Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 65

Θέμα: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΑ 130 ΕΥΡΩ!

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197
    Λοιπον οσο απολλυτο και αν σου ακουγεται καλε μου φιλε bobiras 46,κανε οση οικονομια μπορεις και τραβα Καλλιροης,εκει ειναι ολα στη σειρα,προσωπικα θα σου ελεγα να επιλεξεις κατι σε Α@#i,(προσπαθω να μην κανω διαφημηση,αλλα φανταζομαι καταλαβες την μαρκα),οκ θα βρεις τιμες εκτος budget,για αυτο και σου λεω να κανεις οικονομια,γιατι καλως η κακως οτι αγοραζεις παιρνεις,η συγκεκριμενη μαρκα ειναι απο τις πιο ποιοτικες,εχει παρα πολυ καλη εφαρμογη στο κεφαλι του μεσου αναβατη(υπαρχουν και εξαιρεσεις,οκ,δεκτο)παιζει να εχεις ενα θεματακι με τον ηχο στις μεγαλες ταχυτητες αν τυχει να καβαλησεις κατι πιο δυνατο,εμενα δεν μου εχει φανει ακομα,αλλα απο αποψη προστασιας εισαι "εγκεφαλικα"καλλυμενος σε μεγαλο ποσοστο,και φυσικα δεν στο λεω τυχαια αλλα απο προσωπικη εμπειρια ολιγον τι hard core.Tωρα οσο αφορα τα μοντελα της εν λογω εταιριας μπες και δες.Παντως οτι και να επιλλεξεις μην προσανατολιστεις σε κρανος των 130 ευρω,υπαρχει λογος που υπαρχει διαφορα στις τιμες ανα εταιρια,και αυτος ειναι η ποιοτητα κατασκευης οσο αφορα την προσωπικη μας ασφαλεια.Σου ευχομαι να κανεις την βελτιστη επιλογη

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bobiras46
    Συγνώμη αν διακόπτω τη συζήτηση.. .... ... ... αλλά καποια γνώμη για τα κράνη που έχω καταλείξει υπάρχει??
    αν εχεις καταληξει οπωσδηποτε σε αυτα τα τρια (υπαρχουν αρκετες λυσεις αν εχεις κουραγιο και υπομονη) τοτε απεκλεισε το Caberg. ειναι απο διαφορετικο υλικο.

    δοκιμασε τα αλλα 2 με υπομονη.πριξε το τον υπαλληλο.φορα κανα 10λεπτο και παρε οποιο σου καθεται καλυτερα.

    την ιδια βαθμολογια εχουν στο Sharp (αν σου λεει κατι-πολυ δεν το εμπιστευονται)

    αν ειναι ακριβως το ιδιο παρε οποιο σου φανει να εχει καλυτερο υφασμα μεσα και εχει και πιο φτηνα ανταλακτικα(ζελατινες κτλ).

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
    φοραγα κρανος arai των 650 ευρω,σεδον καινουργιο(ειχα αγορασει πριν 3 μηνες)...
    εσωτερικη αιμοραγια στο κεφαλι και 2 βδομαδες εντατικη,και να φανταστεις οτι το κρανος ειχε μονο μια γρατζουνιτσα 2 εκατοστων
    http://sharp.direct.gov.uk/testhelme...discontinued=1

    Γιαυτο το επαθες επειδη πηρες Arai.
    Η Arai εδω και πολλα χρονια υστερει στις πλαινες προσκρουσεις δεν αποροφαει τους κραδασμους με αποτελεσμα να παθαινεις εσωτερικη αιμοραγια.
    Γιαυτο και στα Sharp Test κοβεται συνεχεια και παιρνει κατα μεσαιο ορο 3 αστερια αντι για 4 ή 5 αστερια ασφαλειας.

    Θα μπορουσες να το ψαξεις και να παρεις ενα κρανος με 5 αστερια ασφαλειας στα ιδια ή ακομη και με λιγοτερα χρηματα.

    Εγω με πτωση απο 180χλμ/ω με κρανος Nolan 4 αστερων ασφαλειας με τιμη 360ευρω και δεν επαθα τιποτα.

    http://sharp.direct.gov.uk/testhelme...discontinued=1

    @bobiras46
    Σου προτεινω να πας σε αυτο τον συνδεσμο.
    Να δεις πια κρανη με 5 αστερια στα χρηματα που θελεις να δωσεις υπαρχει.
    Να πας στα καταστηματα που τα πουλανε, να τα δεις, να τα δοκιμασεις και οποιος σου αρεσει πιο πολυ να το αγορασεις

    http://sharp.direct.gov.uk/testhelme...discontinued=1


  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

    Εγω με πτωση απο 180χλμ/ω με κρανος Nolan 4 αστερων ασφαλειας με τιμη 360ευρω και δεν επαθα τιποτα.
    Ελα ρε Στεφανακη κοψε κατι...

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
    http://sharp.direct.gov.uk/testhelme...discontinued=1

    Γιαυτο το επαθες επειδη πηρες Arai.
    Η Arai εδω και πολλα χρονια υστερει στις πλαινες προσκρουσεις δεν αποροφαει τους κραδασμους με αποτελεσμα να παθαινεις εσωτερικη αιμοραγια.
    Γιαυτο και στα Sharp Test κοβεται συνεχεια και παιρνει κατα μεσαιο ορο 3 αστερια αντι για 4 ή 5 αστερια ασφαλειας.

    Θα μπορουσες να το ψαξεις και να παρεις ενα κρανος με 5 αστερια ασφαλειας στα ιδια ή ακομη και με λιγοτερα χρηματα.

    Εγω με πτωση απο 180χλμ/ω με κρανος Nolan 4 αστερων ασφαλειας με τιμη 360ευρω και δεν επαθα τιποτα.

    http://sharp.direct.gov.uk/testhelme...discontinued=1

    @bobiras46
    Σου προτεινω να πας σε αυτο τον συνδεσμο.
    Να δεις πια κρανη με 5 αστερια στα χρηματα που θελεις να δωσεις υπαρχει.
    Να πας στα καταστηματα που τα πουλανε, να τα δεις, να τα δοκιμασεις και οποιος σου αρεσει πιο πολυ να το αγορασεις

    http://sharp.direct.gov.uk/testhelme...discontinued=1
    να μην φοραω nolan γαμωτο..........:rotflmao:
    να σου αναφερω οτι στο λινκ που εδωσες δεν εχει καν το μοντελο του κρανους που φοραγα!!!

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Ελα ρε Στεφανακη κοψε κατι...
    Παυλο με λενε και οχι Στεφανακη
    Οπως επισης μιλαω μονο για κεφαλη οτι χτυπησα και δεν επαθα τιποτα και οχι για σπονδυλικη στηλη, χερια ή ποδια.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
    arai??
    φιλε μου,και γω εχω φαει καπακι με 140κμ ΧΩΡΙΣ κρανος,αυτο κανει το κεφαλι μου 4 αστερων να φανταστω,οσο και το nolan σου!!!
    Αμα το κεφαλι σου ειναι τοσο ανθεκτικο χωρις κρανος στα 140χλμ/ω τοτε γιατι φορουσες κρανος?
    Ακομη και γιατι ειχες εσωτερικο αιματωμα ενω φορουσες κρανος εαν το κεφαλι σου αντεχει μεχρι τα 140χλμ/ω?

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    πολυ μου αρεσε το nitro aikido και περνει και καλες κριτικες .το βγαζει και σε αλλα χρωματα??

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skordastm
    nolan?????
    οντως φιλε εχω καπακωθει με 140κμ και δεν χτυπησα κεφαλι ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΙΣΕ ΚΑΠΟΥ...
    τωρα εσυ που λες την εμπειρια σου,στην πτωση με 180 βρηκε το κρανος σου καπου?γιατι με 180 και σιδερενιο να ηταν θα γινοτανε κοματακια..αν ειχε βρει-χτυπησει πανω σε μια μπαριερα ασ πουμε..
    ΚΟΙΤΑ-ΜΑΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ-ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΝΕΙ Η SHARP TA TESΤ.......
    Ναι βρηκε ολο απο εμπρος μεχρι πισω, εκανα τουμπα και εσπασα σπονδυλο Α7 στον αυχενα, αριστερο χερι, αριστερο εσωτερικο σφυρο ποδι, περα απο κομματια δερματος που εχασα πλατη, χερια, ποδια.

    Η Nolan τα κρανη τις τα φτιαχνει απο ενα υλικο που λεγεται LEXAN ειναι πατεντα τις GE και ειναι αλεξιθραυστο υλικο.

    Ψαξε για περισσοτερες πληροφοριες στο διαδικτυο.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Lexan

    http://www.sabic-ip.com/gep/Plastics...ine/lexan.html

    http://www.polymerplastics.com/transparents_lexan.shtml

    http://wikipedia.qwika.com/en2el/Lexan

    Εαν βλεπεις MythBaster στο Σκαι ειναι το ιδιο υλικο που χρησιμοποιουν για να αποφευγουν τα θραυσματα απο τις εκρηξεις.

    Επισης ξερω πολυ καλα πως τα κανει τα τεστ η Sharp και με τι δυναμεις.

    Μην παραπονιεσαι για μια κακη επιλογη που εχεις κανει και προσπαθεις με το ζορι να μας την παρουσιασεις ως την καλυτερη.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    αντε παλι.
    ρε παιδια δεν ειναι ωραιο ουτε χρησιμο να λεμε οτι νανε..
    οταν δεν ειμαστε σιγουροι ας μη γραφουμε πραγματα ετσι για να γραψουμε

    δεν φτιαχνεται απο lexan το κρανος. στην τιμη που λες ειναι φτιαγμενο απο υαλονηματα-ανθρακονηματα και λοιπα νηματα σε μητρα ρητινης. και δεν ξερω καν για ποιο κρανος μιλας.
    απο lexan φτιαχνεται η ζελατινα σου ή/και αλλα κομματια. διαφανες πολυμερες υψηλης αντονης. το χρησιμοποιουνε και σε ζελατινες απο κρανη διαφορων αθληματων. πχ χοκει.

  11. #56
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.237
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    δεν φτιαχνεται απο lexan το κρανος. στην τιμη που λες ειναι φτιαγμενο απο υαλονηματα-ανθρακονηματα και λοιπα νηματα σε μητρα ρητινης. και δεν ξερω καν για ποιο κρανος μιλας.
    απο lexan φτιαχνεται η ζελατινα σου ή/και αλλα κομματια. διαφανες πολυμερες υψηλης αντονης. το χρησιμοποιουνε και σε ζελατινες απο κρανη διαφορων αθληματων. πχ χοκει.
    Απ'όσο ξέρω υπάρχουν κράνη με κέλυφος από Lexan, το οποίο είναι είδος polycarbonate. Δεν είναι οι ακριβές σειρές, αντιθέτως μάλιστα, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα μόνο του πιστεύω.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    @Acacius Σε ευχαριστω για την απαντηση που τους εδωσες.
    Μιας και δεν ηθελα να το συνεχισω προσωπικα.
    Αλλα καποιοι απο εδω μεσα με εχουν πρηξει να με στελνουν προσωπικα μηνυματα.
    Οπως τον skordastm και να μου λενε ποσο τελειο ειναι το ARAI
    και ολα τα αλλα κρανη ποσο χαλια ειναι και οτι δεν ξερω τιποτα και τα γνωριζει ολα αυτος.

  13. #58
    μονο εγω εχω Schuberth?

    on topic

    κρανος με 130€ δεν υπαρχει ..... μακαρι να υπηρχε!

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

    Αλλα καποιοι απο εδω μεσα με εχουν πρηξει να με στελνουν προσωπικα μηνυματα.
    Οπως τον skordastm και να μου λενε ποσο τελειο ειναι το ARAI
    και ολα τα αλλα κρανη ποσο χαλια ειναι και οτι δεν ξερω τιποτα και τα γνωριζει ολα αυτος.
    επισεις φιλτατε δεν αναφερεις οτι σου ειπα οτι την εχω πιο μεγαλη!:rotflmao:
    την μηχανη εννοω

    :rotflmao: :rotflmao:

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bobiras46
    Έχω καταλήξει σε 3 και εδώ θέλω μια βοήθεια ακόμα! Πείτε γνώμες να δούμε που θα καταλήξουμε εν τελει!

    1) Bell m1

    2) AGV S-4

    3) Caberg V2R

    ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΝΩΜΕΣ!!!
    Δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάς γνώμες για κράνη αφού έχεις καταλήξει σε αυτά. Σου πρότειναν, uvex, hjc, shark, nolan και τελικά καταλήγεις σε caberg, bell, agv?

    Για agv δεν έχω δοκιμάσει αλλά απότι μου έχουν πει ο αντιπρόσωπος ελλάδας έχει κλείσει οπότε για ανταλλακτικά κρίμα να πληρώνεις μεταφορικά απέξω. Bell έχω φορέσει για αρκετά χιλιόμετρα το samurai Μ2 και είναι απαίσιο. Αεροδυναμική ταψιού (για γυμνό μηχανάκι πάντα) και τα κουμπώματα του εσωτερικού ακριβώς στις γωνίες του μετώπου για να προκαλούν πόνο. Από caberg έχω φορέσει ένα για λιγότερα χιλιόμετρα από το bell δεν θυμάμαι μοντέλο όμως. Της κοπέλας μου το caberg flower στο εξάμηνο πάνω άρχισε το ξεφλούδισμα και τα μάγουλα έχασαν το μισό τους πάχος λες και τα έτριψες με τρίφτη οπότε byebye εφαρμογή.

    HJC και SHARK προτείνω. Πάντως δοκιμάζεις πρώτα πριν αγοράσεις.

    Στο mybike δεν σου έχουν απαντήσει ακόμα?
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιός μπορεί να μου πει για μποτάκια γύρω στα 100 ευρώ casual
    από BILLY FILTH στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2010, 06:23
  2. Manual ΓΙΑ Dl650 ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ
    από llrnr στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 01:03
  3. Service Manual για 650gs στα αγγλικά??
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 07:57
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 09:06
  5. Για ελάτε στα φωτοΜέγαρα......
    από kostom στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2005, 15:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF