Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 59 από 59

Θέμα: κεφαλoνια!

  1. #46
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Μύρτος με ξαπλώστρες, καντίνα, αυτοκίνητα και πούλμαν....


    Πάψε ρε κακιά πεθερά...
    Ο Μύρτος φέτος καλύτερά από ποτέ...

    Δημοτική επιχείρηση, περιορισμένες ξαπλώστρες, φορητή ταμειακή μηχανή, άπειρος χώρος για να βάλεις την ψάθα σου ή την πετσέτα σου δίπλα στο κύμα, ναυαγοσώστης, με σκάφος και σημαδούρες, ντουζιέρες με !νερό!, αλακτήρια, τουαλέτες...

    Το χειμώνα τα ξηλώνουν όλα και μένει η παραλία παρθένα όπως την είδαμε στην ταινία, το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλι...

    Και ναι. Ήρθαν και τρία πούλμαν από κρουαζιερόπλοιο. Ας βγάζαμε μηχανές, αυτοκίνητα και τραίνα να τους λέγαμε να πάνε από κει που ήρθαν. Τουρισμό πουλάμε και θα τους φάμε στην μάπα...

    Σταμάτα να είσαι αρνητικός και να συμπεριφέρεσαι σαν κακομαμημένη παλιόγρια...

    Πότε είχες δει τον Μύρτο χωρίς ξαπλώστρες..; Βαπτίστηκα στην Κεφαλλονιά και πέρασα όλα μου τα καλοκαίρια εκεί...
    Άκου με που σε λέω... Φέτος οι Κεφαλλονήτες ώριμοι όσο ποτέ... Η κρίση έχει και τα καλά της...


  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    [...]Πότε είχες δει τον Μύρτο χωρίς ξαπλώστρες..; Βαπτίστηκα στην Κεφαλλονιά και πέρασα όλα μου τα καλοκαίρια εκεί... [...]
    Όταν πρωτοπήγα...

    Το 1979

    Μακάρι να είναι όπως τα λες
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #48

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreth
    Εγγραφή
    26/02/2009
    Μηνύματα
    113
    Το χειρότερο είναι να επιχειρήσεις να πας στο Μύρτο μετά τις 15 Ιουλίου και να εισαι με αυτοκίνητο...

  5. #50
    φανταστικα...αν πανε ολα καλα κατα τις 20 Αυγουστου θα ειμαι εκει!!!

    Γνωριζει κανενας μηπως εχει ferry απο Λευκαδα για Κεφαλλονια ???(για να μην κατεβαινω Κυλληνη, ειναι πολλα χλμ κ ταλαιπωρια)

  6. #51
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    υπαρχει φερρυ... ψαξε στο διαδικτυο ή παρε τηλ στο Λιμεναρχειο Φισκαρδου να σου πουν λεπτομερειες
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GABBER
    Εγγραφή
    19/11/2003
    Μηνύματα
    107
    Υπάρχει. Από Βασιλική - Φισκαρδο .Καμία ωρίτσα με "παντόφλα" .

    Βάρδα μην έχει αέρα μόνο

  8. #53
    Ποιο μελος; Το avatar του/της george_636
    Εγγραφή
    31/03/2003
    Μηνύματα
    46
    Η αλήθεια είναι ότι φέτος άκουσα και γω καλά λόγια για τους κεφαλλονίτες...

    Μακάρι πάντως να άλλαξαν γιατί την τελευταία φορά που πήγα (2002 )
    αν και ήταν τέλη Σεπτέμβρη σφάζαν κανονικά.....

  9. #54
    ok σας ευχαριστω πολυ...θα αρχισω το ψαξιμο γιατι οι μερες κοντευουν!!!
    Να δω τι θα προλαβω θελω να τα γυρισω ολα (Λευκαδα,Κεφαλλονια,Ζακυνθο) να δω τι θα προλαβω

  10. #55
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Λίγα λόγια μόνο για το νησάκι ... Θεϊκό , έχω πάει 3 φορές , δεν έχει σημασία που , παντού είναι χαριτωμένα .

  11. #56
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Βρε τη γριούλα....

    Τι έγινε Wolfman, την έφτιαξες?


    Πολύ όμορφο νησάκι φαίνεται, καλά να περάσετε όσοι πάτε!!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  12. #57
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
    φανταστικα...αν πανε ολα καλα κατα τις 20 Αυγουστου θα ειμαι εκει!!!

    Γνωριζει κανενας μηπως εχει ferry απο Λευκαδα για Κεφαλλονια ???(για να μην κατεβαινω Κυλληνη, ειναι πολλα χλμ κ ταλαιπωρια)

    εχει σιγουρα απο λευκαδα ιθακη,οπου κανεις το μπανακι σου
    και το μεσημερι 16:00 την κανεις για σαμη!!!
    και εισαι αρχοντας!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  13. #58
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    οσο για την κεφαλονια,δεν μπορω να πω οτι ηταν
    και τσαμπα,καλυτερα απο αλλες χρονιες (απο τα λεγομενα του φιλου μου που ειναι απο εκει)
    αλλα τσιμπαγαν ελαφρα!!οι ξαπλοστρες ειχαν 7,5? στο (σετ 2 ξαπλοστρες και ομπρελα)
    μυρτο, 5-6 ? στην υπολοιπη κεφαλονια και 8? στην ιθακη
    τα καφεδακια σε πλαστικο 3 με 4,5? και για το φαγητο ειτε ψαρακι (απλα οχι τιποτα βαρβατο)
    ειτε κρεας και τα βασικα σαλατα πατατες κτλ 20-25? το ατομο
    για τα δωματια δεν ξερω!!
    αυτο που μου εκανε τεραστια εντυπωση ειναι τα εισιτηρια του καραβιου(δεν ειχα περασει ποτε αμαξι σε νησι)
    125? μετ επιστροφης 2 επιβατες και το αμαξι του φιλου(δεν ηθελε ο μαλακας να παμε με τη μηχανη )
    για μια ωρα διαδρομη και 35-40χμ αποσταση παρα πολλα μου φανηκαν!!
    αλλα αφου περασαμε καλα χαλαλι τους!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  14. #59
    επειδη πηγαινω καθε χρονο (καταγωγη) κι πολλοι μου ζητουν αποψη

    αν ειστε μπακουροι η party animal μην πατε
    αν ειστε ζευγαρι (με μηχανη) ιδανικα
    αν ειστε με οικογενεια καλα αλλα σχετικα ακριβα

    παραλιες ολων των ειδων, οι καλυτερες του ιονιου μαζι με της λευκαδας
    οσο για το μυρτο μπορει να ειναι η ομορφοτερη ή η πιο χαλια παραλια αναλογως ΠΟΥ ΦΥΣΑΕΙ
    (κανονας που ισχυει σε καθε νησι αλλα εδω ειναι απαραβατος)
    αν εχει βορια σηκωνει κυμα κι μαζευει φυκια κι βρωμιες που μενουν κι κανα δυο μερες μετα
    αλλιως μαζι με τους πετανους ειναι απιθανες παραλιες αλλα κι επικυνδυνες (ρευματα αποτομα βαθια)
    φυσικα σε τετοια περιπτωση η αν εχετε μικρα παιδια παραδιπλα ειναι η ασσος γραφικα με καστρο ταβερνακια στην παραλια

    To νησι εχει αξιοθεατα (πχ σπηλαιο μελισσανη ουτε ξερω ομως ποσο εχει παει το εισητηριο, εχω παει καμμια δεκαρια φορες με φιλοξενουμενους )

    το νησι δεν ειναι γραφικο (1953 δεν εμεινε κολυμπηθροξυλο οπως λενε κι οι ντοπιοι που ειναι γενικα ευχαριστοι κι χαβαλετζηδες αρκει να βρεις το κουμπι τους) εκτος του κοσμικου κι καλα φισκαρδου
    εκει εχει κι μια παραλιουλα μεσα στα πευκα απιθανη ξεχναω το ονομα που ειναι σα μικρο φιορδ
    μη οργανωμενη
    πολυ γραφικη παραλια κι αρχιτεκτονικη ενα μικρο ψαροχωρι που σωθηκε
    κοιτατε τιμες (ειναι υποχρεωση μας οχι απλα δικαιωμα)

    Ληξουρι (εκει παω) σαν ορμητηριο δεν πολυβολευει
    μια κοινη παραλιακη κωμοπολη χωρις νυχτερινη ζωη
    κοντα εχει καλες παραλιες
    η νοτια πλευρα εχει μια καλη παραλια με ρηχα νερα κι κοκκινη αμμο πολυ καλη για μικρα παιδια κι αρκετα μεγαλη οργανωμενη επισης πετανοι αλλα τυπου μυρτος
    tip αθερας, πλατια αμμος για νεους με αντοχη
    ηλιοβασιλεμα κηπουρια

    η προφανης επιλογη ειναι αργοστολι αλλα αυγουστο γινεται το ελα να δεις κι απο κινηση
    νυχτερινη ζωη εχει αλλα οχι τιποτα ιδιαιτερο κυριως οικογενειες ζευγαρια
    για ζευγαρια παρεες καλυπτεσαι πληρως , καλο ορμητηριο
    παραλια μακρυς γιαλος πρασινα κρυσταλλινα νερα πευκα αλλα κοσμος κι ακριβες ομπρελλες
    (μου θυμιζει χαλκιδικη)
    Γενικα η λασση ειναι το πιο τουριστικο μερος με πολλα κι ποιοτικα καταλυματα

    σκαλα πολυ ωραια κι μεγαλη παραλια με καλα ξενοδοχεια κι αγγλους (κυριλε οχι καβου- λαγανα) οχι πολυ χαμος αλλα μακρια απο το αργοστολι , θα ηταν μια απο τις επιλογες μου με οικογενεια αν δεν ηθελα να πολυγυρισω
    πορος ενταξει αν κι λιμανι
    σαμη , η τριτη ΄΄πολη΄΄ (με την φοβερη αντισαμο) καραβομυλος, ωραια μερη για ψαροντουφεκο μικρα κολπακια
    σπηλαιο δρογγαρατη πιο γραφικη απο ληξουρι αλλα κι εκει μη περιμενετε πολλα το βραδυ

    Γενικα πολλλλλες κι διαφορετικες παραλιες πολλα μερη με κοσμο σε σχετικα μεγαλες αποστασεις με αποτελεσμα πουθενα να μη γινεται ο απολυτος πανικος(καλο η κακο αναλογα)
    ουτε για τις μισες δεν εχω πει

    με μηχανη ..... καλη ασφαλτος για νησι στριφτερες διαδρομες, θεα ( βορεια πλευρα, αινος )

    αχ πιτσιρικας ληξουρι αργοστολι (η γυρα) με νοικιασμενα παπακια αρχικα μαθαμε να γερνουμε ....cbf ... vstrom τωρα αυτοκινητο πιτσιρικι κι κολλημα πισω απο φορτηγο

    Αρα ενας πολυ καλος προορισμος που απαιτει μεταφορικο μεσο διαθεση για χαλαρωση κι βολτες ταση για εξερευνηση
    μια φορα αξιζει να πατε αρκει να ειναι τουλαχιστον βδομαδα

    στην ελλαδα εχουμε τα παντα δε μπορω να διαβαζω κακες κριτικες τυπου στην μυκονο γινεται πολυ βαβουρα
    ε τι περιμενες ρε λακαμα να γινεται;
    ticking away the moments that make up a dull day

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF