Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 230

Θέμα: cb 1300

  1. #211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Για να το λέει θα ταιριάζουν είναι 79(XX) από 78(CB) αλλά το 1300 έχει πολύ μεγαλύτερη διαδρομή, θα θέλει και μπιέλες και πας μακριά από θέμα χρημάτων.
    Μέτρα συμπίεση και αν είναι σωστή ξέχνα το.Με τα άλλα που σκέφτεσαι θα κάνεις να δουλεύει καλύτερα ψηλά ένα γυμνό μηχανάκι.
    Δεν ξέρω, αξίζει ? Η τσέπη σου βέβαια το ξέρει
    Για αυτό έλεγα να αλλάξω μόνο εκκεντροφόρους. Εξάτμιση έχει 4 σε 1 και φίλτρο ΚΝ. Το ποιο πιθανό είναι να το αφήσω στην ησυχία του αλλά είπα μήπως με κάτι ανώδυνο (οικονομικά ~ μηχανικά ) κερδίσω κάτι . Οι εκκεντροφόροι από το CBR1000F με τα μεταφορικά έρχονται κάτω από 100 ευρώ. Και ένα σετ καρμπς 39 η 41 επίσης δεν θα περάσουν τα 150 με 200 ευρώ. (Όχι μηχανικά ) .
    Όποτε υποθετικά αν αλλάξω μόνο τους εκκεντροφορους θα δω διαφορά μόνο ψηλά? Αν ναι το αφήνω ως έχει
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #212
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    πολύ εξειδικευμένο ερώτημα, δε ξέρω κανέναν που είχε κάτι απο τα muscle 1200-1400cc ,αν δε του "έφτανε" και κατέφευγε σε μοντιφιές.Οι συνεχιστές τέτοιων προτζεκτ κατέληξαν σε customization busa naked τυχαίο παράδειγμα
    Καλώς ψάχνεις σε φορουμ του εξωτερικού


    νομίζω οτι το '99 ήταν με διπλές εξατμίσεις και στα μάτια μου είναι το πιο όμορφο muscle naked ever
    Συνημμένο 413494
    Συνημμένο 413496
    Συνημμένο 413497

    Αυτό είναι . Σε αυτά τα χρώματα θα βαφτεί και δυστυχώς αν και βαριές οι διπλές εξατμίσεις δεν τις έχω. Υπάρχουν βέβαια στην Αγγλία αλλά δεν καίγομαι να τις βάλω επάνω
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #213
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Για αυτό έλεγα να αλλάξω μόνο εκκεντροφόρους. Εξάτμιση έχει 4 σε 1 και φίλτρο ΚΝ. Το ποιο πιθανό είναι να το αφήσω στην ησυχία του αλλά είπα μήπως με κάτι ανώδυνο (οικονομικά ~ μηχανικά ) κερδίσω κάτι . Οι εκκεντροφόροι από το CBR1000F με τα μεταφορικά έρχονται κάτω από 100 ευρώ. Και ένα σετ καρμπς 39 η 41 επίσης δεν θα περάσουν τα 150 με 200 ευρώ. (Όχι μηχανικά ) .
    Όποτε υποθετικά αν αλλάξω μόνο τους εκκεντροφορους θα δω διαφορά μόνο ψηλά? Αν ναι το αφήνω ως έχει
    Μην πάρεις μεταχ/να καρμπ ούτε εκκεντροφόρους χωρίς έλεγχο ,όχι από εξωτερικό αλλά ούτε καν από άλλη πόλη ...

  4. #214
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μην πάρεις μεταχ/να καρμπ ούτε εκκεντροφόρους χωρίς έλεγχο ,όχι από εξωτερικό αλλά ούτε καν από άλλη πόλη ...
    Οι εκκεντροφοροι είναι από ebay από τους συμμάχους αγγλαρες και από μαγαζί με 100 feedback. Τα καρμπς θα κοιτάξω Αθήνα για να τα ελέγξω
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #215
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Βρες τα χαρακτηριστικά των εκκεντροφόρων που ήδη έχει να τους δεις μεταξύ τους και σε σχέση με του F
    να μπορείς να μιλήσεις πιο συγκεκριμένα.

    Με'γειές!

  6. #216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Βρες τα χαρακτηριστικά των εκκεντροφόρων που ήδη έχει να τους δεις μεταξύ τους και σε σχέση με του F
    να μπορείς να μιλήσεις πιο συγκεκριμένα.

    Με'γειές!
    Λες να μην έχει δει ο άνθρωπος συμβατότητα, προφίλ κλπ και να πηγαίνει στα τυφλά ?

  7. #217
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Λες να μην έχει δει ο άνθρωπος συμβατότητα, προφίλ κλπ και να πηγαίνει στα τυφλά ?
    Εκκεντροφοροι βαλβίδες είναι plug n play. Οι βαλβίδες του CBR1000F έχουν λεπτότερο στέλεχος λίγο πριν την έδρα τους με αποτέλεσμα καλύτερη ροή του μείγματος. Αυτό βέβαια προϋποθέτει και ροικη στην κεφαλή αλλά όπως είπα δεν θέλω να μπω σε τέτοια διαδικασία. Βρήκα εδώ από επαρχία ολόκληρη την κεφαλή γεμάτη 100 ευρώ αλλά από τις φωτογραφίες που μου έστειλε μάλλον την μηχανή την είχε για πότισμα σε καμμία αυλή
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #218
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν λέω για συμβατότητα, τις μοίρες που καλύπτει το ένα το άλλο είχα κατα νού.

    Αν τα ξέρει γιατί δεν τα αναφέρει; Πως θα καταλλάβει κάποιος που ξέρει να τον βοηθήσει;

    Μην παρεξηγηθώ, δεν έχω επίπεδο να μιλάω για εκκεντροφόρους. Ξέρω τι είναι
    και πως περίπου δουλεύουν στις δικές μου μοτό.

  9. #219
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Ολες αυτες οι μετατροπές έχουν σκοπό την βελτίωση σε ψηλές στροφές, ενω το CB1300 ειναι σχεδιασμένο για χαμηλές και μεσαίες.
    Μην το πειράξεις, τζαμπα κόπος και χρήμα και στην χειρότερη θα βρεθείς και με μια τρύπα σε κάποιο φάσμα στροφών.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #220
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ολες αυτες οι μετατροπές έχουν σκοπό την βελτίωση σε ψηλές στροφές, ενω το CB1300 ειναι σχεδιασμένο για χαμηλές και μεσαίες.
    Μην το πειράξεις, τζαμπα κόπος και χρήμα και στην χειρότερη θα βρεθείς και με μια τρύπα σε κάποιο φάσμα στροφών.
    Και λέω τόση ώρα που είναι ο ψηλός με το Χόνδα να μιλήσει.Του τα γραψα και γω για το δούλεμα ψηλά σ ένα γυμνό μηχανάκι.
    Αυτά τα old school πουσαρίσματα με καρμπ εκκεντροφόρους βαλβίδες φίλτρο και εξάτμιση τα έκαναν από τα 70s στα 4κύλινδρα Γιαπώνια.
    Τότε βέβαια υπήρχε μία έκδοση του μοντέλου και χρησιμοποιούσαν άφτερ μάρκετ πράγματα.Η θυσία χαμηλά ήταν δεδομένη και η βενζίνη συνήθως χαμένη
    Η ροπή του cb που οφείλεται κυρίως στη μακριά διαδρομή μια χαρά το πάει.
    Τέλος και τυχερός να σταθεί και να ναι οι εκκεντροφόροι των συμμάχων άψογοι, καρμπ που να ναι σωστά με 150 ευρώ δεν παίζουν...
    Και γω πιστεύω μην το πειράξει

  11. #221
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οτι λει ο Αρης..
    (το μηχανακι με 4η και σταματημενο ξεκολλαει τρακτερ πατικωμενο σε λασπη..)

    Προσωπικα θα αλλαζο μονο τις μανετες, για να μην ερχονται οι γειτονισσες και απλωνουν την μπουγαδα τους..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οτι λει ο Αρης..
    (το μηχανακι με 4η και σταματημενο ξεκολλαει τρακτερ πατικωμενο σε λασπη..)

    Προσωπικα θα αλλαζο μονο τις μανετες, για να μην ερχονται οι γειτονισσες και απλωνουν την μπουγαδα τους..
    Για τις τρομπες συμπλέκτη φρένου έφερα από BKING. Είναι πιο μαζεμένες
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #223
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Μάλλον θα το αφήσω στην ησυχία του . Θα πάρω τους εκκεντροφορους να υπάρχουν και από καρμπς θα δω . Έχω ένα σετ FCR 39 που τα προόριζα για άλλο μηχανάκι και ίσως τα δοκιμάσω επάνω αν και εφόσον

    Thanks for your comments
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #224
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν λέω για συμβατότητα, τις μοίρες που καλύπτει το ένα το άλλο είχα κατα νού.

    Αν τα ξέρει γιατί δεν τα αναφέρει; Πως θα καταλλάβει κάποιος που ξέρει να τον βοηθήσει;

    Μην παρεξηγηθώ, δεν έχω επίπεδο να μιλάω για εκκεντροφόρους. Ξέρω τι είναι
    και πως περίπου δουλεύουν στις δικές μου μοτό.
    Γιατρέ η ερώτηση ήταν αν θα κερδίσω κάτι αλλάζοντας μόνο εκκεντροφορους . Προφανώς και οι λοβοι από το CBR είναι κατασκευασμένοι για μεγαλύτερης απόδοσης κινητήρα και αλλάζει ο χρόνος που μένουν ανοιχτές οι βαλβίδες overlap klp
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #225
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Αυτό το overlap που λες θα σε οδηγήσει ψηλά. Είπε κανείς πως δεν στροφάρει;
    Έχει δύναμη και δουλεύει χαμηλότερα. Πάρε την δύναμη και δες πως θα την δώσεις.
    Έχεις να παίξεις με σασμάν - μετάδοση.

    Κάντο να δουλεύει καλύτερα, οχι διαφορετικά. Βελτίωσε την κεφαλή, άλλαξε βαλβίδες, ελατήρια κ.λπ.
    Δώστου αέρα, δες αν χρειάζεται ζιγκλέρ.

    Και μετά αναρτήσεις..

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cb 1300..........!!!!!
    από itsabigworld στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2007, 07:14
  2. gsx1400 vs cb 1300
    από adam13 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2007, 08:04
  3. CB 1300 by MUGEN
    από freethan στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2005, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF