Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Αλλαγή από vstrom σε Bandit ή fazer

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137

    Αλλαγή από vstrom σε Bandit ή fazer

    Καλημέρα φίλοι,
    Αν και έχουν ανοιχτεί αρκετά θέματα και προσπάθησα να βγάλω μια άκρη, εξακολουθώ να είμαι προβληματισμένος.
    Έχω ένα vstrom 07 από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, και στην πόλη και στα ταξίδια ήταν μια χαρά. Σκέφτομαι όμως να το αλλάξω με bandit 650 ή fazer 600. Οι λόγοι είναι οι παρακάτω:
    1. Θέλω μεγαλύτερη τελική
    2. Θέλω επιτέλους να πατάω στο έδαφος. (είμαι 1,70 και πρόσφατα άλλαξα σέλα σε ανατομική και ψήλωσε λίγο).
    Από πέρσι είχα ξαναμπει σε διαδικασία αλλαγής και είχα βάλει αγγελία, άλλα τελικά το μετάνιωσα και κράτησα την μοτο. Φέτος ξαναμπαίνω στο τρυπάκι.
    Η χρήση της μότο είναι όλο τον χρόνο χειμώνα καλοκαίρι σε πόλη. Και ταξίδια σε καμπιγκ (απαιτεί δηλαδή φόρτωμα). Βέβαια φέτος αγόρασα και αυτοκίνητο οπότε αλλάζουν λίγο τα δεδομένα.

    Το θέμα είναι. Το Bandit ή το fazer. Θα μπορεί να πάει άνετα σε έναν χωματόδρομο όπως το vstrom? (με το οποίο έχω πάει απροβλημάτιστα).
    Θα μπορούν τα παραπάνω μηχανάκια να φορτωθούν για ταξίδι όπως το vstrom?
    Η θέση συνεπιβάτη (της κυράς) θα είναι τόσο άνετη?
    Στο ταξίδι θα είναι άνετα χωρίς σφαλιάρες από τον αέρα όπως είναι άνετο το vstrom?

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591

    Re: Αλλαγή από vstrom σε Bandit ή fazer

    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    Καλημέρα φίλοι,
    Αν και έχουν ανοιχτεί αρκετά θέματα και προσπάθησα να βγάλω μια άκρη, εξακολουθώ να είμαι προβληματισμένος.
    Έχω ένα vstrom 07 από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, και στην πόλη και στα ταξίδια ήταν μια χαρά. Σκέφτομαι όμως να το αλλάξω με bandit 650 ή fazer 600. Οι λόγοι είναι οι παρακάτω:
    1. Θέλω μεγαλύτερη τελική
    2. Θέλω επιτέλους να πατάω στο έδαφος. (είμαι 1,70 και πρόσφατα άλλαξα σέλα σε ανατομική και ψήλωσε λίγο).
    Από πέρσι είχα ξαναμπει σε διαδικασία αλλαγής και είχα βάλει αγγελία, άλλα τελικά το μετάνιωσα και κράτησα την μοτο. Φέτος ξαναμπαίνω στο τρυπάκι.
    Η χρήση της μότο είναι όλο τον χρόνο χειμώνα καλοκαίρι σε πόλη. Και ταξίδια σε καμπιγκ (απαιτεί δηλαδή φόρτωμα). Βέβαια φέτος αγόρασα και αυτοκίνητο οπότε αλλάζουν λίγο τα δεδομένα.

    Το θέμα είναι. Το Bandit ή το fazer. Θα μπορεί να πάει άνετα σε έναν χωματόδρομο όπως το vstrom? (με το οποίο έχω πάει απροβλημάτιστα).
    Θα μπορούν τα παραπάνω μηχανάκια να φορτωθούν για ταξίδι όπως το vstrom?
    Η θέση συνεπιβάτη (της κυράς) θα είναι τόσο άνετη?
    Στο ταξίδι θα είναι άνετα χωρίς σφαλιάρες από τον αέρα όπως είναι άνετο το vstrom?
    κανενα απο τα 2.κρατα αυτο που εχεις.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΥ ΒΙΣΤΡΟΜ???

    :rotflmao:


    Γνωμη μου ειναι οτι δεν προσφερουν κατι το τοοοοσο διαφορετικο τα φαζερ ή το μπαντιτ σε σχεση με το στρομ ωστε να μπεις σε διαδικασια αλλαγης(εκτος αν απλα θελεις να αλλαξεις επειδη το βαρεθηκες!)

    Κάτι τοσο βολικο και στη πολη και στο ταξιδι κακα τα ψεματα δεν θα βρεις(οσο το στρομ εννοω)



    Αν θέλεις κατι ποιο ταξιδιαρικο κοιτας σε λαθος μηχανες (οχι φαζερ, οχι μπαντιτ) γιατι δεν νομιζω οτι εχουν να προσφερουν κατι τοσο το διαφορετικο απο οτι εχει να προσφερει το στρομ.
    Αν θες ταξιδιαρικο και ανετο και μεγαλυτερη τελικη με ουσιαστικη διαφορα με το στρομ κοιτα προς κανα vfr, κανα XX, κατι ποιο σπορτ τουρινγκ. Βεβαια εκει χανεις την ευκολια της πολης(εξαρτατε που μενεις)

  4. #4
    Kατ'αρχήν τελική μεγαλύτερη από V-Strom μην περιμένεις να βρεις πουθενά...


    Πέρα απ'την πλάκα και για ν'αρχίσουμε σωστά θα πρέπει να κοιτάξεις προς την πλευρά της κυράς. Ξέρει να κάθεται στη μοτοσυκλέτα ή απλώς ανεβαίνει και σε ακολουθεί; Πρόσεξε, υπάρχει διαφορά ανάμεσα σ'αυτά τα δυο. Γιατί η δικιά μου απλώς ανέβαινε και καθότανε στο CBF αλλά όσο την είχα πίσω μου απλώς δεν μπορούσα να οδηγήσω.. δυστυχώς αυτά τα μηχανάκια απαιτούν και απ'τους δυο αναβάτες να σκύβουν ελαφρώς το κορμί μπροστά σε αντίθεση με τα on-off που σε κάνουν να αισθάνεσαι πασάς πάνω τους, οδηγό και συνεπιβάτη.. χώρια που η θέση αυτών δεν είναι τόσο άνετη για τον δεύτερο. Αυτός ήταν κι ο λόγος που τό'δωσα εγώ για να πάρω το Transalp.

    Κατά τ'άλλα φορτώνονται άνετα, πατάς πολύ πιο εύκολα κάτω, για χωματόδρομο... αν δεν λυπάσαι τα λάστιχα δώστου κάτι χαλαρό, έτσι κι αλλιώς και το V-Strom για χαλαρές καταστάσεις είναι.

    Προσωπική άποψη; Την είπε ο Trooper για μένα.

  5. #5
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Συμφωνώ με τους από πάνω αλλά θα σου πρότεινα να δεις και τον Τίγρη...

    Θα χάσεις λίγο σε κάλυψη αέρα, θα έχεις το φόρτωμα και θα έχεις μεγαλύτερη κατά πολύ ροπή αλλά και τελική.

    Και η κυρία θα είναι μια χαρά....θα κάθετε λίγο πιο ψηλά αλλά και πάλι θα είναι άνετα....


  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137

    Post

    Τώρα είναι που με αποτελειώσατε εντελώς ο Τίγρης είναι η αγάπη μου αλλά ξεφεύγει στην τιμή. Η κυρά κάθετε καλά στην μηχανή άμα συγκρίνω με άλλους που ανεβαίνουν.
    Το θέμα είναι ότι ταξίδι θα κάνεις 1 τον χρόνο, όλο το άλλο διάστημα είσαι στην πόλη (με αυτό κινούμε για δουλεια 30χλμ ημερησίως)
    Το ταξίδι με το στρομ είναι άνετο στα 140 με 160 ανάλογα το φόρτωμα και τον αέρα. Τελική είδα μια φορά στα 200 άλλα έκοψα γιατί άρχισε να τρέμει ολόκληρο. Το bandit και το fazer διάβασα ότι πάνε 240 κοντά τελική.. και σκέφτηκα πως στο ταξίδι στα 180 θα τα έχεις χαλαρά.
    Η αλήθεια είναι ότι με τρώει ο κώλος μου να αλλάξω μηχανή, ιδίως τώρα τελευταία που μετακόμισα και στο πάρκιγκ κάθε μέρα πρέπει να κάνω μανούβρες την μηχανή στην οποία πατάω στις μύτες.

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    Τώρα είναι που με αποτελειώσατε εντελώς ο Τίγρης είναι η αγάπη μου αλλά ξεφεύγει στην τιμή. Η κυρά κάθετε καλά στην μηχανή άμα συγκρίνω με άλλους που ανεβαίνουν.
    Το θέμα είναι ότι ταξίδι θα κάνεις 1 τον χρόνο, όλο το άλλο διάστημα είσαι στην πόλη (με αυτό κινούμε για δουλεια 30χλμ ημερησίως)
    Το ταξίδι με το στρομ είναι άνετο στα 140 με 160 ανάλογα το φόρτωμα και τον αέρα. Τελική είδα μια φορά στα 200 άλλα έκοψα γιατί άρχισε να τρέμει ολόκληρο. Το bandit και το fazer διάβασα ότι πάνε 240 κοντά τελική.. και σκέφτηκα πως στο ταξίδι στα 180 θα τα έχεις χαλαρά.
    Η αλήθεια είναι ότι με τρώει ο κώλος μου να αλλάξω μηχανή, ιδίως τώρα τελευταία που μετακόμισα και στο πάρκιγκ κάθε μέρα πρέπει να κάνω μανούβρες την μηχανή στην οποία πατάω στις μύτες.
    ναι με το φειζερ κοντα στα 240 τελικη αλλα και αερα πολυ σε σχεση με το στρωμα και ο 2ος στο θεο και οι εξατμισει στον κωλο και ο 2ος κωλο ροστ μπιφ.
    το μπαντιτ πολυ πιο βαρυ απο φειζερ και πολυ πιο ασχημο (υποκειμενικη αποψη) και σαφως υπολοιπεται σε επιδοσεις απο το φειζερ.

    ξαναλεω κρατα το στρωμα η δες τιγρη η ακομα καλυτερα κτμ 990
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    το tiger έχει ύψος σέλας 845χιλ
    το ktm έχει 860

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    η ακομα καλυτερα κτμ 990
    ...πάρε κι ένα διαζύγιο, ένα ζευγάρι 12ποντα παπούτσια να φτάνεις να πατήσεις κάτω, τράβα χώμα και δες τι έχανες τόσο καιρό με το Βεστρόμ...



    Τι του λες μωρέ κανίβαλε τ'αθρώπου;

  10. #10
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


    ξαναλεω κρατα το στρωμα η δες τιγρη η ακομα καλυτερα κτμ 990
    Καλα στο 990 πολυ δυσκολο να φτανει κατω ανετα το παλικαρι(εδω στο στρομ ζοριζετε.

    Για το τιγρη δεν ξερω

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    το tiger έχει ύψος σέλας 845χιλ
    το ktm έχει 860
    αρα κρατα το στρωμα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    ...



    Τι του λες μωρέ κανίβαλε τ'αθρώπου;
    ξερω γω?

    αληθειες που πονανε?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    ξερω γω?
    αληθειες που πονανε?
    Αν σ'ακούσει και πράξει ανάλογα, σίγουρα..

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    ελα, βρήκα την λύση


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	papoutsia.jpeg 
Προβολές:	834 
Μέγεθος:	6,4 KB 
ID:	226789

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
    ελα, βρήκα την λύση
    Ελπίζω η κυρά να μη βλέπει το θρεντ γιατί θα πάρει ιδέες, στο λέω!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2012, 10:02
  2. Αλλαγη απο ιμομπιλιζερ εγκεφαλο σε απλο σε Tdm900
    από orcinious στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2010, 08:29
  3. Αλλάγη απο Nolan 103 σε ...
    από galans στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2010, 19:01
  4. Από παπί σε fazer 600
    από mixalakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 08:54
  5. αλλαγη απο tuono σε s4rs?
    από sanguini στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 12:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF