Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 50 από 50

Θέμα: Πολύ μπερδεμένος, βοήθεια για πρόβλημα σε δίχρονο...

  1. #46
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από basilissrgv
    από τι κολλάει?έχεις βρει?έχεις πειράξει θυρίδες?τα ριντ είναι σε καλή κατάσταση?
    δεν έχω βρει ξεκάθαρα γιατί κολλάει. Ο μάστορας που είδε το τελευταίο πιστόνι (με καταργημένη την αντλία λαδιού και με μίξη πάντα 2%) μου είπε ότι στέγνωσε από λάδι αλλά δε μπορεί να εξηγήσει το γιατί, εφόσον η τρόμπα έχει φύγει από τη μέση. Το μόνο που μου λέει συνέχεια είναι να βρω το μικούνι που έχουν από τη μάνα τους. Εγώ όμως δεν βλέπω λόγο γιατί ξέρω ότι δούλευε άψογα παλιότερα. Αυτός θέλει να βγει στη σύνταξη και έχει βαρεθεί να με βλέπει προφανώς.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #47
    κοίτα να δεις,καταρχήν δεν στεγνώνει από λάδι,αλλα από μίγμα,....όσο λάδι και να βάζεις,....και τρόμπα,και στο τεπόζιτο μαζί,...αυτό θα κολλάει.....μην σε ξεγελάει ότι η τρόμπα θα στέλνει λάδι,.......αν στεγνώνει θα κολλήσει σίγουρα.

    αν ανεβάσεις φωτογραφία από το πιστόνι και από το μπουζί(αν έχεις)θα μπορέσουμε να σιγουρέψουμε(όσο γίνετε μέσο μιας οθόνης)αν είναι από μίγμα......απλά μου φαίνεται περίεργο να έχεις πάει σε μάστορα και να μην μπορεί να στο κάνει να μην στεγνώνει,.......και αν δεν μπορεί.......3000carb να του πας δεν πρόκειται να στο κάνει(μονο κατά τύχη)ψαξτο καλά,η σκαστα σε έναν μάστορα της προκοπης να ξεμπλέξεις....
    2stroke

  3. #48
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    θα κοιτάξω να περάσω από το συνεργείο να τραβήξω μερικές φωτο. Πάντως το μπουζί ήταν μαύρο στην ακίδα χωρίς πολλή κάπνα και σχεδόν στεγνό.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #49
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αδερφέ για να βρεις ξεκάθαρα γιατί κολλάει πάρτο ανάποδα από τότε που το μηχανάκι ήταν σε καλή κατάσταση....Τότε δηλ το καρμπ δεν έφταιγε; Άρα κάτι συνέβη από τότε μέχρι τώρα...Καρμπ τέτοιου τύπου (PWK) φόραγε ο Χαρίδημος που είχα-λέγε με CRM 250 μιας και το δικό του το ψώνισαν -με νυχτερινό τιμολόγιο- κάτι καλόπαιδα όταν το είχε ο πρώην ιδιοκτήτης...H διαφορά του με το μαμά κάρμπ δεν είναι και τραγική απλά συμπεριφέρεται λίγο σαν ον οφ-είναι και μοτοκροσάδικο βλέπεις-κατά τα άλλα δεν είχε ποτέ κανένα θέμα ρυθμίσεων ούτε στεγνώματα.Δε θυμάμαι 100% τις ρυθμίσεις αλλά θυμάμαι ζιγκλέρ ρελαντί ένα νούμερο πάνω (55 από 50) βελόνα στη μαμά θέση και κύριο ζιγκλέρ 155 ΑΝ θυμάμαι καλά... Την αντλία βέβαια δεν την κατάργησα ποτέ γιατί στέλνει λάδι ακόμα και με το μοτέρ στο ρελαντί.Έκανα αρκετά ταξίδια με το μηχανάκι αυτό (Αθήνα-Πύργο) ακόμα και με άστρωτο πιστόνι απροβλημάτιστα.Για να σου σβύνει έχεις λάθος ζιγκλέρ ρελαντί ή (πιο πιθανό) στεγνώνει η λεκάνη στάθμης (φτιάξε το λαμάκι) και με καταργημένη την αντλία =κέντα....το μοτέρ απλά δε λιπαίνεται....Αν στο έκανε κατά λάθος ή επίτηδες (εγώ ψηφίζω επίτηδες δαγκωτό) ο μάστορας είναι μεγάλος παπάρας...Δε φτάνει δηλαδή που έχεις ένα καρμπυρατέρ φύσει διακόπτη ήτοι ψηλά θερίζει χαμηλά ίσα που ζει-κατάργησε και την αντλία καλώς το κόλλημα.Πάντως γενικώς σε μοντέρνα (μετά το 1980-85 δηλαδή) δίχρονα αν καταργείς την αντλία απλά σε τρώει η τσέπη σου να πληρώνεις πιστόνια και ρεκτιφιέ,ειδικά αν ακούς το κάθε μαστοράκο.Μην καταργείτε την αντλία! εκτός από ενοχλητικό και δαπανηρό (που κολλάει) είναι και επικίνδυνο,γιατί τσακίζεσαι κιόλας άμα λάχει....Κάνε μια χάρη στο μηχανάκι σου αφού τόσο έχεις δεθεί μαζί του: Φτιάξε σωστά την αντλία λαδιού άστην να δουλεύει και γενικά άστην ήσυχη και επανέφερε το PWK στην αρχική του κατάσταση μέσω του μανουαλ Αν το φτιάξεις σωστά θα το λατρέψεις όπως δουλεύει,θυμίζει παλιές εποχές...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #50
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Ξαναπήρα από την αρχή το πόστ και σχολιάζω:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnpan Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι είναι DT200 1994.
    Σχολιάζω με κόκκινο...
    Κατεβάσαμε το κολλημένο μοτέρ, αλλάξαμε ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλα. Η ποιότητα αυτής της δουλειάς δεν είναι υπό εξέταση**.
    Σόρρυ κιόλας αλλά ΑΝ η ποιότητα της δουλειάς δεν είναι 100% άψογη έχεις ΗΔΗ ένα γκολ από τα αποδυτήρια...

    Καταργήσαμε την τρόμπα λαδιού αφαιρώντας το γρανάζι της από το στρόφαλο.
    Κακώς αλλά τα είπαμε αυτά...
    Πήραμε το ρίσκο να μην αλλάξουμε κύλινδρο. Ρεκτιφιέ δεν έπαιρνε άλλο. Γυάλισμα, μέτρημα, νέο πιστόνι, και στρώνουμε με μίξη στο ντεπόζιτο πλέον. Οι ανοχές ήταν επιτρεπτές, λίγο στενό πάνω αλλά στα όρια.
    Το λίγο πιο στενό στο μάτι ή το χέρι, είναι άλλη μια υποψηφιότητα για κόλλημα,και άλλο ένα γκολ από τα αποδυτήρια...

    Η μίξη στο πρώτο ντεπόζιτο ήταν 3%, και στα υπόλοιπα 2%. Δηλαδή έβαζα 5 λίτρα και 100 cc λάδι.
    Με τις φτωχές μου γνώσεις περί χημείας ένα μείγμα βενζίνης-λαδιού και όγκου 1000cc δεν πρέπει να περιέχει λάδι 30cc και βενζίνη 970cc ; ...λέω τώρα...
    Αστοχία στο μέτρημα του λαδιού δεν ειναι υπό εξέταση.** Το λάδι ήταν Valvoline.

    Το μηχανάκι έκανε χίλια απροβλημάτιστα* χιλιόμετρα και έπαιρνε πάντα με την πρώτη. Μετά ξεκίνησα να το ανοίγω, πήγαινε 140 άνετα, χωρίς τέρμα γκάζι. Σε μια στιγμή φρενάροντας από 100-120 για ένα φανάρι, το μηχανάκι κόλλησε. Το πήγα σιγά σιγά στο συνεργείο και η απάντηση ήταν κόλλησε από λάδι

    *αν έσβηνε όπως λες δε τα λες και απροβλημάτιστα τα κμ ...κμ...μάλλον το έστρωσες με μικροκολλήματα...
    **μήπως λέω μήπως αφήνεις πολλά χωρίς εξέταση;

    Τα μόνα που παρατήρησα κατά το στρώσιμο ήταν:
    1. Το μηχανάκι με κλειστή τη βενζίνη έσταζε πολύ αργά από το καρμπυρατέρ.
    Κάτι εννοείς εδώ και δε σε πιανω...από το σωληνάκι παροχής;

    2. Σε δυνατά φρεναρίσματα ή σε μεγάλες κατηφόρες με κλειστό γκάζι το μηχανάκι έσβυνε.
    Κάπου εδώ άρχισαν τα όργανα...
    Το καρμπυρατέρ που έχω είναι Keihin PWK 28. Ο μάστορας απαιτεί να το πετάξω και να βρω ένα μαμίσιο.
    Προτείνω να πετάξεις το μάστορα σε σκύλο καραβίσιο...
    Ερωτήσεις:
    1. Πώς είναι δυνατόν να στεγνώσει από λάδι εφόσον δουλεύει με μείγμα?
    εύκολα...1ον) έχεις καρμπ ον/οφφ ΚΑΙ αρρύθμιστο,ΚΑΙ πιστονι με κακή εφαρμογή πιθανότατα εκτός ανοχών...
    2ον) το μοτέρ είναι σχεδιασμένο να δουλεύει με τρόμπα

    2. Μπορώ να βρω τι βελόνες, ζιγκλέρ, pilot, κλπ κλπ πρέπει να βάλω στο καρμπυρατέρ για να δουλέψει σαν το μαμίσιο ή λέτε να βρω μαμίσιο?
    Ναι κατεβάζεις το μάνουαλ και λέει τα πάντα-τσεκαρισμένο με DT 200 φίλου και CRM 250 δικό μου Ακόμα και στοκ ρυθμίσεις το μηχανάκι πρέπει να πάρει με τη μία και να κρατήσει ρελαντί!
    3. Μπορεί απλά από λάθος στάθμη στο καρμπ. να κολλάει το μηχανάκι?
    Ρητορική η ερώτηση να φανταστώ,ε;
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για προβλημα μίζας; σε 1100 gs
    από igi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2011, 16:27
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2011, 23:13
  3. Βοήθεια για μπουφάν σε νέο
    από abc στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 09:53
  4. Βοήθεια για ρεύματα σε δίχρονο
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2009, 12:08
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΣΕ ΧΤΧ660!!!!
    από gkmaggas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2007, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF