Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Πολύ μπερδεμένος, βοήθεια για πρόβλημα σε δίχρονο...

  1. #1
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721

    Πολύ μπερδεμένος, βοήθεια για πρόβλημα σε δίχρονο...

    Το μηχανάκι είναι DT200 1994.

    Κατεβάσαμε το κολλημένο μοτέρ, αλλάξαμε ρουλεμάν στροφάλου και μπιέλα. Η ποιότητα αυτής της δουλειάς δεν είναι υπό εξέταση.

    Καταργήσαμε την τρόμπα λαδιού αφαιρώντας το γρανάζι της από το στρόφαλο.
    Πήραμε το ρίσκο να μην αλλάξουμε κύλινδρο. Ρεκτιφιέ δεν έπαιρνε άλλο. Γυάλισμα, μέτρημα, νέο πιστόνι, και στρώνουμε με μίξη στο ντεπόζιτο πλέον. Οι ανοχές ήταν επιτρεπτές, λίγο στενό πάνω αλλά στα όρια.

    Η μίξη στο πρώτο ντεπόζιτο ήταν 3%, και στα υπόλοιπα 2%. Δηλαδή έβαζα 5 λίτρα και 100 cc λάδι.
    Αστοχία στο μέτρημα του λαδιού δεν ειναι υπό εξέταση. Το λάδι ήταν Valvoline.

    Το μηχανάκι έκανε χίλια απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και έπαιρνε πάντα με την πρώτη. Μετά ξεκίνησα να το ανοίγω, πήγαινε 140 άνετα, χωρίς τέρμα γκάζι. Σε μια στιγμή φρενάροντας από 100-120 για ένα φανάρι, το μηχανάκι κόλλησε. Το πήγα σιγά σιγά στο συνεργείο και η απάντηση ήταν κόλλησε από λάδι.

    Τα μόνα που παρατήρησα κατά το στρώσιμο ήταν:
    1. Το μηχανάκι με κλειστή τη βενζίνη έσταζε πολύ αργά από το καρμπυρατέρ.
    2. Σε δυνατά φρεναρίσματα ή σε μεγάλες κατηφόρες με κλειστό γκάζι το μηχανάκι έσβυνε.

    Το καρμπυρατέρ που έχω είναι Keihin PWK 28. Ο μάστορας απαιτεί να το πετάξω και να βρω ένα μαμίσιο.

    Ερωτήσεις:
    1. Πώς είναι δυνατόν να στεγνώσει από λάδι εφόσον δουλεύει με μείγμα?
    2. Μπορώ να βρω τι βελόνες, ζιγκλέρ, pilot, κλπ κλπ πρέπει να βάλω στο καρμπυρατέρ για να δουλέψει σαν το μαμίσιο ή λέτε να βρω μαμίσιο?
    3. Μπορεί απλά από λάθος στάθμη στο καρμπ. να κολλάει το μηχανάκι?
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    το καρμπ πρεπη να σου την εκανε την δουλεια,τα διχρονα οταν δεν τα δινης γκαζι δεν λαδωνονταιμε τα γνωστα αποτελεσματα,σε φυσιολογικες συνθηκες κατεβαινοντας μια κατηφορα η αφηνωντας το γκαζι γενικοτερα ριχνουν λιγο μιγμα μεσα γι αυτο τον λογο,αν το καρμπ σου δεν ειναι το καταληλο η δεν δουλευει σωστα μπορει να συμβη αυτο.σου εσβηνε στα φρεναρισματα γιατι πιθανοτατα ηταν ζεστο και με λιγο φαι,δηλαδη σημαδια κοληματος(αν κρατουσε ρελαντι μεχρι προτεινος)

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Ακριβως!
    κακως καταργηθηκε η αντλια λαδιου. Ακομη και με κλειστο γκαζι, η αντλια δινει μια μικρη ποσοτητα λαδιου και κουτσοβολευει
    λιγο την κατασταση (βεβαια ακομη κι ετσι αν πας κανα δεκαλετπο με κλειστο γαζι και 8000 στροφες δεν τη γλυτωνεις).
    Οταν εχεις πρεμιξ με κλειστο γκαζι δεν παει μεσα σχεδον καθολου βενζινη και βεβαια σχεδον καθολου λαδι...
    (ενα κολπο που βοηθαει στις μεγαλες κατηφορες ειναι το πατημα του σβηστηριου και το ανοιγμα του γκαζιου τερμα για μερικα δευτερολεπτα)

    ΥΓ. Τα διχρονα μπορουν να κολλησουν απο ενα μικρο λαθος οπουδηποτε (ενιοτε και χωρις λαθος...)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Να φταίει η τρόμπα δεν παίζει και πολύ μιάς και το μηχανάκι έχει ξανακολήσει αρκετές φορές με την τρόμπα να δουλεύει.
    Ο μάστορας έχει δίκιο για το καρμπυρατέρ.
    Ακόμα και καλό να είναι είναι δύσκολο να το σετάρεις χωρίς να έχεις από κάπου να ξεκινήσεις.

  5. #5
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    μιας και εχω το ιδιο μηχανακι, γραψε καποια πραγματα που μου τα δωσανε και μενα, και παει λεγοντας.

    Μιλαμε παντα για "μαμα" καταστασεις.

    Βιδα αερα. 1-1,5 απο κλειστη
    Βελόνα. 3η θεση απο πανω.
    Κυριο ζιγκλερ 150
    pilot 35

    την αντλια την εκανα σωβρακο, αλλαξα 2 τσιμουχακια, βαζω λαδακι απο τον γνωστο φτηνιαρη με 3,5 ευρα το λιτρο, φοραει ολοσωμη DEP, εχω κανει πολλα χλμ σε χωματοδρομους, περιπου 3.000 χλμ γενικα και το μηχανακι ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

    Επίσης και το καρμπ, λυθηκε και καθαριστικε Ο Λ Ο !!!! φλογερες και ζιγκλερ ηταν βουλωμενα και μπιχλιασμενα.

    αφορα παντα το DT 3ET.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  6. #6
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    αυτές οι ρυθμίσεις αφορούν το μικούνι 28 της μάνας του? Εγώ που έχω το keihin 28 χρειάζομαι τα ίδια 150/35 ? Πού μπορώ να βρω τις σωστές ρυθμίσεις? Κι εγώ μαμά είμαι, χωρίς τρόμπα λαδιού, απλά είναι ρεκτιφιασμένος ο κύλινδρος.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  7. #7
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    αυτές οι ρυθμίσεις αφορούν το μικούνι 28 της μάνας του? Εγώ που έχω το keihin 28 χρειάζομαι τα ίδια 150/35 ? Πού μπορώ να βρω τις σωστές ρυθμίσεις? Κι εγώ μαμά είμαι, χωρίς τρόμπα λαδιού, απλά είναι ρεκτιφιασμένος ο κύλινδρος.
    ναι, ειναι απο το μικουνι "μαμα".

    Υποπτευομαι, οτι εφοσον και το Keihin ειναι 28, θα εχει ιδια νουμερα. Το δικο σου ειναι το 3ΕΤ?

    Λογω μη υπαρξης αντλιας, και ρεκτιφιαρισμενος, σιγουρα παιζεις σε μεγαλυτερα νουμερα ζιγκλερ. Το ποσο μεγαλυτερα δεν ξερω.
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  8. #8
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    και pilot αφήνω 35? τι είπαμε πάλι ότι είναι το Pilot?
    Βελόνα 3η θεση απο πανω εννοείς τέρμα ψηλά ε?
    Θα παρω την άλλη εβδομάδα το Keihin σπίτι μου να το λύσω... Ο μάστορας θέλει να βγει στη σύνταξη, δεν θα το κάνει για μενα... Οπότε βοηθείστε!!

    Α, και ναι, εχω το 3ΕΤ
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    και pilot αφήνω 35? τι είπαμε πάλι ότι είναι το Pilot?
    Βελόνα 3η θεση απο πανω εννοείς τέρμα ψηλά ε?
    Θα παρω την άλλη εβδομάδα το Keihin σπίτι μου να το λύσω... Ο μάστορας θέλει να βγει στη σύνταξη, δεν θα το κάνει για μενα... Οπότε βοηθείστε!!
    sorry κιόλας, αλλά αν δεν ξέρεις τί είναι το pilot, και χρειάζεαι να σου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει '3η θέση της βελόνας από πάνω', δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς μέσω internet, πρέπει να πας σε συνεργείο.

    Πόσο μάλλον που έχεις βάλει διαφορετικό καρμπυρατέρ, κι εχεις καταργήσει και την τρόμπα λαδιού.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Το μηχανάκι είναι ήδη σε συνεργείο, το λέω στο πρώτο ποστ. Το καρμπ το είχε όταν το πήρα, δεν το άλλαξα εγώ. Τη βοήθεια τη δίνουν όσοι θέλουν
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Το μηχανάκι είναι ήδη σε συνεργείο, το λέω στο πρώτο ποστ. Το καρμπ το είχε όταν το πήρα, δεν το άλλαξα εγώ. Τη βοήθεια τη δίνουν όσοι θέλουν
    Μα κι εγω να σε βοηθήσω θέλω, αλλά δεν το εχεις καταλάβει.
    Αν είχες το σωστό καρμπυρατερ και την αντλία λαδιού, θα το ρύθμιζες όπως σου είπε πιο πάνω ο maintenance και θα ήσουν ΟΚ.
    Τωρα δεν μπορεί να σου πεί κανείς ποιές είναι οι σωστές ρυθμίσεις δυστυχώς.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    την αντλία την κατάργησα για μεγαλύτερη αξιοπιστία, ως κάτι που μπορεί να χαλάσει. Όσο την είχα πάνω όλοι μου έλεγαν "ξήλωσέ τη"!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ήταν μεγάλη ευκολία, και δεν είχα λόγο να την καταργήσω πέρα από αυτόν της αξιοπιστίας. Το θέμα είναι ότι και να βρω μικούνι 28 πρέπει να είμαι σίγουρος τι jets έχει πάνω, γιατί ο κάθε πιτσιρικάς μπορεί να το είχε στο παπί του με άλλα jets... Και ξαναρωτάω, επειδή σίγουρα η στάθμη ήταν λάθος, μπορεί να έφταιξε απλά αυτό? Δηλαδή μήπως έσβυνε στις κατηφόρες επειδή "πνιγόταν" και δεν κατάλαβα την προειδοποίηση?
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    την αντλία την κατάργησα για μεγαλύτερη αξιοπιστία, ως κάτι που μπορεί να χαλάσει. Όσο την είχα πάνω όλοι μου έλεγαν "ξήλωσέ τη"!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ήταν μεγάλη ευκολία, και δεν είχα λόγο να την καταργήσω πέρα από αυτόν της αξιοπιστίας. Το θέμα είναι ότι και να βρω μικούνι 28 πρέπει να είμαι σίγουρος τι jets έχει πάνω, γιατί ο κάθε πιτσιρικάς μπορεί να το είχε στο παπί του με άλλα jets... Και ξαναρωτάω, επειδή σίγουρα η στάθμη ήταν λάθος, μπορεί να έφταιξε απλά αυτό? Δηλαδή μήπως έσβυνε στις κατηφόρες επειδή "πνιγόταν" και δεν κατάλαβα την προειδοποίηση?
    Πρέπει λοιπόν κι εσύ να μην τους ακούς 'όλους'.

    Αν βρείς Mikuni 28 σαν το δικό του, το πολύ να αλλάξεις ζιγκλέρ. Θα το ανοίξεις και θα τα δείς. Αν είναι άλλα, βάζεις αυτα που παίρνει το δικό σου μηχανάκι.

    Αν η στάθμη βενζίνης στο λεκανάκι είναι λάθος, πολύ πιθανόν να ηταν ο λόγος που έσβηνε στις κατηφόρες, κι επίσης πιθανόν να είναι ο λόγος που κόλλησε.
    Ομως η σταθμη που θεωρείς λάθος, είναι για άλλο καρμπυρατέρ... με πιάνεις?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    το pilot εναι το μικρο ζιγκλερ, για το ρελαντι... (στα λεω χοντρα χοντρα.
    Το main ειναι το κύριο ζιγκλερ.
    Η βελονα εχει 5 θεσεις για την ασφαλεια. Οποτε η 3η θεση ειναι ακριβως η μεσαια.

    Αυτα ισχυουν για μικουνι και αντλια. Εχω ακουσει και νουμερο main 210 για χωρις αντλια. τωρα δεν ξερω, δεν παιρνω θεση σε αυτο.

    Η αντλια δεν μπορει να ξαναμπεί να τελειωνεις και να μεινεις ηρεμος?
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  15. #15
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Πρέπει λοιπόν κι εσύ να μην τους ακούς 'όλους'.

    Αν βρείς Mikuni 28 σαν το δικό του, το πολύ να αλλάξεις ζιγκλέρ. Θα το ανοίξεις και θα τα δείς. Αν είναι άλλα, βάζεις αυτα που παίρνει το δικό σου μηχανάκι.

    Αν η στάθμη βενζίνης στο λεκανάκι είναι λάθος, πολύ πιθανόν να ηταν ο λόγος που έσβηνε στις κατηφόρες, κι επίσης πιθανόν να είναι ο λόγος που κόλλησε.
    Ομως η σταθμη που θεωρείς λάθος, είναι για άλλο καρμπυρατέρ... με πιάνεις?
    το να σβηνει στις κατηφορες απο σταθμη..... θα πρεπει να ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ για τον λούτσο.

    παντως επειδη εχω λυσει το καρμπ 239 φορες, πλεον ειναι σαν να μου μιλαει..
    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για προβλημα μίζας; σε 1100 gs
    από igi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2011, 15:27
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2011, 22:13
  3. Βοήθεια για μπουφάν σε νέο
    από abc στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 08:53
  4. Βοήθεια για ρεύματα σε δίχρονο
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2009, 11:08
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΣΕ ΧΤΧ660!!!!
    από gkmaggas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2007, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF