Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 73

Θέμα: νέος τρόπος εξέτασης για έκδοση άδειας ικανότητας οδηγού μοτοσυκλέτας

  1. #46
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
    ....

    Κατά το σπρώξιμο του τιμονιού για να αλλάξει κατεύθυνση η μηχανή και ενώ η μηχανή άλλαζε κατεύθυνση είχα την τάση να προσπαθήσω να σηκώσω το τιμόνι με το χέρι ενώ δε χρειαζόταν.

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι λες.. Πιέζεις το τιμόνι, η μηχανή στρίβει. Τι ακριβώς προσπαθούσες μετά να κάνεις;
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo


    Το ότι σε πολλά σημεία είναι σκ@τα και τρομάζει έναν αρχάριο εξακολουθώ να το πιστεύω. Αλήθεια κάποτε ο Συνιώρης δεν είχε τσακιστεί εκεί μέσα; Επαναλαμβάνω δε μας ενδιαφέρουν τα γυρολόγια γιατί ούτε παγκόσμιοι είμαστε αλλά ούτε και πληρωνόμαστε για αυτό. Και θα ήθελα ένα κλικ παραπάνω σε ποιότητα όταν πληρώνω κιόλας για να κάνω αυτό που μ αρέσει αλλά να μη χρειάζομαι και skills παγκόσμιου για να διαβάσω σωστά τη χάραξη. Από το μηχανικό μου που τρέχει σε Σέρρες Μέγαρα αλλά και πραγματικοί αγωνιζόμενοι δεν τη συμπαθούν σαν πίστα ούτε πολυευχαριστιούνται να τρέχουν εκεί μέσα με όλη την υποδομή που έχει πάντως. Για αυτά που θέλω να εξασκησω εγώ με τις ταχύτητες που θέλω εγώ επαρκεί σχετικά αλλά δεν παύει να είναι επικίνδυνη σε μερικά σημεία. Εγώ προσωπικά δεν κινδύνευσα ακολουθώντας τις συμβουλές των εκπαιδευτών αλλά ορισμένες φορές τα χρειάστηκα και δεν πίεζα πάνω από αυτό που μπορούσα να πάω. Να μην τα ξαναλεμε.
    Κι ο Συνιώρης έπεσε κι εγώ έπεσα και πάρα πολλοί άλλοι.. και τα ειπαμε ότι δεν έχει υποδομές πιστας αλλά δεν φταίει η ασφαλτος λέμε.

    Αν είχε την ποιότητα της ασφάλτου των Σερρών, πιθανότατα να είχαμε περισσότερες πτώσεις και τραυματισμούς σοβαρούς αφού δεν διαθέτει τις υποδομές ασφαλείας που θα έπρεπε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #47
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Όλοι τρώνε τα μούτρα τους μέσα στα Μέγαρα... Αργά η γρήγορα θα γίνει
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Ναι ρε φίλε επιτέλους.

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. θα το ψάξω κι' άλλο γιατί ακόμα μου λείπουν πολλά.

    Στην πρόταση που είπα:
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Και όσο πιο γρήγορη η περιστροφή της ρόδας τόσο μικρότερη επίδραση εχει η βαρύτητα πάνω της όταν βρισκόμαστε πλαγιασμένοι.
    Εννοούσα πως η γυροσκοπική δύναμη της ρόδας είναι αντιροπιστική της βαρύτητας.Θέλει να σηκώσει την μηχανή ενώ η βαρύτητα να την ρίξει.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  4. #49
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    ....

    Εννοούσα πως η γυροσκοπική δύναμη της ρόδας είναι αντιροπιστική της βαρύτητας.Θέλει να σηκώσει την μηχανή ενώ η βαρύτητα να την ρίξει.
    Μπορούμε να μην μπλέξουμε με τα αδρανειακά συστήματα,τις δυνάμεις αυτών και τα φαινόμενα;

    Ευχαριστώ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
    Όταν δεν έχεις μυρουδιά τι γίνεται , πραγματικά αξίζει κάθε λεπτό που κοστίζει!

    Διάβασε τα βιβλία του και εάν ακόμη έχεις απορίες, είναι καλή ιδέα να κάνεις το μάθημα!
    Να σου πω τώρα γιατί έχω αμφιβολίες για το css.

    Πρώτον μιλάνε για γυροσκοπικό φαινόμενο, γυροσκοπική οδήγηση, γυροσκοπικό πίτα απόλα. Ενώ ουσιαστικά μιλάμε για countersteering. Και δεν εννοώ να αναλύουν όλη την φυσική που κρύβεται από πίσω.

    Δεύτερον εμένα μου κόστισε σε χρόνο όπως είπες πριν ακόμα αποφασίσω να πάω σε rs ή css.

    Οι απορίες που είχα και οι λάθος εντυπώσεις δημιουργήθηκαν από το βιβλίο "The corner book" του Κώστα Καλαντζόπουλου (πρωην εκπαιδευτή css) και έπρεπε να φάω τα μάτια μου σε αγγλική ορολογία για να καταλάβω. Ευτυχώς δηλαδή που με τσίγκλισε και ο npat.

    Δες τι γράφει στο κεφάλαιο 2 γυροσκοπική οδήγηση (countersteering ντε):

    http://vstromhellas.forumotion.com/t12532-topic

    Πάτα στο λίνκ που δίνει αυτός
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  6. #51
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Να σου πω τώρα γιατί έχω αμφιβολίες για το css.

    Πρώτον μιλάνε για γυροσκοπικό φαινόμενο, γυροσκοπική οδήγηση, γυροσκοπικό πίτα απόλα. Ενώ ουσιαστικά μιλάμε για countersteering. Και δεν εννοώ να αναλύουν όλη την φυσική που κρύβεται από πίσω.

    Δεύτερον εμένα μου κόστισε σε χρόνο όπως είπες πριν ακόμα αποφασίσω να πάω σε rs ή css.

    Οι απορίες που είχα και οι λάθος εντυπώσεις δημιουργήθηκαν από το βιβλίο "The corner book" του Κώστα Καλαντζόπουλου (πρωην εκπαιδευτή css) και έπρεπε να φάω τα μάτια μου σε αγγλική ορολογία για να καταλάβω. Ευτυχώς δηλαδή που με τσίγκλισε και ο npat.

    Δες τι γράφει στο κεφάλαιο 2 γυροσκοπική οδήγηση (countersteering ντε):

    http://vstromhellas.forumotion.com/t12532-topic

    Πάτα στο λίνκ που δίνει αυτός
    Iδέα δεν έχεις για ποιο πράγμα μιλάνε.

    Το γυροσκοπικό φαινόμενο, και το CS είναι η βάση πάνω στην οποία θα χτίσεις ΟΛΑ τα υπόλοιπα που θα σου δείξουν στο CSS 2 & 3.

    Μπορείς να διατηρείς επιφυλλάξεις αλλά μάλλον δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί στα σχολεία.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Iδέα δεν έχεις για ποιο πράγμα μιλάνε.

    Το γυροσκοπικό φαινόμενο, και το CS είναι η βάση πάνω στην οποία θα χτίσεις ΟΛΑ τα υπόλοιπα που θα σου δείξουν στο CSS 2 & 3.

    Μπορείς να διατηρείς επιφυλλάξεις αλλά μάλλον δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί στα σχολεία.
    Δεν συμφωνείς ότι είναι δυο διαφορετικά πράγματα?

    Και δεν είπα ότι αναιρώ τα μαθήματα που κάνουν εκεί και τις τεχνικές ασκήσεις οδήγησης.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  8. #53
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Twist of the Wrist λέγεται το βιβλίο. Έχει μέσα ΟΣΑ χρειάζεται να μάθει κάποιος για οδήγηση μηχανής.

    Διάβασετα και άρχισε να τα δοκιμάζεις. Εάν δεν τα καταφέρνεις και δεν έχεις χρόνο/βίτσιο/τόλμη να τα δοκιμάσεις μόνος σου (σιγά σιγά φυσικά και μεθοδικά και σε διάρκεια χρόνου) τότε πήγαινε να στα δείξουν στο CSS. Τα 350 που ζητάνε είναι πάρα πολλά για μια μέρα και προσωπικά πιστεύω είναι το σλόγκαν του πλούσιου (ή του κουλού): "¨έχω κάνει και CCSSSSSSS" .. ΣΩΠΑ κρύβε λόγια!


    ΥΓ: Είναι σαν να αγοράζεις σαμπουάν, να πρέπει να διαβάσεις τις οδηγίες στο ταμπελάκι (επιστήμη) και να μην σου φτάνει αυτό αλλά να σου το εξηγήσουν κιόλας, κάπως έτσι βλέπω τα μαθήματα CSS.

    Εάν τα έχεις πολλά, φυσικά γιατί όχι, εάν όμως όχι δεν είναι κάτι το οποίο εφόσον ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ δεν μπορείς να το εξασκήσεις - κατανοήσεις.
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
    Twist of the Wrist λέγεται το βιβλίο. Έχει μέσα ΟΣΑ χρειάζεται να μάθει κάποιος για οδήγηση μηχανής.

    Διάβασετα και άρχισε να τα δοκιμάζεις. Εάν δεν τα καταφέρνεις και δεν έχεις χρόνο/βίτσιο/τόλμη να τα δοκιμάσεις μόνος σου (σιγά σιγά φυσικά και μεθοδικά και σε διάρκεια χρόνου) τότε πήγαινε να στα δείξουν στο CSS. Τα 350 που ζητάνε είναι πάρα πολλά για μια μέρα και προσωπικά πιστεύω είναι το σλόγκαν του πλούσιου (ή του κουλού): "¨έχω κάνει και CCSSSSSSS" .. ΣΩΠΑ κρύβε λόγια!
    Τα έχω τα βιβλία του keith code όπως και το dvd του. Όπως και τα βιβλία του andy ibbot και του nick ienatsch και το ελληνικό που έβαλα πιο πάνω και διάφορα άλλα. Δεν με ενδιαφέρει η αγωνιστική οδήγηση όμως γιαυτό και δεν πάω για css.

    Ίσως να έκανα rs μόνο και μόνο για την θέση οδήγησης που με ενδιαφέρει.

    Αυτό που λες για άτομα που έχουν κάνει css, το τι λένε και τι κάνουν το έχω δει και στο φόρουμ και εκτός.

    Το γεγονός ότι πρώην εκπαιδευτής css λέει λάθος πράγματα στο βιβλίο του πως το σχολιάζετε όμως?
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  10. #55
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Τα έχω τα βιβλία του keith code όπως και το dvd του. Όπως και τα βιβλία του andy ibbot και του nick ienatsch και το ελληνικό που έβαλα πιο πάνω και διάφορα άλλα. Δεν με ενδιαφέρει η αγωνιστική οδήγηση όμως γιαυτό και δεν πάω για css.

    Ίσως να έκανα rs μόνο και μόνο για την θέση οδήγησης που με ενδιαφέρει.

    Αυτό που λες για άτομα που έχουν κάνει css, το τι λένε και τι κάνουν το έχω δει και στο φόρουμ και εκτός.

    Το γεγονός ότι πρώην εκπαιδευτής css λέει λάθος πράγματα στο βιβλίο του πως το σχολιάζετε όμως?
    Δεν είναι τυχαίο οτι είναι "πρώην " τότε
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
    Δεν είναι τυχαίο οτι είναι "πρώην " τότε
    Ε δεν νομίζω να τον είχαν επ' αόριστον.

    Εκτός αν ξέρεις κάτι και δεν το λες. Το διώξανε για κάποιο λόγο? Λογικά πέρασε εξετάσεις για να διδάξει όμως.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  12. #57
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    .. Δεν με ενδιαφέρει η αγωνιστική οδήγηση όμως γιαυτό και δεν πάω για css.

    ...
    Άλλος ένας..

    Μα εντελώς καμία σχέση.. έχεις ακούσει διάφορες μ@λακίες από τύπους που δεν ξέρουν την τύφλα τους και τις αναμασάς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Άλλος ένας..

    Μα εντελώς καμία σχέση.. έχεις ακούσει διάφορες μ@λακίες από τύπους που δεν ξέρουν την τύφλα τους και τις αναμασάς.
    Το' ξερα

    Οι πιο πολλοί λένε ότι χρησιμεύει και στον δρόμο και το έχω διαβάσει σε πολλά θρεντ μην ανησυχείς...

    Το ότι το βάφτισαν "μαθήματα ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας" όμως δεν μου λέει κάτι και δεν χρειάζεται να μου το πουν άλλοι.

    Είναι ολόκληρη συζήτηση πάνω στο θέμα και δεν γίνεται να την κάνουμε τώρα.

    Μην τσαντίζεστε όμως.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  14. #59
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αν θές μια συμβουλή, πήγαινε και κάνε το CSS Level1.
    Σωστά λέγεται "μαθήματα ασφαλούς οδήγησης μοτοσυκλέτας", δεν εχει να κάνει με αγωνιστική οδήγηση όπως νομίζεις, καμμία σχέση.
    Επίσης όσο πιο νωρίς το κάνεις τόσο το καλύτερο για σένα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #60
    Έχεις πμ.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πληροφορία για έκδοση καινούριας άδειας κυκλοφορίας
    από b747inter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2011, 21:29
  2. Εκδοση Αδειας για Καθαρο [rmz]
    από LaMpRoC στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2011, 10:06
  3. Νεος τροπος εξετασης για διπλωμα!!!
    από ilias integra R στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2010, 15:51
  4. νεος τροπος βαψιματος για ολες τις επιφανειες
    από spyroszx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2009, 12:24
  5. Πεταχτε τα racing stand-νεος τροπος λαδωματος αλυσιδας
    από AFTER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF