Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Γρανάζωμα cbr 600 fs 2002

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2005
    Μηνύματα
    113

    Γρανάζωμα cbr 600

    Ποιός τολμηρος εχει κάνει κάτι αναλογο!
    Σκέφτομαι επ' ευκαιρίας αλλαγής αλυσίδας καί γραναζιού νά παίξω μέ κάτι λίγο πιό κοντό (λίγο εε) στό μοτόρι cbr 600 fs 2002 . Θά κερδίσω τίποτα η θά χάσω καί αυτά πού εχω. Υπόψιν δέν ψάχνω τελικές αλλά λίγο ζωντάνια στίς μεσαίες καί γενικότερα επιταχύνση καλύτερη χωρίς νά χάσω ομως τελικές πού ετσι καί αλλιώς πιστέυω οτι εχω περιθώρια μέ ελαφρώς κοντύτερο ,μιάς καί η 6η δέν κινείται καί στόν κόφτη αλλά σίγουρα κοντά. Τό μηχανάκι εχει ηδη μιά Arrow ολόσωμη η οποία σέ αντίθεση μέ αυτά πού ακουγα εδωσε αρκετά στίς μεσαίες ειδικά μετά από ρυθμιση στίς πεταλούδες τού ιντζέκσιον.
    Αλυσίδα? κάτι σέ ελαφρύτερο? αξίζει?
    Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι!!!!

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αν βάλεις ένα γρανάζι με 2 δοντια παραπάνω πίσω θα είσαι ΟΚ...

    Το μπροστά εννοείται ότι δεν το πειράζουμε.....


    Από αλυσίδα δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις τίποτα..... άσε που ρισκάρεις κιόλας....

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148
    γιατρέ μου

    σου επισυνάπτω ένα πολύ χρήσιμο xls που έχω "κατεβάσει" απο το fireblades.org σχετικά με γραναζώματα, σχέσεις μετάδοσης και ταχύτητες. Κατέβασε το στον υπολογιστή σου, άλλαξε τις παραμέτρους (σχέσεις κιβωτίου, γρανάζια, στροφές κινητήρα) και ως δια μαγείας θα εμφανιστούνε κάποιοι χρήσιμοι αριθμοί που σηκώνουν πολύ ανάλυση

    ΣΣ1: το συγκεκριμένο το έχω μοντάρει για 954, άνοιξε ο owner's manual και κάνε εισαγωγή τις νεες μεταβλητές. Απο εκεί και μετά παίζεις με τα γρανάζια. Έχει εφαρμογή σε όλους τους κινητήρες.
    ΣΣ2: νομίζω οτι φοράς 525 μαμά, 520 υπάρχει μάλλον και για το 600FS, λιγότερο φερόμενο βάρος - μικρότερη αδράνεια - καλύτερες αλλαγές - μειωμένες τριβές.

    pm sent
    s..
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  4. #4
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148
    sorry αλλα δεν κάνει attach xls
    στείλε μου το e-mail σου να σου το στείλω
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  5. #5
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Αν βάλεις ένα γρανάζι με 2 δοντια παραπάνω πίσω θα είσαι ΟΚ...

    Το μπροστά εννοείται ότι δεν το πειράζουμε.....


    Από αλυσίδα δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις τίποτα..... άσε που ρισκάρεις κιόλας....


    αμπαλά???????
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
    αμπαλά???????

    Ελληνικά;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
    ..νομίζω οτι φοράς 525 μαμά, 520 υπάρχει μάλλον και για το 600FS, λιγότερο φερόμενο βάρος - μικρότερη αδράνεια - καλύτερες αλλαγές - μειωμένες τριβές.
    ΚΟΨΙΜΟ !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. SOSS Poso ladi pairnei mesa ena cbr 600 fs 2002
    από dominance στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2010, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF