Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Πολύ μπερδεμένος, βοήθεια για πρόβλημα σε δίχρονο...

  1. #31
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ....
    ΧΕΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΜΕΝΕΛΑΕ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #32
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
    Πλακα εχουμε τελικα εδω... Οποτε τις στροφες που λεει το μανουαλ για την ρυθμιση, αφορα υπερφυσικους κατόχους...


    καλα κρασα.
    Ρε παιδιά όχι και μεταξύ σας τσακωμοί!! :rotflmao: :rotflmao:
    Νομίζω μέχρι το 87 ή κάτι τέτοιο δεν είχαν την εν λόγω βίδα, ενώ τα 3ΕΤ έχουν. Ετσι για να πω κι εγω την παπάτζα μου
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #33
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Ρε παιδιά όχι και μεταξύ σας τσακωμοί!! :rotflmao: :rotflmao:
    Νομίζω μέχρι το 87 ή κάτι τέτοιο δεν είχαν την εν λόγω βίδα, ενώ τα 3ΕΤ έχουν. Ετσι για να πω κι εγω την παπάτζα μου
    και εσυ δεν ξερεις τι λες. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    κανε αυτο που σου ειπε ο εταιρος αντουαν, και ασε εμας τους υπερφυσικους να λεμε τις παπαριες μας.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    ΧΕΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΜΕΝΕΛΑΕ

    Το λεω μεταξυ σοβαρου και αστειου... οχι μονο ως αστειο.
    Καμια φορα οταν μια γκομενα η ενα μηχανακι σου(ε) χαλαει πολυ ισως ειναι καλυτερα να σκεφτεις και αυτη τη λυση....



    Υ.Γ. Τα λεω αυτα εχοντας πληρωσει κεφαλη....βολαν-πηνεια.... πιστονι.... μπιελα.... και ολα οσα χρειαζονται....

  5. #35
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Μενέλαε καταλαβαίνω τι λες φίλε μου, το έχω ζήσει κι εγώ αλλά εδώ που έφτασα πρέπει να το φτιάξω αλλιώς ούτε να πουληθεί πρόκειται. Αλλωστε εγώ θέλω να δουλέψει κ να το κρατησω πες με αφελή, αλλά έχω δεθεί συναισθηματικά με το μηχανάκι αυτό.

    Παιδιά αυτό είναι το καρμπ που φοράει.
    http://keihincarbs.com/images/PWK28exploparts.jpg
    Φαίνεται η βίδα του αέρα (air adjust screw 17) να είναι πίσω από το λεκανάκι.

    Με προβληματίζει ότι πήγα διακοπές παντού ένα ολόκληρο καλοκαίρι τέρμα γκάζι με αυτό το καρμπυρατέρ. Πώς γίνεται τώρα ένας καλός και έμπειρος μάστορας να μου λέει ότι κόλησε από λάδι και ότι φταίει το καρμπ για αυτό....
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  6. #36
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Μενέλαε καταλαβαίνω τι λες φίλε μου, το έχω ζήσει κι εγώ αλλά εδώ που έφτασα πρέπει να το φτιάξω αλλιώς ούτε να πουληθεί πρόκειται. Αλλωστε εγώ θέλω να δουλέψει κ να το κρατησω πες με αφελή, αλλά έχω δεθεί συναισθηματικά με το μηχανάκι αυτό.

    Παιδιά αυτό είναι το καρμπ που φοράει.
    http://keihincarbs.com/images/PWK28exploparts.jpg
    Φαίνεται η βίδα του αέρα (air adjust screw 17) να είναι πίσω από το λεκανάκι.

    Με προβληματίζει ότι πήγα διακοπές παντού ένα ολόκληρο καλοκαίρι τέρμα γκάζι με αυτό το καρμπυρατέρ. Πώς γίνεται τώρα ένας καλός και έμπειρος μάστορας να μου λέει ότι κόλησε από λάδι και ότι φταίει το καρμπ για αυτό....
    Γιαννη τα ειπαν οι προηγουμενοι. Ανευ αντλιας οτι λαδι περναει απο το καρμπ. Κλενεις γκαζι περναει τοση βενζινη σαν να εισαι στο ρελαντι, αλλα εσυ δεν εισαι στο ρελαντι.... απλα κλεινεις το γκαζι με "α" χλμ και "β" στροφες. Εδω με αντλία και πρεπει να ριξεις καμια κουφια να μην στεγνωσει απο λάδι. Και ξαναλεω. Λενε, εγω δεν το κατεχω, οτι οταν καταργεις αντλια παιζεις με μεγαλυτερο απο το μαμα ζιγκλερ για τον παραπανω λογο που ανεφερα (να μην στεγνωνει). Εγω δεν ειμαι ο ειδικευμενος διχρονος, αλλα ακουω αλλους που το κατεχουν ΠΟΛΥ καλα.

    Το καρμπ που εχεις, ειπε ο Αντωνης κατι παραπανω. Ακου τον, ξερει για να το λεει. Χτυπα μικουνι, (ψαξε θα βρεις) και θα ησυχασεις.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    1ον Αλλαξε το καρμπ.Ιδιο με διαφορετικο τζεταρισμα φορανε και τα dt 125.Στο ebay τα δινουν τζαμπα.
    2ον Κανε μια επισκευη στη τρομπα λαδιου συμφωνα με αυτο http://www.rzrd500.com/phpBB2/viewto...462f0b7118d73a
    και δε θα χεις ποτε ξανα προβλημα με αυτην.
    Την αντλια ποιος τη κατηργησε?Τα σωληνακια του λαδιου στο καρμπ ταπωθηκαν η μειναν στον αερα?

  8. #38
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gasto

    Την αντλια ποιος τη κατηργησε?Τα σωληνακια του λαδιου στο καρμπ ταπωθηκαν η μειναν στον αερα?
    Ο μάστορας. Επέμενε μάλιστα. Για να γίνει πιο αξιόπιστο. Εβγαλε το γρανάζι που τη συνδέει με το στροφαλοφορο. Φυσικά τα σωληνάκια ταπώθηκαν με μπίλια ρουλεμαν.

    Για το 1. είσαι βέβαιος? Πολύ χρήσιμη πληροφορία σε ευχαριστώ

    Ψάχνω για μικούνι ήδη παιδιά... θα επανέλθω με νεότερα
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    Ακριβως!
    κακως καταργηθηκε η αντλια λαδιου. Ακομη και με κλειστο γκαζι, η αντλια δινει μια μικρη ποσοτητα λαδιου και κουτσοβολευει
    λιγο την κατασταση (βεβαια ακομη κι ετσι αν πας κανα δεκαλετπο με κλειστο γαζι και 8000 στροφες δεν τη γλυτωνεις).
    Οταν εχεις πρεμιξ με κλειστο γκαζι δεν παει μεσα σχεδον καθολου βενζινη και βεβαια σχεδον καθολου λαδι...
    (ενα κολπο που βοηθαει στις μεγαλες κατηφορες ειναι το πατημα του σβηστηριου και το ανοιγμα του γκαζιου τερμα για μερικα δευτερολεπτα)

    ΥΓ. Τα διχρονα μπορουν να κολλησουν απο ενα μικρο λαθος οπουδηποτε (ενιοτε και χωρις λαθος...)

    Ακόμη και με κλειστό γκάζι, η αντλία δείνει το κανονικό λάδι. Δεν έχει σημασία που είναι η γκαζιέρα. Πέρνει εντολή και από τις στροφές του μοτέρ. Αν τρέχεις και κλείσης το γκάζι, η τρόμπα λαδιού θα παραμείνει ανοιχτη.

  10. #40
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Σκοπεύω να επαναφέρω την τρόμπα λαδιού. Ακόμα περιμένω ταχυδρομικώς έναν κύλινδρο που βρήκα μεταχείρα και βλέπουμε...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #41
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κράτα μας ενήμερους Γιαννη...

    (τα έχουμε φάει τα νύχια μας..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #42
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    το ξέρω παλιόφιλε ότι δε μπορείς να κοιμηθείς...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  13. #43
    καλησπέρα,καταρχήν φιλε μου αν δεν μάθεις να το φτιάχνεις μονος σου,....πάντα προβλήματα θα έχεις,....για ευνόητους λόγους κανεις δεν μπορεί να αφιερώσει τον χρόνο που χρειάζεται για να στο ρυθμίσει,,...και αν το κάνει...ποσο θα στοίχιζε κάτι τέτοιο?τελοσπάντων

    το ότι είναι ακατάλληλο το carb,το κατάλαβα,...το γιατί?δεν το κατάλαβα,.....ξεκινα από την αρχή λοιπόν,και βρες όπωςδήποτε τον λόγο που κόλλησε,αλλιώς πολύ φοβάμαι ότι σύντομα θα έχεις τα ίδια.....
    τώρα για να έχεις βοήθεια,....φωτό από το κολλημένο πιστόνι όπως δήποτε,φωτό από μπουζί,φοράς εξάτμιση?και τι?από φίλτρο αέρα?επίσης στο συγκεκριμένο ,καλο κανεις καταργώντας την τρόμπα(βεβαια έχει την βαβούρα να κυκλοφορείς με μπουκαλάκια λαδιού....)όπως και δεν υφίσταται κώλυμα επειδή αφίσες το γκάζι σε κατηφόρα......(σε φυσιολογικές συνθήκες πάντα)οι κατασκευαστές φρόντισαν για αυτό,...αλίμονο αν κολαγανε έτσι.....

    το 99,9% από τα δίχρονα,κολλάνε επειδή τα σκάλισε κάποιος άσχετος,κανόνας.


    πάντα φιλικά
    Βασίλης.
    2stroke

  14. #44
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Οταν το πήρα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, το μηχανάκι πήγαινε άψογα με αυτό το καρμπυρατερ χωρίς κανένα πρόβλημα, με την τρόμπα σε λειτουργία. Ήταν και πολύ δυνατό και είχε κάνει πολλά χιλιόμετρα τέρμα γκάζι απροβλημάτιστα. Όταν απλά χρειάστηκε νέο πιστόνι λόγω παλαιότητας, το πήγα σε έναν γελοίο μαστούρα (οι περιπέτειές μου εδω ), ο οποίος άλλαξε τη στάθμη στο καρμπ. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά από τότε και μετά με 2-3 πιστόνια που άλλαξα πάντα κόλλαγε. Και πάντα σε δυνατό φρενάρισμα ή σε κατηφόρα, έσβυνε.

    Για αυτό το λόγο σκέφτομαι να επαναφέρω την τρόμπα και να βρω επιτέλους κάποιον να μου ρυθμίσει το καρμπ.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #45
    από τι κολλάει?έχεις βρει?έχεις πειράξει θυρίδες?τα ριντ είναι σε καλή κατάσταση?
    2stroke

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για προβλημα μίζας; σε 1100 gs
    από igi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2011, 15:27
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2011, 22:13
  3. Βοήθεια για μπουφάν σε νέο
    από abc στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 08:53
  4. Βοήθεια για ρεύματα σε δίχρονο
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2009, 11:08
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΣΕ ΧΤΧ660!!!!
    από gkmaggas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2007, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF