Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 50

Θέμα: Πολύ μπερδεμένος, βοήθεια για πρόβλημα σε δίχρονο...

  1. #16
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    την αντλία την κατάργησα για μεγαλύτερη αξιοπιστία, ως κάτι που μπορεί να χαλάσει. Όσο την είχα πάνω όλοι μου έλεγαν "ξήλωσέ τη"!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ήταν μεγάλη ευκολία, και δεν είχα λόγο να την καταργήσω πέρα από αυτόν της αξιοπιστίας. Το θέμα είναι ότι και να βρω μικούνι 28 πρέπει να είμαι σίγουρος τι jets έχει πάνω, γιατί ο κάθε πιτσιρικάς μπορεί να το είχε στο παπί του με άλλα jets... Και ξαναρωτάω, επειδή σίγουρα η στάθμη ήταν λάθος, μπορεί να έφταιξε απλά αυτό? Δηλαδή μήπως έσβυνε στις κατηφόρες επειδή "πνιγόταν" και δεν κατάλαβα την προειδοποίηση?

    βρες μικουνι εσυ και το σεταρουμε για πλακα.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance


    παντως επειδη εχω λυσει το καρμπ 239 φορες, πλεον ειναι σαν να μου μιλαει..
    xmmmmm... τότε θα έπρεπε να είχες προσέξει ότι το 28άρι του DT200R δεν διαθέτει βίδα ρύθμισης αέρα (δλδ. μίγματος στο ρελαντί). Μάλλον έχεις 30άρι από WR200.

    Επίσης το στανταρ main του DT είναι 150 (και το pilot νομίζω 45).
    210 δεν παίζει, εδώ 165 βάζαμε με -υποτίθεται- ανοιγμένο φίλτρο και μπούκωνε.

    Τέλος τα νούμερα ζιγκλέρ των Keihin είναι διαφορετικά από αυτά των Mikuni.
    O γεράνθρωπας σας τα έχει κάνει όσο πιο λιανά γίνεται αλλά προφανώς αυτό δεν ενδιαφέρει. Κουβέντα να γίνεται (κι ας είναι ότι ναναι)...




    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  3. #18
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    xmmmmm... τότε θα έπρεπε να είχες προσέξει ότι το 28άρι του DT200R δεν διαθέτει βίδα ρύθμισης αέρα (δλδ. μίγματος στο ρελαντί). Μάλλον έχεις 30άρι από WR200.

    Επίσης το στανταρ main του DT είναι 150 (και το pilot νομίζω 45).
    210 δεν παίζει, εδώ 165 βάζαμε με -υποτίθεται- ανοιγμένο φίλτρο και μπούκωνε.

    Τέλος τα νούμερα ζιγκλέρ των Keihin είναι διαφορετικά από αυτά των Mikuni.
    O γεράνθρωπας σας τα έχει κάνει όσο πιο λιανά γίνεται αλλά προφανώς αυτό δεν ενδιαφέρει. Κουβέντα να γίνεται (κι ας είναι ότι ναναι)...



    βιδα αερα ΔΙΑΘΕΤΕΙ. και δεν ειπα οτι εχουν τα ιδια νουμερα τα δυο καρμπ. επισης αν διαβασες αυτα που εγραψα, για 150 λεω και εγω, και 35 το pilot. Η διαφορα μας ειναι στην βιδα αερα, την οποια διαθετει και ειναι 28αρι.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της paraligo
    Εγγραφή
    14/09/2008
    Μηνύματα
    299
    Για να πω και εγώ την μ@λ@κί@ μου………….(συγνώμη στους προλαλήσαντες)
    Το πιστόνι ήταν πολύ στενό στον κύλινδρο, αυτό είναι το πρόβλημα (από εμπειρίας μιλώ)
    Η διαστολή λόγο θερμοκρασίας έκανε την ζημιά.
    Κρίνουμε ανάλογα με τις εμπειρίες μας.

  5. #20
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    O γεράνθρωπας σας τα έχει κάνει όσο πιο λιανά γίνεται αλλά προφανώς αυτό δεν ενδιαφέρει. Κουβέντα να γίνεται (κι ας είναι ότι ναναι)...
    [/B]
    Ο Αντώνης έχει γράψει το υπέρτατο άρθρο - οδηγό για τζετάρισμα, κανείς δεν αμφιβάλει για αυτό. Εγώ όμως δε ζήτησα οδηγίες τζεταρίσματος, αλλά περιέγραψα όλο το ιστορικό βλαβών για το μηχανάκι μήπως και βρω άκρη. Ούτε μέχρι χτες ήξερα ποιο είναι το pilot jet γιατί δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ ποτέ με καρμπυρατέρ. Ξαναλέω ότι το μηχανάκι ήταν σε συνεργείο και όχι στην αυλή μου.

    Προφανώς δεν θέλεις να βοηθήσεις και δεν είσαι υποχρεωμένος.
    Η κουβέντα δεν είναι έτσι για να γίνεται και ό,τι να 'ναι, εκτός αν μιλάς για το δικό σου ποστ.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Ο Αντώνης έχει γράψει το υπέρτατο άρθρο - οδηγό για τζετάρισμα, κανείς δεν αμφιβάλει για αυτό. Εγώ όμως δε ζήτησα οδηγίες τζεταρίσματος, αλλά περιέγραψα όλο το ιστορικό βλαβών για το μηχανάκι μήπως και βρω άκρη. Ούτε μέχρι χτες ήξερα ποιο είναι το pilot jet γιατί δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ ποτέ με καρμπυρατέρ. Ξαναλέω ότι το μηχανάκι ήταν σε συνεργείο και όχι στην αυλή μου.

    Προφανώς δεν θέλεις να βοηθήσεις και δεν είσαι υποχρεωμένος.
    Η κουβέντα δεν είναι έτσι για να γίνεται και ό,τι να 'ναι, εκτός αν μιλάς για το δικό σου ποστ.
    Kι όμως σε βοήθησε, εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Ξαναδιάβασε τι σου έγραψε για ζιγκλέρ Mikuni-Keihin.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    ξεκολα,το μηχανακι κολησε απο λαδι(που δεν ειχε) την ωρα που δεν εδινες γκαζι,ουτε απο σταθμη ειναι(θα εκανε ατροφιες-διακοπες στα ψηλα)ουτε απο ζιγκλερ(δεν παει καλα και δεν δουλευει σωστα απο ζιγκλερ)ασχετο,νερα εχει στο ψυγειο?

  8. #23
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Kι όμως σε βοήθησε, εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Ξαναδιάβασε τι σου έγραψε για ζιγκλέρ Mikuni-Keihin.
    no hard feelings
    ξερω οτι δεν είναι αμοιβαίο με dirtbird (θανάση αν θυμάμαι καλα?) και αντώνη αλλά δεν πειράζει


    εγώ τείνω να καταλήξω στα εξής:
    όταν έρθει ο κύλινδρος που βρήκα, τον δίνω στο μάστορα, ρεκτιφιέ ή γυάλισμα, περνάμε ένα πιστόνι, το κλείνει και το παίρνω σπίτι. Δε θα ασχοληθεί με τζετάρισμα του keihin μου το ξεκαθάρισε, ούτε θα περιμένω πότε θα βρω μικούνι για να πάρω το μηχανάκι απο κει. Το πάω σπίτι μου και βλέπουμε. Η θα ακολουθήσω βήμα βήμα το άρθρο του Αντώνη -και ας μου φάει όλο το καλοκαίρι, στην ανεργία βγαίνω, θα έχω χρόνο- ή περιμένω πότε θα πετύχω μικούνι...

    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ρε συ Γιαννάκη ..

    Θα φας την ζωή σου, τα νεύρα σου και τα λεφτά σου να παλεύεις να σετάρεις ένα - πιθανώς ακατάλληλο - καρμπυρατέρ πάνω στο DT ...

    Όταν - και αν - το καταφέρεις θα έχει κάνει ήδη χάρχαλο το μοτέρ από τα κολλήμαα, μπουκώματα και φρακαρίσματα ..
    (χώρια που θα έχουν φυτρώσει μπουζόδεντρα στην ευρεία περιοχή ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    νεύρα έχω ήδη καταστρέψει και λεφτά έχω χαλάσει πολλά. Για αυτό το λόγο κατάργησα την τρόμπα, γιατί θελω επιτέλους να έχω ένα αξιόπιστο μηχανάκι που να μη φοβάμαι να πάω 20 χλμ παρα εξω μήπως και με αφήσει... χάλια είμαι...

    Ανταλλάσσεται keihin pwk 28 με mikouni 28

    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    συγνώμη που επεμβαίνω αλλά αυτά δεν μπορούν να σε βοηθήσουν;

    http://shop.ebay.com/i.html?_from=R4...All-Categories

    http://www.mikuni.com/fs-carburetor.html

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    νεύρα έχω ήδη καταστρέψει και λεφτά έχω χαλάσει πολλά. Για αυτό το λόγο κατάργησα την τρόμπα, γιατί θελω επιτέλους να έχω ένα αξιόπιστο μηχανάκι που να μη φοβάμαι να πάω 20 χλμ παρα εξω μήπως και με αφήσει... χάλια είμαι...

    Ανταλλάσσεται keihin pwk 28 με mikouni 28

    Βρες -εάν αντέχεις ψυχικά και οικονομικά- άλλο μοτέρ, στο παρόν πρέπει να έχουν γίνει (ή μάλλον ήταν ήδη) σώβρακο οι φωλιές των ρουλεμάν στροφάλου.
    Αυτό στο είχα γράψει και πέρυσι αλλά δεν ήθελες να καταλάβεις.

    Όσον αφορά την αντλία λαδιού: εφόσον φέρνει λάδι, ΔΕΝ κολλάει από κει, σου έ3χω ξαναγράψει αναλυτικά τι γίηνεται.

    Καρμπ: βρες ένα αντίστοιχο μηχανάκι και βάλε το εργοστασιακό ζιγκλέρωμα, επαρκεί ως σημείο εκκίνησης και σίγουρα ΔΕΝ θα κολλάει απο κει. Το θέμα είναι ότι το μόνο -κοντινό από άποψη κινητήρα- μηχανάκι που θυμάμαι ότι φόραγε Keihin, είναι το KDX 200, (αλλά ήταν 30άρι). Δεν είμαι σίγουρος τι φόραγε το KMX200. 28άρι ήταν σίγουρα αλλά νομίζω Mikuni - googleαρε το να δεις.
    Εάν λοιπόν ούτε το ΚΜΧ φοράει Keihin, τότε πιθανόν το καρμπ που φοράς να είναι για κάποιο τετράχρονο.
    α) η βίδα ρύθμισης μίγματος ρελαντί είναι μετά ή πριν το λεκανάκι?
    β)το σλαιντ είναι στρογγυλό ή πλακέ?


    Και διάβαζε αυτά που σου γράφουν όσοι κάτι ξέρουν και άσε τις παρεξηγήσεις για αλλού...

    ΣΗΜ: το στάνταρ καρμνπυρατέρ του DT200, μοντ89, δεν είχε βίδα ρύθμισης αέρα. Προφανώς αυτό που έχει ο Συντήρησης είναι κάτι υπερφυσικό.

    FULL STOP .

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #28
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    οι φωλιές έχουν ελεγχθεί όταν λύσαμε ΟΛΟ το μοτέρ και αλλάξαμε ΟΛΑ τα ρουλεμάν και τη μπιέλα προληπτικά όπως εξηγώ στο πρώτο μου ποστ.

    Για τα υπόλοιπα θα κοιτάξω από κοντά το καρμπ και θα απαντήσω μήπως βγάλουμε άκρη.
    Ευχαριστώ
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  14. #29
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    [i]

    ΣΗΜ: το στάνταρ καρμνπυρατέρ του DT200, μοντ89, δεν είχε βίδα ρύθμισης αέρα. Προφανώς αυτό που έχει ο Συντήρησης είναι κάτι υπερφυσικό.

    FULL STOP . [/B]
    Πλακα εχουμε τελικα εδω... Οποτε τις στροφες που λεει το μανουαλ για την ρυθμιση, αφορα υπερφυσικους κατόχους...


    καλα κρασα.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ....

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για προβλημα μίζας; σε 1100 gs
    από igi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2011, 15:27
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2011, 22:13
  3. Βοήθεια για μπουφάν σε νέο
    από abc στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 08:53
  4. Βοήθεια για ρεύματα σε δίχρονο
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2009, 11:08
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΣΕ ΧΤΧ660!!!!
    από gkmaggas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2007, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF