Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Yamaha Fazer S2 ABS - Suzuki Bandit 650 S ABS - Suzuki V-Strom 650 ABS

  1. #1

    Exclamation Yamaha Fazer S2 ABS - Suzuki Bandit 650 S ABS - Suzuki V-Strom 650 ABS

    Χαιρετω ρε μηχανοεκδρομοφαγοφραπεδοβιοι!

    Καταληγω αναμεσα σε αυτα τα μοντελα με προυποθεση οι πωλητες να ειναι προθυμοι να το ριξουν γυρω στα 4000-4200€ μετρητα ταβανι. Ειναι του 2008 εκτος απο το V-Strom που ειναι του 2007. Καποιο τυχερο θα ειναι το πρωτο μου αμορε αν και εχω εμπειρια οδηγωντας αρκετα αλλα.

    Τa τετρακυλινδρα Fazer (4900€) και Bandit (4500€) εχουν 10.000 χιλιομετρα και το δικυλινδρο V-Strom (4500€) εχει 25.000 χιλιομετρα.

    Σκεφτομαι την Καταναλωση, την Αξιοπιστια, τα Σερβις και τα Ανταλλακτικα (τιμες και διαθεσιμοτητα). Δηλαδη να καιει νορμαλ και να μην τρεχω. Να κανω τα σερβις μου και τα μικρα και τα μεγαλα και να αραζω. Επειτα ειμαι <25 ετων και θα θελω και το λιγο το γλυκο γκαζι αλλα το bandit ειναι βαρυ αρκετα (85hp και 250 κιλα), το V-Strom λιγο αργο υποθετω (78hp και 220 κιλα) και το Fazer φομαμαι οτι θα καιει αρκετα παραπανω απο τα 6-7 λιτρα που καινε τα αλλα 2 μεικτα με νορμαλ οδηγηση και ταχυτητες (98hp και 201 κιλα) αν και μπορει να ειμαι και τελειως λαθος.

    Επισης εχει κανενα upside down? Ποιο εχει καλυτερα φρενα;

    Αν εχει καποιος να προτεινει καποιο δικο του μοτορι ας το κανει, ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτο αλλα να εμπιπτει στους περιορισμους μου!

    Το γαμωτο ειναι οτι δεν εχω την δυνατοτητα να οδηγησω καποιο απο τα 3. Δεν εχω κανενα γνωστο που εχει καποιο ολοι κατι SS εχουν και μου πριζουν το κεφαλι να παρω και γω SS αλλα δεν ειμαστε για τα βαθια ακομα αν και ολα στην παλαμη του δεξιου χεριου και στην πατουσα του δεξιου ποδιου κρινονται κι οχι στα αλογα και στα κυβικα. Μου λενε να παρω VFR, CBR1100XX κτλπ...τι λετε; Στα χρηματα μου μονο CBR δεκαετιας βρισκεις...σωστα;

    Ζω σε επαρχιακη πολη και καθε μερα κανω 20-50 χιλιομετρα και ειδικα το καλοκαιρι τα κανω 100. Δεν υπαρχει αυτη η κινηση οπως σε Αθηνα-Θεσσαλονικη να εισαι κολλημενος στα αυτοκινητα και στα φαναρια. Υπαρχουν ωραιες διαδρομες σε βουνα κτλπ αλλα και καθε ποτε θα πας εκει αν και οι δρομοι ειναι πολυ καλοι. Θα χτυπαμε και μια Δραμα-Θεσσαλονικη το σαββατοκυριακο 300 χιλιομετρα πηγαινε ελα το καλοκαιρακι κι αμα λαχει και Χαλκιδικη. Απλα περιμενω να παρω κατι για να κανω πραγματα με αυτο.

    Γενικοτερα κατι να μου δωσει εμπειρια και να κυκλοφορω χωρις να ποναει μεση-χερια-σκυφτος συνεχεια. Απο την αλλη η σειρα κυριλας-καγκουριας ειναι V-Strom-Bandit-Fazer γιατι η μηχανη ειναι και λιγο της καφετεριας και δεν θα ηθελα να τεινω προς την καγκουρια αν και απο οτι βλεπω το V-Strom μαλλον θα το αποκλεισετε

    Πεπειραμενοι αναβατες σας ακουω...ειμαι ολος ματια! :rotflmao:

    It's experience that counts..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    v-strom μαλλον θα το αποκλεισεις κι εσυ. Πολυ μεγαλο και τεινει πολυ προς το on-off παρα προς το street. Σιγουρα πιο αργο απο τα αλλα 2 αλλα και πιο οικονομικο σε καταναλωση. Το καλο ειανι οτι εχει πααααρα πολλα να διαλεξεις διοτι εχει κυκλοφορησει πολυ.

    Αναμεσα σε bandit και fazer για μενα εινια τι χρηση θες να κανεις. Το bandit ειναι πιο βαρια και στιβαρη κατασκευη με πολυ καλη ποιοτητα ομως υστερει σε αποδοση ψηλα σε σχεση με το fazer. 15 αλογα διαφορα εχουν και ψηλα φαινονται αρκετα. Απ την αλλη το fazer χαμηλα εχει μικρη ροπη σε αντιθεση με το bandit που τραβαει με 6η απο τα 30-40 χωρς να κρεμαει.

    Για επαρχια που κυκλοφορεις και δε σε νοιαζει η ροπη χαμηλα καλυτερα παρε το fazer. Αμα το βρεις και με abs στα 4900 ειναι πολυ καλη επιλογη, μαλλον καλυτερη απο το bandit για τα δεδομενα σου
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Εφοσον δεν παιρνεις τον χιλιομετροφαγο που γουσταρς, παρε κατι σπιρτοζικο να γουσταρεις στις ορεινες διαδρομες.
    Παρε δικυλινδρο (SV γιατι το αποκλεισες?)

  4. #4
    Το Fazer S2 δεν χάνει πουθενά σε σχέση με τα 2 άλλα suzuki.

    Το Vstrom650 έχει 22 λίτρα τεπόζιτο και 25 άλογα λιγότερα....2 κυλίνδρους λιγότερους...οπότε ας το αφήσουμε εκεί...για το θέμα κατανάλωσης.

    Το bandit, καλή μηχανή, αλλά όχι καλύτερη από το Fazer και στις ρεπρίζ. Κάνει ένα μπάμ 1,5 μηχανάκι και τέλος....μάλιστα οι διαφορές που λέω είναι με τελικό το bandit 2008 και 20.000χλμ και stock το Fazer 2005 μοντέλο με 4τραπλάσια χιλιόμετρα....

    Γενικά διαβάζω διάφορα περί ροπής...με δικύλινδρα 650 και τα ρέστα.....και δεν μπαίνω στον κόπο να γράψω κάτι....διότι όταν έχω κάνει ρεπρίζ από 170-230 με gsx1400 με ολόσωμη yoshimura και είμασταν μαζί, οπότε και μετά έφυγε....όλα τα άλλα παιδάκια τα βλέπω με συμπόνια.....και μιλάω και 2κύλινδρα 1200άρια ον-όφφ....GS, όλα τα χιλιάρια ον-όφφ....δηλαδή από ένα σημείο και μετά πρέπει να τους λέω όλους να γράφουν εδώ για να μην φανεί πως είμαι και ψεύτης....μάλιστα και τα παιδιά που λέω ότι έχουμε ανοίξει και καλή παρέα κάνουμε και πίστα έχουν μπει και ταξίδια κάνουν που εγώ δεν έχω κάνει, δεν είναι αμούστακα παιδάκια....όταν λέμε κάτι και κάνουμε κάτι ξέρουμε τι και πως....δεν λέω πως το Fazer600 με τις διάσημες τρύπες τους...( ) είναι το τέλειο εργαλείο....αλλά να ζούμε και στον ίδιο πλανήτη ορισμένα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέω.....έλεος δηλαδή με το ράδιο αρβήλα....μετρημένο με gps γράφει στα καλήτερά του 255 κοντέρ και πραγματικά είναι στα 240 με καινούριο λάστιχο και καινούρια αλυσιδογράναζα και φρέσκο σέρβις, σε ευθεία 9χιλιομέτρων κι από τις 2 μεριές, χωρίς αέρα....με τα φρένα που έχει (έχω υψηλής εγώ) και στις σέρρες και στο δρόμο μπορεί να κάνει έντο από τα 200χ.α.ω.....άνετα....με την όποια εμπειρία φυσικά....

    Και για πόλη κάνει διότι είναι πανεύκολο και έξω, υπάρχουν πολλά παιδιά που έχουν κάνει τα απίστευτα ταξιδιωτικά....κατανάλωση λογική έως καλή, πλαίσιο R6 και ειδικά στο S2 εκτός του ότι δεν έχει μοχλικό και up-side-down είναι το ίδιο άψογο....

    Να είμαστε και λίγο σφαιρικοί και να μην ακολουθούμε τα στερεότυπα άλλων....είναι πολύ κουραστικό....αλλά κυρίως δεν προσφέρει σωστή υπηρεσία γνώσης στον καθένα η στερεότυπη αντίληψη....ξέχασα να πως πως είμαι και 100+κιλά και 190μ....
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  5. #5
    Ή το άλλο...στα 88.000χλμ περίπου λέμε να πάμε βόλτα Σέρρας για τον αγώνα, φαγητό στα Σέρρας, και πίσω από παραλιακό Στρυμώνα-Ν.Πέραμο, ενώ το πήγαινε ήταν από Άγιο Σήλα κι Ελευθερούπολη, με gsxr600, gsxr750, cbr600, gsr600 κι εγώ, 327χλμ αυτονομία με ένα τεπόζιτο, μέχρι να μείνω ακριβώς στο βενζινάδικο και τα τελευταία χιλιόμετρα τα πήγαινα 160-180 να τους προλάβω τους τρελούς ώστε να βγούμε από εγνατία στον παλιό δρόμο για βενζινάδικο, διότι μας είχε πιάσει βροχή στα τελευταία αυτά 25χλμ της βόλτας και άνοιξαν στην εγνατία για να τελειώνει γρήγορα....για να μην πω πως και στις 2 φορές πάνω στις στροφές τις Καβάλας, η κάθε πινακίδα=+100χ.α.ω. χαλαρά.

    Μιλάμε αρρώστεια κι αν δεν κάνω λάθος είναι 5.93lit/100χλμ με 19.4 ρεζερβουάρ.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  6. #6
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    ....διότι όταν έχω κάνει ρεπρίζ από 170-230 με gsx1400 με ολόσωμη yoshimura και είμασταν μαζί, οπότε και μετά έφυγε....
    Σε ολα που γραφεις συμφωνω αλλα αυτο με το 1400αρι ακουγεται καπως .......


    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Σε ολα που γραφεις συμφωνω αλλα αυτο με το 1400αρι ακουγεται καπως .......


    Τι να σου πω ρε παλίκαρε....κι εμένα μου φάνηκε κάπως....αλλά έγινε....απλά και ξάστερα....τι να σου πω...να σου δόσω τα μάτια μου να το δεις να συμβαίνει....! Αυτός είχε φούλ τεπόζιτο, εγώ στην ρεζέρβα μόλις αν αυτό λέει κάτι. Εγώ έτσι να ζυγίσω, μάλλον μόνον η μηχανή στα 195 κιλά μετρημένα στην ίδια ζυγαριά απλά δεν θυμάμαι τα δικά του ( αυτός περίπου σαν κι εμένα στα κιλά, λίγο πιο κοντός).

    Με 4η εγώ, το ίδιο κι αυτός ανοίξαμε, κάνω ένα τσάφ για μισή μηχανή και μετά μέχρι τα 230 σταθερά κι αργά πέρασε μπροστά κι άνοιγε....καθαρά....ότι θες πίστεψε...δεν διεκδικώ την μοναδική αλήθεια. Μόνον αυτή που έζησα....απλά λέω ας κοιτάμε λίγο πιο σφαιρικά τα μοντέλα γενικότερα.

    Αυτό μου αρκεί.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  8. #8
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Τι να σου πω ρε παλίκαρε....κι εμένα μου φάνηκε κάπως....αλλά έγινε....απλά και ξάστερα....τι να σου πω...να σου δόσω τα μάτια μου να το δεις να συμβαίνει....! Αυτός είχε φούλ τεπόζιτο, εγώ στην ρεζέρβα μόλις αν αυτό λέει κάτι. Εγώ έτσι να ζυγίσω, μάλλον μόνον η μηχανή στα 195 κιλά μετρημένα στην ίδια ζυγαριά απλά δεν θυμάμαι τα δικά του.

    Με 4η εγώ, το ίδιο κι αυτός ανοίξαμε, κάνω ένα τσάφ για μισή μηχανή και μετά μέχρι τα 230 σταθερά κι αργά πέρασε μπροστά κι άνοιγε....καθαρά....ότι θες πίστεψε...δεν διεκδικώ την μοναδική αλήθεια. Μόνον αυτή που έζησα....απλά λέω ας κοιτάμε λίγο πιο σφαιρικά τα μοντέλα γενικότερα.

    Αυτό μου αρκεί.
    Δεν λεω οτι μας δουλευεις, αλλωστε δεν εχεις δωσει τετοια εντυπωση οσα χρονια γραφεις εδω,
    απλα μου φαινεται παραξενο πως δυο μηχανες με τοσο μεγαλη διαφορα ροπης μεταξυ τους ειναι τοσο κοντα σε ρεμπριζ.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Δεν λεω οτι μας δουλευεις, αλλωστε δεν εχεις δωσει τετοια εντυπωση οσα χρονια γραφεις εδω,
    απλα μου φαινεται παραξενο πως δυο μηχανες με τοσο μεγαλη διαφορα ροπης μεταξυ τους ειναι τοσο κοντα σε ρεμπριζ.

    Μα φίλε μου εκεί είναι η ουσία. Μου λέει να ανοίξουμε από τα 50 δεν θυμάμαι, μπορεί κι από τα 100 με 6ες...του λέω σιγάάάάά (εσύ τι θα έλεγες στη θέση μου)...και του λέω 170 με 4η μέχρι όσο πάει...κι όμως εκεί η υπερδιπλάσια ροπή δεν φτουράει. Παρόμοιο περιστατικό έχει συμβεί με V-strom 1000 με τελικά, αυτός (παρόμοιο σωματότυπο με μένα) 3η κι εγώ 4η από τα 150. Κάνει ένα στάφ μιάμιση μηχανή μπροστά....και πρίν περάσουμε τα 200....ακόμη είχα 4η εγώ και τον άνοιγα, αυτά σε εγνατία....σε άλλες περιπτώσεις σε ορεινό δρόμο γνωστό, είχε το πλεονέκτημα αυτός....όπως επίσης να μην αναφέρω τι έγινε και με το καημένο το cbf1000 το παλιό με τελικά....αλλά κάποιοι μπορεί να γουστάρουν....εγώ τι να κάνω, να τους βάλω το μαχαίρι στον λαιμό....όχι αγαπητέ.

    Απλά καταλαβαίνεις κι εσύ πως η διαφορά παίζει ανάλογα τις συνθήκες όταν τα κιλά ανά ίππο μπαίνουν στο παιχνίδι, ωφέλιμες στροφές...κτλ...κάθε μηχανή έχει τα + & τα - της....ο καθένας όπως γουστάρει κι ότι γουστάρει...απλά να έχουμε τα αυτιά και τα μάτια μας ανοικτά.


    Και σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #10
    Ευχαριστω παιδια..Για Fazer το κοβω αλλα και το Bandit μου κανει σαν να ειναι πιο μηχανη απο το Fazer. Ισως ειναι ιδεα μου δεν λεω.Το Fazer απο τα 4900 αντε να κατεβει στα 4500 ενω το Bandit το παιρνω με 4000. Να μου πεις στο 500αρικο θα κολλησεις; Σωστο κι αυτο.

    Οσο για το SV καλο χρυσο το λατρευω ειναι πανεμορφο αλλα ειναι παλιο μοντελο χωρις ABS που θελω εγω σιγουρα και ειναι και στα ιδια λεφτα με Fazer και Bandit του 2008 με ΑΒS οποτε λιγο δυσκολη επιλογη το SV. Αν και το λατρευω σαν μηχανη. Ειδικα το 1000 με τρελαινει.

    Υ.Γ. Γινεται να περασω upside down στο Fazer αργοτερα ή ειναι κατι "περιττο" για τα δεδομενα που θα το κυκλοφορω και γενικοτερα;
    It's experience that counts..

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Bandit εχω αλλα για εκτος πολης θα προτιμουσα το fazer. Οχι οτι το bandit δεν κανει, ισα ισα. Απλα μ αρεσει που το fazer στροφαρει και αποδιδει ψηλα. Bandit 1ο σταδιο (οπως το δικο μου) δεν φτανει μαμα fazer , το πολυ να πηγαινουν κοπια.

    Λογικα το fazer στριβει και καλυτερα αλλα σε αυτα τα μηχανακια μεγαλυτερο ρολο παιζει ο αναβατης παρα οι δυνατοτητες της ιδιας της μηχανης. Το fazer φοραει 180 πισω λαστιχο ενω το bandit 160

    Εκτος πολης ιδια οικονομια κανουν και τα δυο, αναλογως πως τα κινεις.


    Αν παλι οι επιδοσεις σε αφηνουν αδιαφορο παρε αυτο που σ αρεσει πιο πολυ. Οδηγησε και τα 2 κι αυτο που θα σε βολεψει καλυτερα (μικρες διαφορες) το παιρνεις.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  12. #12
    για τις διαδρομες που το θελει, το στρωμα χανει το "πλεονεκτημα" της καταναλωσης.

    Εγω τον ληστη θα επαιρνα μαλλον αλλα αφου σκεφτεσαι κ το φαζερ κοιτα κ για αλλα 600 της κατηγοριας (08 παντα) που ισως τα βρεις κ φθηνοτερα απο 5

    υγ. Για την ιδια χρηση ακριβως εγω πηρα το χορνετ, κ ως τωρα δεν το μετανιωσα, παρα μονο σε διαδρομες ανω των 500 km που γινεται το κεφαλι σου καζανι απ τον αγερα.

  13. #13
    Τι εννοεις οταν λες οτι το στρωμα χανει το "πλεονεκτημα" της καταναλωσης;

    Το εντος κι εκτος πολης παντως ειναι κατι τελειως υποκειμενικο. Στην αθηνα που εντος πολης για να πας απο την μια περιοχη στην αλλη εισαι στις 3-4 λωριδες και με νορμαλ κινηση εισαι σαν να εισαι εκτος πολης χαλαρα. Οποτε μην νομιζετε οτι στην επαρχια εχει γαματους δρομους. Απλα δεν εχει κινηση και δεν κολας πουθενα. Οι μονοι γαματοι δρομοι ειναι κατι ορεινοι που δεν παταει ψυχη και ειναι οτι πρεπει.

    Επισης, ειναι κανεις απο Μακεδονια; Δραμα-Καβαλα-Σερρες-Θεσσαλονικη; Δεν ακουω να γινονται τιποτα συναντησεις κατα δω..

    Οσο για αλλα 600αρια τα εχω δει και δεν με γεμιζει τιποτα. Ουτε το kawasaki ουτε το GSR αν και πολυ καλο μηχανικα δεν μου αρεσει καθολου σαν ομορφια. Κατι αλλο;;; Για το shiver ακουσα οτι βγαζει προβληματα αρκετα αν και επισης φτανει στα 6-7 χιλιαρικα για πλακα εαν ειναι το με το fairing και το ΑΒS. Θα'θελα να πω την αληθεια και ss αλλα αργοτερα καλυτερα..Υπαρχουν κατι K7 με 5.5000 πολυ δελεαστικα.

    Επισης, οσον αφορα τον αερα σε Bandit εχω δει aftermarket ζελατινα πιο μεγαλη που εισαι κομπλε. Σε Fazer νομιζω εννοειται πως γινεται να βαλεις κι εκει πιο μεγαλη ωστε μεχρι τα 180-200 (λεω εγω τωρα χαχαχα αλλα πειτε και σεις περι αερα) να εισαι κομπλε οσο γινεται.

    Υ.Γ. Δεν μου πε κανεις για το upside down. Επισης εαν εχετε να προτεινετε κατι αλλο καντε το!
    It's experience that counts..

  14. #14
    εννοω οτι σε ταξιδια κ σταθερη ταχυτητα, ενα 2κυλινδρο (θεωρητικα εστω, μην αρχισει ο καθενας να μας λεει ποσο λιγο καιει το 2κυλινδρο μηχανακι του) υστερει σε καταναλωση απο ενα 4 κυλινδρο.

    δηλαδη πχ, το θεσσαλονικη - χαλκιδικη, αν με ληστη θα καψεις 5 λιτρα, με την ιδια ταχυτητα κ στρωμα θα καψεις 6-7 λιτρα, απλως με το στρωμα θα πηγαινεις σαν χελωνα (οποτε κ ποιο οικονομικα), δεν εχεις τοσες επιλογες.

  15. #15

    Exclamation

    Κατι που δεν το ειχα σκεφτει και τοσο καλα...

    HONDA HORNET ΑΒS 07-08 ??? Αν και βγαινει ακριβοτερα απο τα αλλα 2. 5 χιλιαδες και πανω σιγουρα. Γιατι ετσι;;; Αν προσεξα καλα εχει upside down η αυτο που ειδα ηταν aftermarket?

    Συγκριση με Fazer???
    It's experience that counts..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF