Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: προβλημα με το παπι μου

  1. #1

    προβλημα με το παπι μου

    "παίδες συγγνώμη λάθος που είπα αυτό που είπα για κατι μπομπε και ιμιμπομπε πιστονι, αλλά έτσι μου τα είπανε και μου προτείνανε"...καταρχας να τα χαναπαρω απο την αρχη..περσι τετοιο καιρο αγορασα απο ενα μαγαζι ενα glx αυτος το ειχε φτιαξει απο την αρχη βαψιμο,ζαντες,λαστιχα,φλας,και το εκανε 90αρι κιλινδροπιστονα,κεφαλι και του ειχε βαλει στρολομπιελα 54 διαδρομι...το glx με βολεψε να κανο την δουλεια αλλα τορα τελευταια αρχιζει και πεταει λαδι πισο στην εξατμισει και καθε βδομαδα πρεπει να του συμπλιρονο..το καλοκαιρι εκανα και ντελιβερι με αυτο..τα χιλιομετρα του ειναι 20000-25000 δεν θιμαμαι καλα γιατι ειχα αλλαξει και κοντερ πριν λιγο καιρο..παρεπιπτοντος χεχασα να πω πως πριν κανα μηνα εβγαλα τον κιλινδρο για να βαλο μια φλατζα γιατι εσταζε λαδι και παρατηρισα οτι το τελευταιο ελατηριο προσ τα πισο ειχε κοπι απτη μια πλευρα και ειχε στραβοσει αλλα εγο δεν εδοσα σημασια και το χαναβαλα μεσα μαλλον επρεπε να το αλλαξο και εκανα μ@λ@κι@...εχετε να μου προτεινετε κατι καμια ιδεα??? τη πρεπει να κανο να αλλαξο κιλινροπιστονο??και αν ναι τι να βαλο μαρκα,λεφτα,και ποσα χιλιοστα???ευχαριστο παιδια...

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    εφόσον τόσο καιρο σου δούλευε καλά από ότι κατάλαβα, ξαναβάλε τα ίδια ακριβώς καινούργια φυσικά. (κύλινδρο, πιστόνι και ελατήρια) φυσικά θα εξε΄τασεις και την κεφαλή αν πατάνε καλά οι βαλβίδες, τυχον φθορές σε εκκεντροφόρο κ.λ.π αφου θα λύσεις που θα λύσεις να τα κάνεις και αυτά να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.

    ΚΑΛΟ θα ήταν να μην το κάνεις εσύ.....


    κάτσε να πει γνώμη και ο γρίφοΓέρας....





    (50.000 δίσκοι το κόβω)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    λεω.......σκεψου μην βαλεις κανα μοτερ lifan καινουργιο 100αρι με 200ε να κανεις τι δουλεια σου...
    αν κ δεν ξερω αφου δεν το εχω κανει,απλα οικονομικος πανω κατω εκει θα σου παει....κ το ενα κ το αλλο
    .........με καθε επιφυλαξη κ χωρις να εχω παρομοια ιστορια.


    Όποιος γυρίζει μυρίζει

    κ όποιος κάθετε βρωμίζει

  4. #4
    αυτο εννοοιται πως δεν θα το κανο μονος μου...ελεγα να το ανεβασο και λιγο να πηγαινει καλυτερα 100cc η΄ 52χιλ. που δεν χρειαζετε να ανοιξο καρτερ...ποσο περιπου να κοστιζουν τα κιλινδροπιστονα καινουργια και τη μαρκα να βαλω καμια αξιοπιστι???

  5. #5
    ειχε βαλει ενας θειος μου 110cc 250 ευρο αλλα δεν θελο πανο στο glx lifan μοτερ...ειναι καπος αν φανταστεις πος εξοτερικα ειναι πολι ομορφο θα βλεπεις κατο χαμηλα lifan θα κανει μπαμ....εχαλου δεν μου χει βγαλει κανα αλλο προβλημα το παπι μου απο τοτε που το πιρα εκανα εγο τη μαλακια με την φλατζα που ξαναεβαλα το ιδιο ελλατηριο αφου το χα δει κομμενο αλλιοσ δεν θα ειχε προβλημα

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billakos1993
    ειχε βαλει ενας θειος μου 110cc 250 ευρο αλλα δεν θελο πανο στο glx lifan μοτερ...ειναι καπος αν φανταστεις πος εξοτερικα ειναι πολι ομορφο θα βλεπεις κατο χαμηλα lifan θα κανει μπαμ....εχαλου δεν μου χει βγαλει κανα αλλο προβλημα το παπι μου απο τοτε που το πιρα εκανα εγο τη μαλακια με την φλατζα που ξαναεβαλα το ιδιο ελλατηριο αφου το χα δει κομμενο αλλιοσ δεν θα ειχε προβλημα

    φίλε μου, όποιος θέλει επιδόσεις 1.100 πάει και παίρνει 1.100....

    μην προσπαθείς να καγκουρέψεις το παπί, εκτός του ότι είναι σχετικά μεγάλο το κόστος είναι και τα αποτελέσμα ΠΟΛΥ αμφίβολα.
    καλύτερα κράτα τα λεφτά σου, μάζεψε κάποια ακόμα, πούλα το παπί (αν δεν βγαίνεις οικονομικά) και πάρε κάτι μεγαλύτερο και πιο ασφαλές συνάμα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654

    Re: προβλημα με το παπι μου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από billakos1993
    πριν κανα μηνα εβγαλα τον κιλινδρο για να βαλο μια φλατζα γιατι εσταζε λαδι και παρατηρισα οτι το τελευταιο ελατηριο προσ τα πισο ειχε κοπι απτη μια πλευρα και ειχε στραβοσει αλλα εγο δεν εδοσα σημασια και το χαναβαλα μεσα
    Αν με το "προς τα πίσω" εννοείς το τελευταίο προς τα κάτω, τότε είναι το ελατήριο απόξεσης του λαδιού..

    Αν με το "είχε κοπεί" εννοείς ότι το ελατήριο είχε ένα σκίσιμο, είναι φυσιολογικό..
    Αν με το "είχε στραβώσει" εννοείς ότι τα χείλη του σκισίματος ήταν πλαγια, είναι φυσιολογικό...

    Αν όχι, αναρωτιέμαι πως ξανάβαλες το πιστόνι στον κύλινδρο ..??


    Υ.Γ.
    Αφού ανοιγοκλείνεις το μοτέρ με τόση άνεση, θα πρότεινα να αλλάξεις ελατήρια συμπίεσης και λαδιού (αν το πιστόνι σου είναι σε καλή κατάσταση) και αν συνεχίσει η κατανάλωση του λαδιού, τότε ψάχνεσαι για βαλβίδες...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    εκεινο το ελλατηριο ενοο old man απλος ειχε κοπει απτη μια πλευρα δεν ηταν σαν τα αλλα δυο που εχουν κενο και δεν ειναι ενομαινα...το πιγα και σε μαστορα και μου ειπε πρεπει να τα αλλαξεις...τη να του βαλο ομος γιατι απο μαρκες δεν ξερο τιποτα θελο κατι καλο και αξιοπιστο...εχεις καμια ιδεα??

  9. #9
    οσο για τις βαλβιδες αλλαξα τσιμουχακια με τον ξαδερφο μου αν λεγονται ετσι μεσα στην κεφαλη πρεπει να ενοεις κατο απτο ελατηριο....αλλα παλι τα ιδια εκανε...

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billakos1993
    οσο για τις βαλβιδες αλλαξα τσιμουχακια με τον ξαδερφο μου αν λεγονται ετσι μεσα στην κεφαλη πρεπει να ενοεις κατο απτο ελατηριο....αλλα παλι τα ιδια εκανε...
    Προφανώς αφού έχεις σπασμένο ελατήριο λαδιού ...

    Βάλε ένα Wossner ή Wiseco ή JE ή NIKS ή ARIAS ή ότι άλλο βρεις μπροστά σου ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billakos1993
    .εγο για τοπ κιτ εχο ακουσει που ειναι γιαπονεζικο και καλο τη γνομι εχεις???πες ποιο μου προτεινεις εσυ και ποσο καστιζει η κεφαλι 90αρα μαζι με κιλινδρο..μαρκα και τιμη θελο...
    Για κάτσε λίγο ρε συ ...

    Εδώ μιλάμε να αλλάξεις ένα ελατήριο και να κάνεις την δουλειά σου και εσύ πας φιρί φιρί για καινούριο μοτέρ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    εγω δεν ειπα να αλλαξω μοτερ...αποτι βλεπο δεν βγαζουμε ακρη εδω μεσα τα παμε ολα αλλα....

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
    Συγνώμη για το άσχετο αλλά πραγματικά ΠΡΕΠΕΙ να ρωτήσω. Εννοείς ότι σε αγγλικούς χαρακτήρες θα έγραφες: "exw suni8eisi me agglikous xaraakthres gi auto" ;

    Επίσης επειδή βλέπω και απογοητεύεσαι με τις απαντήσεις που παίρνεις, τι ακριβώς περιμένεις να σου πούνε; Δες (εσύ ή κάποιος μάστορας) τι ακριβώς ζημιά έχεις, ποια είναι τα ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστείς και πόσο θέλει και αποφάσισε. Αν το μεγαλώσεις κυβικά προφανώς θα πηγαίνει λίγο καλύτερα, αλλά η συνιθέστερη γνώμη είναι ότι να πειράξεις στο λιγότερο δυνατό, ειδικά αν το πείραγμα/μετατροπή θέλει πολλά περισσότερα. Αν θέλει περίπου τα ίδια εσύ αποφασίζεις έχοντας υπόψιν ότι συχνά οι μετατροπές δεν έχουν την αξιοπιστία του εργοστασιακού.

    Τι ακριβώς δεν βλέπεις να λέμε;

    ακριβώς αυτό που του είπα κι εγώ πιο πάνω, όποιος θελει επιδόσεις 1100 παίρνει 1100 δεν προσπαθεί να κάνει το 750, 1100...
    αφού δεν θέλει να καταλάβ ει τι του λέμε, καλή τύχη στο παπί και την τσέπη του....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billakos1993
    εγω δεν ειπα να αλλαξω μοτερ...αποτι βλεπο δεν βγαζουμε ακρη εδω μεσα τα παμε ολα αλλα....
    Αφού λοιπόν τα'παμε όλα, κοίταξε να δεις τι θα κάνεις ..

    Θα αλλάξεις ελατήριο λαδιού και δεδομένου ότι με βαλβίδες είσαι ΟΚ, το μηχανάκι θα είναι σούπερ..

    Υ.Γ.
    Πάρε και ελατήρια συμπίεσης, γιατί αν κάνεις την αλλαγή χωρίς να βγάλεις το πιστόνι, θα χρειαστεί να τα βγάλεις και θα τα σπάσεις μάλλον ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με το παπι μου
    από billakos1993 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 01:36
  2. Προβλημα με το ΥΑΜΑΗΑ μου
    από SpineshankD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2008, 14:29
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2006, 09:47
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Pc ΜΟΥ! Help
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 11:18
  5. Εχω προβλημα με το μοτερ μου.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF