Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Προφόρτηση και επαναφορά

  1. #1

    Προφόρτηση και επαναφορά

    Πριν 2 βδομάδες ήμουν για service και είπα στον μάστορα να μου σφίξει λίγο την προφόρτηση στα πίσω αμορτισέρ του CB. Αυτός αφού τα έσφιξε μου είπε ότι είναι "κανόνας" πως όταν θα σφίγγω κατα ΜΙΑ σκάλα την προφόρτηση θα πρέπει αντίστροφα να "μαλακώνω" κατα ΔΥΟ κλικ την απόσβεση επαναφοράς. Ήθελα απλά να ρωτήσω, είναι αυτό σωστό και αν ναι γιατί?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Η προφορτιση σφιγμενη εχει σηκωσει λιγο το πισο μερος και εχει δωσει μεγαλυτερη διαθεσιμη διαδρομη στην αναρτηση,για να περασεις μια μεγαλυτερη ανωμαλια χωρις τερματισμα.
    Αν την αναρτηση την νοιωθεις να σε χτυπαει κουραστικα σε καθε
    μικροανωμαλια κανε αυτο που λεει ο μαστορας αλλιως αφησε τη συμπιεση οπως ηταν.
    Γενικα αυτο που λεει ο μαστορας δεν ισχυει γιατι η αποσβεση συμπιεσης ειναι για να ελεγξει τον τροχο να μη παει πολυ ψηλα οταν βρει ανωμαλια με 170 πχ, αν εχουμε σφιξει την προφορτιση και μειωσουμε την αποσβεση συμπιεσης ο τροχος μπορει μεν να μη τερματισει αλλα θα εχει πεταξει επανω ατσαλα χανοντας κατι σε προσφυση.
    Επισης να διορθωσω οτι ο μαστορας ειπε να πειραζεις την αποσβεση συμπιεσης οχι την αποσβεση επαναφορας,αν ειπε να πειραζεις την αποσβεση επαναφορας τοτε το θεμα αλλαζει και τοτε οντως μια μικρη αυξηση της αποσβεσης επαναφορας χρειαζεται γιατι με το σηκωμα της μηχανης το αμορτισερ φευγει απο την καλη του περιοχη αποσβεσεων και παει στις μαλακοτερες οποτε λιγο σφιξιμο της αποσβεσης επαναφορας χρειαζεται.
    Η ρυθμιση των αναρτησεων ειναι το χομπι μου και οτι λεω ειναι απο προσωπικη πειρα.

  3. #3
    Αυτό που είπε ακριβώς (και το διόρθωσα πιο πανω) είναι να "Μαλακώνω την απόσβεση επαναφοράς (rebound damping). Απλά θέλω να ξέρω, πότε θα έχω καλύτερη οδηγική συμπεριφορά εις βάρος της άνεσης, όταν σκληραίνω (-> Η) ή όταν μαλακώνω (-> S) το rebound damping. Επίσης (τώρα που σε βρήκα ) ποια είναι τα μειονεκτήματα και η πιθανή συμπεριφορά της μηχανής στις στροφές αν για παράδειγμα τερματίσω προς το HARD κ ποια αν τερματίσω προς το SOFT.???

    Επίσης, ότι κάνω με τις πίσω αναρτήσεις, πρέπει αντίστοιχα να κάνω και με τις μπροστά? Αν ναι, σε τί αναλογία?


  4. #4
    ...αυτό εννοώ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rd.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	57,5 KB 
ID:	21805

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Aν ειπε ετσι ο μαστορας να μαλακωνει η αποσβεση επαναφορας
    οταν αυξανει η προφορτιση πιστευω οτι το ειπε για να μη χανεις σε ανεση,γενικα δεν υπαρχει τετοιος κανονας.\
    Τωρα για το τι θα συμβει αν πας στο hard ,τοτε το ελατηριο δεν θα προλαβαινει να εκτονωθει και θα μενει σχετικα σφιγμενο οποτε θα βρισκει τις επομενες ανωμαλιες σκληρα,με αποτελεσμα μειωμενη προσφυση . Αν το πας στο σοφτ τοτε το ελατηριο θα εκτεινεται περισσοτερο και θα αντιμετωπιζει τις επομενες ανωμαλιες μαλακοτερα αλλα θα σε τιναζει και λιγο επανω στη σελα οπως θα εκτονωνεται.
    Γενικα οι κατασκευαστες εχουν τελεια ρυθμισμενες τις μηχανες με βαση τις οδηγιες τους οποτε βαση εκινησης να εχεις την στανταρ ρυθμιση.
    Η αναρτηση πρεπει να ειναι ανετη αν θελουμε να εχουμε την μεγιστη προσφυση οχι σκληρη.
    Οσο για το μπροστινο συστημα αν αυξησες πισω την προφορτιση και σκοπευεις να οδηγας μονος σου η μηχανη ηδη εχει γινει πιο νευρικη,αλλαζει ευκολοτερα πορεια,και φορτιζει περισσοτερο τον εμπρος τροχο στις στροφες με αποτελεσμα να θελει γκαζι για να τον ξεφορτιζει,οποτε πρεπει να σφιξεις τους ρυθμιστες προφορτισης του πιρουνιου απο μια στροφη εως μια γραμμη.
    Ιδανικα για να δεις τι σου αρεσει καλυτερα πηγαινε σε ενα κουλουρι ,κυκλικη πλατεια εννοω και κανοντας γυρω γυρω
    δες πως σου αρεσει να κατανεμονται τα βαρη και οι πιεσεις στο εμπρος και πισω μερος της μηχανης δοκιμαζοντας ανα μιση στροφη την προφορτιση στο τιμονι.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Η προφορτιση σφιγμενη εχει σηκωσει λιγο το πισο μερος και εχει δωσει μεγαλυτερη διαθεσιμη διαδρομη στην αναρτηση
    mr kinhsh μια απωρεια πανω σε αυτο..

    δεν εχω ασχοληθει πολυ με ρυθμιση αναρτησεων (τα μηχανακια μου δεν εχουν πληρος ρυθμιζομενες) αλλα νομιζω οτι ή κατι δεν καταλαβαινω καλα εγω ή κατι δεν εχεις γραψει ορθος εσυ (πού πιθανο το πρωτο και για αυτο ας το αναλυσουμε λιγο)

    ειχα την εντυπωση οτι η μεταβολη της προφορτηση του ελατηριου (για το ρυθμισμα του βυθισματος sag) δεν επιφερει (ουσιαστικες εστω) αλλαγες στη διαδρομη της αναρτησης... και εν προκειμενω οτι δινοντας περισσοτερη προφορτηση σε καμια περιπτωση δεν θα εχουμε μεγαλυτερη διαδρομη...

    εχω λαθος??

    κατα τα υπολοιπα με βρισκουν συμφωνο τα γραφωμενα σου..


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    H προφορτιση αυξημενη μειωνει την βυθιση της αναρτησης με τον αναβατη επανω οποτε ειναι σιγουρο οτι κερδιζεις καποια χλστ σε διαδρομη . πχ στο προσωπικο μου zx10 οταν το παρελαβα ειχε σαγκ με αναβατη επανω 35 χλστ,τωρα που το εχω προφορτισμενο
    εχει 26 χλστ δηλαδη εχω κερδισει διαδρομη 6 χλστ. Και αν λαβουμε υπ οψη οτι το ελατηριο πισω ειναι περιπου σκληροτητας 10 κιλων ανα χλστ για να πιεστει οσο πριν η μηχανη απαιτειται βαρος 60 κιλων επιπλεον.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Η προφόρτηση καλό είναι να ρυθμίζεται σύμφωνα με τον κατασκευαστή, και σύμφωνα με το βάρος του αναβάτη η των αναβατών.
    Οποιοδήποτε κέρδος σε διαδρομή με τη χρήση της προφόρτησης οδηγεί σε μείωση της διαδρομής σε έκταση.
    Η αύξηση της προφόρτησης δεν χρειάζεται να συνοδεύεται απο καμιά ρύθμιση στις αποσβέσεις μια και δεν αλλάζει τίποτα στην συμπεριφορά της ανάρτησης.
    Αν σου άρεσε πρίν θα σου αρέσει και μετά δεν έχει καμιά σχέση το ένα με το άλλο.

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Ωωωωωωωωωωωωπα !!!!

    Αν και προσπάθησα να κατανοήσω τα ανωτέρω (πλην του Στέφανου), ΔΕΝ κατάλαβα τίποτε !!!

    Για πάμε μια γύρα από την αρχή, μπας και βγάλουμε άκρη (και διαβάζουμε και κανένα παλιότερο thread !!!)

    Η προφόρτιση (του ελατηρίου) ΔΕΝ σκληραίνει (ούτε μαλακώνει) ΤΙΠΟΤΕ !!! (Πρέπει να μετρήσω τελικά πόσες φορές το έχω πει...)

    Προφορτίζοντας το ελατήριο, απλά φέρνουμε την μηχανή στο ύψος που πρέπει (ή που θέλουμε) για ένα συγκεκριμένο βάρος (μοτό σκέτη, μοτό με αναβάτη, δικάβαλο, δικάβαλο με μπαγάζια ...).

    Με την προφόρτιση ΔΕΝ κερδίζουμε τίποτε σε ΔΙΑΔΡΟΜΗ της ανάρτησης (αντιθέτως, "χάνουμε" κάποιο ποσοστό από την συνολική διαδρομή) κερδίζοντας ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ λειτουργία της ΩΦΕΛΙΜΗΣ πλέον διαδρομής.

    Οι "χρυσοί" κανόνες των μαστόρων, καλό θα είναι να αντιμετωπίζονται με λίγο σκεπτικιστική διάθεση !!!

    Στην περίπτωση αύξησης της προφόρτισης (σφίξιμο) ΔΕΝ πειράζουμε καμιά απόσβεση (αν μας ικανοποιούσαν πριν).

    Σε περίπτωση ΜΕΙΩΣΗΣ της προφόρτισης (λασκάρισμα), υπάρχει περίπτωση να επέμβουμε στην απόσβεση ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ (να την αυξήσουμε) και μόνο στην περίπτωση που το "λασκάρισμα" του ελατηρίου είναι τέτοιο ώστε να μην ανταποκρίνεται πλέον στις ανάγκες της ανάρτησης (μειωμένη ΩΦΕΛΙΜΗ διαδρομή), οπότε ένα τμήμα της απόσβεσης συμπίεσης καλείται να παίξει τον ρόλο του ελατηρίου (κατά την φάση της συμπίεσης πάντοτε..).
    (Άκρως "μπακάλικη" εξήγηση, αλλά πιθανά κατανοητή !!!)


    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  2. Kαλημέρα και ευλογημένα MotoGp...
    από BICILINDRICO στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:17
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF