Σελίδα 107 από 131 ΠρώτοΠρώτο ... 75797102103104105106107108109110111112117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.591 έως 1.605 από 1957

Θέμα: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ και όχι μονο

  1. #1591
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Ίσως...θα έπρεπε να είχαν σταματήσει στα 2 πρώτα.
    To Alien3 χωρίς την Γουϊβερ (σαν spinoff) θα έσπερνε, αλλά και πάλι σχετικά καλό ήταν.
    Tα AVP δεν βλέπονται (καλύτερα crossover έχουν γίνει στα ανάλογα comics που παίζουν μάπες από terminator και batman μέχρι judge dredd με τα alien)
    Και μετά το χάος...
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  2. #1592
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Ρε παιδιά που το είδατε ότι τα Alien στηρίζονται σε χαρακτήρες; Η Γουιβερ ήταν απλά αναγνωρίσιμη και χρησίμευσε ως συνδετικός κρίκος μεταξύ των ιστοριών, δεν στηρίχτηκε στην προσωπικότητα της καμία ταινία της σειράς και η πιο βαθιά - im touched βουτιά στα μέσα της ήταν όταν έγινε μαμά των Alien στο 4.

    Το δυνατό χαρτί των ταινιών ήταν και είναι η κλειστοφοβική αίσθηση, το low key του Scott και τα ζωάκια του Giger. Θεωρώ επίσης ότι δημιουργήθηκε ολόκληρη σχολή στην αναπαράσταση διαστημοπλοίων, σταθμών και γενικότερης space αισθητικής.

    Λοιπόν χέστε με, το Pometheus ήταν ταινιάρα ακριβώς γιατί έκανε up to date την αισθητική του Scott και γιατί περισσότερο από κάθε άλλη φορά έφερνε σε πρωταγωνιστικούς και σημαίνοντες για την εξέλιξη της σειράς ρόλους, τους μηχανικούς και νέα ζωάκια.

    Αν υπάρχει ένας ανθρωπόμορφος χαρακτήρας που παίζει ρόλο είναι ο Dave... και πιστεύω ότι επίτηδες ο Scott δεν επενδύει σε ανθρώπους στα Alien. Τους εκμηδενίζει, οι άνθρωποι είναι απλά θηράματα.

    υ.γ. Tα AvP τα έχει αποκηρύξει ο Scott και έχει δηλώσει ότι είναι άλλο universe ταινιών που καμία σχέση δεν έχει με τον κόσμο των Αlien... εντάξει πάντως κάτι θα τσέπωσε από διακαιώματα...

    υ.γ. οι μαλάκες κριτικοί να πάνε να δούνε καμία ρετροσπεκτίβα Μογγολικού κινηματογραφου και να γράφουν τρια χρόνια για την αιμομικτική σχέση ενός νομάδα βοσκου με την θεία του και ποια η σημειολογια της εξέλιξης αυτής σε τρίο, με Βακτριανή καμήλα... στα διάλα ζωάδια!

  3. #1593
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ειδε κανεις σας το Covenant;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #1594
    ευελπιστώ ότι ο αδερφός θα έρθει μαζί να το δω αυτή την εβδομάδα. ήταν να πάω Πέμπτη αλλά με ακύρωσε ο αλήτΣ. βαριέμαι σινεμά μόνος μου

  5. #1595
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ευελπιστώ ότι ο αδερφός θα έρθει μαζί να το δω αυτή την εβδομάδα. ήταν να πάω Πέμπτη αλλά με ακύρωσε ο αλήτΣ. βαριέμαι σινεμά μόνος μου
    Να εχεις καποιον να σου κραταει το χερι στις δυσκολες σκηνες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #1596
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Να εχεις καποιον να σου κραταει το χερι στις δυσκολες σκηνες.
    ναι δεν τα μπορώ εγώ αυτά τα δρακούλια και τα μασελίνια με τα σάλια. καλά αν το παίξει πάλι εξαφανισμένος θα πάω μόνος και δεν πειράζει. Λίγη βαρυστομαχιά από τα ποπκορν προβλέπω ως παρενέργεια.

  7. #1597
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ναι δεν τα μπορώ εγώ αυτά τα δρακούλια και τα μασελίνια με τα σάλια. καλά αν το παίξει πάλι εξαφανισμένος θα πάω μόνος και δεν πειράζει. Λίγη βαρυστομαχιά από τα ποπκορν προβλέπω ως παρενέργεια.
    Εγώ δεν κατάλαβα τον Franco γιατί τον "διαφημιζαν" στο καστ.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #1598
    James Franco ... Branson (uncredited)


    για να λέει ότι παίζει αλλά δεν τον έχει στα κρέδιτς, θα παίζει, ξέρω 'γω, στο τρέιλερ δεν τον είδαμε ή τα έχω χαμένα; Και την Νούμι Ράπας δεν έχει στα κρέντιτς διαβάζω.

  9. #1599
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά που το είδατε ότι τα Alien στηρίζονται σε χαρακτήρες; Η Γουιβερ ήταν απλά αναγνωρίσιμη και χρησίμευσε ως συνδετικός κρίκος μεταξύ των ιστοριών, δεν στηρίχτηκε στην προσωπικότητα της καμία ταινία της σειράς και η πιο βαθιά - im touched βουτιά στα μέσα της ήταν όταν έγινε μαμά των Alien στο 4.

    Το δυνατό χαρτί των ταινιών ήταν και είναι η κλειστοφοβική αίσθηση, το low key του Scott και τα ζωάκια του Giger. Θεωρώ επίσης ότι δημιουργήθηκε ολόκληρη σχολή στην αναπαράσταση διαστημοπλοίων, σταθμών και γενικότερης space αισθητικής.

    Λοιπόν χέστε με, το Pometheus ήταν ταινιάρα ακριβώς γιατί έκανε up to date την αισθητική του Scott και γιατί περισσότερο από κάθε άλλη φορά έφερνε σε πρωταγωνιστικούς και σημαίνοντες για την εξέλιξη της σειράς ρόλους, τους μηχανικούς και νέα ζωάκια.

    Αν υπάρχει ένας ανθρωπόμορφος χαρακτήρας που παίζει ρόλο είναι ο Dave... και πιστεύω ότι επίτηδες ο Scott δεν επενδύει σε ανθρώπους στα Alien. Τους εκμηδενίζει, οι άνθρωποι είναι απλά θηράματα.

    υ.γ. Tα AvP τα έχει αποκηρύξει ο Scott και έχει δηλώσει ότι είναι άλλο universe ταινιών που καμία σχέση δεν έχει με τον κόσμο των Αlien... εντάξει πάντως κάτι θα τσέπωσε από διακαιώματα...

    υ.γ. οι μαλάκες κριτικοί να πάνε να δούνε καμία ρετροσπεκτίβα Μογγολικού κινηματογραφου και να γράφουν τρια χρόνια για την αιμομικτική σχέση ενός νομάδα βοσκου με την θεία του και ποια η σημειολογια της εξέλιξης αυτής σε τρίο, με Βακτριανή καμήλα... στα διάλα ζωάδια!

    Με το υ.γ θα συμφωνησω απολυτα.Οπως και με το οτι το Alien στηριχτηκε πάρα πολυ στην κλειστοφοβική ατμοσφαιρα,στην αγωνια και στον πειστικο εξωγηινο που ηταν αληθοφανης επειδη καποιος φορουσε κανονικη στολη,οχι οπως τα σημερινα CGI.Όμως δε μπορούμε να παραβλέψουμε την τρομερη προσωπικότητα της Sigourney που κουβαλησε και αυτη στις πλατες της τις ταινίες με απίστευτες ερμηνείες.Δυσκολευομαι να βρω κάποια γυναικα ηθοποιο που να έχει αφήσει τετοιο στιγμα σε τετοιου επιπεδου ταινιες.

    Μην ξεχναμε και τα απίστευτα σκηνικά.Τα πάντα ήταν ''στο χέρι'',πχ στο 1ο Alien το κοκπιτ και ο εξωγηινος πιλότος που ανακαλυπτει το πληρωμα είναι ξύλινα σκαλισμένα στο χέρι απο καποιον καλλιτέχνη και χρειαστηκαν μηνες για να φτιαχτουν.Υπάρχει σχετικο βίντεο στο Youtube.Ολα αυτα κανουν τα πρωτα 2 Alien αξεπέραστα κατα τη γνώμη μου όσα καλα σίκουελ και να βγουν
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #1600
    Την είδα την προηγούμενη Κυριακή. Είμαι fun των ταινιών Alien (ακόμα και των AVP) και βέβαια όχι αντικειμενικός. Αν και δεν γουστάρω τα prequel κυρίως γιατί λείπει το στοιχείο της έκπληξης - πρωτοτυπίας, έχω να πώ πως η ταινία είναι πολύ καλή έως και εξαιρετική. Υψηλή αισθητική, κορυφαία κινηματογράφηση, εξαιρετική μουσική και βέβαια κουβαλάει κάτι το μεγαλειώδες αν και για μένα ακόμα ανεκπλήρωτο. Αν αξίζει να την δείτε; Αστεία ερώτηση !
    Έχω τρείς παρατηρήσεις 1. Όντως η ταινία γειώνει τον Προμηθέα (και τους Μηχανικούς). 2. Το φινάλε απογοητευτικό (πολύ προβλέψιμο). 3. Κουραστικό το ρομπότ σε 2 ρόλους.
    Γνώμη μου είναι οτι έπρεπε να αφιερώσει ένα μεγάλο τμήμα της ταινίας στο να δώσει απαντήσεις στα ερωτήματα της Ελίζαμπεθ Σω. Ένα Prologue Trailer που κυκλοφορεί θα έπρεπε να είναι μέσα στην ταινία, από μόνο του απαντάει σε πολλές απορίες που γεννιούνται στον θεατή μέσα στην εξέλιξη της υπόθεσης, αλλά λογικά θα υπάρχει στη BD έκδοση κατά τον Αύγουστο/Σεπτέμβριο.

  11. #1601

  12. #1602
    Ανθρωποι ανθρωποι προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος εντέλει. Καταπληκτικες οι φωτογραφιες ποσα λιγα ξερουμε ακομαβκαιβγια τους γειτονες
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  13. #1603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argiris34 Προβολή μηνύματος
    Ανθρωποι ανθρωποι προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος εντέλει. Καταπληκτικες οι φωτογραφιες ποσα λιγα ξερουμε ακομαβκαιβγια τους γειτονες
    ε μην το λες, είναι μερικοί που φωτογραφίζουν ΚΑΙ τους γείτονες. άνθρωποι άνθρωποι...

  14. #1604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ε μην το λες, είναι μερικοί που φωτογραφίζουν ΚΑΙ τους γείτονες. άνθρωποι άνθρωποι...
    ειχα μια γειτονισσα απεναντι φοιτητης τηλεφακο δεν ειχα
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  15. #1605
    Αυτό το legion, ειναι... δεν έχω λόγια.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 13:27
  3. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 23:19
  4. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 11:17
  5. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF