Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Περί οδηγικής παιδείας και ... κακού παραδείγματος

  1. #1
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Περί οδηγικής παιδείας και ... κακού παραδείγματος

    Όπως ίσως θυμάστε έχω ένα γιο 3,5 ετών περίπου και μια κόρη 2,5 ετών περίπου.

    και τα δύο έχουν μάθει ότι όταν οδηγούμε μηχανή φοράμε κράνος στο κεφάλι.

    Μάλιστα ξέρουν ότι δεν μπορούν (τώρα) να ανέβουν στη μηχανή γιατί δεν έχουν κράνος.

    Ωραία, λέω, πάμε καλά στο θέμα αυτό

    Κούνια που με κούναγε ...

    Χθες μου λέει ο ... μεγάλος (ο γιός):
    Μπαμπά θα πάω βόλτα με τη μηχανή (το έχει ξαναπεί, δεν είναι εκεί το ζητούμενο του thread)

    Του λέω: μα πώς θα πας δεν έχει κράνος

    Και ενώ τις άλλες φορές απαντούσε ότι ναι δεν γίνεται γιατί δεν έχει κράνος αυτή τη φορά απάντησε:

    ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ

    Πώς δεν πειράζει του λέω

    Δεν πειράζει μου λέει, βλέπω άλλους που δεν φοράνε, άρα δεν πειράζει
    θα κάνω βόλτα χωρίς κράνος.

    Τα σχόλια δικά σας ....

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    re sergie sorry kiolas alla gia ena pedaki 3 xronon milas.....


    kai to daxtilo sti briza ama pei na balei 8a pei de peirazei giati de blepei reyma..........

  3. #3
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Έχω κάνει χειρώτερα....δυο παιδάκια στο παπί και φυσικά όλοι ξεκράνωτοι,όχι στην Αθήνα μεν αλλά δεν συζητάμε για την επικινδυνότητα.
    Μού φαίνεται πολύ μικρό για να το ανεβάζεις στο μηχανάκι.Ο κίνδυνος να αποκοιμηθεί είναι μεγάλος.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  4. #4
    Πάνο δεν είναι έτσι . Τα παιδιά διαμορφώνουν το μεγαλύτερο κομμάτι του χαρακτήρα τους μέχρι τα 5 . Και τον διαμορφώνουν κυρίως αντιγράφοντας τις συμπεριφορές του μπαμπά και της μαμάς .

    Ακριβώς τα ίδια και η δική μου κόρη . Ξέρει πως στο μηχανάκι φοράμε πάντα κράνος και ζώνη στο αυτοκίνητο , δεν ξέρει βασικά , απλά βλέπει και αντιγράφει .

    Τώρα βέβαια λογικό είναι μεγαλώνοντας και βλέποντας εικόνες από μοτοσυκλετιστές χωρίς κράνος να αμφισβητεί αυτό που έμαθε αντιγράφοντας .

    Τώρα πως αντιμετωπίζεται δεν ξέρω να σου πω . Μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμα και η δικιά μου και μου τη πει την ατάκα θα ξέρω . Πάντως σε καμία περίπτωση μην έρθεις σε ρήξη μαζί του για υτο το θέμα γιατί θα γυρίσει μπούμερανγκ .

  5. #5
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    re sergie sorry kiolas alla gia ena pedaki 3 xronon milas.....


    kai to daxtilo sti briza ama pei na balei 8a pei de peirazei giati de blepei reyma..........
    Δεν εννοώ αυτό.

    Ασφαλώς και ένα παιδάκι δεν αντιλαμβάνεται τους κινδύνους.

    το θέμα είναι το κακό παράδειγμα που δίνουν σε ένα παιδάκι αυτά που βλέπει.

    Γιατί το δεν πειράζει το είπε επειδή είδε να οδηγούν χωρίς κράνος.

    Άρα αυτό που βλέπει γύρω του και μάλιστα στο βαθμό που το βλέπει στην Ελλάδα του φαίνεται και φυσιολογικό



  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από faraway
    Πάντως σε καμία περίπτωση μην έρθεις σε ρήξη μαζί του για υτο το θέμα γιατί θα γυρίσει μπούμερανγκ .
    Του είπα απλά ότι αυτοί που δεν φορούν κράνος στη μηχανή δεν έχουν μυαλό μέσα στο κεφάλι τους και ότι αν πέσουν θα χτυπήσουν (με ... παιδική διατύπωση) και το άφησα εκεί ...


  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    to oti to eide sto dromo de leei kati 8a boroyse na to blepe se mia tenia toy hollywood i sto youtube me ena stuntman na kabalaei kai na kanei kolotoybes ksebrakotos oxi aplos xoris kranos......


    to kalitero paradigma gia to gio soy eise esi oxi o allos sto dromo ama blepei esena monima me kranos kai afto otan parei diko toy mixanaki 8a foraei kata 99%

  8. #8
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    to kalitero paradigma gia to gio soy eise esi oxi o allos sto dromo ama blepei esena monima me kranos kai afto otan parei diko toy mixanaki 8a foraei kata 99%
    Συμφωνώ

  9. #9
    εσυ τουλάχιστον είσαι εκεί για να τους δώσεις το καλό παράδειγμα

    τι να λέμε για κάτι άλλους πατεράδες ... είδα προχτές το γείτονα, να βάζει κόρη και γιο (ναι, τρικάβαλο) ξεκράνωτα τα παιδιά - στην ηλικία των δικών σου περίπου - και αυτός εννοείται χωρίς κράνος, καβαλάν το τρανσάλπ και φεύγουν ...

  10. #10
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    εσυ τουλάχιστον είσαι εκεί για να τους δώσεις το καλό παράδειγμα

    τι να λέμε για κάτι άλλους πατεράδες ... είδα προχτές το γείτονα, να βάζει κόρη και γιο (ναι, τρικάβαλο) ξεκράνωτα τα παιδιά - στην ηλικία των δικών σου περίπου - και αυτός εννοείται χωρίς κράνος, καβαλάν το τρανσάλπ και φεύγουν ...
    Μα και ο δικός μου έχει δει τον πατέρα ένος κοριτσιού από τον παιδικό που κάθε μέρα την πάει με ένα παπί ξεκράνωτος και αυτός και το κοριτσάκι ...

  11. #11
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Του είπα απλά ότι αυτοί που δεν φορούν κράνος στη μηχανή δεν έχουν μυαλό μέσα στο κεφάλι τους και ότι αν πέσουν θα χτυπήσουν (με ... παιδική διατύπωση) και το άφησα εκεί ...

    Ευτυχώς που έχει κι εσένα να το μεγαλώσεις σωστά και να θέσεις το καλό παράδειγμα!

    Τους άλλους βλέπουν αλλά στους γονείς θέλουν να μοιάσουν. Είσαι πρότυπο, ρε μπαγάσα!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  12. #12
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Είσαι πρότυπο, ρε μπαγάσα!

    καλό είναι αυτό τώρα ;;;



  13. #13
    Θεωρω πως τα παιδια αυτης της ηλικιας δεν επεξεργαζονται τις πληροφοριες με τις οποιες βομβαρδιζονται καθημερινα..Απεναντιας τα καταχωρουν στο συνειδητο τους αυτουσιες ως ορθες και ακολουθως γινεται χρηση της μίμητικης ικανοτητας...

    http://www.youtube.com/watch?v=CWUty...feature=fvwrel
    η τύχη χτυπάει την πόρτα σου μόνο μια φορά, αλλά η ατυχία έχει πολύ μεγαλύτερη υπομονή...

  14. #14
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman
    Θεωρω πως τα παιδια αυτης της ηλικιας δεν επεξεργαζονται τις πληροφοριες με τις οποιες βομβαρδιζονται καθημερινα..Απεναντιας τα καταχωρουν στο συνειδητο τους αυτουσιες ως ορθες και ακολουθως γινεται χρηση της μίμητικης ικανοτητας...

    http://www.youtube.com/watch?v=CWUty...feature=fvwrel
    α γεια σου

    αυτή τη διαφήμιση έψαχνα πριν να βάλω.




    Υ.Γ. ξέχασες το "α" στο "συνειδητό


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    α γεια σου

    αυτή τη διαφήμιση έψαχνα πριν να βάλω.




    Υ.Γ. ξέχασες το "α" στο "συνειδητό





    απ' την βιασυνη μου μην με προλαβεις στο να την ποσταρεις, μου ξεφυγε
    η τύχη χτυπάει την πόρτα σου μόνο μια φορά, αλλά η ατυχία έχει πολύ μεγαλύτερη υπομονή...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί παροιμιών, παρεξηγήσεων και άλλων
    από nikos_abel στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2011, 09:30
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2009, 13:30
  3. Περί ασύμμετρης απειλής....και συντονισμού γενικά.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2007, 00:42
  4. Περί πίστας , μαθημάτων και MOTO DAY TRACK
    από Gandalf dr685sm στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2005, 07:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF