Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Διχρονα και ποιο ειναι το καλυτερο της αγορας?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493

    Cool Διχρονα και ποιο ειναι το καλυτερο της αγορας?

    Τι γνωμη εχετε για τα διχρονα?

    Ποιο ειναι το καλυτερο διχρονο μηχανακι ανεξαρτητου κυβισμου,κατηγοριας και εταιρειας το οποιο να εχει της καλυτερες επιδοσεις και να μπορει να δεκτη και μανιβελα.

    Υποψιν εχω ενα διχρονο 50αρι της Yamaha και επειδη μου ειπαν πολλη να μην το πειραξω καλυτερα να το δωσω και να παρω κατευθειαν ενα μεγαλυτερο λεω να ακουσω την συμβουλη τους.

    Αλλα θελω οπωσδηποτε να ειναι διχρονο για να εχει καλυτερη επιταχυνση στην εκκινηση και να ειναι νευρικο.


  2. #2

    Re: Διχρονα και ποιο ειναι το καλυτερο της αγορας?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
    Τι γνωμη εχετε για τα διχρονα?

    Ποιο ειναι το καλυτερο διχρονο μηχανακι ανεξαρτητου κυβισμου,κατηγοριας και εταιρειας το οποιο να εχει της καλυτερες επιδοσεις και να μπορει να δεκτη και μανιβελα.

    Υποψιν εχω ενα διχρονο 50αρι της Yamaha και επειδη μου ειπαν πολλη να μην το πειραξω καλυτερα να το δωσω και να παρω κατευθειαν ενα μεγαλυτερο λεω να ακουσω την συμβουλη τους.

    Αλλα θελω οπωσδηποτε να ειναι διχρονο για να εχει καλυτερη επιταχυνση στην εκκινηση και να ειναι νευρικο.

    File den symferei pare fery:rotflmao:

    Pera apo thn plaka poliexoda ta dixrona tha ksepoulitheis sta ladia kai stis venzines.Me to penhntaraki den tha ta xereis ayta profanws, alla einai gegonos tha xwneis sinexeia fragka, gia na exeis mia ekinhsh axizei?. H epilogh einai dikh sou.Einai kai analoga tis anagkes tou kathenos.Egw sou eipa thn gnwmh mou makria pare tetraxono sou milaei pathwn twra.
    To be successfull in this world, promise everything deliver nothing...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493

    Talking Οκ. Θα παρω φερυ γαιτι συμφερη :D

    Οκ. Θα παρω φερυ γαιτι συμφερη

    Αλλα μιας και το ξανα σκεφτομαι λεω να παρω YAMAHA DT125 δεν με πειραζουν τα εξοδα με της βενζινες και τα λαδια αν ειναι μονο αυτα και οχι τιποτα αλλο.

    Μου αρεσει πολυ εως παραπολυ η εκκινηση που εχει ενα διχρονο σε σχεση με ενα τετραχρονο.

    Με φτιαχνει οταν κλωτσαει σαν πραγματικο αλογο.

    Αν σκεφτοσουν να παρεις ενα μηχανακι στα 125cc.

    Τι θα διαλεγες PEUGEOT JETFORCE COMPRESSOR ή YAMAHA DT και για ποιον λογο?

    Περιμενω νεα.


  4. #4

    Re: Οκ. Θα παρω φερυ γαιτι συμφερη :D

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
    Αν σκεφτοσουν να παρεις ενα μηχανακι στα 125cc.

    Τι θα διαλεγες PEUGEOT JETFORCE COMPRESSOR ή YAMAHA DT και για ποιον λογο?
    Ρε φίλε, μιλάς σοβαρά τώρα ότι θα έδινες 4000+ euro για να αγοράσεις σκουτεράκι;

    Πίστεψε με προκατελειμένος δεν είμαι, έχω ένα Speedfight 100 εδώ και 7 χρόνια και πέρα απο τα σχετικά τσιμπιμένα Service στην αντιπροσωπία δεν έχω παράπονο γιατί είναι τέρας αξιοπιστίας για την κατηγορία Scooter 100 - 125 κυβικών.

    Μιλάμε όμως για διπλά λεφτά! Δεν κοιτάς για κανένα RS της Aprilia αμα γουστάρεις, να μην σε προλαβαίνει κανένας στα στροφιλίκια;
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  5. #5
    DT 125X 4440€
    RS-125 4599€
    JET FORCE 125 EFI COMPRESSOR 4999€

    Έτσι επειδή έφαγα κόλημα και πήγα να ρίξω μια ματιά σε τιμές καταλόγου!

    Ενοείται ότι και το DT είναι άκρως δελεαστικό...

    Και μιλάμε πάντα με δεδομένη την 2Τ αφοσίωση...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493

    Talking Το JET FORCE 125 EFI COMPRESSOR μου αρεσε απο περσυ που πρωτοβγηκε και μην ξεχναμε κ

    Το JET FORCE 125 EFI COMPRESSOR μου αρεσε απο περσυ που πρωτοβγηκε και μην ξεχναμε και τα 25 αλογα που εχει.

    Αλλα πηρε ενας φιλος μου την απλη εκδοση και δεν εχουν περασει καλα,καλα 2 μηνες και το εχει παει τουλαχιστον 4 φορες για σερβις.

    Τα προβληματα που του κανει ειναι οτι μερικες φορες σβηνει οταν ειναι στο ρελαντι και δεν περνει μετα μπρος.

    Αλλες φορες χωρις να το εχουμε δουλεψει για μια ή δυο μερες παμε να το βαλουμε μπρος και παλι δεν περνει.

    Επισης οταν περναει τα 80-90 χιλιομετρα την ωρα ακουγεται σαν να εχει αχρονισμο ή σαν να μην κανει καλη καυση.

    Δηλαδη δεν εχει σταθερο ρυθμο οταν κρατας σταθερα το γκαζι σε μεγαλες ταχυτητες και ακουγεται σαν να κανει μικρο εκρηξεις απο μονη της η εξατμιση και μαλιστα τωρα τελευταια ακουγεται ποιο πολυ απο οτι ακουγοταν οταν το πρωτο πηρε.

    Το αλλο ειναι οτι του χαλασε η υδραυλικη αναρτηση που εχει στην σελα του μεσα σε μια εβδομαδα.

    Επισης αλλη μια φορα αναβε συνεχεια η ενδειξη του λαδιου της μηχανης οτι εχει αδιασει αλλα αν κοιτουσες απο το τζαμακι που εχει εβλεπες οτι ειχε και στο σερβις που το πηγαμε δεν ξερανε τι εφταιγε και για αυτο μας αλλαξαν για αλλη μια ακομη φορα μπουζι.

    Εχω την εντυπωση οτι οποτε δεν ξερει καποιος μηχανικος τι παιζει με το μηχανακι σου αλλαζει ενα μπουζι για να λεει οτι κατι εκανε.

    Ασχετα αν δεν φταιει αυτο.

    Εμενα μου ειχαν αλλαξει στο δικο μου συνολο 8 μπουζι μεσα σε 12 μηνες.

    Το RS της Aprilia το ειδα και μου αρεσε και μαλιστα πιστευω οτι εχει καλη ποιοτητα κατασκευης αλλα εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στην Yamaha παρα στης αλλες δυο εταιρειες.

    Για το RS δεν εχω ακουσει τιποτα και δεν ξερω τι παιζει.

    Ποιος ξερει να μου πει ποια 125αρια μπορουν να δεκτουν μανιβελα?

    Ειναι πολυ σημαντικο για εμενα ισως ποιο σημαντικο και απο το οτι να ειναι διχρονο.

    Το λεω αυτο γιατι σημερα το πρωι ενω εκανα καποια χιλιομετρα πηγα να το βαλω μπρος και δεν επερνε.

    Χρησιμοποιησα την μανιβελα και πηρε με την δευτερη.

    Σκεφτειτε να μην ειχα μανιβελα παλι θα φωναζα την εξπρες σερβις.

    Μεσα σε ενα χρονο την μανιβελα την χρησιμοποιησα στην ξεφτιλα καμια δεκαρια φορες.

    Συμπερασμα αν δεν την ειχα η εξπρες αντι να ερχοταν δυο φορες που μου χρειαστηκε εως τωρα θα ερχοταν 12 τουλαχιστον


  7. #7
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    135
    Geia xara. Na sou proteinw egw kati allo? Giati den pairneis ena crm125 tou 2002 na dwseis ta misa lefta kai valtou kai mia exatmish kai mia kourba kai tha exeis poly kalh dixronh dynamh!!!!!
    go big or go home!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493

    Talking Ευχαριστω φιλε για την προταση σου αλλα ειμαι κατα τον μεταχειρισμενον για διαφορους

    Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
    Geia xara. Na sou proteinw egw kati allo? Giati den pairneis ena crm125 tou 2002 na dwseis ta misa lefta kai valtou kai mia exatmish kai mia kourba kai tha exeis poly kalh dixronh dynamh!!!!!
    Ευχαριστω φιλε για την προταση σου αλλα ειμαι κατα τον μεταχειρισμενον για διαφορους λογους και ειμαι υπερ του καινουργιου.

    Ακουω και αλλες προτασεις αν εχετε να μου κανετε.

    Καλη συνεχεια.


  9. #9
    Φίλε pavlaras1 πιστεύω και συμφωνώ μαζί σου ότι κάνεις πολύ καλά που θέλεις να αποφύγεις να το πάρεις μεταχειρισμένο για τον απλούστατο λόγο ότι αυτά τα μηχανάκια αγοράζονται για ένα και μοναδικό λόγο: για να τα σκίσεις στα γκάζια. (υπόψιν ότι θεωρώ την ηλικία σου σωστή και από τα λεγόμενα σου ότι έχεις την εμπειρία για κάτι τέτοιο και όχι απλά την κα***).

    Ποιος ο λόγος λοιπόν, όταν θεωρείς το Budget για ένα COMPRESSOR εφικτό να μην πάρεις ένα πραγματικό μηχανάκι δυναμίτη;

    Για τα RS ρώτα όποιον θες, έχουν βάλει το δικό τους λιθαράκι στην ιστορία της δίχρονης μοτοκίνησης. Το 250 ήταν απίστευτος δυναμίτης και σε πίστα με κλειστές στροφές ήταν ίσο με οποιοδήποτε 600 ss και επιπλέον ήταν και έργο τέχνης. Σε εκείνη την κατηγορία έπαιζε και το RGV φυσικά και η μάχη ήταν αδυσώπητη. Στα 125 το RS είχε πάντα αντίπαλο το Mito της Cagiva, το οποίο υστερεί ελαφρά μόνο σε ποιότητα κατασκευής, εμφανισιακά όμως θυμίζει πολύ την 916 κάτι το οποίο αναστατώνει την αδρεναλίνη πολλών! Δυστυχώς όμως αν δεν κάνω λάθος δεν εισάγεται επίσημα από την αντιπροσωπία για να πήγαινες να το δεις.

    Είναι χαρακτηριστικό ότι σε review για RS ο τύπος που το γράφει καταλήγει στα εξής προτερήματα και μειονεκτήματα:

    Pro:
    *Very good looking with polished frame.
    *Sounds like a racing bike.
    *Very easy to wheelie when de restricted to 30bhp!!
    *Handles up there with the big boys.
    *Great brakes and stunning USD forks.
    *Just BUY ONE!!

    Contra:
    *Most of them have been abused by youngsters, so be careful!
    *May be targeted by thieves so get a lock.
    *Cost me 3 points on my licence because they make you want to pull back the throttle constantly!!

    Έχεις διαβάσει ένα post που υπάρχει για το RG500 ε; Έτρεχαν όλων τα σάλια... Φυσικά όμως αυτά τα μηχανάκια δεν προορίζονται για να τα καβαλάει ο οποιοσδήποτε γι αυτό ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ αν θέλεις να ασχοληθείς!
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493

    Talking Μου ακουγονται πολυ ωραια ολα αυτα στα αυτια μου αλλα αυτο που με κανει να σκεφτομαι

    Μου ακουγονται πολυ ωραια ολα αυτα στα αυτια μου αλλα αυτο που με κανει να σκεφτομαι συνεχεια ειναι 2 πραγματα.

    Α. Τι γινεται με τον συνεπιβατη που θα κουβαλας επανω σου.

    Απο που θα κρατιεται και ποσο ανετα θα νοιωθει κατα την ωρα της κινησης.

    Β. Εχω φαει κολλημα με την περιβοητη μανιβελα.

    Μπορει να παρει μανιβελα σε περιπτωση που δεν περνει μπρος απο την μιζα?

    Ας πουμε ολα τα ΚΤΜ εχουν μανιβελα και αυτο μου αρεσε παραπολυ αλλα ειναι εκτος δρομου και οχι εντος.

    Εκτος αν παρω κανενα τετοιο και του βαλω ελαστικα δρομου και του σκληρηνω και χαμηλωσω λιγο της αναρτησεις μπρος και πισω για να μπορω να το οδηγω ποιο ανετα.

    Γ. Εβλεπα στο site της CAGIVA οτι βγαζει πολυ ωραια εργαλεια αλλα που εχει εδω στην Θεσσαλονικη αντιστοιχη αντιπροσωπεια να τα ριξω μια ματια και απο κοντα?


  11. #11
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    λοιπον

    1) το κομπρεσορ δεν ειναι διχρονο (διχρονο με υπερσυμπιεστη???) και ΔΕΝ βγαζει 25 αλογα βγαζει 20 οσα και η cbf 250...
    2) Γιατι να μην αγορασεις μεταχειρ? Οι λογοι που ειπωθηκαν δεν ειναι καθολου κατατοπιστικοι....
    3) Βαριεμαι να γραψω παραπανω πραματα, παντως να πω οτι αυτο το θρεντ ειναι υποδειγμα για το ποσα λαθη μπορει να εχει ενα θρεντ μεσα...
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
    λοιπον

    1) το κομπρεσορ δεν ειναι διχρονο (διχρονο με υπερσυμπιεστη???) και ΔΕΝ βγαζει 25 αλογα βγαζει 20 οσα και η cbf 250...
    2) Γιατι να μην αγορασεις μεταχειρ? Οι λογοι που ειπωθηκαν δεν ειναι καθολου κατατοπιστικοι....
    3) Βαριεμαι να γραψω παραπανω πραματα, παντως να πω οτι αυτο το θρεντ ειναι υποδειγμα για το ποσα λαθη μπορει να εχει ενα θρεντ μεσα...
    Σε ευχαριστω φιλαρακο καταρχας για την συμετοχη σου.

    1. Το κομπρεσορ αναφερθηκε μονο και μονο για την ισχυει του.

    Το ξερουμε οτι δεν ειναι διχρονο οσο για την ισχυει του η αντιπροσωπεια Ερμιδης λεει οτι αποδιδει 25 αλογα.

    Τουλαχιστον ετσι η εγραφε η ταμπελα που ειχε επανω στο μηχανακι.

    2. Μεταχειρισμενα δεν θελω για προσωπικους μου λογους.

    Παραδειγμα θελω εγω παντα να στρωνω την μηχανη και παντα εγω να κανω την παρθενικη του βολτα.

    Θελω να ξερω οτι κανεις αλλος εκτος απο εμενα δεν το εχει κακομεταχειριστη.

    Θελω να εχω οπωσδηποτε πραγματικη εργοστασιακη εγγυηση.

    3. Πες μου αλλα λαθη που εχουν υποθει σε αυτο το θρεντ.


  13. #13
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

    2. Μεταχειρισμενα δεν θελω για προσωπικους μου λογους.

    Παραδειγμα θελω εγω παντα να στρωνω την μηχανη και παντα εγω να κανω την παρθενικη του βολτα.

    Θελω να ξερω οτι κανεις αλλος εκτος απο εμενα δεν το εχει κακομεταχειριστη.

    Θελω να εχω οπωσδηποτε πραγματικη εργοστασιακη εγγυηση.

    3. Πες μου αλλα λαθη που εχουν υποθει σε αυτο το θρεντ.
    1)εγγυηση? Τι να πω, το μονο που ειναι η εγγυηση ειναι προτροπη για γορα καινουργιας μηχανης. Δεν σου δινει ΚΑΝΕΝΑ πλεονεκτημα σε σχεση με ενα μεταχειρ
    2) Η κακομεταχειρηση φαινεται πολυ ευκολα σε ενα μηχανακι με μια προσεκτικη ματια και ενα τσεκ-απ απο μηχανικο και ενα τεστ ραιντ
    3) οσον αφορα την παρθενικη βολτα.... ουστα ειναι αυτα

    Παντως ειμαι μεγαλος αντικαπιταλιστης και κατα της συσσωρευσης πλουτου στους λιγους (στην περιπτωση μας το εργοστασιο παραγωγης της μηχανης, εφοσων ειναι μεγαλο) αλλα αυτη ειναι δικη μου αποψη και σχετικα ασχετο με το θεμα.

    Περα απο αυτο, το διχρονο ειναι προς το παρον ζημιογονο προς το περιβαλλον και σε λιγα χρονια γενικως παρανομο αν δεν εμφανιστουν καινουργια καθαροτερα μοντελα. Επισης καταναλωνουν πολυ βενζινη και πετρελαιο των οποιων η τιμη ανεβαινει συνεχως
    Επισης ειναι πιο δυσκολοδηγητα και εχουν την εντονη κλωτσια του power valve που ειναι πολλες φορες επικυνδυνη ιδιως σε απειρους οδηγους.
    Τελος, το διχρονο ΔΕΝ εχει καλυτερη εκκινηση (εφοσν μιλαμε για ιδια ιπποδυναμη και ΟΧΙ κυβικα) απο τετραχρονο με ιδιο γραναζωμα

    Για τα λαθη που ανεφερα ειναι
    1) ΤΟ RS ειναι κορυφαιο αλλα εχει και πολλα μειονεκτηματα (μεγαλο κοστος σε βενζινες λαδια και συχνο σερβις και πανακριβα ανταλλακτικα που αλλαζονται συχνα και ειδικα τα ηλεκτρικα του)
    2) H cagiva βγαζει μοτερια με τον ιδιο κινητηρα του rs στα 125 2τ της που εμφανιζουν και τα ιδια προβληματα.
    3) το compressor μαλον ηταν απο την μανα του ελλατωματικο η καποιος ασχετος μηχανικος επαιξε με αυτο (ο μεσος απλος μηχανικος του συνεργειου δεν εχει καμια ιδεα απο υπερσυμπιεστες) και δεν ειναι αντιπροσωπευτικο του μοντελου
    4) Οταν σου αλλαζουν μπουζι 8 φορες τοτε αλλαζεις μηχανικο

    και αλλα μερικα που δεν τα αναλυω αλλο


    ΥΓ) το dt ειναι πολυ καλο αν το θελεις παρτο. Καταργει τα περισσοτερα προβληματα των διχρονων
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  14. #14
    Tι αλλο θα διαβασω

    Μακρυα απο τα διχρονα μαγκες
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  15. #15
    2 strokes for ever!!! Το avatar του/της rd350lc
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
    Tι αλλο θα διαβασω

    Μακρυα απο τα διχρονα μαγκες

    isos h pio endiaferousa apanthsh tou post.
    re to exeis xasei teleios? ti einai auta pou les? se peirakse to megalo diasthma sthn entatikh? ama pao kai kano post thn apanthsh sou sto 2strokes ego tha fteo?????

    aaaaa kai sto thema mas pare to dt gia na gineis kai esu yamahakias...:smilea:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιό είναι το καλύτερο 125 ον οφ?
    από MG-KTiNoS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2013, 11:08
  2. ποιο ειναι το καλυτερο???
    από lari στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2008, 14:40
  3. Ποιο ειναι το καλυτερο 1000αρι Supersport
    από X_NR750 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2006, 01:02
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 14:46
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2006, 12:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF