Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 75

Θέμα: Μερικές πατέντες...

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasYZ Προβολή μηνύματος
    Εχω τρυπήσει το πίσω πλαινό καπάκι για καλύτερη ψύξη του ανορθωτή και της σχετικής καλωδίωσής του.

    Που και που, βγάζω το καπάκι και ρίχνω λίγο σπρευ επαφών στις καλωδιώσεις. Εχω περάσει ποτάμια, εχω φάει μπόρες και καταιγίδες και δεν έχω κάποιο πρόβλημα στα ηλεκτρικά.

    Εχω προσθέσει και μια βάση ψύκτρα καλού κακού αλλά δεν εχω βγάλει σχετική φωτο.



    Οσον αφορά για τον ανορθωτή και την φύσα του ακόμα είναι οκ (εδώ και δύο χρόνια) αλλά θα δείξει στην πορεία τι θα γίνει...


    Συνημμένο 227406

    Σχεδόν 1 χρονο και μετά από κάμποσα χιλιόμετρα σε πόλη, ταξίδια με πολύ χώμα (και άσφαλτο μέχρι το χωμα + την επιστροφή), ανοιξα σήμερα το πλαινό καπάκι να δω τι γίνεται. Ολες οι καλωδιώσεις και βασικά αυτή του ανορθωτή που καίγεται είναι σε άψογη κατάσταση.

    Εχω καταργήσει όμως τη μαμα φίσα και έχω ενώσει τα καλώδια μεταξύ τους.


    Νομίζω πως η παραπάνω πατέντα με τις τρύπες στο καπάκι δείχνει ότι δουλεύει. Θα αφήσω να περάσει και αυτό το καλοκαίρι και θα το ξανανοίξω μετά, από περιέργια να δω τι γίνεται.

  2. #32
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Συνεχίζουμε!

    LED φλας στις χούφτες με LED stripe με 3άδες συγκεντρωμένα led τύπου 5050. Πολύ φωτεινά ακόμα και την ημέρα!

    Daytime running lights φτιαγμένα απο 2 LED 1,5 watt. Φαίνονται την ημέρα και προσφέρουν αρκετό φώς το βράδυ. Τα εχω συνδέσει με τις ψείρες, οι οποίες αλλαχτήκαν και αυτές με led για να ταιριάζουν χρωματικα. αλλα και για να ριξω ακομα περισσοτερο την καταναλωση.

    (Η φωτό τραβήχτηκε πριν ενα τεταρτο με ντάλα ήλιο. Αναλυτικες φωτο το σουρουπο...)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων PIC120428006.jpg‎  
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  3. #33
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Τρόμπα φρένου απο Suzuki gsr 600.

    Ταιριάζει και η χουφτα αλλα και η μανεττα...

    Κανονικά η βάση του καθρέφτη ήταν στο πλακάκι που συγκρατεί την τρομπα στο τιμόνι (εκει που ειναι οι βιδες) αλλα στην συγκεκριμένη έλειπε... Με βλέπω να ξανακατεβαίνω τροπετάδικο για να τη βρω, μιας και χωρις καθρεφτες δε μπορω...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων PIC120428007.jpg‎  
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  4. #34
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Εγω εχω βαλει τρομπα απο Hornet, κι εκατσε ακριβως. Με τους καθρεπτες κτλ εννοειτε.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  5. #35
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Μωρε κ αυτη η τρομπα κανονικα ειχε την βαση του καθρεφτη... Εγω ειμαι βλάκας που δεν ειδα οτι έλειπε οταν την αγορασα...

    :-)

    Πάντως η αλλαγή της τρόμπας ήταν ίσως το καλύτεο πραγμα (μετα την αναρτηση) που εχω κανει στο αφρικα! Επιτέλους εχω σωστό φρένο!
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  6. #36
    lipon akouta ke esi ta plaina tis podias xriazonte mono ama mpenis mesa se limnes pou den kseris ke den fenete ti exoun mesa ama pigenis apla xomatines diadromes den xriazonte na ta vgalis telios gia afto exoun ke vides na perni aera to mixanaki ke ginete ke pio omorfo maximo....
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  7. #37
    Εχει βάλει κανείς αναδιπλούμενες-ρυθμιζόμενες μανέτες;
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  8. #38
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Ρε αφρο, οι λαιμοι δεν ειναι πολυ εκτεθειμένοι?

    Επειδή πεφτω και απο δεξιά εγω, δεν κανω διακρίσεις, μην φυτευτούν σε κανα κοτρώνι αμα βγαλω τα πλαινα.
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.342
    Το αμορτισέρ που χα βάλει στο άφρικα από lc4 motard εχασε τα λάδια του μετά από 60.000 km. Οταν το είχα βάλει πάνω δεν του είχα κάνει σέρβις. Το έβγαλα του εκανα ενα σέρβις που κόστισε 80 Ε (φιλική τιμή, η ταρίφα είναι 100+ στα αναρτησομάγαζα) και το ξανάβαλα στο άφρικα και επιτέλους ξαναευχαριστιέμαι οδήγηση.


    Λίγα λόγια για τα 1000km περίπου που εκανα με το μαμα αμορτισέρ. Το μόνο καλό που εχει είναι οτι χαμηλώνει το μηχανάκι και ετσι βολεύονται τα χαμηλά αναστήματα στην καθημερινή χρήση. Εχει πολύ μαλακό ελατήριο με αποτέλεσμα να χάνει την αρχική του διαδρομή και όταν βρει κάποια ανωμαλία την αποσβενει άτσαλα, συμπιέζεται αργά και επαναφέρει πολύ γρήγορα δηλαδή κοπανάει και σε πετάει απότομα. Με 2ο άτομο δουλεύει καλύτερα από την μέση της διαδρομής και μετά. Είπαμε αρχική διαδρομή δεν εχει γιατί κάθεται πολύ.
    Για να υπάρχει ισορροπία στο μηχανάκι και επειδή με το μαμα αμορτισέρ κάθεται πολύ πίσω, κατέβασα τις τιμονόπλακες 5cm και εστριβε μια χαρά, εμπαινε ευκολα στις στροφές και σε πιο μεγάλες ταχύτητες δεν κούναγε.


    Το ελατήριο στο αμορτισέρ του lc4 μοτάρντ είναι 70/260 και για αυτό η ΚΤΜ δίνει προφόρτιση ελατηρίου 20mm, ενώ εγώ το εχω προφορτίσει στα 15mm και παραδόξως δουλεύει μια χαρά σε σχέση με το μπροστινό του άφρικα με ελατήρια hyperpro και 10ρι λάδι με στάθμη λαδιού 15cm. Το μηχανάκι δουλεύει ομαλά, μπαίνει στις στροφές πολύ πιο εύκολα, δεν κουνάει ούτε στην τελική του, δουλεύει πολύ ωραία στο χώμα και απλά όταν ταξιδεύω δικάβαλος το προφορτίζει λίγο ακόμα και πάλι δουλεύει οκ. Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να του βάλω πιο σκληρό ελατήριο π.χ. 88/260 αλλά απο την στιγμή που είμαι ευχαριστημένος δεν εκανα την αλλαγή. Tις αποσβέσεις τις εχω ρυθμίσει, την επαναφορά στο 7 και την συμπίεση στο 3.

    Να προσθέσω ότι η αφρικάνα εχει ψηλώσει 4 cm και επειδή εχω γεμίσει και λιγο την σέλα, με ύψος 1.84 πατάω με την μυτη του ποδιού κάτω. Αλλά είναι πολύ όμορφη ετσι, μοιάζει σα να χει πάρει βιάγκρα σε σχέση με τα κανονικά άφρικα.

    Αν είχα 1000 ευρώπουλα θα αγόραζα ενα αμορτισέρ επώνυμο με ρύθμιση ύψους οποωσδήποτε. Αλλά επειδή δεν παίζουν τόσα χρήματα, το γυρίσαμε στις πατέντες και τις μετατροπές. Το αμορτισέρ του lc4 το είχα πάρει 120Ε και με εβγαλε μια χαρά για 60.000 χιλιόμετρα με πολλά δικάβαλα μεγάλα ταξίδια και μπόλικο χώμα. Ορίστε ρε που χαλάνε τα ευρωπαϊκά Αν το συγκεκριμένο αμορτισέρ εβγαλε 60.000 με τα 240 κιλά του άφρικα, στο lc4 δεν θα χαλάσει ποτέ...

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    .........
    να καταλάβω δλδ....

    μας είπες την ιστορία της ζωής σου για ένα αμορτισερ που χάλασε και εσύ πιστεύεις οτι ΑΝ ήταν στο κτμ δε θα χαλαγε...... και ΑΝ ο αναβάτης του κατεμ ήταν 150 κιλα?

    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    να καταλάβω δλδ....

    μας είπες την ιστορία της ζωής σου για ένα αμορτισερ που χάλασε και εσύ πιστεύεις οτι ΑΝ ήταν στο κτμ δε θα χαλαγε...... και ΑΝ ο αναβάτης του κατεμ ήταν 150 κιλα?



    Review της πατέντας κάναμε κύριος...

    Δεν περίμενα ότι με την χρήση που του κάνω και με το βάρος της αφρικάνας θα αντέξει τόσο, αυτό είναι το συμπέρασμα.



    (Δεν υπάρχουν αναβάτες ΚΤΜ lc4 με 150 κιλά, με τόσους κραδασμούς που να πιάσει το λίπος).

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.342
    Η πιο φτηνή αλλαγή για καλύτερο και πιο εύκολο στρίψιμο. Σέλα με περισσότερο αφρώδες μπροστά 2 ή και περισσότερους πόντους...

    Εχω παρατηρήσει ότι με πιο ψηλή σέλα και το μαμα τιμόνι ρυθμισμένο ελαφρώς προς τα μπρος, το μηχανάκι στρίβει πολύ καλύτερα, αφού η θέση οδήγησης γίνεται πιο επιθετική, ο μπροστινός τροχός φορτίζεται περισσότερο και οι αναλλαγές των κλίσεων γίνονται πολύ πιο εύκολα.

    Εχω 3 σέλες, μια ψηλή φτιαγμένη (και πιο φαρδιά), μια μαμά και μια μεταποιημένη χαμηλή corbin. Με την ψηλή σέλα λοιπόν η θέση οδήγησης είναι μακράν καλύτερη και το μηχανάκι στρίβει αέρινα σε στροφιλίκι, το βάρος εξαφανίζεται. Οι άλλες δύο είναι καλύτερες σε θέματα ανεμοκάλυψης αλλά όχι άνεσης, επειδή είναι πιο χαμηλές τα ποδια λυγίζουν περισσότερο.

    Αυτά...

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2007
    Μηνύματα
    3
    Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πώς έφτιαξες το tool box?

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Εχω κάνει μερικές πατέντες στο άφρικά μου. Κάποια πράγματα τα διάβασα στο ADVrider και κάποιες άλλες λύσεις είναι δικές μου πατέντες...




    1. Για να μην στομώνει το μπροστινό φτερό στις λάσπες το σήκωσα περίπου 2cm με λαμάκια όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Η λύση του ψηλού φτερού δεν μου αρέσει αισθητικά αλλά και λειτουργικά αφού και νερό πετάει παντού αλλά και σε λασπουριά γίνεται χάλια το ψυγείο.


    Θέλει όμως άλλα ελατήρια στο μπροστινό και πιο χοντρό λάδι (10ρι αντί για 5ρι) γιατί με τα μαμά το πισρούνι συμπιέζεται πάρα πολύ και υπάρχει κίνδυνος με την παραπάνω πατέντα να βρει το φτερό στο κάτω μέρος του μπροστινού φέρινγκ (Μούρη).


    Συνημμένο 227403

    αυτο παθαμε το Σαββατο...
    μετα το σκασιμο σε ενα μικρο ταφο , το μπροστινο βυθίστηκε παρα πολυ με αποτελεσμα το φτερο πισω να καβαλησει την ποδια.

    το μπροστα θελει σιγουρα πιο χοντρο λαδι , ισως και αποστατες.(ελατηρια λεει οτι εχει WP αλλα θα δειξει...)

    Κωστα , αλλαξες λαδι αλλα ψηλωσες και το φτερο. η αποσταση παλι δεν ειναι πολυ κοντα ετσι ωστε να το παθεις?

    ερωτηση 2:

    τρομπα την δικη της και καρβουνακια οποτε θελει ή mazda?

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    αυτο παθαμε το Σαββατο...
    μετα το σκασιμο σε ενα μικρο ταφο , το μπροστινο βυθίστηκε παρα πολυ με αποτελεσμα το φτερο πισω να καβαλησει την ποδια.


    τρομπα την δικη της και καρβουνακια οποτε θελει ή mazda?
    Μπορείς να πριονήσεις 2-3 εκατοστα το φτερό. Ετσι έκανα στο δικό μου.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσωπική αποκλειστικά άποψη για την δράση την 5/6/2005 ... μερικές σκέψεις..
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 19:16
  2. Πίττα Και Μερικές Φωτογραφίες
    από Alkis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 19:02
  3. Μερικές φωτό !
    από illuminatios στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 00:52
  4. Εχω μερικές ερωτήσεις...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 17:55
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF