Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Βάσανο Θερμοκρασίας CB400 SF

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133

    Βάσανο Θερμοκρασίας CB400 SF

    CB 400 SF με δείκτη βενζίνης του 92-93
    Πρώτη μηχανή άρα μην βαράτε, την πήρα 1Κ (που να ξερα ο δόλιος)

    Άρχισε το καλοκαίρι να βαράει θερμοκρασίες, ο προηγούμενος αντί να αλλαξει την βαλβίδα είχε βάλει ένα μπάτον να βαράει συνέχεια το βεντιλατέρ από οτι μου ειπε ο μηχανικός.

    Πάω μηχανικό το λύνει βάζουμε βαλβίδα θερμοκρασίας (αυτό που κουμπώνει στο βεντιλατέρ), αλλάζουμε θερμοστάτη και στα καπάκια αφου ανοίγει (αχ πως το λένε)
    αλλάζει και αντλια νερου όλα τα δοντάκια απο τη φτερωτή είχανε φαγωθεί. μου λέει κομπλέ. Αλλάζει νερά, μου λέει τιγκα στη σκουρια ολη η κατάσταση.

    την κουνάω πέρα δώθε, αποφασίζω ο δόλιος να ανέβω θεσσαλονίκη.
    στη μέση μετά τα 7-8Κ ΡΠΜ η όταν πάταγα το γκάζι άναβε θερμοκρασία πάλι.

    έπεφτε ξανά η θερμοκρασία συνέχιζα, την πήγα σε τέτοιο χάλι μέχρι θεσσαλονίκη.
    αν ανέβαζε όντως τόση θερμοκρασία ρε παιδιά δεν θα είχε καεί το μοτέρ;


    Τώρα είμαστε ξανά εδώ, μέσα στη πόλη δεν ανεβάζει τίποτα, μέχρι που ένα μηνα πριν ξανά τα ίδια.
    Το βεντιλατέρ δουλευει κανονικά.

    ο μάστορας ο τέρυς λέει φλάτζα 350€

    επίσης έχει αρχίσει και μπουκώνει μετά τα 6Κ-7Κ.

    Δεν ξέρω τι να κάνω η τι να πρωτοπιστέψω.

    Κανά συνεργείο εμπιστοσύνης αμπελόκηπους;

    Το μηχανάκι το γουσταρω φουλ ρε γαμώτο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    δεν πολυκαταλαβα την περιγραφη σου αλλα στο χιλιαρικο που εδωσες πρεπει να προσθεσεις κανα 500αρικο ακομα να το κανεις σωστο

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    δεν μπορεις να τσεκαρεις με καποιο τροπο να δεις αν εχει καψει οντως φλαντζα? π.χ. να δεις αν φουσκωνει τα νερα του ψυγειου η αν εχει σκουρινει το χρωμα?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Χρηστος FZR Προβολή μηνύματος
    δεν μπορεις να τσεκαρεις με καποιο τροπο να δεις αν εχει καψει οντως φλαντζα? π.χ. να δεις αν φουσκωνει τα νερα του ψυγειου η αν εχει σκουρινει το χρωμα?
    θα το ανοίξω αύριο να δω το δοχείο να σου πω για τα νερά τι χρώμα έχουν πάντως είναι αρκετά σκούρα καμία σχέση με το παραφλου που βαζω

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Αν έχεις κάψει φλάντζα ή έστω είσαι στην αρχή θα πρέπει το παραφλού όταν ανοίγεις την τάπα του ψυγείου να μυρίζει καυσαέριο. Μην το κάνεις όμως όταν θα είναι πολυ ζεστό το μοτέρ γιατί θα πεταχτούν τα νερά και ο ατμός και είναι επικίνδυνο. Κάνε το όταν έχει κρυώσει λίγο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις κάψει φλάντζα ή έστω είσαι στην αρχή θα πρέπει το παραφλού όταν ανοίγεις την τάπα του ψυγείου να μυρίζει καυσαέριο. Μην το κάνεις όμως όταν θα είναι πολυ ζεστό το μοτέρ γιατί θα πεταχτούν τα νερά και ο ατμός και είναι επικίνδυνο. Κάνε το όταν έχει κρυώσει λίγο.
    το εχω ανοίξει ενώ ειχε ανάψει λαμπάκι αλλά δεν εβγαλε κανένα ατμό η τίποτα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Άνοιξε την τάπα του λαδιού και δες αν έχει λευκό πηχτό υγρό. Σαν σαπούνι
    Την τάπα που βάζεις λάδια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Άνοιξε την τάπα του λαδιού και δες αν έχει λευκό πηχτό υγρό. Σαν σαπούνι
    Την τάπα που βάζεις λάδια
    Σωστό και αυτο πού λες αλλά ευκολότερο είναι να ανοίξει την τάπα του ψυγείου καθότι έχει μεγαλύτερη διάμετρο και θα καταλάβει καλύτερα.

    Δες αν το νερο στο ψυγείο (την ώρα που δουλεύει) αναμιγνύεται με λάδι. Θα το καταλάβεις. Άν ναι πάς για φλαντζα κεφαλής.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Υπερχείλιση ίσως;

    Όταν σου ανεβάζει θερμοκρασία βλέπεις τίποτα νερά να φεύγουν από κάπου;

    Δεν ξέρω κιόλας έχει δοχείο εκτόνωσης αυτό ή κάνα σωληνάκι από κάτω που τα πετάει;

    Το λέω γιατί όπως πολύ σωστά σου πρότειναν οι φίλοι από πάνω αν δεν βλέπεις αυτά που σου λένε (λάδια τύπου φραπέ ή λάδια μέσα στο παραφλου του ψυγείου) μπορεί να περνάνε καυσαέρια στο κύκλωμα του ψυγείου και να προκαλούν έξτρα πίεση με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση.

    Επίσης κάτι άλλο.. Η τάπα του ψυγείου σε τι κατάσταση είναι;

    Καμία φορά για μια τέτοια μαλακιουλα μπορεί να ψάχνουμε μέρες και να φανταζόμαστε τα χειρότερα και τελικά να φταίει αυτή και να καθαρίζουμε με ένα δεκάρικο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Υπερχείλιση ίσως;

    Επίσης κάτι άλλο.. Η τάπα του ψυγείου σε τι κατάσταση είναι;

    Καμία φορά για μια τέτοια μαλακιουλα μπορεί να ψάχνουμε μέρες και να φανταζόμαστε τα χειρότερα και τελικά να φταίει αυτή και να καθαρίζουμε με ένα δεκάρικο.

    Σωστά!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    θα το ανοίξω αύριο να δω το δοχείο να σου πω για τα νερά τι χρώμα έχουν πάντως είναι αρκετά σκούρα καμία σχέση με το παραφλου που βαζω
    -Ερώτηση: Η τίγκα σκουριά καθαρίστηκε απ΄το σύστημα? Υποθέτω πως όχι αν είναι όλο στο χρώμα του φραπέ.


    Πέρα απ΄το καφετί χρώμα και την λάσπη που θα έχει μαζέψει κοίτα και την στάθμη στο δοχέιο υπερπλήρωσης. + ότι άλλο ειπώθηκε.

    Ξέρεις αν τα όργανα είναι γνήσια ? https://www.singaporebikes.com/forum...HERE!)/page149

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    -Ερώτηση: Η τίγκα σκουριά καθαρίστηκε απ΄το σύστημα? Υποθέτω πως όχι αν είναι όλο στο χρώμα του φραπέ.


    Πέρα απ΄το καφετί χρώμα και την λάσπη που θα έχει μαζέψει κοίτα και την στάθμη στο δοχέιο υπερπλήρωσης. + ότι άλλο ειπώθηκε.

    Ξέρεις αν τα όργανα είναι γνήσια ? https://www.singaporebikes.com/forum...HERE!)/page149
    Μακάρι να μην χρειαστεί και αντλία νερού, αλλιώς

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    Πάω μηχανικό το λύνει βάζουμε βαλβίδα θερμοκρασίας (αυτό που κουμπώνει στο βεντιλατέρ), αλλάζουμε θερμοστάτη και στα καπάκια αφου ανοίγει (αχ πως το λένε)
    αλλάζει και αντλια νερου όλα τα δοντάκια απο τη φτερωτή είχανε φαγωθεί. μου λέει κομπλέ. Αλλάζει νερά, μου λέει τιγκα στη σκουρια ολη η κατάσταση.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μακάρι να μην χρειαστεί και αντλία νερού, αλλιώς
    Από ότι είπε ο φίλος στο αρχικό του πόστ, έχει αλλάξει και αντλία νερού.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    CB 400 SF με δείκτη βενζίνης του 92-93
    Πρώτη μηχανή άρα μην βαράτε, την πήρα 1Κ (που να ξερα ο δόλιος)

    Άρχισε το καλοκαίρι να βαράει θερμοκρασίες, ο προηγούμενος αντί να αλλαξει την βαλβίδα είχε βάλει ένα μπάτον να βαράει συνέχεια το βεντιλατέρ από οτι μου ειπε ο μηχανικός.

    Πάω μηχανικό το λύνει βάζουμε βαλβίδα θερμοκρασίας (αυτό που κουμπώνει στο βεντιλατέρ), αλλάζουμε θερμοστάτη και στα καπάκια αφου ανοίγει (αχ πως το λένε)
    αλλάζει και αντλια νερου όλα τα δοντάκια απο τη φτερωτή είχανε φαγωθεί. μου λέει κομπλέ. Αλλάζει νερά, μου λέει τιγκα στη σκουρια ολη η κατάσταση.

    την κουνάω πέρα δώθε, αποφασίζω ο δόλιος να ανέβω θεσσαλονίκη.
    στη μέση μετά τα 7-8Κ ΡΠΜ η όταν πάταγα το γκάζι άναβε θερμοκρασία πάλι.

    έπεφτε ξανά η θερμοκρασία συνέχιζα, την πήγα σε τέτοιο χάλι μέχρι θεσσαλονίκη.
    αν ανέβαζε όντως τόση θερμοκρασία ρε παιδιά δεν θα είχε καεί το μοτέρ;


    Τώρα είμαστε ξανά εδώ, μέσα στη πόλη δεν ανεβάζει τίποτα, μέχρι που ένα μηνα πριν ξανά τα ίδια.
    Το βεντιλατέρ δουλευει κανονικά.

    ο μάστορας ο τέρυς λέει φλάτζα 350€

    επίσης έχει αρχίσει και μπουκώνει μετά τα 6Κ-7Κ.

    Δεν ξέρω τι να κάνω η τι να πρωτοπιστέψω.

    Κανά συνεργείο εμπιστοσύνης αμπελόκηπους;

    Το μηχανάκι το γουσταρω φουλ ρε γαμώτο.
    Για αρχή, το γκάζι στις μοτοσυκλέτες το ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ. Το ΠΑΤΑΜΕ στα αυτοκίνητα. Είσαι στο moto.gr, αναλύουμε ένα θέμα για την μοτοσυκλέτα σου, βάλε όρους μοτοσυκλέτας.

    Πάμε παρακάτω.

    Λες είχες πρόβλημα θερμοκρασίας στο ταξίδι σου στην Θεσσαλονίκη. Τι προβλημα είχες δλδ ακριβώς; Τι φαινόμενο σου παρουσίασε; Δεν είμαστε εκεί, δεν βλέπουμε τι έχεις στο μυαλό σου, δώσε λοιπόν κι εσύ εδώ μια περιγραφή που να καταλαβαίνουμε τι ακριβώς παρουσίασε, και να μην χρειάζεται να υποθέσουμε τι εννοείς. Με υποθέσεις, δεν γίνεται κατανόηση του προβλήματος.

    Έχει όργανο θερμοκρασίας ή μόνο λαμπάκι; Αν όργανο, πάει στα κόκκινα η βελόνα; Αν λαμπάκι, ανάβει; Συμβαίνει κάτι άλλο;

    Ασχέτως οργάνων, νοιώθεις εσύ με την αίσθησή σου, ότι όντως καίει το μοτέρ και το ψυγείο; Μπας και άλλο δείχνουν τα όργανα (για πολλούς λόγους μπορεί να συμβαίνει αυτό) και άλλο συμβαίνει;

    Από ηλεκτρική τάση στους πόλους της μπαταρίας, πως είσαι; Τι τάση έχεις στο ρελαντί με φώτα αναμμένα, και τι τάση έχεις στις 6000 στροφές ανά λεπτό; Είναι σταθερές αυτές οι τιμές ή μετά από κάποια ώρα αλλάζουνε ή μήπως είναι μόνιμα ασταθείς;

    Τον αισθητήρα θερμοκρασίας (βλέπε φωτό), στο καπάκι της φούσκας που περιέχει τον θερμοστάτη ροής που αλλάξατε είπες, τον αλλάξατε κι αυτόν; Αν όχι, είναι έστω καθαρή η επαφή και η καλωδιώσή του; Μέσα, το τμήμα του αισθητήρα που βρήσκεται στο νερό, είναι καθαρό ή ποτισμένο-καλυμμένο με άλατα-σκουρά-σαπίλα-καφετίμούργα;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000000276501-1.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	15,8 KB 
ID:	413910


    Καρμπυρατέρ, είναι σωστά και όπως πρέπει; Πότε καθαρίστηκαν-σερβιρίστηκαν σωστά τελευταία φορά; Ζιγκλέρ, βελόνες, διαφράγματα υποπίεσης, είναι όλα καθαρά και σωστά;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μακάρι να μην χρειαστεί και αντλία νερού, αλλιώς
    Την άλλαξε είπε. Θέλω να πιστεύω ότι δεν αλλάχτηκε μόνο η φτερωτή αλλά όλη η αντλία, μαζί με μηχανική τσιμούχα και άξονα.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cb400 Sf - ΕΞΑΤΜΙΣΗ - ΦΙΛΤΡΟ κτλ..
    από Chris1983gr στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 08:55
  2. psaxno antallaktika gia cb400 sf
    από zonem στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2007, 19:40
  3. ΠΡΟ-ΖΙΓΚΛΕΡ ΓΙΑ CB400 SF (version S)
    από KOSTAS AEGALEO στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 14:52
  4. καθρέπτες CB400 SF
    από isid στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 23:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF