Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 116

Θέμα: με τα ίδια λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο

  1. #31
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazof
    Καλά τώρα μη λέμε ό,τι θέλουμε δε συγκρίνεται η ασφάλεια που παρέχει ένα αυτοκίνητο με το να βρίσκεσαι πάνω σε μηχανή.

    Είπαμε να συζητήσουμε σοβαρά υποτίθεται.

    σοβαρά μιλάω υπερβάλλω λίγο για να δώσω έμφαση

    αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλοί επειδή θεωρούν το αμάξι ασφαλές νομίζουν ότι είναι και άτρωτοι και κάνουν μαλακίες, εκεί λοιπόν δεν είσαι ασφαλής ό,τι και να σου προσφέρει το αμάξι.
    και επίσης υπό ειδικές συνθήκες ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται πχ με διάφορα αν, σε πτώση (με φουλ εξοπλισμό) με 180 μπορεί να μην πάθεις τίποτα, σε στούκα με το αμάξι με 180 δεν έχεις καμία τύχη

    αυτό φυσικά δεν κάνει τη μηχανή ασφαλέστερη του αυτοκινήτου κατά κανόνα
    αν όμως συγκρίνεις κάποιον που οδηγεί συνετά τη μηχανή με κάποιον που οδηγεί σαν τρελός το αμάξι μάλλον ο δεύτερος κινδυνεύει περισσότερο (και απειλεί και άλλους)
    (και μη μου πείτε τι θα γίνει αν σου πέσει κάποιος πάνω σου γιατί και στο αμάξι μπορεί να πέσει ο άλλος πάνω σου με νταλίκα)


  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    το αμάξι προσφέρει υπό συνθήκες περισσότερη ασφάλεια, αλλά ταυτόχρονα προσφέρει και μια ψευδαίσθηση ασφάλειας

    καρφώσου με 100 με το αμάξι σε μια κολώνα και να δούμε τι θα βγει από εκεί μέσα

    Το αμαξι προσφερει σε ολες τις συνθηκες περισσοτερη ασφαλεια απο τη μηχανη.

    Καρφωσου με 100 σε κολωνα με αμαξι. Θα σπασεις μπολικα κοκαλα αλλα εχεις πιθανοτητα να ζησεις αν φορας ζωνη και εχει αεροσακους.

    Καρφωσου με 100 σε κολωνα με μηχανη. Θα σκοτωθεις ακαριαια οτι εξοπλισμο και να φορας.

    Καρφωσου με 50 σε κολωνα με αμαξι. Αν φορας ζωνη και εχεις αεροσακο δεν παθαινεις τιποτα, αντε καμια γρατζουνια η στραμπουληγμα.

    Καρφωσου με 50 σε κολωνα με μηχανη. Θα σκοτωθεις ακαριαια οτι εξοπλισμο και να φορας αμα πεσεις με το κεφαλι. Αλλιως κατι αλλο θα μετρησεις. Ποδι χερι θωρακα, αναλογως.

    Σε πλαγιες συγκρουσεις το αμαξι εχει παλι πλεονεκτημα. Αλλο να πεσει πανω στο ποδι σου καποιος κι αλλο να παρεμβαλονται μπαρες ασφαλειας. Το επαθε γνωστος προσφατα με μηχανη, οταν μια κυρια αλλαξε λωριδα χωρις να δει καθρεπτη. Ο αστραγαλος θρυψαλα, ατροφησε το ποδι και 1ας χρονος στο κρεβατι.

    Υπ οψην το 80% των μετακινησεως μου γινεται με μηχανη. Το αμαξι το παιρνω οποτε δε μπορω να κανω αλλιως
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

    επισης αυτο ειναι οτι πιο ακυρο ακουσα ποτε...:hypnotize


    μεγαλε αν βγαζεις το καθε χλμ ετσι, παρατα το αθλημα γιατι κατι κανεις λαθος.
    φιλικα και χωρις ιχνος ειρωνιας...

    εσυ χρησιμοποιεις προφανως την μηχανη για να πας στο περιπτερο, γιαυτο σου φαινεται τοσο ακυρο (οτι ποιο ακυρο ακουσες ποτε μαλιστα )
    Εγω που κανω συχνα τo Πολυγυρος-Αθηνα (590 km) 2 φορες τον μηνα... ετσι αισθανομαι μετα τα 300 km. παραλογο ?

    δυστυχως η ευτυχως η ανεση του αυτοκινητου δεν συγκρινεται με τιποτα, μ αρεσει η μηχανη δεν λεω... αλλα με το αμαξι πηγαινεις αραχτος παντου κ παντα, αρκει να μην εχει κινηση φυσικα, γνωμη μου ? Κ τα δυο χρειαζονται.

    Υγ. Φιλικα κ χωρις ιχνος ειρωνιας, εισαι πολυ απολυτος χωρις να σκεφτεις.
    σε θυμαμαι κ απο παλαιοτερα, ειδικα αυτο το κλισε: αν "blah blah" παρατα το αθλημα. ουτε αιτιολογηση ουτε επιχειρηματολογια.

  4. #34
    Αποσυντονισμ
    Εγγραφή
    05/07/2011
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    σοβαρά μιλάω υπερβάλλω λίγο για να δώσω έμφαση

    αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλοί επειδή θεωρούν το αμάξι ασφαλές νομίζουν ότι είναι και άτρωτοι και κάνουν μαλακίες, εκεί λοιπόν δεν είσαι ασφαλής ό,τι και να σου προσφέρει το αμάξι.
    και επίσης υπό ειδικές συνθήκες ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται πχ με διάφορα αν, σε πτώση (με φουλ εξοπλισμό) με 180 μπορεί να μην πάθεις τίποτα, σε στούκα με το αμάξι με 180 δεν έχεις καμία τύχη

    αυτό φυσικά δεν κάνει τη μηχανή ασφαλέστερη του αυτοκινήτου κατά κανόνα
    αν όμως συγκρίνεις κάποιον που οδηγεί συνετά τη μηχανή με κάποιον που οδηγεί σαν τρελός το αμάξι μάλλον ο δεύτερος κινδυνεύει περισσότερο (και απειλεί και άλλους)
    (και μη μου πείτε τι θα γίνει αν σου πέσει κάποιος πάνω σου γιατί και στο αμάξι μπορεί να πέσει ο άλλος πάνω σου με νταλίκα)

    Αυτός που θα κάνει μαλακίες, θα κάνει είτε έχει μηχανή είτε αυτοκίνητο, αυτός δεν νιώθει ό,τι και να οδηγάει και μάλιστα πολύ πιθανόν να τις κάνει χωρίς κράνος ή χωρίς ζώνη γιατί τόσα ξέρει τόσα κάνει. Το θέμα είναι αυτό που λες, να μην πάρει σβάρνα άλλους..

    Δε μιλάμε για τρέλες ούτε από τη μία ούτε από την άλλη πλευρά. Σε κανονικές συνθήκες ατυχήματος μιλάμε, κυρίως όταν δεν προκαλείται από εμάς. Σε αυτές λοιπόν τις συνθήκες το αυτοκίνητο παρέχει ασφάλεια και προστασία πολύ μεγαλύτερη. Με φουλ εξοπλισμό δεν καβαλάνε πολλοί μηχανή όπως και αυτοκίνητα δεν κυκλοφορούν πολλά με roll bar και ιστορίες! Λέμε για ένα μέσο οδηγό ή ένα μέσο αναβάτη πχ πάνω σε μηχανάκι.

    Και δεν αναφέρω ούτε νταλίκες ούτε αεροπλάνα. Μιλάω για αυτό που μου συνέβη, βλέπε αυτοκίνητο που πέρασε με κόκκινο και μου τη βάρεσε στο πλάι. Με μηχανάκι αν ήμουν θα έφτανα στον Άρη τώρα. Σειρά μου να υπερβάλω, χεχε


    [/B]Σε πλαγιες συγκρουσεις το αμαξι εχει παλι πλεονεκτημα. Αλλο να πεσει πανω στο ποδι σου καποιος κι αλλο να παρεμβαλονται μπαρες ασφαλειας. Το επαθε γνωστος προσφατα με μηχανη, οταν μια κυρια αλλαξε λωριδα χωρις να δει καθρεπτη. Ο αστραγαλος θρυψαλα, ατροφησε το ποδι και 1ας χρονος στο κρεβατι.[/B]
    Εμένα σκέψου ότι ήρθε με τόση φόρα που μπήκε και η πόρτα μέσα, αρκετά ώστε να μου χτυπήσει το πόδι και να μου κάνει μεγάλη μελανιά. Το χτύπημα ήταν τέτοιο που ενώ είχα πάρει ελάχιστα στροφή προς τα αριστερά γιατί αριστερά ήθελα να στρίψω, βρέθηκα με το αμάξι να κοιτάω προς τα δεξιά (ήρθε από αριστερά αυτή). Είχα ζαλιστεί από το χτύπημα και όταν συνήλθα έλεγα αν είναι όνειρο ή πραγματικότητα. Μόλις κατάλαβα ότι είναι το δεύτερο, κατεβαίνω από του συνοδηγού την πόρτα να κατεβάσω καντήλια, αλλά μόλις πήγα να ξεκινήσω είδα τι σημαίνει να βλέπεις αστεράκια.

    Αν ήμουν με μηχανάκι θα μου το είχε κομματιάσει το πόδι η ρουφιάνα που πέρασε αέρα πατέρα και όποιον μαζέψουμε

    Βέβαια, να τα λέμε όλα έτσι? Με μηχανάκι σχεδόν θα σταματούσα παντού να κοιτάω και μετά θα προχωρούσα.
    Ζουν ανάμεσά μας.
    Τελικά ποιοι είναι οι καλοί, οι Νεφελίμ ή οι Ελοχίμ???

  5. #35
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	466,3 KB 
ID:	231068
    Give me fuel, Give me fire

  6. #36
    ενα παγωτά κοστίζει οσο ενα κιλό φασόλια.
    την επόμενη φορά που θέλεις να γευθείς το παγωτό αγόρασε μια φασολάδα συμφέρει :rotflmao: :rotflmao:

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Είπα ξεκάθαρα τι συγκρίνω στο προηγούμενο ποστ μου. Αλλά ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, αφού επιμένεις.

    Για το 1600, πληρώνεις 240ε τέλη.

    Για το 650, πληρώνεις 50 (αν θυμάμαι καλά).

    Πάω στο anytime online, για τα ασφάλιστρα. Αυτοκίνητο 1600, του 2005, η οικονομική πάει στα 427ε το έτος.

    Μηχανάκι 650, του 2005, η οικονομική στα 220.

    Μπορώ να συνεχίσω και για τα υπόλοιπα αν θες. Το 1000RR μου κόστιζε πολύ φθηνότερα (μέχρι πριν ένα χρόνο που το είχα) από ένα απλό αυτοκίνητο στα 1400 cc.



    Το μηχανάκι είναι μονόδρομος, τελεία.
    Για υπολογισε με χιλιαρι SS τι εχεις δωσει σε λαστιχα και αλυσιδες αν κανεις 50,000 κμ. Εγω το υπολογιζω γυρω στα 3,500-4,000 ευρω (δεκα ζευγαρια λαστιχα και δυο αλυσιδες). Στο αμαξι, το ενα δεκατο χαΛαρα για την ιδια αποσταση.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #38
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Για υπολογισε με χιλιαρι SS τι εχεις δωσει σε λαστιχα και αλυσιδες αν κανεις 50,000 κμ. Εγω το υπολογιζω γυρω στα 3,500-4,000 ευρω (δεκα ζευγαρια λαστιχα και δυο αλυσιδες). Στο αμαξι, το ενα δεκατο χαΛαρα για την ιδια αποσταση.
    Εγώ συγκεκριμένα? Λοιπόν, 2 χρόνια που το είχα (26,000 χλμ), δεν πλήρωσα ούτε μισό λάστιχο. Έβαζα μεταχειρισμένα κάθε 3-4 μήνες. 25ε περίπου η αλλαγή, 100ε το χρόνο ΤΟ ΠΟΛΥ. Αλυσιδογράναζα άλλαξα μια φορά, γύρω στα 130ε. Στα 50,000 πάλι δε θα είχα πληρώσει τίποτα για ελαστικά και άντε να άλλαζα άλλη μια φορά αλυσιδογράναζα.

    Επίσης μην ξεχνάς ότι συγκρίνεις 1000ρι SS (ότι ταχύτερο κυκλοφορεί στο δρόμο) με ένα ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ αμαξάκι της γειτόνισσας. Και πάλι τα μεγέθη είναι συγκρίσιμα. Χμ...

    Εντάξει, έχετε δίκιο. Το αυτοκίνητο είναι πιο οικονομικό. Από αύριο θα αφήνω το μηχανάκι στο γκαράζ. Απορώ πως δεν το είχα δει τόσο καιρό.
    Life begins at 45°.

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
    ωραιος!!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Για υπολογισε με χιλιαρι SS τι εχεις δωσει σε λαστιχα και αλυσιδες αν κανεις 50,000 κμ. Εγω το υπολογιζω γυρω στα 3,500-4,000 ευρω (δεκα ζευγαρια λαστιχα και δυο αλυσιδες). Στο αμαξι, το ενα δεκατο χαΛαρα για την ιδια αποσταση.

    νομίζεις

    http://www.youtube.com/watch?v=phUDG53Y4D8


    και σε ένα χρόνο μέσα ε

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    νομίζεις

    http://www.youtube.com/watch?v=phUDG53Y4D8


    και σε ένα χρόνο μέσα ε
    μλκ
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Εγω παντως η πρωτη απαντηση που εδωσα στο φιλο ηταν για να του δωσω να καταλαβει πως οντως μια μικρομεσσαια μηχανη ΔΕΝ ειναι φθηνοτερη σε χρηση απο ενα μικρομεσσαιο αμαξι μεχρι 1300κκ.

    Γιατι πολλοι εχουν την ψευαισθηση οτι οταν θα παρουν μηχανη θα πληρωνουν μονο βενζινες και λαδια .

    Για βαλτε ασφαλεια κλοπης στη μηχανη να δω ποσο θα πληρωσετε.

    Λαστιχα και αλυσιδα μαζι ειναι 500 ευρω. Ρυθμιση βαλβιδων σε 4κ ποσο πληρωνετε και καθε ποτε? Τα τακακια της μηχανης ειναι φθηνοτερα του αυτοκινητου?

    Καλυτερα λοιπον ο φιλος να ξερει απο πριν παρα να την πατησει μετα και να μη του βγαινουν τα λεφτα




    καλες βολτες με τα-φθηνα-σε-χρηση 1000αρια σας



    Blitzer εβαλες σε 1000αρι μηχανακι αλυσιδα με 130 ευρω? σ ωραιος!
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #43
    ηξερα οτι τα 1000 ss ειναι οτι πρεπει για την πολη κ για τσαρκες στα σουπερ μαρκετ, αλλα βλεπω οτι ειναι κ τα οικονομικοτερα

  14. #44
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan

    Blitzer εβαλες σε 1000αρι μηχανακι αλυσιδα με 130 ευρω? σ ωραιος!
    Πόσα θα έπρεπε να δώσω για να είμαι εντάξει?
    Life begins at 45°.

  15. #45
    εγω δεν μπορω να καταλαβω τι κανουν καποιοι εδω μεσα.
    αφου γουσταρουν τοσο πολυ τα κουτια τους ας γραφτουν σε κανα honda forum,vwclub κλπ
    μην μας τα κανουν τσουρεκια με τις μηχανες τους και ποσο καυλωμενοι ειναι με αυτες και τετοιες μαλακιες.
    οποιος γουσταρει μηχανες, γουσταρει μηχανες απλα,
    ουτε την αγοραζει την πουτανα για οικονομια ουτε για να μετραει το τελαιυτεο ευρω
    και οταν ανεβαινει επανω του φτανει στο στομα
    α και παει και καμια βολτουλα μεχρι το χωριο και οχι να το σκεφτεται και να αρρωσταίνει

    και για το θεμα μας εννοειτε οτι τα παγια μιας μηχανης ειναι πολυ μικροτερα απο αμαξιου
    εχω μηχανη 1000 και τα παγια της ειναι το ιδιο me ena smartaki που εχω 600

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πάλι τα ίδια με τη βενζίνη;
    από Operater στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2008, 07:42
  2. Ti Na ΠΑΡΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ????
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 14:01
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2008, 17:31
  4. Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 15:16
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF