Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Καλησπερα,η κλασικη ερωτηση,παρακαλω ριχτε μια ματια!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2011
    Μηνύματα
    15

    Καλησπερα,η κλασικη ερωτηση,παρακαλω ριχτε μια ματια!

    Λοιπον καταρχην καλως σας βρηκα,ονομαζομαι βαγγελης οπως καταλαβατε και ειμαι 25 ετων

    Μολις εβγαλα με την μια το απεριοριστο κ απο εμπειρια σαν αναβατης εχω ελαχιστη,δε θα κολλησω εκει ομως γιατι ειδη εχω κατασταλαξει σε 2 μηχανες,εχω ακουσει τα γνωστα ξεκινα απο κατι μικρο κ +μφωνω εν μεροι(γι'αυτο κ απεριψΑ το gsr),εχω να διαθεσω μεχρι 1500 γιουργια ,ειμαι αναμεσα στο κλασικο cb 400 sf και στο xt600 x,το τελευταιο δεν το εχω καβαλησει καν αλλα μου εχουν πει οτι ειναι μια φιλικοτατη μηχανη κ κανονιζετε με διακανονισμο η διαφορα.

    Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας αναμεσα σε αυτα τα 2 αλλα αν θελησει καποιος να προτινει κατι αλλο δεκτο εννοειτε, και για να μην σας κουρασω παραπανω η μην γραφεται αδικα αποκλειω οποιοδηποτε 125 cc η παπια,ειμαι 1.75 120 κιλα οποτε καταλαβαινεται.

    Ευχαριστω και Συγνωμη που επαναλαμβανω ενα τοσο κλασικο ερωτημα,αλλα η εμπειρια κ το μυαλο ορισμενων εδω μεσα μετραει πολυ για εναν πρωταρη!

  2. #2
    καλώς ήρθες +ονόματε

    Δύο διαφορετικές μοτό μεταξύ τους.
    Αν ο σκοπός είναι η μετακίνηση εντός πόλης καθημερινά για δουλειά κλπ, τότε xt δαγκωτό.
    Αν σε ενδιαφέρει να μπεις σε πιο ενδιαφέροντα μονοπάτια (ταξιδάκια, γρηγορότερες βόλτες κλπ) τότε το CB είναι μια χαρά. Αν σου αρέσει και στην εμφάνιση, τότε πάρτο και θα το χαρείς αρκετά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Κ τα 2 μηχανακια ειναι πολυ λογικα για πρωτα
    Απο εκει κ περα ειναι διαφορετικου ειδους μηχανακια με το ΧΤ να εχει εναν πιο all around χαρακτηρα.
    Προσωπικα αν το ηθελα για καθημερινη χρηση μεσα στην πολη κλπ κλπ μαλλον ΧΤ θα περνα...

    Απο εκει κ περα κανε μια ερευνα αγορας,συγκρινε μοτο,συγκρινε τιμες και οτι σου κατσει παρε



    Κ καλους δρομους

  4. #4
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Re: Καλησπερα,η κλασικη ερωτηση,παρακαλω ριχτε μια ματια!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
    ... η εμπειρια κ το μυαλο ορισμενων εδω μεσα μετραει πολυ ...


    Πέρα απο την πλάκα... θα πήγαινα με κλειστά μάτια για το CB 400.
    Όπως και να το κάνεις, έχει ενα look και ένα όνομα (Honda).

    Πέραν αυτού, κάνε και τα 2 βόλτα, να δείς πιο ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες σου.

    Ανέβασε όμως λίγο τον οικονομικό πήχη, γιατί στα 1500€ υπάρχουν πολλές παγίδες...

    Καλά χιλόμετρα να έχεις ότι και να επιλέξεις!
    Καλώς ήρθες!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2011
    Μηνύματα
    15
    Να στε καλα που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε.
    Το cb το εχει ενας φιλος κ μπορω να πω οτι απο την πρωτη βολτα σε μια αλανα με ενθουσιασε,απλα σκεφτομαι το οτι 12+ ετη ειναι πολλα αλλα επεισης ειναι κ σκυλια.το xt απο την αλλη μιλαμε για μοντελο 04-06 λογο χρηματων.


    Για να καταλαβετε την χρηση εγω μενω κορωπι κ εργαζομαι πορτο ραφτη που παει να πει οτι εχω να κανω με ανοιχτους δρομους.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2011
    Μηνύματα
    15

    Re: Re: Καλησπερα,η κλασικη ερωτηση,παρακαλω ριχτε μια ματια!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos


    Πέρα απο την πλάκα... θα πήγαινα με κλειστά μάτια για το CB 400.
    Όπως και να το κάνεις, έχει ενα look και ένα όνομα (Honda).

    Πέραν αυτού, κάνε και τα 2 βόλτα, να δείς πιο ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες σου.

    Ανέβασε όμως λίγο τον οικονομικό πήχη, γιατί στα 1500€ υπάρχουν πολλές παγίδες...

    Καλά χιλόμετρα να έχεις ότι και να επιλέξεις!
    Καλώς ήρθες!
    Φιλε μου μακαρι να μπορουσα να το ανεβασω αλλα δε γινετε,θα προσπαθησω να αποφυγω αυτες τις παγιδες και ο θεος μαζι μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Κοίτα και τα δύο μηχανάκια είναι καλά για πρώτα αφού είσαι 25 και έχει πήξει το μυαλό.

    Το μόνο που πιθανόν να σε προβληματίσει είναι το βάρος τους μέχρι να μάθεις να τα κάνεις κουμάντο.

    Για το super four, μιας και είναι παλιό, πιθανόν να χρειαστείς ένα σέρβις στις αναρτήσεις και αλλαγή ελατηρίων για τα κιλά σου. Μην το πάρεις στραβά, δεν εννοώ τίποτα, αλλά ανάλογα με το βάρος του αναβάτη πάει και η σκληρότητα του ελατηρίου.

    Κανονικά και στο xt θα θες αλλαγή, απλά επειδή είναι πιο καινούργιο και σε καλύτερη κατάσταση και το ελατήριο και η ανάρτηση γενικότερα δε θα φαίνεται τόσο.

    Αυτό συμβαίνει γιατί οι εταιρείες όταν φτιάχνουν ένα μηχανάκι, το φτιάχνουν για το μέσο όρο, δηλαδή 1,75 και 75-80 κιλά περίπου. Οπότε αν ξεφεύγεις πολύ έχεις θέμα. Όπως ένας που είναι 2 μέτρα ψηλός δε θα βολεύεται καλά στο μηχανάκι.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2011
    Μηνύματα
    15
    Ναι το εχω στο νου μου το θεμα με τα ελατηρια κ μην φοβασαι δεν παρεξηγω κανεναν για τετοια θεματα.(στην τελικη στις μεγαλες πεινες την αναγκη μας θα εχετε,λιγο στομαχακι λιγο λιπακι κατω απο το χερι και ολοι θα επιζησουμε )

    Σε ευχαριστω

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503

    Re: Καλησπερα,η κλασικη ερωτηση,παρακαλω ριχτε μια ματια!

    καλησπερα καλος ηρθες στο κλουβι με τουσ τρελους που κοβουν απ τα βασικα για να κανουν κατι πανω στο μοτο τους αλλος πατεντα αλλος τα μαμα αλλος μουτσουρονετε αλλος οχι και παει λεγοντας....αλλα ολοι με μια λοξα που λεγετε μοχανακι

    το λοιπόν δεν θα σου πω τι να πάρεις, αυτό θα το δεις εσύ αλλά για να μπορείς να έχεις ένα σωστό μότο,ότι κ να είναι αυτό, κ να είσαι κ σωστός μοτοσικλετιστής(όπως γουσταρη ο καθεις δλδ....) εχει κάποιο κόστος.... άντε κ πάρεις οτι με το καλο...να εχεις κατα νου οτι θες αρκετά χρήματα ακόμα για να μπορέσεις να κίνησε με μια ασφάλεια κ αξιοπρέπεια βρε αδελφέ,..............να χεις λάστιχα καινούργια, ένα κράνος ενα μπουφανακι να κανείς κ ένα ξεμάτιασμα στο μηχανάκι(λαδιά ξίδια κ μπουζούκια )να μπορεις να βγεις μια βολτα ρε αδελφέ... 100/150κμ για να γουσταρεις
    πάρε οτι αντέχει η τσέπη σου. κ άμα είσαι κ μερακλής κ το παλεύεις κ μονος σου θα το αγαπησης κ θα το εκτιμήσεις περισοτερο,μην πας κ χρεωθείς κ έρχεται η δόση κ η αλυσιδα σου ειναι κολιες...........,τοτε κ συ ο ιδιος μπορει να το σιχαθεις κ να γυρίσεις στο γιαπωνέζικο κουτάκι σου



    καλες αγορες!!!!!!
    Όποιος γυρίζει μυρίζει

    κ όποιος κάθετε βρωμίζει

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2011
    Μηνύματα
    15
    φιλε μου ολα αυτα ειναι ειδη στην ατζεντα,ενα καλο service κ πολυ καλο εξοπλισμο την προηγουμενη μερα πριν την αγορα της μηχανης κιολας,οσο για το κουτακι μου ειναι γερμανικο

    Να σαι καλα παντως για τις συμβουλες σου

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagg0s
    Να στε καλα που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε.
    Το cb το εχει ενας φιλος κ μπορω να πω οτι απο την πρωτη βολτα σε μια αλανα με ενθουσιασε,απλα σκεφτομαι το οτι 12+ ετη ειναι πολλα αλλα επεισης ειναι κ σκυλια.το xt απο την αλλη μιλαμε για μοντελο 04-06 λογο χρηματων.


    Για να καταλαβετε την χρηση εγω μενω κορωπι κ εργαζομαι πορτο ραφτη που παει να πει οτι εχω να κανω με ανοιχτους δρομους.
    γεια σου φιλε μου
    χτ με 1500 ευρω 04-06 που λες δεν υπαρχει
    με τα λεφτα αυτα περνεις χτ 20 χρονων,
    ειναι ενα μηχανακι πολυ εμπορικο και οπως καταλαβαινεις κραταει τιμη εγω παντως θα επερνα χτ.
    φαντασου οτι οδηγας ενα μεγαλο παπι,μπορεις να κανεις τα παντα μαζι του
    η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα χτ 89 μοντελο ,το κοκκινο-μαυρο για τους γνωστες

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    οδηγας και τα 2 και διαλεγεις τι σου ταιριαζει περισσοτερο.

    Να ξερεις παντως οτι καθαρο και σωστο XT θα βρεις πιο ευκολα απ οτι Cb.

    Ειχα cb400 και ξερω. ΟΛΑ εινια παραεισαγωγης. Εχουν αλλαξει ολα πολλα χερια και δεν υπαρχει σε κανενα ιστορικο σερβις. Το 90% εχουν 100.000-150.000 χλμ πανω τους κι ας μη φαινεται. Σιγουρα ειναι σκυλια ομως γι αυτο πολλα εχουν πεσμενη αποδοση. Σωστο cb400 παιζει στα 2000 περιπου οποτε ειναι λιγο ασυμφορο πλεον. Καλυτερα 2500 για ενα hornet 1ης γενιας. Στα 1500 ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις σωστο cb-400 (ατρακαριστο-πραγματικα χλμ-σωστα συντηρημενο)

    ΧΤ-600 εχει ο πατερας μου. Μαπα φρενα, μαπα γκαζι (για τα γουστα μου) κοβει ομως ωραια το τιμονι του και αμα πεσεις σε λακουβα απλα δεν το καταλαβαινεις. Εχει και καλη καταναλωση (περιπου 5λ/100). Γενικα ομως το μηχανακι δεν σε προδιαθετει να παιξεις μαζι του οπως με καποιο street οπως το cb. Το xt για μενα ειναι ξενερωτο μηχανακι τουλαχιστο για χρηση σε πολη. Οκ σε super motard κατι λεει αλλα και παλι το γκαζι του τελειωνει πολυ νωρις. Και ΧΤ ομως στα 1500€ ειναι λιγο δυσκολο να βρεις.

    Τωρα εσυ για τι χρηση το θες? Εμενα και παλι να μου λεγες να διαλεξω το 400αρι το χτυπαγα χαλαρα αν η αλλη επιλογη ηταν το xt . Απλα πλεον ξερω ακομα καλυτερα πως να το ψαξω για να μην πεσω σε πατατα.


    Για μενα καλυτερα να μαζεψεις μερικα ακομα και να ανεβεις κατηγορια. Λεφτα που δε θα πληρωσεις στην αρχικη αγορα ειναι πιθανο να τα πληρωσεις σε σερβις και ειναι χειροτερα.

    ΥΓ κοιτα και το suzuki gs500. Αξιοπιστο συμπαθητικο στρογγυλοφαναρο γυμνομε 50κατι αλογα.

    edit ακυρο το gs ειδα οτι παιζει πιο ψηλα σε τιμη..
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2011
    Μηνύματα
    15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050
    γεια σου φιλε μου
    χτ με 1500 ευρω 04-06 που λες δεν υπαρχει
    με τα λεφτα αυτα περνεις χτ 20 χρονων,
    ειναι ενα μηχανακι πολυ εμπορικο και οπως καταλαβαινεις κραταει τιμη εγω παντως θα επερνα χτ.
    φαντασου οτι οδηγας ενα μεγαλο παπι,μπορεις να κανεις τα παντα μαζι του
    η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα χτ 89 μοντελο ,το κοκκινο-μαυρο για τους γνωστες
    Ναι φιλε μου εχεις δικιο δεν υπαρχει xt του 04-06 σε αυτα τα λεφτα αλλα οπως ειπα δινω αυτα που εχω και τα υπολοιπα δοσεις η γραμματια στην τελικη.Οσο για το οτι το xt ειναι ενα μεγαλο παπι πιστευω με συμφερει λογο εμπειριας η οποια ειναι μηδενικη θα ελεγα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2011
    Μηνύματα
    15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan

    Για μενα καλυτερα να μαζεψεις μερικα ακομα και να ανεβεις κατηγορια. Λεφτα που δε θα πληρωσεις στην αρχικη αγορα ειναι πιθανο να τα πληρωσεις σε σερβις και ειναι χειροτερα.

    ΥΓ κοιτα και το suzuki gs500. Αξιοπιστο συμπαθητικο στρογγυλοφαναρο γυμνομε 50κατι αλογα.

    edit ακυρο το gs ειδα οτι παιζει πιο ψηλα σε τιμη..
    Εχεις δικιο στο οτι ισως να χρειαστει να δωσω πολλα σε ενα cb αλλα το θεμα ειναι οτι δε θελω να ανεβω κατηγορια ετσι ξερα.Ναι μεν εχω πιγμενο μυαλο εχω τον φοβο λογο του οτι εχω φαει 2 τουμπες σοβαρες μαζι με φιλους αλλα παρολα αυτα δε ξερω ουτε να φρεναρω κ ουτε ξερω να προβλεπω καποια πραγματα που πιθανον εσυ θα τα δεις στο χιλιομετρο.Γι αυτο κ εβαλα cb και xt κ δεν εβαλα hornet,gsr Η fazer.

    Οσο για το gs μου αρεσει αρκετα αλλα το f και τα λεφτα του ειναι λιγοτερα απο του xt,το θεμα ειναι τεριαζει σε πρωταρη?

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αν καιγεσαι να νοιωθεις τι θα πει ΜΗΔΕΝ ροπη και πολλα κιλα, παρε το cb.

    Το cb ειναι σαφως πιο επικινδυνο για απειρο οδηγο και το xt ειναι σαφως πιο διασκεδαστικο για οποιονδηποτε οδηγο, μεχρι τα 120 περιπου. Απο κει και πανω τα αλογα του cb κανουν την διαφορα, αλλα μεχρι εκει η μηδενικη (ισως και αρνητικη) ροπη του cb ειναι το απολυτο ξενερωμα.
    Βαζεις πρωτη ανοιγεις το γκαζι και .... δεν γινεται τιποτα. 45 σκαρτα αλογα απο 4κυλινδρο κινητηρα (που ζυγιζει εφτακοσια κιλα) ειναι ασκηση στο μαζοχισμο. Τα 35 του drz με τον ιδιο κυβισμο αλλα ενα κυλινδρο σου προσφερουν πολυ παραπανω χαρα.

    Αν θες μηχανη κατηγοριας cb χιλιες φορες το suzuki gs500, bross 400, η το cb500 που ειναι δικυλινδρα και κατι λενε απο κινητηρα.

    Ακομα υπαρχουν τα fmx και drz σε παραπανω ομως χρηματα, ειδικα το τελευταιο. Επισης το freewind στα λεφτα σου ειναι παρα μα παρα πολυ καλο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για ρίχτε μια ματιά!
    από sakisvolos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2008, 21:37
  2. Η κλασική ερώτηση της Δευτέρας...
    από McGyver στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 149
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 20:07
  3. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ???????
    από johnie στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 17:27
  4. ...για ριξτε μια ματια...
    από Dexter στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 09:46
  5. ριχτε μια ματια
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 19:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF