Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 116

Θέμα: με τα ίδια λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο

  1. #1
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786

    με τα ίδια λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο

    καλά να στο λέει κάποιος άσχετος που δεν ξέρει που είναι το αριστερά και που το δεξιά. αλλά να στο λένε άτομα που σε ξέρουν; σήμερα μου το (ξανα)είπε ο πατέρας μου. μα τι σκέφτονται;;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    εχει δικιο.. μη σου πω οτι το αμαξι εχει μικροτερο κοστος συντηρησης..


    αλλα αν δεν εχεις καλο κουτι τοτε η μηχανη ειναι η μονη απολαυση..
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
    εχει δικιο.. μη σου πω οτι το αμαξι εχει μικροτερο κοστος συντηρησης..
    Σε ποιο κόσμο ακριβώς? Τριπλάσια τέλη κυκλοφορίας, διπλάσια ασφάλιστρα, βενζίνες, διόδια, για να αναφέρω μερικά. Κι αυτά συγκρίνοντας με ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο. Αν θες "καλό", όπως λες, τα κόστη εκτοξεύονται.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    αναλογως τι αμαξι θες και με τι μηχανη το συγκρινεις.


    Αμα μου συγκρινεις 250αρα μηχανι με 1600αμαξι λογικο

    Αμα μου συγκρινιες ομως 600αρα με 1200αρι τοτε νομιζω οτι τα βρισκουμε καπως.


    Υπ οψην εχω 650αρα μηχανη και 1600 αμαξι. Το κοστος του αμαξιου ειναι επι 1,5 της μηχανης λαμβανοντας υποψην τα παντα! Εξαιρεση η βενζινη που ευτυχως το αμαξι μου καιει λιγο πανω απ τη μηχανη.


    Αμα θες γκαζια και διασκεδαση η μηχανη ειναι μονοδρομος για ποσα μεχρι 5000-6000 ευρω
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #5
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    αφήστε τον κόσμο στον ύπνο του...



    :ZZZ:

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan

    Υπ οψην εχω 650αρα μηχανη και 1600 αμαξι. Το κοστος του αμαξιου ειναι επι 1,5 της μηχανης λαμβανοντας υποψην τα παντα! Εξαιρεση η βενζινη που ευτυχως το αμαξι μου καιει λιγο πανω απ τη μηχανη.
    Όταν εσύ λες 1600 και το κόστος 1,5 της μηχανής , μήπως εννοείς και οδηγάς to παρακατω ????


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	flintstone mobile.jpg 
Προβολές:	1269 
Μέγεθος:	155,3 KB 
ID:	231044
    Aprilia sr50
    Aprilia rs 125
    Aprilia rsv mille
    Cagiva raptor 650 ie
    Aprilia rsv 1000 r Factory

  7. #7
    Αποσυντονισμ
    Εγγραφή
    06/07/2011
    Μηνύματα
    8
    Δηλαδή οι αυτοκινητιστές κοιμούνται και οδηγούν κουτιά??

    To 2009 που πέρασε μία με κόκκινο και μου εμβόλισε πραγματικά το αμάξι, επειδή μ'αρέσουν οι μηχανές, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν τι θα γινόταν αν ήμουν με μηχανή εκεί. Προφανώς δε θα είχα τη δυνατότητα να σκεφτώ καν γιατί θα είχα μπει σε τροχιά και θα γυρνούσα το 2025 πάλι ως και εγώ δε ξέρω τι και θα ήμουν και η απόδειξη ύπαρξης εξωγήινων

    Στα 18 μου μαζί με του αυτοκινήτου είχα βγάλει και για 125cc δίπλωμα και μετά είχα σκοπό και για μοτοσυκλέτα. Το 2009 αναθεώρησα τα πάντα και είπα στη χώρα που ζούμε και έτσι που παίρνουν μερικοί - μερικές τα διπλώματα, εγώ μηχανή δεν καβαλάω

    Παρ'όλα αυτά, πάντα κοιτάω στους καθρέφτες στο αμάξι για μηχανάκια, μοτοσυκλέτες κτλ. Πάντα! Αφήνω κενά πχ στα φανάρια από τα παρκαρισμένα αμάξια ώστε να χωρέσει και να πάει μπροστά στο φανάρι κτλ κτλ..

    Πάντως για ποσά κάτω και των 5000 η διασκέδαση με το αυτοκίνητο υπάρχει. Sierra δυνατό και πισωκούνα και δεν ισιώνει :rotflmao:
    Ζουν ανάμεσά μας.
    Τελικά ποιοι είναι οι καλοί, οι Νεφελίμ ή οι Ελοχίμ???

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
    αναλογως τι αμαξι θες και με τι μηχανη το συγκρινεις.

    Υπ οψην εχω 650αρα μηχανη και 1600 αμαξι. Το κοστος του αμαξιου ειναι επι 1,5 της μηχανης λαμβανοντας υποψην τα παντα! Εξαιρεση η βενζινη που ευτυχως το αμαξι μου καιει λιγο πανω απ τη μηχανη.

    Είπα ξεκάθαρα τι συγκρίνω στο προηγούμενο ποστ μου. Αλλά ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, αφού επιμένεις.

    Για το 1600, πληρώνεις 240ε τέλη.

    Για το 650, πληρώνεις 50 (αν θυμάμαι καλά).

    Πάω στο anytime online, για τα ασφάλιστρα. Αυτοκίνητο 1600, του 2005, η οικονομική πάει στα 427ε το έτος.

    Μηχανάκι 650, του 2005, η οικονομική στα 220.

    Μπορώ να συνεχίσω και για τα υπόλοιπα αν θες. Το 1000RR μου κόστιζε πολύ φθηνότερα (μέχρι πριν ένα χρόνο που το είχα) από ένα απλό αυτοκίνητο στα 1400 cc.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
    Αμα θες γκαζια και διασκεδαση η μηχανη ειναι μονοδρομος για ποσα μεχρι 5000-6000 ευρω
    Το μηχανάκι είναι μονόδρομος, τελεία.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Στο φίλο που συνέκρινε κόστη μηχανής και αυτοκινήτου,
    δε μας είπε τη σχετική χρήση τους!
    Γιατί κατά βάση κι εμένα το παπί μου κοστίζει περίπου όσο και το αμάξι ετησίως, μόνο που το αμάξι κάθε φορά που είναι να το πάρει κάποιος από την οικογένεια ψάχνουμε να βρούμε πού στο κέρατο το παρκάραμε την τελευταία φορά που το χρησιμοποιήσαμε!
    Αν με αυτό συνδυάσεις και κάποιο μηχανάκι που πιέζεται και πάει γρήγορα (και άρα καίει βενζίνες-αναλώσιμα) ναι έτσι σύμφωνοι!
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
    Στο φίλο που συνέκρινε κόστη μηχανής και αυτοκινήτου,
    δε μας είπε τη σχετική χρήση τους!
    Μα το θέμα είναι ότι το αμάξι έχει τριπλάσια έξοδα, ακόμα κι όταν δεν κινείται καθόλου.
    Life begins at 45°.

  11. #11

    Re: με τα ίδια λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
    με τα ίδια λεφτά παίρνεις αυτοκίνητο
    Παντα με νευριαζε αυτη η ατακα..ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΜΗΧΑΝΗ!!ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αυτα που μου λετε τα ξερω γιατι τα πληρωνω ηδη.

    Ειπα πολυ απλα οτι το κοστος χρησης μιας μεγαλης μηχανης μπορει να πλησιασει το κοστος ενος μικρου αμαξιου.

    Το μικρο αμαξι σου προσφερει ασφαλεια και ανεση (οταν δεν εχει κινηση). Η μεσσαια-μεγαλη μηχανη σου προσφερει συγκινησεις.

    Εξηγουμαι: αμαξι 1300 εχει τελη καπου 150€ και ασφαλεια με κλοπη 350-400€ ανα ετος. Μια μηχανη μεχρι 850κκ εχει τελη 50€ και ασφαλεια χωρις κλοπη απο 200€. Με κλοπη παμε στα 350€ και βαλε ασε που οι περισσοτερες ασφαλιστικες δεν κανουν. Η μηχανη αλλαζει πιο συχνα λαδια και λαστιχα, το αμαξι οχι. Ειδικα με τα λαστιχα δεν ειαναι να παιζεις με τη μηχανη. Οποτε σαν μεσο κοστος ανα τα χρονια μιλαμε για μικρες αποκλισεις. Προσεξε μιλαω για μικρο αμαξι και μεγαλη μηχανη με ιδιο κοστος αρχικης αποκτησης και τα δυο.



    Ο πατερας του το λεει γιατι εχει προτεραιοτητα την ασφαλεια, ο φιλος εχει προτεραιοτητα τη διασκεδαση. Δεκτα και τα 2.

    Καθε πραγμα εχει τη χρηση του, και καθε ενας εχει τις προτιμησεις του. Εγω ας πουμε θεωρω τσαμπα κοπο να παω ταξιδι με τη μηχανη τι στιμγη που μπορω και με το αμαξι να κανω το ιδιο ταξιδι και μαλιστα χαλαρος και με μουσικη. Για καμια κοντινη εξορμηση παιρνω τη μηχανη,η φυσικα στην πολη για την κινηση.

    Ας μην ειμαστε κολλημενοι και ακραιοι
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
    Εγω ας πουμε θεωρω τσαμπα κοπο να παω ταξιδι με τη μηχανη τι στιμγη που μπορω και με το αμαξι να κανω το ιδιο ταξιδι και μαλιστα χαλαρος και με μουσικη
    Και κάπου εδώ τελειώνει η συζήτηση... :P
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Είπα ξεκάθαρα τι συγκρίνω στο προηγούμενο ποστ μου. Αλλά ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, αφού επιμένεις.

    Για το 1600, πληρώνεις 240ε τέλη.

    Για το 650, πληρώνεις 50 (αν θυμάμαι καλά).

    Πάω στο anytime online, για τα ασφάλιστρα. Αυτοκίνητο 1600, του 2005, η οικονομική πάει στα 427ε το έτος.

    Μηχανάκι 650, του 2005, η οικονομική στα 220.

    Μπορώ να συνεχίσω και για τα υπόλοιπα αν θες. Το 1000RR μου κόστιζε πολύ φθηνότερα (μέχρι πριν ένα χρόνο που το είχα) από ένα απλό αυτοκίνητο στα 1400 cc.



    Το μηχανάκι είναι μονόδρομος, τελεία.

    με την βενζινη στα 2 ευρω, τα εξοδα που παραθετεις ειναι ψιχουλα.
    με το αμαξι οικονομικα καιω οσο κ με την μηχανη κανονικα. Αν αποφασισεις να εισαι οικονομικος με το αμαξι σε συμφερει μακραν.

    Γιαυτο διαφωνω με ανθρωπους που αγοραζουν μηχανη (οχι σκουτερ για πολη) για οικονομια ταχα, παντελως ατοπο κινητρο

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Ο πατερας του , του το λεει ωστε αν ποτε ερθει μια κακια στιγμη, να μην κατηγορει τον εαυτο του οτι αφησε το παιδι του να παει να σκοτωθει.

    Ετσι σκεφτονται οι γονεις, τι να κανουμε και οσο και να μεγαλωσουμε παντα παιδια τους θα μαστε

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πάλι τα ίδια με τη βενζίνη;
    από Operater στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2008, 08:42
  2. Ti Na ΠΑΡΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ????
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 15:01
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2008, 18:31
  4. Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 16:16
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF