Σελίδα 111 από 131 ΠρώτοΠρώτο ... 1161101106107108109110111112113114115116121 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.651 έως 1.665 από 1957

Θέμα: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ και όχι μονο

  1. #1651
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Φαντασία μέσα στην πραγματικότητα και ανατριχίλα !
    Να σαι 75 και να δεις μπροστά σου τη μορφή του γονιού σου 35ρη...
    http://www.protothema.gr/world/artic...i-se-pagetona/

  2. #1652
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Για αυτό είπαμε κατι;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #1653
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ενδιαφέρουσα πλοκή την οποία ο σκηνοθέτης την ξεδιπλώνει λιγο αγαρμπα (γνώμη μου).
    Θα μπορουσε να βάλει τον θεατή πιο πολύ μέσα στο ζουμί του εγχειρήματος αλλά επέλεξε την εύκολη και δοκιμασμένη λύση τύπου "Bourne"
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #1654
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Είδα το the great wall. Μια χαρά ταινία για χαβαλέ και ποπκορν. Την συνιστώ για χαλάρωση του εγκεφάλου
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #1655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Είδα το the great wall. Μια χαρά ταινία για χαβαλέ και ποπκορν. Την συνιστώ για χαλάρωση του εγκεφάλου
    Ναι, ακριβώς αυτό! Υπέροχη στο είδος που θέλει να μπει - και καθόλου αμερικανόβιο!

  6. #1656
    Από την άλλη, είδα αυτό (χτυπώ κανά b movie πότε πότε, απλά συνήθως τα σταματώ στο 10' )

    Δεν είναι ούτε διαμάντι, ούτε αριστούργημα (για b movie), απλά είχε αρκετό ενδιαφέρον και με κράτησε.

  7. #1657

  8. #1658
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Και μόλις μου έστειλαν αυτό!

    https://www.google.com/maps/space/ma.../data=!3m1!1e3
    το γεγονος οτι εχει εξαεριστήρες στο διαστημα δεν ειναι να προβληματισει κανενα?? δεν ειμαι ειδικός αλλα λεω εγω τωρα
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #1659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    το γεγονος οτι εχει εξαεριστήρες στο διαστημα δεν ειναι να προβληματισει κανενα?? δεν ειμαι ειδικός αλλα λεω εγω τωρα
    Είναι στον Άρη ρε άσχετε!

  10. #1660
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Ωχ σωστα σωστα πως μου διεφυγε ρε γαμωτο
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #1661

  12. #1662
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Είδα Alien: Covenant, κάπως αργοπορημένα.

    Εμ... δεν εντυπωσιάστηκα. Ένιωσα ότι είναι παντελώς ασύνδετο με το Prometheus (ναι, οκ, υπάρχει ο David), reboot στο reboot, 0 εξέλιξη στην ιστορία. Ή μάλλον μια από ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια. Δηλαδή οκ, μπορεί να βγάλει άλλες 68 Alien ταινίες στο ίδιο μοτίβο και η ιστορία να μην έχει προχωρήσει ούτε βήμα: νέος πλανήτης, νέο crew, προσγείωση, aliens, πεθαίνουν όλοι, ο David βρίσκεται στο σκάφος για τον επόμενο προορισμό. Ό,τι ακριβώς έγινε στο Prometheus δηλαδή. Όχι ότι όλα τα υπόλοιπα Alien διεκδικούν δάφνες σεναριακής πρωτοτυπίας, αλλά έχουμε 2017, Ridley!

    Δεν είναι απαραίτητα χειρότερο (βασικά είναι) από το Prometheus, αλλά εκείνο ήρθε πρώτο και είχε ένα awe/nostalgia factor, που αυτό, σαν 2ο, δεν έχει. Παρ'όλα τα references στο πρώτο Alien. Γενικά το Prometheus σου έδινε την εντύπωση ότι κρύβονται ερωτήσεις και απαντήσεις εκεί, ότι κάτι υπάρχει, και γι'αυτό μου άρεσε. Αυτό εδώ δεν έχει τίποτα, ούτε να κρύψει, ούτε να δείξει.

    Το ότι ο μόνος χαρακτήρας που διατηρήθηκε είναι ο David, δε βοηθάει. Τα aliens παραείναι ανθρωπόμορφα, δείχνουν και κινούνται σαν άνθρωποι. Οι εκπαιδευμένοι, ελίτ στρατιωτοαστροναύτες, στον πρώτο κίνδυνο, αντιδρούν σαν 12χρονα κοριτσάκια που τους ήρθε η πρώτη περίοδος. Εντάξει, μόνο οι γυναίκες (γέλασα πολύ με τα πρώτα 2 θύματα). Οι άντρες συμπεριφέρονται απλά σαν ηλίθιοι (μμ ας πάω μόνος μου εκεί, να δω τι θα γίνει).

    Γενικά, το είδα ευχάριστα, δε βαρέθηκα, αλλά στο τέλος αναρωτιέμαι τι είδα... σχεδόν τίποτα. Οι σκηνές, που είχαν οποιαδήποτε σημασία στο Alien σύμπαν, είχαν συνολική διάρκεια 5 λεπτών.

    Είδα ΚΑΙ Wonder Woman, που δεν ανήκει ακριβώς εδώ, αλλά εφόσον εδώ βρίσκομαι...

    Γενικά οι ήρωες και το σύμπαν της DC παραείναι παιδικά, χαζοχαρούμενα και αφελή για τα γούστα μου, αλλά γι'αυτό εδώ άκουγα καλά λόγια, οπότε ήλπιζα. Λοιπόν, δεν είναι κακό. Ναι, όλα αυτά της προ-προηγούμενης πρότασης είναι εδώ (DC λέμε). Αλλά οι σκηνοθετημένες α λα "300" σκηνές μου άρεσαν (αν και πιο υπερβολικές απ'όσο θα έπρεπε, σε σημεία), το ηθικό δίδαγμα ήταν καλό (αν και χιλιοπαιγμένο) και το φινάλε έσωσε όλες τις χαζομαρούλες της υπόλοιπης ταινίας. Συμπαθητικό ήταν, αλλά σόρι, DC, Marvel δε θα γίνεις ποτέ.
    Life begins at 45°.

  13. #1663
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Συμπαθητικό ήταν, αλλά σόρι, DC, Marvel δε θα γίνεις ποτέ.

    +999
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #1664
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Με περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας επιστρέφει στο σινεμά ο σκηνοθέτης Στίβεν Σπίλμπεργκ μεταφέροντας στη μεγάλη οθόνη το bestseller του Έρνεστ Κλάιν, «Αν είσαι έτοιμος, πάτα Enter».

    Ο Σπίλμπεργκ συνεργάζεται ξανά με τον Μαρκ Ράιλανς (με τον οποίο συνεργάστηκε και στις δύο προηγούμενες ταινίες του) για να αφηγηθεί μία ιστορία που διαδραματίζεται σε έναν δυστοπικό κόσμο.

    Η υπόθεση της ταινίας εκτυλίσσεται το 2045. Ο κόσμος βρίσκεται στα όρια της κατάρρευσης και η ανθρωπότητα έχει βρει σωτηρία στο OASIS, ένα επεκτατικό σύμπαν εικονικής πραγματικότητας που δημιουργήθηκε από τον ευφυή και εκκεντρικό Τζέιμς Χάλιντεϊ (Μαρκ Ράιλανς).

    Όταν ο Χάλιντεϊ πεθαίνει, αφήνει την αμύθητη περιουσία του στο πρώτο άτομο που θα βρει ένα ψηφιακό Πασχαλινό αυγό, το οποίο έχει κρύψει κάπου στο OASIS, πυροδοτώντας έναν διαγωνισμό που καθηλώνει όλο τον κόσμο. Όταν ένας απίθανος νεαρός ήρωας με το όνομα Ουέιντ Ουότς (Τάι Σέρινταν) αποφασίζει να πάρει μέρος στο διαγωνισμό, παρασύρεται σε ένα ιλιγγιώδες κυνήγι θησαυρού που αψηφά τους κανόνες της πραγματικότητας μέσα σε ένα φανταστικό σύμπαν μυστηρίου, ανακαλύψεων και κινδύνων.

    Το σενάριο της ταινίας υπογράφουν ο Ζακ Πεν και ο Έρνεστ Κλάιν. Στην ταινία «Ready Player One» πρωταγωνιστούν οι Τάι Σέρινταν («X-Men: Apocalypse», «Mud»), Ολίβια Κουκ («Me and Earl and the Dying Girl», «Bates Motel»), Μπεν Μέντελσον («Rogue One – A Star Wars Story», «Bloodline») και Τ. Τζ. Μίλερ («Deadpool», «Silicon Valley»). Μαζί τους οι Σάιμον Πεγκ (ταινίες «Star Trek», ταινίες «Mission: Impossible») και ο βραβευμένος με Όσκαρ, Μαρκ Ράιλανς («Bridge of Spies», «Dunkirk»).

    Να και το teaser
    https://youtu.be/yzlofooEvRI

    Από το in.gr.
    http://www.in.gr/entertainment/cinem...aid=1500157371

    Άι κεν χάρντλυ γουέιτ

  15. #1665
    Είδα το τρέιλερ πρόσφατα, ωραίο φαίνεται αλλά.....


    ...βαρέθηκα γμτ όλα αυτά τα δυστοπικά μέλλοντα, που είναι ρε πστ μου μια καλή space opera να γουστάρουμε....

    π.χ. που το περιμένω με αγωνία https://en.wikipedia.org/wiki/Battle...a#Feature_film

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 13:27
  3. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 23:19
  4. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 11:17
  5. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF