Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Διαβατηριο για σκοπια σερβια;;;

  1. #16
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Διαβατήριο δαγκωτό θες..για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Εμένα παιδιά διαβατήριο μου είχαν ζητήσει.

    Αν έχεις πάρε το μαζί σου.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  2. #17
    σορρυ ρε παιδια...αυτα ειναι βλακειες.
    Λεμε ο καθενας μας το μακρυ του και το κοντο του.
    Διαβατηριο ηθελα και εγω που πηγα περυσι .Απο φετος ΚΑΠΟΙΟΣ ειπε οτι αλλαξανε τα πραγματα και δεν θελει διαβατηριο.
    ΤΟΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΗΜΕΡΑ.


    ΦΙΛΕ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΤΗΣ ΣΕΡΒΙΑΣ Κ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
    Η ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΑΞΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΕ.
    ...εχω βαρεθει να βουλωνω τρυπες...
    ...δεν πληρωνω διοδια

  3. #18

    Re: Διαβατηριο για σκοπια σερβια;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
    [ Πηρα τηλεφωνο τις πρεσβειες αυτων των χωρων και μου ειπανε οτι δεν χρειαζομαι διαβατηριο αλλα μονο ταυτοτητα.
    Ας απαντηση καποιος που εχει κανει αυτο το ταξιδι με ταυτοτητα και το τελευταιο διαστημα καθως αυτο με την σερβια υσχυει τον τελευταιο χρονο περιπου. [/B]
    Το γράφει ο άνθρωπος οτι εχει μιλήσει με τις πρεσβείες ηδη ,οπότε ασ ευχηθούμε στον χριστιανό καλό ταξίδι

  4. #19

    Re: Διαβατηριο για σκοπια σερβια;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
    [ Πηρα τηλεφωνο τις πρεσβειες αυτων των χωρων και μου ειπανε οτι δεν χρειαζομαι διαβατηριο αλλα μονο ταυτοτητα.
    Ας απαντηση καποιος που εχει κανει αυτο το ταξιδι με ταυτοτητα και το τελευταιο διαστημα καθως αυτο με την σερβια υσχυει τον τελευταιο χρονο περιπου. [/B]
    Το γράφει ο άνθρωπος οτι εχει μιλήσει με τις πρεσβείες ηδη ,οπότε ας ευχηθούμε στον χριστιανό καλό ταξίδι .αλλα για να λυθεί η απορία όλων ας μα πεί ο φίλος οταν γυρίσει με το καλό αν τελικά χρειάστηκε η οχι διαβατήριο

  5. #20

    Re: Re: Διαβατηριο για σκοπια σερβια;;;

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από G/S
    Το γράφει ο άνθρωπος οτι εχει μιλήσει με τις πρεσβείες ηδη ,οπότε ας ευχηθούμε στον χριστιανό καλό ταξίδι .αλλα για να λυθεί η απορία όλων ας μα πεί ο φίλος οταν γυρίσει με το καλό αν τελικά χρειάστηκε η οχι διαβατήριο [/QUO

    μολις γυρισα απο σερβια και δεν χρειαστηκα διαβατηριο ουτε για εμπα ουτε φυσικα για εβγα απο την χωρα. μπαινουμε πλεον σερβια μονο με ταυτοτητες.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Τελεια, αυτη την απαντηση περιμενα

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Και μια δευτερη ερωτηση που αφορα την πρασινη καρτα.Μου τη στειλανε με email να την τυπωσω στον υπολογιστη, και αναρωτιεμαι αν ετσι γινετε η πρεπει να ειναι τυπωμενη σε ειδικο χαρτι;

  8. #23
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
    Και μια δευτερη ερωτηση που αφορα την πρασινη καρτα.Μου τη στειλανε με email να την τυπωσω στον υπολογιστη, και αναρωτιεμαι αν ετσι γινετε η πρεπει να ειναι τυπωμενη σε ειδικο χαρτι;
    1η φορα ακουω για email


  9. #24
    Πρώτη φορά ακούω για e-mail , κανονικά πρέπει να πάρεις την πρωτότυπη,και οχι αντίγραφο.Για πές τους να στην στείλουν κανονικά,η έστω με courier.Γιατί με την λογική του να την εκτυπώσεις ,μπορείς κάλλιστα να σκανάρεις μια οποιαδήποτε πράσινη κάρτα , να περάσεις τα στοιχεία σου,και να κάνεις εκτύπωση !!!(φυσικά με καμμία νομική ισχύ).Ζήτα την πρωτότυπη για να είσαι σίγουρος100%.

  10. #25
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Σήμερα μίλησα με το Προξενείο Σερβίας και Μαυροβουνίου για να ρωτήσω τι τελικά ισχύει.

    Με ενημέρωσαν, ότι πλέον για να περάσουμε στην Σερβία, χρειαζόμαστε την νέα ταυτότητα και μόνο αν δεν υπάρχει αυτή χρησιμοποιούμε το διαβατήριο.


    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  11. #26
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το δίλημα ταυτότητα/διαβατήριο.

    Να το κοιτάξουμε λίγο προσεκτικότερα;

    Το διαβατήριο είναι ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΓΓΡΑΦΟ που γίνεται αποδεκτό και στην τελευταία χώρα της υδρογείου. Η ταυτότητα οχι.

    Η ταυτότητα όντως ταυτοπροσωπεί, όπως και το διαβατήριο. Όμως δεν είναι ικανή να χρησιμοποιηθεί όντως σε τράπεζες (συνάλλαγμα σε ξένη τράπεζα = διαβατήριο).

    Το κόστος όντως είναι κανά 100αρικο το διαβατήριο, αλλά είναι για 5 έτη. Χώρια που όταν είσαι εκτός Ελλάδος σε άλλη χώρα και θες ρε παιδάκι μου να περάσεις τα "διπλανά" σύνορα που είναι 15ΚΜ μακριά, αλλά δεν δέχονται ταυτότητα , τότε τι θα κάνεις;.. θα το παίξεις δύσκολος όπως ο φίλος πιο πάνω;... που ήταν και τυχερός που δεν τον συνέλλαβαν ώς ύποπτο για "τρομοκρατία";

    Να το χωνέψουμε λίγο;.. ευκολία σίγουρα η ταυτότητα και η δυνατότητα να ταξιδεύεις με αυτή. Αλλά όταν ακόμα και χώρες στην συνθήκη του Σέγκεν είναι διστακτικοί μπροστά στην εμφάνιση της και προτιμούν διαβατήριο, θεωρώ αφελές να λέμε οτι το διαβατήριο δεν χρειάζεται.

    Γνώμη μου.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Διαβατήριο για Αλβανία - Μαυροβούνιο?
    από Gi_4ce στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2012, 12:39
  2. Περί βιζας (Σκόπια, Σερβία)
    από loz στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2011, 19:03
  3. βΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑΞιΔΙ ΣΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ
    από libali10 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2010, 07:56
  4. απορια για διαβατηριο...!!!
    από zisisx στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2010, 22:10
  5. Χάρτες για ΣΕΡΒΙΑ ΚΑΙ ΠΓΔΜ;
    από thanosvl στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2007, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF