Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Μπίζνες στα Βαλκάνια.......

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469

    Μπίζνες στα Βαλκάνια.......

    τα πράγματα στην χώρα μας πάνε απο το κακό στο χειρότερο.
    οι δουλειές στις πόλεις είναι περιορισμένες και τις περισότερες φορές δεν βγαίνουν πολλά χρήματα.
    εξάλου πόσες γύρες να κάνει το χρήμα αφού παραγόμενο προιόν για να ξεκινήσει η κυκλοφορία του δεν υπάρχει και κάτι τελευταία που μας έδιναν,τουρισμός και γεωργοκτηνοτροφία έχουν πέσει δραματικά.το μεν πρώτο γιατί το έχουμε παραξηλώσει με τις τιμές,το μεν δεύτερο γιατί οι αγρότες λιγοστεύουν και απο τους τελευταίους οι περισότεροι εχουν επαναπαυθεί στις επιδοτήσεις τους και δυό αβγά τουρκίας.
    η αγορά είναι κορεσμένη και έχει τα πάντα.εχει χαθεί η έννοια της έξυπνης ιδέας,αφού σχεδόν όλα τα έχουν βρεί και δεν μενει και τίποτα για τους καινούργιους.
    τα περισότερα παιδιά της πόλης,που έχουν όρεξη για δουλειά και δεν τους πιάνουν ντροπές,δεν μπορούν να βγάλουν χρηματα.
    το θέμα όμως είναι πως δεν έχουν και πολλές εναλακτικές λύσεις..με το μυαλό τους και δεν φταίνε αυτά.
    και όλα αυτά την ώρα που το χρήμα έξω στην αγορά τρέχει και περιμένει να το πιάσεις.

    αν είμασταν 8-10 χρόνια πιο πίσω,δεν υπήρχε περίπτωση να γράψω τέτοιο ποστ ή να προτείνω σε κάποιον κάτι που δεν γνωρίζει,για να βγάλει το μεροκάματό του.
    απο την στιγμή όμως που δεν πρόκειτε πλέον να κάνω τίποτε απο όλα αυτά και απο την στιγμή που οι μέρες είναι αγριες,σκέφτομαι να αναφέρω μερικά επαγγέλματα να τα έχετε κατα νού σας και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

    μια σωστή μπίζνα λοιπόν,για να είναι σωστή δεν θα πρέπει να μας ανχώνει.συνήθως το άγχος έρχεται απο την ώρα που θα πρέπει να χώσεις φράγκα.
    αν όμως δεν χρειάζεται να χώσεις?τότε πάνε όλα χαλαρά και ότι βρέξει ας κατεβάσει!

    αν σας έλεγα για παράδειγμα ότι υπάρχει δουλειά που με ένα κεφάλαιο..70 ευρώ και το σαραβαλάκι σας να βγάζετε ζεστά 4.000 για κάθε καλοκαιρινό μήνα ...τι θα λέγατε??



    για την ώρα θα σας πω μόνο τα εξής..

    κατα καιρους,έχω γνωρίσει ανθρώπους που πραγματικά τους βγάζω το καπέλο!τρανταχτό παράδειγμα,ένας αυστριακός μουσικός που κάθε μάιο έρχεται με το ποδήλατό του (!) οδικώς.45 χρονών.
    στην αρχή ,έστηνε το αντίσκηνό του για 4 μήνες!.μετά,του βρήκαν σπίτι.γούσταρε την δουλειά πολύ και έτσι απο περιέργεια βοήθησε στο κουβάλημα των χορταριών.συνήθως με μετανάστες.σιγά σιγά,βάλθηκε να κουβαλήσει όλο το χορτάρι τις περιοχής!έγινε αναπόσπαστο κομάτι της κοινωνίας και κάθε βράδυ την έβγαζε και τζάμπα απο τα πολλά κεράσματα στα καφενεία.κουρούμπελο γίνονταν απο τα τσίπουρα κάθε βράδυ.
    στο διαταύτα τώρα,κάθε μπάλα χορτάρι των 30 κιλών για να ανέβει στην καρότσα,το μεροκάματο είναι 0.30 λεπτά.και άλλα 0.20 για να ντανιαστεί στην αποθήκη σε σειρά.το σύνολο μισό ευρώ.
    αν με ρωτήσεις πόσες μπορώ να κουβαλήσω σε μια μέρα (πολύ πρωί και αργά βράδυ)επειδή ξέρω την τεχνική,θα σου πω 500 χαλαρά και αυτό γιατί έχω κουραστεί και κάπως.
    οι εργάτες παίζουν βαριά στις 400...ο ρινκε έπαιζε 600-700.χαχαχα.
    δούλευε 4 μέρες την εβδομάδα και έβγαζε περίπου 1000 με 1200 ευρώ για κάθε 4 ημέρες εργασίας!!άρχοντας?? τέλος, τον σεπτέμβρη μαζεύει σταφύλια στα αμπέλια της Ζίτσας και πληρώνεται...σε κρασί που στέλνει στην πατρίδα για να έχει τον χειμώνα.τώρα να μην σας πω πόσα κασόνια παίρνει μαζί του!κατα τα άλλα παίζει βιολί σε συμφωνική ορχήστρα και έχει 2 παιδιά.ο ένας ακτιβιστής..έρχεται στην ελλάδα κάθε καλοκαίρι απο το 2003.

    μαζί με τον ρίνκε γνώρισαμε και ένα ζευγαράκι, απο γαλλία το παιδί,απο ελβετία η κοπέλα που έκαναν τον γύρω της ευρώπης με γαιδουράκια!!ήδη είχαν 2 χρόνια στην βολτα.έμειναν έναν ολόκληρο χειμώνα στο διπλανό χωριο.βρήκαν ένα παλιό σπιτάκι πέτρινο και το κάνανε κουκλάκι!το αγόρι βοήθαγε αγρότες,έκοβε ξύλα,καθάριζε βάτα και η κοπέλα βοήθαγε τις γιαγιάδες στα κηπάρια με τα λαχανικά.δεν έπαιρναν χρήματα,αλλά τους έδιναν τα πάντα.ένα βράδυ τους φωνάξαμε και ψήσαμε και ένα άλλο βράδυ μας φιλοξένησαν στο σπιτικό τους και μας έφτιαξαν..ρατατούη!!έφυγαν την περασμένη άνοιξη με σκοπό τον χειμώνα να τον βγάλουν στην ρουμανία.με τα δυό τους γαιδουράκια...
    μου έρχεται στο μυαλό ο γιώργος,ένας φίλος που παράτησε τις κουρτίνες και τα σεντόνια στην εγνατίας για να βάλει μελίσια στα γρεβενά,πριν απο 5 χρόνια.τώρα έχει 150 κυψέλες,βγάζει τον δικό του βασιλικό πολτό και 4 μήνες τον χειμώνα που τα μελίσια κοιμούνται,κατεβαίνει ινδίες και γυρίζει λίγο πριν μπει η άνοιξη,για να την υποδεχτεί....κάθε χρόνο πιο σοφός.

    η Ειρήνη που παράτησε το μεροκάματο της φωτογραφίας στας αθήνας ,για να την κρατήσει ως χόμπυ και καλιεργεί ροδόσταμο
    στα βουνά του κεφαλόβρυσου...ή...ο Μπένι απο το τεπελένι.....
    ο Μπένι.....τυπάς πραγματικός!μάτι ξυράφι και τίμιος.Ήρθε για μεροκάματο δίπλα απο κάτι μαστόρια (αλβανοί επίσης) στα γιάννενα.η αγάπη του για το χτίσιμο με πέτρα πελεκημένη ήταν τόση που σε 2 χρονάκια έπαιρνε δικές του δουλειές.
    που να βρεις τεχνήτη πέτρας να φτιάξεις πέτρινο σπίτι ?μετά απο έναν πανέμορφο φούρνο που έφτιαξε,τον πήρε ένας ελληνοαμερικάνος με πληρωμένα εισητήρια να του φτιάξει το σπίτι στο αμέρικα.ακόμα εκεί είναι...έρχεται τα καλοκαίρια να δει τους δικούς του στην αλβανία και περνάει και απο το χωριό μας να πει ένα γειά στο καφενείο και να κεράσει 2 τσίπουρα.ο καλός άνθρωπος δεν χάνεται ποτέ.
    για αυτό,να ξέρετε πως υπάρχουν αμέτρητες δουλειές εκεί έξω που απλά περιμένουν κάποιον να τις κάνει.μόνο που τις περισότερες φορές,ο έξυπνος που τις κάνει,είναι ...μετανάστης.


    ps= μην χάσετε το επόμενο επεισόδιο ......καλαμποκάς! όλη η αλήθεια χωρίς φόβο και πάθος!

  2. #2
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Σωστος...
    Κι εγω τωρα που ειμαι ανεργος (ακομα στο ταμειο ευτυχως, προς το παρον...) σκεφτομαι πολυ πολυ σοβαρα να τα πουλησω ολα και να μετοικησω στο χωριο της γυναικας μου, και να ασχπληθω με το χωραφι, και ο,τι αλλο προκυψει...
    Ειναι μεγαλη αποφαση ομως, ΠΩΣ να τα παρατησεις ΟΛΑ αυτα που χρονια και με πολυ κοπο προσπαθεις να φτιαξεις? Γιατι φυσικα με ενα (ή δυο...)τυπικο μεροκαματο, ΔΕΝ κανεις και πολλα πραγματα, οσο και να χτυπιεσαι, οσο και να δουλευεις, οσο καλος και να εισαι...Αυτη ειναι η μοναδικη αληθεια...
    Εχω βαρεθει το μποτιλιαρισμα, το αγχος, και τους ρυθμους της πολης, ειναι αληθεια, αλλα δεν εχω ζησει ποτε σε επαρχια...
    Ειναι μεγαλη αποφαση, αποφαση ζωης, και πιστευω οτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ βρισκονται αυτη τη στιγμη λιγο πριν το πρωτο βημα στο να αλλαξουν ριζικα τη ζωη τους...
    ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις σκεψεις σου μαζι μας...

  3. #3
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    @ Tsompanis

    Εναλλακτικός τρόπος ζωής, εναλλακτικός τρόπος σκέψης. Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

    Από τις βόλτες που έχω κάνει πάνω στα Ελληνικά βουνά οι οποίες συνήθως καταλήγουν στο καφενείο του χωριού, το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι οι άνθρωποι που ασχολούνται με τη φύση έχουν μεστή σκέψη και πρακτικό μυαλό.

    Πάντως ακούγεται περισσότερο η μετανάστευση σαν λύση (από αστικό σε αστικό περιβάλλον μην ξεβολευτούμε κι όλας) παρά η επιστροφή στην επαρχία αν και δεν είναι καθόλου λίγοι αυτοί που το τόλμησαν.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    ειπες πολλά και καλά!

    Καποιοι οπως ανεφερες δεν τα εχουν ΚΑΝ ακουσει!
    Καποιοι δεν εχουν δει ποτε απο κοντα κατσικια και κοτες!

    Καποιοι θα πεταχτουν να πουν "βλαχοι στα χωρια σας"

    Καποιοι ειναι πιο εξυπνοι απο αλλους και ας μην εχουν σπουδασει
    Καποιοι ειναι σπουδαγμενοι και αν τους πιασει ο "μπακαλης της γειτονιας" μπορει να τους δεσει κομπο

    Καποιοι ειναι εκ γεννετής τεμπελοσκυλα

    Καποιοι θελουν τη φασαρια της πολης
    Καποιοι θελουν την ησυχια και την ηρεμια τους

    Εγω ξερω τι θελω (στα π@π@ρια σας βεβαια)

    Καποιοι δεν ξερουν τι θελουν

    Καποιοι χρωστανε επειδη μαλακιζονται μια ζωη

    Καποιοι δεν χρωστανε ΜΙΑ

    Καποιοι την εκαναν
    Καποιοι θα την κανουν...

    Καποιοι εχουν στοχους
    Καποιοι "οτι βρεξει ας κατεβασει"

    Για ολους λιγο πολυ ειναι δυσκολα τα πραγματα

    Καποιοι τα βρηκαν ετοιμα
    Καποιοι φτυνουν αιμα αλλα δεν τους "θελει"

    Να συνεχισω...

    "Οποιος βαριεται να ζυμωσει, δεκα μερες κοσκινίζει" λενε στο χωριο μου...

    "Ανθρωπος αγραμματος, ξυλο απελεκητο" ελεγαν σε ενα αλλο...

    Δικιο ειχαν? Αδικο?

    Καποιοι λενε "δικιο" καποιοι λενε "κουραφεξαλα! Γιατι αν ειχαμε εναν μπακαλη που με τους απλους του τροπους - 1+1=2 αντι τον ξεφτυλα που εχουμε για πρωθυπουργο, καλυτερα θα τα εκανε"

    Καποιοι.... γραφουν στα κακαλα τους τον "δηθεν" τροπο ζωης που απαιτεί η κοινωνία για να είσαι in και αντε γεια, παω με τα γελαδια μου και άλλοι ζουν εις βάρος άλλων γλύφωντας κώλους

    Κάποιοι γ@μιούνται σε όποια δουλειά τους έκατσε-έστησαν κλπ κλπ απο το πρωι μεχρι το βραδυ χωρις ωράριο και παλεύουν μπάς και...

    κάποιοι έγιναν μπατσοι και καραβανάδες!

    ΕΣΥ όμως "φίλε", που δεν σε ξέρω, ο Χριστόδουλος που την έκανε για ΑΣτραλία, ο Τρούπης, ο Qspec κ.α. που ετοιμάζονται για Σουηδία και Καναδάδες...ο hymador, ένας άλλος φίλος μου που δεν κωλώνει να δουλεύει ΚΑΙ ντελίβερυ γιατι απλά δεν μασάει τα τέτοια του... διαλέξατε "δύσκολους" δρόμους, ελπίζετε, και... γουστάρετε κιόλας!

    Κάποιοι... στο ΜΠέο τους! Το είπαμε! Όσα πάνε κι όσα έρθουν κι ας μην έχουν να φάνε... αλλά το ipad ανα χείρας!

    Ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει

    Κι εγω κάνω τον κριτή θα μου απαντήσεις!

    Δε γ@μεις, ο καθένας ό,τι μπορεί...

    Σε ευχαριστώ για την αφορμή σου και να σαι καλά!


  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    ο μλκας, ξεχασα το βασικοτερο...


    οτι 8/10 εχουν "Φαρμες" στο.... ίντερνετ!

    :a31: :a31: :a31: :a31:

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    αν και το διάβασαν πολλοί συνάδελφοι μοτοσυκλετιστές απο το μεσημέρι που το ανέβασα (220) φαίνεται πως η εργασία δεν συγκινεί και κανέναν.
    απορώ δηλαδή απο που προκύπτουν ........οι αγανακτισμένοι και τι θέλουν...
    μάλλον να πάρουν την καρέκλα απο τον άλλον που την έχει
    να δω ρε μάγκες πως θα χωρέσετε !


    θεώρησα σκόπιμο να το ανεβάσω γιατί κατα καιρούς έχω διαβάσει εδω μέσα θρεντ για απολύσεις,για οικονομικά προβλήματα για μετανάστευση και άλλα.
    προσπαθώ να βοηθήσω φίλους μηχανόβιους που γυρίζουν τις τσέπες ανάποδα μπας και βρούνε τίποτε να βάλουν κανένα λίτρο βενζίνης στα μοτόρια
    ο βάσκας ο τιφόζο και εσύ δημήτρη μου φτάνετε και περισσεύετε.άξιζε τον κόπο
    τους άλλους ας τους φωτίσει ο θεός
    και ας αφήσουμε τους αλβανούς να ψήνουν καλαμπόκια και να κονομάνε 500άρικο στην βραδιά.
    καλά κρασιά

    over and out

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Γεια σου Κωστα με τα ωραια σου,φιλε μου ειναι απλα τα πραγματα αγανακτισμενοι πραγματικα εινια μονο στην Αθηνα.Ολους μας τσακιζουν τα σκληρα μετρα ΔΝΤ κτλ κτλ.Αλλα οσοι ειναι Αθηνα απλα σε λιγο θα τρωνε τις σαρκες ο ενας του αλλου ετσι μου ειπε ενα φορτηγατζης σε μεγαλο πρακτορειο διεθνων μεταφορων.

    Σε εμας τους τους Επαρχιωτες ηρθε σε εισαγωγικα η μερα τις δικαιωσης οπως και σε ολους τους πολεμους κανεις σε "χωρια" δεν πεινασε ουσιαστικα σε αντιθεση με τα αστικα κεντρα που επεσαν λοιμοι.
    Τσαμπα κουραζεσαι και ας ειναι τα λογια σου σωστα,βεβαια υπαρχει και το γεγονος πως και οι τα χωρια ειναι διαφορετικα απο μερος σε μερος εκει μπορει να παιζει αυτο που λες ,στην ορεινη αχαια λιγοτερο.

    Αυτο που θα ηταν καλο με τις γνωσεις που εχουμε ολοι μας πλεον σαν υπαλληλοι μπορουμε να γινουμε τελειως διαφορετικοι αγροτες ή κτηνοτροφοι και να εισαι πραγματικα σαν "τραπεζικος υπαλληλος"αλλα με μηδενικο ανχος .

    Ο καιρος Γαρ εγγυς λοιπον


    Αντε να δω ποτε θα σου ρθω να πιουμε κανα τσιπουρο να τα κουβεντιασουμε μουρη με μουρη,το χρωσταω αλλωστε απο τα διπλανα μαγαζια που τα λεγαμε.

    Αντε και σε λιγες μερες βγαζω και τις πατατες μου
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Κώστα cool!




    Εγω εκφράστηκα παραπάνω και απ οσα είπαμε και στο π.μ, καταλαβαίνεις νομίζω!

    Πάμε χαλαρά λοιπόν και πές μας...

    Πές μας τι έκανες πρίν τη φάση που είσαι τώρα και πως πηρες την αποφαση σου...
    Πές μας για τους ...."καλαμποκάδες"!

    Πές μας να καταλάβουμε αφού είχες την καλή πρόθεση να ανοίξεις το θρέντ...

    Μιά παρέα είμαστε και κάποιος μπορεί να βοηθηθεί... δεν ξέρεις!

    Άγνοια έχουμε απο κάτι τέτοια...

    Εγώ χάρηκα πολύ για αυτή την ιντερνετική προς το παρών γνωριμία αλλα... έρχεται Αύγουστος, τα είπαμε!


  9. #9
    Οι ξένοι και στην Αθήνα καταφέρνουν και κάνουν χρυσές δουλειες,
    ουτε μπλέκουν με γραφειοκρατίες και άδειες,κυκλοφορούν με τα σάπια transit που
    ανάθεμα και αν πληρώνουν τέλη-ασφάλειες-κτεο και δεν τους ενοχλεί Κανείς
    για δοκίμασε να το κάνεις και εσυ και τα λέμε

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Κώστα cool!






    Πάμε χαλαρά λοιπόν και πές μας...

    Πές μας τι έκανες πρίν τη φάση που είσαι τώρα και πως πηρες την αποφαση σου...
    Πές μας για τους ...."καλαμποκάδες"!

    Πές μας να καταλάβουμε αφού είχες την καλή πρόθεση να ανοίξεις το θρέντ...

    Μιά παρέα είμαστε και κάποιος μπορεί να βοηθηθεί... δεν ξέρεις!

    Άγνοια έχουμε απο κάτι τέτοια...

    Εγώ χάρηκα πολύ για αυτή την ιντερνετική προς το παρών γνωριμία αλλα... έρχεται Αύγουστος, τα είπαμε!

    +1000.................................

    Υ.Γ απλα συνεχισε της σκεψης σου και της εμπειριες που εχεις,πανω στο θεμα που ανοιξες.
    Μην οδηγησεις ποτε πιο γρηγορα απο τον φυλακα αγγελο σου!
    http://www.youtube.com/watch?v=nliOB4U0UyU&feature=kp

  11. #11
    Bladerunner Το avatar του/της siraxanz
    Εγγραφή
    17/07/2003
    Μηνύματα
    420
    Κώστα, έγραψες, αλλά σε ώτα μη ακουώντων...
    πως να φύγει ο γένημμα-θρέμα Αθηναίος η Αττικαίος...
    η επαρχία και ότι πέρα από τις Δυτικές συνοικίες μοιάζει Φαρ ουέστ!

    Για πες μας για τους καλαμποκάδες...
    ταξίδι νάναι και με καλή παρέα...ζητώ πολλά? :-)

  12. #12

    Re: Μπίζνες στα Βαλκάνια.......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsompanis
    τα πράγματα στην χώρα μας πάνε απο το κακό στο χειρότερο.
    οι δουλειές στις πόλεις είναι περιορισμένες και τις περισότερες φορές δεν βγαίνουν πολλά χρήματα.
    εξάλου πόσες γύρες να κάνει το χρήμα αφού παραγόμενο προιόν για να ξεκινήσει η κυκλοφορία του δεν υπάρχει και κάτι τελευταία που μας έδιναν,τουρισμός και γεωργοκτηνοτροφία έχουν πέσει δραματικά.το μεν πρώτο γιατί το έχουμε παραξηλώσει με τις τιμές,το μεν δεύτερο γιατί οι αγρότες λιγοστεύουν και απο τους τελευταίους οι περισότεροι εχουν επαναπαυθεί στις επιδοτήσεις τους και δυό αβγά τουρκίας.
    η αγορά είναι κορεσμένη και έχει τα πάντα.εχει χαθεί η έννοια της έξυπνης ιδέας,αφού σχεδόν όλα τα έχουν βρεί και δεν μενει και τίποτα για τους καινούργιους.
    τα περισότερα παιδιά της πόλης,που έχουν όρεξη για δουλειά και δεν τους πιάνουν ντροπές,δεν μπορούν να βγάλουν χρηματα.
    το θέμα όμως είναι πως δεν έχουν και πολλές εναλακτικές λύσεις..με το μυαλό τους και δεν φταίνε αυτά.
    και όλα αυτά την ώρα που το χρήμα έξω στην αγορά τρέχει και περιμένει να το πιάσεις.

    αν είμασταν 8-10 χρόνια πιο πίσω,δεν υπήρχε περίπτωση να γράψω τέτοιο ποστ ή να προτείνω σε κάποιον κάτι που δεν γνωρίζει,για να βγάλει το μεροκάματό του.
    απο την στιγμή όμως που δεν πρόκειτε πλέον να κάνω τίποτε απο όλα αυτά και απο την στιγμή που οι μέρες είναι αγριες,σκέφτομαι να αναφέρω μερικά επαγγέλματα να τα έχετε κατα νού σας και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

    μια σωστή μπίζνα λοιπόν,για να είναι σωστή δεν θα πρέπει να μας ανχώνει.συνήθως το άγχος έρχεται απο την ώρα που θα πρέπει να χώσεις φράγκα.
    αν όμως δεν χρειάζεται να χώσεις?τότε πάνε όλα χαλαρά και ότι βρέξει ας κατεβάσει!

    αν σας έλεγα για παράδειγμα ότι υπάρχει δουλειά που με ένα κεφάλαιο..70 ευρώ και το σαραβαλάκι σας να βγάζετε ζεστά 4.000 για κάθε καλοκαιρινό μήνα ...τι θα λέγατε??



    για την ώρα θα σας πω μόνο τα εξής..

    κατα καιρους,έχω γνωρίσει ανθρώπους που πραγματικά τους βγάζω το καπέλο!τρανταχτό παράδειγμα,ένας αυστριακός μουσικός που κάθε μάιο έρχεται με το ποδήλατό του (!) οδικώς.45 χρονών.
    στην αρχή ,έστηνε το αντίσκηνό του για 4 μήνες!.μετά,του βρήκαν σπίτι.γούσταρε την δουλειά πολύ και έτσι απο περιέργεια βοήθησε στο κουβάλημα των χορταριών.συνήθως με μετανάστες.σιγά σιγά,βάλθηκε να κουβαλήσει όλο το χορτάρι τις περιοχής!έγινε αναπόσπαστο κομάτι της κοινωνίας και κάθε βράδυ την έβγαζε και τζάμπα απο τα πολλά κεράσματα στα καφενεία.κουρούμπελο γίνονταν απο τα τσίπουρα κάθε βράδυ.
    στο διαταύτα τώρα,κάθε μπάλα χορτάρι των 30 κιλών για να ανέβει στην καρότσα,το μεροκάματο είναι 0.30 λεπτά.και άλλα 0.20 για να ντανιαστεί στην αποθήκη σε σειρά.το σύνολο μισό ευρώ.
    αν με ρωτήσεις πόσες μπορώ να κουβαλήσω σε μια μέρα (πολύ πρωί και αργά βράδυ)επειδή ξέρω την τεχνική,θα σου πω 500 χαλαρά και αυτό γιατί έχω κουραστεί και κάπως.
    οι εργάτες παίζουν βαριά στις 400...ο ρινκε έπαιζε 600-700.χαχαχα.
    δούλευε 4 μέρες την εβδομάδα και έβγαζε περίπου 1000 με 1200 ευρώ για κάθε 4 ημέρες εργασίας!!άρχοντας?? τέλος, τον σεπτέμβρη μαζεύει σταφύλια στα αμπέλια της Ζίτσας και πληρώνεται...σε κρασί που στέλνει στην πατρίδα για να έχει τον χειμώνα.τώρα να μην σας πω πόσα κασόνια παίρνει μαζί του!κατα τα άλλα παίζει βιολί σε συμφωνική ορχήστρα και έχει 2 παιδιά.ο ένας ακτιβιστής..έρχεται στην ελλάδα κάθε καλοκαίρι απο το 2003.

    μαζί με τον ρίνκε γνώρισαμε και ένα ζευγαράκι, απο γαλλία το παιδί,απο ελβετία η κοπέλα που έκαναν τον γύρω της ευρώπης με γαιδουράκια!!ήδη είχαν 2 χρόνια στην βολτα.έμειναν έναν ολόκληρο χειμώνα στο διπλανό χωριο.βρήκαν ένα παλιό σπιτάκι πέτρινο και το κάνανε κουκλάκι!το αγόρι βοήθαγε αγρότες,έκοβε ξύλα,καθάριζε βάτα και η κοπέλα βοήθαγε τις γιαγιάδες στα κηπάρια με τα λαχανικά.δεν έπαιρναν χρήματα,αλλά τους έδιναν τα πάντα.ένα βράδυ τους φωνάξαμε και ψήσαμε και ένα άλλο βράδυ μας φιλοξένησαν στο σπιτικό τους και μας έφτιαξαν..ρατατούη!!έφυγαν την περασμένη άνοιξη με σκοπό τον χειμώνα να τον βγάλουν στην ρουμανία.με τα δυό τους γαιδουράκια...
    μου έρχεται στο μυαλό ο γιώργος,ένας φίλος που παράτησε τις κουρτίνες και τα σεντόνια στην εγνατίας για να βάλει μελίσια στα γρεβενά,πριν απο 5 χρόνια.τώρα έχει 150 κυψέλες,βγάζει τον δικό του βασιλικό πολτό και 4 μήνες τον χειμώνα που τα μελίσια κοιμούνται,κατεβαίνει ινδίες και γυρίζει λίγο πριν μπει η άνοιξη,για να την υποδεχτεί....κάθε χρόνο πιο σοφός.

    η Ειρήνη που παράτησε το μεροκάματο της φωτογραφίας στας αθήνας ,για να την κρατήσει ως χόμπυ και καλιεργεί ροδόσταμο
    στα βουνά του κεφαλόβρυσου...ή...ο Μπένι απο το τεπελένι.....
    ο Μπένι.....τυπάς πραγματικός!μάτι ξυράφι και τίμιος.Ήρθε για μεροκάματο δίπλα απο κάτι μαστόρια (αλβανοί επίσης) στα γιάννενα.η αγάπη του για το χτίσιμο με πέτρα πελεκημένη ήταν τόση που σε 2 χρονάκια έπαιρνε δικές του δουλειές.
    που να βρεις τεχνήτη πέτρας να φτιάξεις πέτρινο σπίτι ?μετά απο έναν πανέμορφο φούρνο που έφτιαξε,τον πήρε ένας ελληνοαμερικάνος με πληρωμένα εισητήρια να του φτιάξει το σπίτι στο αμέρικα.ακόμα εκεί είναι...έρχεται τα καλοκαίρια να δει τους δικούς του στην αλβανία και περνάει και απο το χωριό μας να πει ένα γειά στο καφενείο και να κεράσει 2 τσίπουρα.ο καλός άνθρωπος δεν χάνεται ποτέ.
    για αυτό,να ξέρετε πως υπάρχουν αμέτρητες δουλειές εκεί έξω που απλά περιμένουν κάποιον να τις κάνει.μόνο που τις περισότερες φορές,ο έξυπνος που τις κάνει,είναι ...μετανάστης.


    ps= μην χάσετε το επόμενο επεισόδιο ......καλαμποκάς! όλη η αλήθεια χωρίς φόβο και πάθος!



    Άσε μας ρε φίλε

    αν ήταν για να δουλεύουμε ξέρουμε κι εμείς

    για λεφτά χωρίς δουλειά ξέρεις να μας πείς τίποτε???????

    αν δεν κοιτάς εκεί που πας ΠΡΟΣΕΧΕ γιατί θα πας εκεί που κοιτάς.


    «Μόνο σ’ αυτούς που δεν φοβούνται να πεθάνουν, τους αξίζει να ζουν.»
    Θίοντορ Ρούσβελτ


    «Όταν πρόκειται να λάβεις μια συμβουλή από κάποιον, εξέτασε πρώτα τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε τις δικές του υποθέσεις. Διότι, ο άνθρωπος που διαχειρίστηκε άσχημα τις υποθέσεις του, δεν μπορεί να συμβουλέψει σωστά τους άλλους.»
    Ισοκράτης

  13. #13
    YEC Το avatar του/της alexk
    Εγγραφή
    06/08/2005
    Μηνύματα
    363
    Εγώ μένω Ελβετία εδώ και 4 χρόνια.
    Το τι θα γινόταν στην Ελλάδα ήταν ξεκάθαρο για εμένα και ότι δεν μπορούσα να εξασφαλίσω ένα καλό μέλλον στην οικογένειά μου.
    Δεν το έχω μετανιώσει ούτε μια φορά.
    Με τους γονείς μου έχω τσακωθεί μιας και άφησα πίσω την πατρίδα (και υπήρξαν και αυτοί μετανάστες 24 χρόνια). Βέβαια, εδώ και 1 χρόνο μου λένε πόσο καλά έκανα και ότι είναι πολύ αγχωμένοι για το μέλλον του (καβαντζωμένου) αδερφού μου. Τον ήπιανε βλέπετε.

    Όποιος έχει στόχους δεν κολλάει σε τίποτα, όσο δύσκολο και αν είναι (εγώ δεν ήξερα κανέναν εδώ).

    Ο ωχαδερφισμός είναι το νούμερο 1 χαρακτηριστικό του λαού μας.
    Δύσκολα θα αφήσει ο άλλος το φρεντάκι στη Γλυφάδα να πάει να μαζέψει ξύλα ή να φορτώσει αχυρόμπαλες.... ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ !!
    www.clubcsl.com

  14. #14
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    λοιπον,σαν επαρχιωτης,θα καταθεσω την αποψη μου.
    καταρχην ανεκαθεν η επαρχια την εβγαζε πιο ελαφρα σε καθε φαση του ελληνικου κρατους,π.χ. πολεμοι-χουντα κτλ.
    δευτερον θα πω ενα παραδειγμα σε σχεση με το εξωτερικο.ξερετε οτι εισαγουμε ντοματες απο την ολλανδια και αυτες βγαινουν φθηνοτερες απο τις ελληνικες,αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο.ειναι οτι τις καλυτερες φαρμες εκει αλλα και σε αλλα κρατη τις εχουν οι αποφοιτοι γεωπονιας και συναφη επαγελματων.καντε μια αντιστοιχια με τους εδω αποφοιτους και θα καταλαβετε.
    η επαρχια εχει ευκαιριες αρκει να ριχτει ο εγωισμος και να αποφασισει ο νεος να επενδυσει εκει.
    τελος να μην ξεχναμε οτι το εσπρεσακι στην επαρχια εχει 1.5ε ενω στα μεγαλα κεντρα το διπλασιο.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    καλησπέρα.μετά απο ένα έντονο απο τσίπουρα σ/κ δεν έχουν μείνει και πολλές δυνάμεις για γράψιμο :ZZZ:
    ελπίζω αύριο να είμαι νηφάλιος


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πλαστικό χρήμα στα βαλκάνια
    από yianyian στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2013, 16:52
  2. 2013 ιουνιο στα βαλκανια
    από christof40 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2013, 10:58
  3. τον ιουλιο στα βαλκανια ξανα
    από christof40 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 231
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 17:38
  4. Βολτα στα βαλκανια.
    από lupus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2010, 22:01
  5. ακόμα ένα νέο κράτος στα Βαλκάνια
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2006, 00:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF