Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: κεφαλoνια!

  1. #1
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176

    κεφαλονια!

    Όλα ξεκίνησαν από τη μέρα που έφυγα από τη δουλεία.
    Σαββατόβραδο ακούγοντας μουσικουλα στο μπαλκόνι μου και απολαμβάνοντας τη τελευταία τζούρα από το τσιγάρο μου..
    Σκέφτομαι ότι δεν έχω πάει ποτέ διακοπες,δεν είναι καιρός να πάω?
    Κοιτάζω τη γρια μου κάτω ναχαμογελα και μου κλεινή το μάτι σαν να μου λέει αγόρι μου είμαι έτοιμη από τη στιγμή που εσύ το αποφασίσεις.
    Χωρίς πολύ σκέψη περνώ κράνος και αμολάω για παράλια χρειαζόμουν αέρα και καπνό να φουμάρω και μια μπύρα να ξεδιψάσω….
    Στη διαδρομή για παράλια σκεφτόμουν μέρος για της πολυπόθητες διακοπές έστω και 3 μέρες λέω καλές είναι αλλά που?
    Άλλαξα ρότα
    και την έκανα για το λιμάνι…
    Εκεί βλέποντας τα πλοία να φεύγουν ήρθε σαν καταιγίδα στο μυαλό μου…Κεφαλονιά αναφώνησα.
    Έτσι και έγινε….
    Μια βδομάδα αργότερα αφού ταχτοποίησα της οποίες υποχρεώσεις είχα άρχισα το μάζεμα της γριούλας μου
    Λαδακια,φιλτρο,μπουζι,τεντωμα και λάδωμα αλυσίδας ελενχος τακάκια Όλα οκ!!
    Βάζω βαλίτσα πάνω και ετοιμάζω τα πράγματα !!!
    Ξαφνικό κουδινισμα από το τηλεφωνο!με κόψανε πάνω που χάζευα κάτω από το φεγγάρι τη γριούλα.
    Ωπ!γνωστη φωνή μια φίλη που είχα να ακούσω πολύ καιρό!!
    αφού περάσαμε τυπικές διαδικασίες χαιρετούρες και τα υπόλοιπα!
    Μου είπε ότι θέλει να φύγει για διακοπές αλλά έχει μείνει μόνη της!!
    Χωρίς σκέψη βρήκα και την κατάλληλη παρέα για συντροφιά!
    Έλα Κεφαλονιά φεύγω τη Παρασκευή και θα γυρίσω Κυριακή!!!
    Χωρίς πολλή σκέψη είπε το ναι!
    Οκ αύριο σπίτι να κανονίσουμε να περαιτέρω (πέμπτη ξημέρωνε)
    Για μια στιγμή τα έχασα μόλις κλείσαμε ωχ!γυναικα που θα βάλει τα πράγματα της, πάλι καλά είχα προνοήσει και πριν λίγες μέρες είχα πάρει από ένα φίλο δανεικά της βαλίτσες του..
    Έμεινα στο μπαλκόνι χαζεύοντας πάλι τη γριούλα μου και κάνοντας σκέψεις και όνειρα για το μέλλον.
    Με τη γριούλα μου είμαστε σχεδόν 4μηνες μαζί τη παρέλαβα με σχεδόν 59000χλμ και ήδη έχω κάνει 68000χλμ…κοιτάω τα αυτοκολητας της είναι γεμάτη παντού από της εκδρομές που έχει πάει…η γριούλα στα νιατης έχει πάει δυο φορές εξωτερικό δικαβαλη και έχει γυρίσει την Ελλάδα άλλες δυο φορές από άκρη σε άκρη!
    Θυμήθηκα τα λόγια του Μάριου έχει κάνει πιο πολλά από αυτά που λέει το κοντέρ κάποτε δεν είχα πάνω.
    Πρέπει να προσέχω περισσότερο δεν ξέρω ποτέ θα παραδώσει πνεύμα σκέφτομαι…
    Η νύχτα περνά γρήγορα Χωρίς να το καταλάβω.
    Επόμενη καιρός να ετοιμασθούμε ήρθε και η φίλη της έδωσα τη μια βαλίτσα και της είπα να πάρει ότι χώρα εκεί και τα υπόλοιπα σε τσάντα σχολική…
    Βραδάκι σε παραλιακό μπαράκι πίνοντας μπύρες με τη φίλη και ο νους να ταξιδεύει αλλού….Παρασκευή πλέον ετοιμασία από το πρωί δέσιμο τα πράγματα προσεχτικα,ανεβασμα μια σκάλα ακόμα της ανάρτησης έχει μπόλικο βάρος να κουβαλήσει η γριούλα μου…
    Λιμάνι για φευγιό Χωρίς εκπλήξεις ευτυχώς ολλα βαίνουν καλός….
    Χαιρετούρα με το φίλο Σπύρο στη καντίνα.
    Επιτέλους μετά από λίγη αναμονή μπήκαμε στο πλοίο.
    Ανεβήκαμε στο κατάστρωμα θέλαμε να χαζέψουμε τη Πάτρα καθώς θα φεύγει το πλοίο.
    Όντως η Πάτρα είναι όμορφη πόλη όταν την βλέπεις με άλλο μάτι…
    μετά από 2.30 ώρες φτάσαμε Σάμη.
    όμορφη πόλη χάρτη στο ντεπόζιτο και δρόμο, για Αργοστόλι εκεί θα περνάγαμε το τριήμερο μας..
    Ωραία διαδρομή ανεβαίνοντας το βουνό και πίσω να χάνουμε τη θάλασσα.
    Η Κεφαλονιά
    δεν φημίζεται για τη όμορφη φύση της.
    έχει όμως καλές εναλλαγές τοπίων σε αυτά τα 20χλμ που μας χώριζαν από Αργοστόλι,
    Ο δρόμος καλός αλλά θέλει προσοχή μιας και είναι αρκετά στενός.
    Ωπ!αργοστολι κιολλας.ψηλα από το βουνό
    φαινόταν πανέμορφο, είναι όντως μια όμορφη πόλη.
    Διάλεξα Αργοστόλι μετά από πολλή σκέψη μιας και από εκεί θα ήταν το ορμητήριο μου για να επισκεφτώ όσο περισσότερα μέρη μπορώ.
    Βρήκαμε σχετικά εύκολα το ξενοδοχείο ήταν ψηλά σε λόφο από κάτω έβλεπες όλοι την Κεφαλονιά πανέμορφα!!!
    Ακριβώς απέναντι μας το κάστρο του Α.Γεωργιου,
    Πρώτη μας στάση λοιπόν αφού αφήσαμε πράγματα στο ξενοδοχειο,καστρο Α.Γεωργιου,
    Δυστυχώς φτάσαμε αργά εκλεινε,αυριο λοιπόν,
    Πάμε βόλτα στο κέντρο του Αργοστολίου μιας και ήδη είχε περάσει η ώρα και άρχισε να νυχτώνει.
    Πεζόδρομο λοιπόν Αργοστολίου και βόλτα κάτω από το φεγγάρι.
    Καφες,παγωτο,και συναφή και μπόλικη κουβέντα με τη φίλη,
    εκεί είδα και έναν φίλο που ήμασταν μαζί φαντάροι πατρινός γαρ,ανοιξε
    μαγαζί στη Κεφαλονιά μόνιμος κάτοικος πια αργοστολιου.να σε καλά φίλε μανεση!
    Πρωινό ξύπνημα,
    κάστρο λοιπόν όλα καλά ανοιχτό πεινούμε ένα καφέ στο καφενεδάκι που είχε καλά και εξερευνήσουμε
    κάστρο,
    Το έχουν παραμέληση παρά πολλή και δεν μπορώ ότι μου άρεσε το θέαμα πολλή με αποζημίωσε όμως η θέα που είχαμε.
    Τη?
    με ολλα αυτά ξεχαστήκαμε πήγε 12 μεσημέρι..
    Πρέπει να Πάμε για Κανά μπάνιο λοιπον..ρωταμε για καμία καλή παράλια μας προτείνουν μετά από πολλά για πεσαδα.
    Περνώντας από πολλά χώρια ανακάλυψα ότι η Κεφαλονιά έχει αρκετή ζωή τα χώρια είναι σχεδόν πάντα γεμάτα από κόσμο και παιδία…
    έχουν καλούς δρόμους αν και σε πολλά σημεία ο δρόμος γίνετε κακοτράχαλος από της λακκούβες, ελλαδαρα αναφωνεί η φίλη..
    είχε πιαστεί τόση ώρα πάνω στη μηχανή πριν είχαμε πάει και στα αμπέλια του ρομπολη για να αγοράσουμε κρασί.
    Επιτέλους ταμπέλα για πεσαδα κόβω μέσα και μπαίνω στο χωριό δεν βρίσκουμε καμία παράλια..
    αλλά ένα μικρό Λιμάνι που έφευγε φερυ για Ζάκυνθο
    κόβω το κεφάλι μου δεξιά και βλέπω μια απίστευτη παράλια για μπάνιο…ρωτάμε και μας λένε ότι Πρέπει να αφήσουμε τη μηχανή και να Πάμε με τα ποδιά.
    Το περπάτημα μας αποζημίωσε με μια κατάπληκτη παράλια..
    Καθίσαμε ως αργά και την απολαύσαμε,
    Γυρισμό για Αργοστόλι λοιπόν με το ήλιο ακόμα ψηλά..
    Δεν είχαμε κοιτάξει ρόλοι ήταν 7 το απόγευμα μια χαρά για μια απογευματινή εξορμηση,μπανιο στο ξενοδοχείο και αγνάντεμα από ψηλά για να βρω το μέρος που θα παμε..στα τυφλά έτσι το ήθελα και το ήθελε και η φίλη μου δε θέλαμε να κοιτάμε χάρτες Πάμε και όπου βγει
    Είχε πει πριν μπει να κάνει μπάνιο, συμφώνησα
    βρήκα και το μέρος απέναντι μας πάνω στο βουνό ήταν ένα τέλειο φωταγωγημένο χωριό το όνομα του το ξεχνάω τώρα,
    Ανηφορήσαμε λοιπόν για εκεί ωπ!μαλακια πήραμε το δρόμο για Ληξούρι, ο δρόμος για προς τα εκεί είναι τελείως κρατά απίστευτα η παιδική χαρά τον μοτέρ και τον ονοφφ για στρητακια ούτε κουβέντα. Βρίσκουμε στο δρόμο ένα αυτοκίνητο σταματημένο ρωτάμε και μας λέει πως έχουμε κάνει λάθος και Πρέπει να γυρίσουμε πίσω γιατί δεν έχει κανέναν παραδρομο που να πηγαίνει προς τα εκεί, πίσω λοιπόν και βουρ για το χωριό στο δρόμο προσπέρασα ένα vstorm θα αναρωτιέται ακόμα αυτός από που έσκασα μύτη!!
    Θυμήθηκα και το όνομα δαυγατα λοιπόν το χωριο,ολλα σε ατά τελειώνουν τα χώρια εκεί πάνω.
    Υπέροχη θέα αεράκι να φυσά και από ένα παρακείμενο ταβερνάκι να παίζει παλιά καλά λαικα!υπεροχα!
    Κατέβασμα μετά από πολλή κουβέντα για Αργοστόλι πάλι!
    Ουφ!ειχε πάει 2 ξημερώματα και το στομάχι μου γουργούριζε! Μασά στο χέρι και πηγαιμό για ξενοδοχείο να απολαύσουμε το φαΐ και το κρασί από εκεί ψηλά χαζεύοντας, η φίλη είχε κουραστεί τόσο πολλή που κριαναζε κάποια στιγμη,της πέρασε γρήγορα όταν άρχισε να κατεβάζει το κρασί και να πέφτει το γέλιο της αρκούδας ακουγόμασταν μέχρι το Αργοστόλι (το ξενοδοχείο ήταν στα Σπηλιά).
    Επόμενη μέρα βόλτα χαλαρή και βουρ για παράλια κοντινή από το πρωι!απογευματακι
    Πάλι στο
    δρόμο πλέον όμως για φισκαρδο!απιστευτο μέρος πολλές μηχανές εκει!εκανα και τη μαλακία και λέω θα κάνω μια χεννα στη πλάτη δίπλα από το λύκο μου δυστυχώς αποτυχημένη διότι η κοπελίτσα μου λέει μην φορέσεις την μπλούζα για μίση ώρα να μην χαλασει!αλλα εγώ φόρεσα το τσαντάκι με αποτέλεσμα μια μουτζούρα στη πλατη!αλλα γέλια εκεί!
    εκεί είδα και ένα cbx παρακαλώ σε άψογη κατάσταση !!!απλά ομορφιά!
    Γυρισμό πάλι για πίσω αφού περάσαμε μια από παράλια μύρτου να χαζέψουμε το ηλιοβασίλεμα!
    Χωρίς λόγια εδώ!
    Γυρισμός και εμένα να με τρώει το κρύο γιατί ξέχασα το μπουφάν στο ξενοδοχείο!
    Άλλος ένα γύρος από κρασί και λιώμα αυτή τη φορά
    Και ύπνος βαθύς αύριο πρωινό ξύπνημα η μέρες πέρασαν γρήγορα και όμορφα και ήρθε η Κυριακή!
    Φόρτωμα τα πράγματα ταχτοποιημένα
    Όπως πάντα.
    Εισιτήρια δεν βρίσκουμε στο Αργοστόλι την φάγαμε λέμε, βουρ για Σάμη για καλή μας τύχη βρήκαμε,
    καιρός για βόλτα και μπάνιο άπλετο χρόνο μπροστά μας έχουμε αναφωνούμε,
    Πρώτη στάση Σπηλιά δρογκαρατη!
    Πανέμορφα !η φωτο έχουν να που πιο πολλά από εμένα!
    Επόμενη στάση λίμνη μελλισανη!
    Μετά από το γύρω γύρω όλοι καιρός για θάλασσα παράλια μύρτου λοιπόν πανέμορφη παράλια απλά υπέροχα κορμιά από γυναίκες!
    πίσω λοιπόν για Σάμη και καράβι για φεύγε
    Θαύμαζα πάλι από μακριά με όμορφες ανάμνησης !!!
    Μετά από λίγες ώρες πίσω στη ρουτίνα βέβαια δεν άντεξα πολλή μόνο μια μέρα στη Πάτρα !φόρτωμα τη μηχανή και βουρ για Ξυλόκαστρο βαλίτσες και την φίλη μαζί μου…Έλα όμως που είχαμε δυσάρεστα γεγονότα,
    Λίγο πριν το Κιάτο η γριούλα παρέδωσε πνεύμα!!!!
    Λαδιά να χύνονται από παντού καπνοί κακό και τρομερή ζεστοί από το μοτέρ πάει η γριούλα μου……άφησε να εσώψυχα της στο δρόμο.
    Δεν μπορώ να πω οτι στεναχωρήθηκα ήξερα ότι είχε φάει τα ψωμιά της και εγώ δεν την είχα αφήσει σε ησυχία.
    Οτοστόπ σε νταλίκα Ξυλόκαστρο στο σπίτι του οικογενειακού μου φίλου κωστα!αυτοκηνιτο και στη γριούλα γρήγορα δεν ξέρεις ποτέ ποίος μπορεί να τη βάλει στο μάτι και να την χάσω.
    Κατέβασμα σε κατηφόρα στη παλιά εθνική βενζινάδικο κλείδωμα και την άφησα να αποκοιμηθεί!
    ήταν να μείνω ένα απόγευμα και κατέληξα σε διήμερο εκεί περάσαμε καλά με κιθάρα και παράλια καλός κιθαρίστας ο Κωστής και άψογος πιανίστας και μουσικός!
    Μια βόλτα από τη γριούλα μου να δω αν είναι οκ!κανενα πρόβλημα.
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  2. #2
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176

    κεφαλονια..

    Γυρισμό για Πάτρα επιστράτευση φίλου με βανακι πίσω Ξυλόκαστρο φόρτωμα η γριούλα και σπίτι για να δούμε τη ζημία εχει!τελικα ένα τρυπημένο πιστόνι και φαγωμένο κυλινδρο και μια καμένη βαλβίδα!
    Την φίλησα στοργικά και της έδωσα το λόγο μου ότι με την Πρώτη ευκαιρία θα τη κάνω πάλι καλά με καινούργια καρδιά!
    Έπρεπε όμως να φύγω πάλι πλέον για να κάνω της δουλείες μου στη αθηνα!αθηνα λοιπόν Μετά από δυο μέρες…….
    Τώρα πλέον Πάτρα,
    Πέρασα ένα καλό καλοκαίρι με τη γριούλα μου να περνά σε στάδιο ναρκώσεις προς το παρών αλλά εγώ την καμαρώνω και την κοιτάζω με βλέμμα αλλιώτικο Τώρα πια ζωντανό πιο γλυκό και τρυφερο..γριουλα μου έδωσες πνοή στο καλοκαίρι μου και στην πονεμένη μου καρδιά ποτέ δεν θα σε δώσω θα σε σηκώσω και θα σε κάνω δυνατή πάλι και πιο όμορφη !!!!
    καλό ταξίδι να έχετε φίλη συνταξιδιώτες οποίος και αν είναι ο προορισμός σας ο δρόμος μας να είναι πάντα ασφαλής και γεμάτη με ροδοπέταλα και αν τύχη και πατήσετε κανένα αγκάθι μην στεναχωριέστε η ζωή είναι όμορφη αρκεί να ξυπνάτε με χαμογελώ!!
    Καλό ταξίδι άγνωστε σύντροφε και συνταξιωδιοτη στο Όνειρο!
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  3. #3
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176

    λιμηνη μελλισανη

    1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bdzdbfd.jpg 
Προβολές:	1280 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	21963
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  4. #4
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176

    χαρτης

    χαρτης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kefallonia_large.jpg 
Προβολές:	1246 
Μέγεθος:	19,6 KB 
ID:	21980
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  5. #5
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    λιγο πριν την αναχωρησει για Σαμη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t.jpg 
Προβολές:	1236 
Μέγεθος:	73,9 KB 
ID:	21981
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  6. #6
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    ηλιοβασιλεμα απο την παραλια μυρτου!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	myrtoy.jpg 
Προβολές:	1216 
Μέγεθος:	29,5 KB 
ID:	21982
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  7. #7
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    1


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3333333.jpg 
Προβολές:	1189 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	22025
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  8. #8
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    aalh mia


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a nera.jpg 
Προβολές:	1186 
Μέγεθος:	86,6 KB 
ID:	22026
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  9. #9
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    kastro


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	alli mia apo to kastro.jpg 
Προβολές:	1178 
Μέγεθος:	70,3 KB 
ID:	22027
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  10. #10
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    amoudia


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	apisteyth ammoudia.jpg 
Προβολές:	1166 
Μέγεθος:	96,0 KB 
ID:	22028
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  11. #11
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    omorfies sti pesada


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pesa.jpg 
Προβολές:	1164 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	22029
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  12. #12
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701



    και περαστικά στη γριούλα σου

  13. #13
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    λιγες πληροφοριες που βρηκα για καπια αξιοθεατα που επισκεφτηκα στη κεφαλωνια!


    ΜΕΛΙΣΣΑΝΗ (ΚΑΡΑΒΟΜΥΛΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΣΑΜΗ)
    Η υπόγεια λίμνη Μελισσάνη είναι ένα από τα αξιοθέατα που προσελκύουν μεγάλο αριθμό επισκεπτών. Ανακαλύφθηκε από το σπηλαιολόγο Γιάννη Πετρόχειλο το 1951 ο οποίος την κατέταξε στην πρώιμη Ελληνιστική Εποχή. Κατά τη διάρκεια ενός μεγάλου σεισμού αποκολήθηκε και κατέρευσε στο εσωτερικό της ένα μεγάλο κομμάτι της οροφής, με αποτέλεσμα να αποκαλυφθεί ένα απερίγραπτης ομορφιάς αξιοθέατο. Ο τρόπος που το φως πέφτει στα βράχια και το βυθό της λίμνης δίνει στο νερό αντανακλάσεις σε τόνους του πράσινου και του γαλάζιου. Καθημερινά μεταφέρονται με βάρκες επισκέπτες σε διάφορα σημεία του σπηλαίου, όπου μπορεί κάποιος να θαυμάσει τους σταλακτίτες που κρέμονται από τα τοιχώματα.
    Κατά την αρχαιότητα το σπήλαιο ήταν τόπος λατρείας του θεού Πάνα και της νύμφης Μελλισάνθης. Ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα αρχαιολογικά αντικείμενα που βρέθηκαν στη λίμνη, όπως το αρχαίο ιερό του Πάνα, δίσκος με τη μορφή του θεού, ειδώλιο από πηλό καθώς και η μορφή μιας γυναίκας. Σύμφωνα με το μύθο η νύμφη Μελισσάνη αυτοκτόνησε στη λίμνη γιατί ο Πάνας δεν ανταποκρινόταν στον έρωτά της. Έτσι, συνδέονται και τα δελφίνια με τα οποία έστελνε μηνύματα η νύμφη στον αγαπημένο της και τα οποία έχουν "πετρώσει" στα τοιχώματα της σπηλιάς.
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  14. #14
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    ΔΡΟΓΚΑΡΑΤΗ
    Τρία χιλιόμετρα έξω από τη Σάμη βρίσκεται το σπήλαιο της Δρογκαράτης. Οι επισκέπτες αφού περπατήσουν σε ένα κατηφορικό διάδρομο 44 μέτρων φτάνουν σε μια αίθουσα διαστάσεων 30 Χ 40 μέτρα, η οποία είναι στολισμένη με σταλακτίτες και σταλαγμίτες.
    Η σπηλιά διαθέτει και μια αίθουσα θαυμάσιας ακουστικής, που ονομάζεται Σάλα της Αποθέωσης και στην οποία διοργανώνονται μουσικές εκδηλώσεις.
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  15. #15
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    η θεα απο το καστρο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	alli mia apo to kastro.jpg 
Προβολές:	1084 
Μέγεθος:	40,3 KB 
ID:	22952
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF