (όλα τα υπόλοιπα κύλινδροι,πιστόνια, στρόφαλος, μέταλλα κλπ,κλπ σε άριστη κατάσταση.
    Αποτέλεσμα , νέος κινητήρας κατευθείαν απο Γερμανία σε μία βδομάδα , πλήρωσα τα λάδια μόνο!
    Ετσι έχω μηχανή του 2006 με κινητήρα 12/2010 (και με εγγύηση) και που όχι δεν σκοπεύω να πουλήσω.
    Αυτά και τα συμπεράσματα, δικά σας .

  3. #33
    Δεν νομίζω Τάκη!

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gidimitropoulos
    Μιλάω παιδιά με την BMW HELLAS ένα τέταρτο(με πήραν οι ίδιοι τηλέφωνο) προσπαθώντας να μου εξηγήσουν ότι το 50% στα ανταλλακτικά είναι 'οτι καλύτερο μπορούν να κάνουν.Στο τέλος της συνομιλίας μου είπαν θα εξετάσουν μήπως γίνει και κάτι καλύτερο.
    Το τηλέφωνο έγινε στις 12.45 στις 18-5-2011.

    Θα σας κρατώ ενήμερους


    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΑΔΕΛΦΙΑ
    επειδη δεν μας ειπες...το μηχανακι το πηρες καινουργιο???τι χρονολογια βγηκε η αδεια???βασικα μονο με 30.000 δεν πιστευω να εχει παρελθει ο χρονος της εγγυησης...οσα χερια και να αλλαξε...θα σου προτινα το επομενο τηλεφωνημα να ειναι απο τον δικηγορο σου προς αυτους...

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Το παλλικάρι γράφει για "εγγύηση καλής θέλησης".. εγώ κατάλαβα λάθος??
    Mωρέ μια χαρά κατάλαβες εσύ αλλά αυτό δεν είναι και κάτι επίσημο, απλώς αναφέρεται γιατί είναι πιασάρικο...

    Ανάλογα την περίπτωση (προβλεπόμενα σέρβις σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο - πόσο καιρό έχει λήξει η εγγύηση - εάν εκτελέστηκαν πρωτίστως οι τεχνικές οδηγίες κλπ κλπ) το ποσοστό που καλύπτεται από την εταιρία και αυτό που καλείται ο πελάτης να πληρώσει αλλάζει.

    Τώρα το γιατί τα δύο Μπεμπέ που βρίσκονται στο συγκεκριμένο συνεργείο έχουν διαφορετική αντιμετώπιση από την εταιρία ενώ σαν περιπτώσεις μοιάζουν τόσο ίδιες.. είναι άλλου παπά γερμανικό -στην προκειμένη περίπτωση- ευαγγέλιο..

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    επειδη δεν μας ειπες...το μηχανακι το πηρες καινουργιο???τι χρονολογια βγηκε η αδεια???βασικα μονο με 30.000 δεν πιστευω να εχει παρελθει ο χρονος της εγγυησης...
    H εγγύση συνήθως αφορά χλμ ή 2 χρόνια (οτι έρθει πρώτο).
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    επειδη δεν μας ειπες...το μηχανακι το πηρες καινουργιο???τι χρονολογια βγηκε η αδεια???βασικα μονο με 30.000 δεν πιστευω να εχει παρελθει ο χρονος της εγγυησης...οσα χερια και να αλλαξε...θα σου προτινα το επομενο τηλεφωνημα να ειναι απο τον δικηγορο σου προς αυτους...


    Φιλάρακι η άδεια είναι 1/2008. Ήρθε από Γερμανία με 7.000km και μπήκε άμεσως στην εγγύηση της BMW HELLAS.Έχουν γίνει τα πάντα ανακλήσεις εγγύησης-λάδια ανα 5000km-service ανά 10000km.
    Στα 29854km πήγα για προγραμματισμένο service και με ενημέρωσαν γιά θόρυβο στον κινήτήρα.

    Η συνέχεια γνωστή δύο πιστόνια και δύο κύλινδροι γιά ξεκούραση.

  8. #38
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    H εγγύση συνήθως αφορά χλμ ή 2 χρόνια (οτι έρθει πρώτο).
    +1

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gidimitropoulos
    Φιλάρακι η άδεια είναι 1/2008. Ήρθε από Γερμανία με 7.000km ...
    άρα μιλάμε για την 1η φουρνιά των κινητήρων, για την οποία το πρόβλημα στη γραμμή παραγωγής ήταν γνωστό ...

    η γραμμή άλλαξε το 2009 ...

    είναι πιθανό ο κινητήρας σου να μην ελεγχθηκε ποτέ, και ας λένε άλλα ..


    ΥΓ: ο κινητήρας είναι ROTAX, όχι BMW ... η BMW έχει δώσει τις προδιαγραφές

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gidimitropoulos
    Φιλάρακι η άδεια είναι 1/2008. Ήρθε από Γερμανία με 7.000km και μπήκε άμεσως στην εγγύηση της BMW HELLAS.Έχουν γίνει τα πάντα ανακλήσεις εγγύησης-λάδια ανα 5000km-service ανά 10000km.
    Στα 29854km πήγα για προγραμματισμένο service και με ενημέρωσαν γιά θόρυβο στον κινήτήρα.

    Η συνέχεια γνωστή δύο πιστόνια και δύο κύλινδροι γιά ξεκούραση.
    τετοιο μπερδεμα ε???απο τον Βαγιανελη το αγορασες???εγω θα πηγαινα να κανω τσαμπουκα σε αυτον που μου το πουλησε...αν το εκανες μονος σου (εκτελωνισμος κλπ) σε βλεπω δυσκολο...καλα ξεμπερδεματα...

    υ.γ. Βυρωνα αυτα που εγραψες εγω τα γνωριζω....καλως που τα εβαλες και για τους υπολοιπους...

  11. #41
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
    Η BMW συνεχίζει το κακό όνομα όσο αφορά την αξιοπιστία της στις κατασκευές της και την υποστήριξή της.
    +1000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Το θεμα ειναι τι κανουν εξω απο εγγυηση για αναγνωρισμενο προβλημα. Μεσα στην εγγυηση χαιρω πολυ, αυτο μας ελλειπε.
    κι άλλα +1000 στον μεγαλογιατρό..

  12. #42
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ΥΓ: ο κινητήρας είναι ROTAX, όχι BMW ... η BMW έχει δώσει τις προδιαγραφές
    Κατασκευασμένος εξολοκλήρου στην Αυστρία, όπως και του δικύλινδρου 650

  13. #43
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Καλό κουράγιο φίλε. Καλώς ήλθες στον κόσμο της BMW.

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    άρα μιλάμε για την 1η φουρνιά των κινητήρων, για την οποία το πρόβλημα στη γραμμή παραγωγής ήταν γνωστό ...

    η γραμμή άλλαξε το 2009 ...

    είναι πιθανό ο κινητήρας σου να μην ελεγχθηκε ποτέ, και ας λένε άλλα ..
    για να μη πω ότι μπορεί να είναι και μοντέλο προ-παραγωγής ή μοντέλο demo ... 1η άδεια 1/2008 ???
    και ως τέτοιο, έχει φάει το σκίσιμο της αρκούδας και πάνω του έχει γίνει πολύ testing ... quality testing εννοώ, όχι test περιοδικών

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    για να μη πω ότι μπορεί να είναι και μοντέλο προ-παραγωγής ή μοντέλο demo ... 1η άδεια 1/2008 ???
    Re jonhny, τι προπαραγωγής?
    Το μοτέρ βάρεσε που το φοράνε τα 800άρια απ΄το 2006 με τα γνωστά προβλήματα που υποτίθεται πως λύθηκαν το 2007. ίδιες ζημιές δεν έβγαζαν και τα F?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 3 από 21 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κόλλημα κινητήρα S1000RR
    από aanas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 378
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2011, 16:57
  2. Κόλλημα στα κυβικά!!
    από WhoamI στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 12:04
  3. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF