Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: CBF250 και μοντίφες

  1. #1
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370

    CBF250 και μοντίφες

    Επειδή σύντομα (άντε ντε!!!!!) θα το αποκτήσω τι μοντίφες έχετε δει/κάνει; Μιλάμε πάντα για πράγματα που μπορούν να γίνουν στην Ελλάδα! Μην ψάχνω για την καρίνα που είδατε σε ένα site στη Βραζιλία. Απ οτι βλέπετε μιλάω και για εμφανισιακές κ για μηχανικές αλλαγές.

    Αρχικά σκεφτόμουν κάτι σε φιλτροεξάτμιση! Η εισαγωγή αέρα που είναι ακριβώς; Υπάρχουν πιο ελεύθερα φίλτρα ή πας για χοάνη; Επίσης, έχει αλλάξει κάποιος εξάτμιση; Αν ναι, με τι κ πόσο του κόστισε.

    Από εργοστάσιο (ή αδελφό μηχανάκι) έχουμε τίποτα καλούδια; Φέρινγκ, χούφτες, θερμαινόμενα γκριπ, οτιδήποτε!

    Επίσης, έχει βγάλει κανείς το πλαστικό της πινακίδας κ να την βάλει από "κάτω"; Μετά την επέμβαση τον πιάνουν τα νερά; Τα σίδερα που πιάνεται ο συνεπιβάτης πάντως θα είναι το πρώτο πράγμα που θα βγάλω!!

    Διπλός δίσκος μπαίνει μπροστά; Η αλλαγή ταμπούρου με δισκόφρενο είναι εύκολο; Κόστος; Από aftermarket προιόντα έχουμε τίποτα καλό; Στάνταρ θα αλλάξω τα "πατάκια" του συνοδηγού σε μεταλλικά..

    Αυτάααααα!!

    ΥΓ: Εϊμαι πολύ καγκούρι;
    ...

  2. #2
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    ναι
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #3
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Tι το περνεις το ριμαδι αφου δε σου αρεσει???????

  4. #4
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Με τοσα που σκεφτεσαι να ξοδεψεις, παιρνεις απο την αρχη μεγαλυτερο! :hypnotize

    Δεν σου αρεσει το 250; Δεν ειμαι μηχανκι για να κανεις φιγουρα παντος, και με γκαζια!

    Καλυτερα μαζεψε λευτα, και παρε κατι αλλο!

  5. #5
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    Χαλαρώστε ρε! Δεν είπα ότι θα τα βάλω όλα αυτά!!! Το μόνο που σκέφτομαι να κάνω τον πρώτο χρόνο είναι λίγο να βελτιώσω την εισαγωγή-εξαγωγή όπου πάνω από 100 ευρώ δεν θα πάει.

    Κ σίγουρα το συγκεκριμένο δεν είναι για φιγούρα κ γκάζια. Αν ζητούσα κάτι τέτοιο, δεν θα το έπαιρνα!

    Τες παντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    ...

  6. #6
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    λοιπον φιδακι δεν λεει να κανεις τοσα πραγματα στο μηχανκι. Συμβουλη μου στρωσε το και μετα αποφασισε αν θες να πειραξεις οτιδηποτε στο μηχανακι.

    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  7. #7
    Banditοβιος..... Το avatar του/της NSC
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    62
    Παντως καιεγω που το κοιταω για αγορα το ταμπουρο ειναι μια ξενερα και θα ηθελα να μαθω αν γινεται καμια καγκουρια για δισκοφρενο με αλλαγη ζαντας η οπως αλλιως......γιατι ειναι οντως πολυ καλη μηχανη!

  8. #8
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Προχθές είδα ένα μαύρο CBF250 με φιμέ ζελατίνα, παρόμοια με αυτή που βάζουν στα FZ6naked αν μπόρεσα να διακρίνω καλά. Του πήγαινε πιστεύω, αν και δεν νομίζω ότι θα έβαζα...

    Επίσης, κανένα νέο για bagster για το CBF250. Έχουν λέει σκοπό να βγάλουν αλλά δεν ξέρουν πότε...
    Ίσως όταν το πουλήσω...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  9. #9
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NSC
    Παντως καιεγω που το κοιταω για αγορα το ταμπουρο ειναι μια ξενερα και θα ηθελα να μαθω αν γινεται καμια καγκουρια για δισκοφρενο με αλλαγη ζαντας η οπως αλλιως......γιατι ειναι οντως πολυ καλη μηχανη!
    to na allakseis ta frena sigoura DEN einai kagouria oute ''tuning'' me tin ennoia tis beltiosis apodosis. Einai beltiosi tis energitikis ASFALEIAS tis mixanis kai einai panta eyprosdekti .

    Pantos ksere oti
    1) to tampouraki piso kanei poly kala tin douleia tou
    2) me diskofreno mallon 8a mplokarei polu eykola o piso troxos
    3) Einai vasika petamena lefta giati den 8a deis simantiki allagi, tin stigmi pou to olo systima zantas-frenou paei sta minimum 300E, kai prepei na allakseis pi8anos kai mprosta zanta diladi pas sta 500E
    4) Kai min ksexnas oti mporei na sou topo8etisoun kakis poiotitas zanta i/kai diskofreno kai meta na pigaineis poly xeirotera po prin kai na eisai elafryteros kata 500E....

    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  10. #10
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Παντος εγω Ρεζ που ειμαι 130 κιλα βοδι, και οταν αναιβαζω δευτερο ατομο, καπου 80 κιλα και μπακαζιερα αλλα 10 = 220,
    τοτε το πισω φρενο τα χρειαζεται.

    Επισης πρεπει να βαλω καμποση δυναμη για να πιασει.

    Εγω θα περιμενα να πιανει καλυτερα, το θετικο ομως ειναι οτι δεν μπλοκαρει. Τουλαχιστον μεχρι τωρα εχω κανει 2500 χλμ, και δεν εχω μπλοκαρει ποτε.

    Μονο μια φορα εφυγε το μπροστινο για λιγο, με 40χλμ, που εκανα δοκιμαστικα φρεναρισματα.

    Το λαστιχακι το μαμα της Pireli, καλο μου φενεται. Μηπως ομως ειναι λιγο σκληρο;

  11. #11
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    όσο σκληρό χρειάζεται για να μπορείς να το μαυρίζεις μέχρι την άκρη ακόμα και μετά από 9.000 χλμ!! Ναι, ανέβηκα Καλάβρυτα χτες. Μεγάλη αναβάθμιση έχουν κάνει στο δρόμο.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  12. #12
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
    to na allakseis ta frena sigoura DEN einai kagouria oute ''tuning'' me tin ennoia tis beltiosis apodosis. Einai beltiosi tis energitikis ASFALEIAS tis mixanis kai einai panta eyprosdekti .

    Pantos ksere oti
    1) to tampouraki piso kanei poly kala tin douleia tou
    2) me diskofreno mallon 8a mplokarei polu eykola o piso troxos
    3) Einai vasika petamena lefta giati den 8a deis simantiki allagi, tin stigmi pou to olo systima zantas-frenou paei sta minimum 300E, kai prepei na allakseis pi8anos kai mprosta zanta diladi pas sta 500E
    4) Kai min ksexnas oti mporei na sou topo8etisoun kakis poiotitas zanta i/kai diskofreno kai meta na pigaineis poly xeirotera po prin kai na eisai elafryteros kata 500E....

    Σαν πολλά δεν τα βγάζεις;; 500 ευρώ είναι η τιμή για να βάλω στο αμάξι πίσω δίσκους (δισκους, δαγκάνες, πίσω άξονας, τακάκια, τοποθέτηση)!! Γνωστός με innova πέρασε δισκάκι πίσω με 100 ευρώ. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι πιο εύκολα τα πράγματα εκεί. Και απο περιέργεια... Γιατί χρειάζεται να αλλάξεις ζάντα; Κ πρέπει να αλλάξεις ΚΑΙ την μπροστά;
    ...

  13. #13
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Το ταμπούρο υποτίθεται ότι είναι πιο δυνατό από το δισκόφρενο. Τα μειονεκτήματά του έναντι του δισκόφρενου είναι η εμφάνιση και ότι ζεσταίνεται και χάνει την απόδοσή του εύκολα.

    Αν οδηγείτε συντηρητικά και ανησυχείτε μόνο για το φρενάρισμα πανικού για αποφυγή τρακαρίσματος τότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Το ταμπούρο θα σας καλύψει μια χαρά.

    Θα σας απογοητεύσει όμως σε καταβάσεις.

    Εμένα συνέχεια ζωγραφίζει ο πίσω τροχός. Βέβαια είμαι 70kg σε αντίθεση με τα 130 του oula.

    Ο μπροστινός δεν έχει κοκκαλώσει ακόμα ποτέ...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  14. #14
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Βρε φιδακι, το ταμπουρο ειναι μεσα στην, ζαντα. Αν δεν το θες πρεπει να αλλαξεις ζαντα. Αν αλλαξεις την πισω ζαντα, δεν πρεπει να αλλαξεις και την μπροστα; Θα ναι κακασχημο!

    Εγω που ειχα αλλαξει ζαντα στο gilera runner poy eixa, eixa dvsei 120 eyro. Δεν θα εχει παραπανω για το CBF; Βαλε και το δισκο και τα εργατικα να δουμε ποσο θα παει. Καλυτερα να παρεις ενα μηχανακι με δισκο πισω, να υσηχασης αν σου ειναι τοσο μεγαλο προβλημα. Εγω οταν το οδηγαω μονος μου χωρις δευτερο ατομο, ειναι ενταξη, οχι ομως οτι λεο ειναι και γαμω τα φρενα! Σταματαει ομως!

  15. #15
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Επισης φιδακι εχει απολυτο δικαιο σε αυτα που λεει ο Αlexander.

    Οταν, πηγα Αμοργο πριν λιγες μερες, και ενω ειχα λιγες μερες την μηχανη στα χερια μου, σε καταβαση απο το βουνο, και ενω ειχα συνηθηση να παταω πολυ πιω φρενο, απο το scooter μου, το ταμπουρο μετα απο καποια ωρα ενοιωσα, να χανει αποδοση και να γινετε ολο και πιο μαλακο!

    (μην ανησηχιτητς, εχω καταφερει να ζεστανω τοσο πολυ, δισκοφρενο απο καταβαση σε βουνο απο gilera runner, μεχρι σε σημειο να μην πιανει καθολου!)

    Ετσι αλλαξα τακτικη, και εμθα να καταινβαινω το βουνο με κατεβασματα στις ταχυτητες, και με μπροστινο φρενο.

    Πλεον, φρεναρω κυριος με κατεβασματα, και λιγο μπροστινο. Το πισω σχεδον το παταω μονο σε αποτομο φρεναρισμα.



    Επισης τα 60 κιλα παραπανω που εχω απο τον Alexander ειναι και ο λογος που δεν εχω μπλοκαρει ποτε με το πισινο!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 11:32
  2. Προταση για Εδρομουλα για αρχαριους, Cbf250 και οχι μονο
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 08:28
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF