Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: κεντρική ευρώπη (χοντρικά)

  1. #1
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846

    κεντρική ευρώπη (χοντρικά)

    Γειά σας.
    Παρά το γεγονός ότι υπάρχουν αρκετά ταξιδιωτικά για εκεί εγω θέλω κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες. Οι χώρες που με απασχολούν είναι
    -Σλοβενία
    -Κροατία
    -Ουγγαρία
    -Τσεχία
    -Σλοβακία

    Ερώτηση Α:
    Με τα ευρώ μου τι κάνω? Αλλάζω απο πριν? Αλλάζω εκεί? Έχει μπει καμιά απο αυτές στο ευρώ? Θα παρακαλούσα οι απαντήσει να προέρχονται από όσους γνωρίζουν και όχι του τύπου "λογικά πρέπει να..." ή νομίζω ότι" κτλ...
    Ερ'ωτηση Β:
    Ισχύει κάτι ιδιαίτερο ακόμα και αν δεν θες να ταξιδεύεις σε εθνικές οδούς. Δηλαδή χρειάζομαι κάτι με την είσοδο στη χώρα για να χρησιμοποιώ τους οδικούς άξονες ή μόνο διόδια και τέλος.
    Ερ'ωτηση Γ:
    Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες είναι αρκετή για όλες ή χρειάζομαι κάπου διαβατήριο (που δεν παίζει να βγάλω γιατί μου μπαίνουν ιδέες)
    Ερώτηση Δ:
    Υπάρχει κάποιο tip για κάποια από αυτές? Οχι για το που να πάω αλλα οδικές και οχι μόνο συμβουλές για χαμηλό κόστος (προτάσεις ξενοδοχείων απαγορεύονται) πχ, που να φας ή τι παιζει για φαι φτηνά και στο όρθιο κτλ...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Νο σπαμ, νο παρτυ...
    γης μαδιαμ...

  2. #2
    Για τη Κροατία ανάμενε στο ακουστικό σου, περιμένω ραπόρτο απο φίλη που μένει εκεί

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Δηλαδή τι.....?

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032

    Re: κεντρική ευρώπη (χοντρικά)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou

    Ερώτηση Α:
    Με τα ευρώ μου τι κάνω? Αλλάζω απο πριν? Αλλάζω εκεί? Έχει μπει καμιά απο αυτές στο ευρώ? Θα παρακαλούσα οι απαντήσει να προέρχονται από όσους γνωρίζουν και όχι του τύπου "λογικά πρέπει να..." ή νομίζω ότι" κτλ...

    ΧΑΛΑΣ ΕΚΕΙΠΕΡΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.

    Ερ'ωτηση Β:
    Ισχύει κάτι ιδιαίτερο ακόμα και αν δεν θες να ταξιδεύεις σε εθνικές οδούς. Δηλαδή χρειάζομαι κάτι με την είσοδο στη χώρα για να χρησιμοποιώ τους οδικούς άξονες ή μόνο διόδια και τέλος.

    ΤΣΕΧΙΑ-ΣΛΟΒΑΚΙΑ ΤΙΠΟΤΑ(Αν εισαι με ΜΟΤΟ).
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΥΤΕ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕ

    Ερ'ωτηση Γ:
    Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες είναι αρκετή για όλες ή χρειάζομαι κάπου διαβατήριο (που δεν παίζει να βγάλω γιατί μου μπαίνουν ιδέες)

    ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ

    Ερώτηση Δ:
    Υπάρχει κάποιο tip για κάποια από αυτές? Οχι για το που να πάω αλλα οδικές και οχι μόνο συμβουλές για χαμηλό κόστος (προτάσεις ξενοδοχείων απαγορεύονται) πχ, που να φας ή τι παιζει για φαι φτηνά και στο όρθιο κτλ...



  5. #5
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Σύμφωνα με ότι είδα το 09:

    Α:

    Σλοβακία -> Ευρώ (το 09 αναγραφόταν και η τιμή στο τοπικό τους νόμισμα, ήταν σε φάση μετάβασης)

    Ουγγαρία -> Φιορίνια

    Τσεχία -> Κορώνες

    Β:

    Δεν το έψαχνα, Ουγγαρία όμως είχε ένα γκισέ όπως περνάς τα σύνορα (από Ρουμανία) και πήρα ένα. Φτηνό πρέπει να ήταν και είχε ισχύ μερικών ημερών. Στις υπόλοιπες δεν έχω ιδέα.

    Γ:

    Διαβατήριο χρειάστηκε όταν πέρασα από Ρουμανία - Ουγγαρία. Ουγγαρία - Σλοβακία, Σλοβακία - Αυστρία, Αυστρία - Τσεχία κτλ δεν έχει καν σύνορα.

    Δ:

    2-3 πραγματάκια για τις χώρες που είδα:

    Στην Ουγγαρία έχει πολλές μηχανές και μια ιδιαίτερη κουλτούρα γύρω από αυτές, θα σε χαιρετάνε παντού (και μέσα στην πόλη). Διήθηση κανονικά και γενικά περνάς μπροστα στο φανάρι κτλ κτλ. Μπορεί να πετύχεις και καυλωμένους μέσα στην πόλη. Εγώ είχα πετύχει ένα Rocket III κι ένα 999 να σπέρνουν τρόμο και μετά να κρύβονται από τους μπάτσους γελώντας ( ακολουθούσα όσο μπορούσα ). Μην κάνεις ούτε μέτρο χωρίς κράνος, εμένα με σταματήσανε και μου την είπανε οι μπάτσοι, κλήση δεν πήρα.

    Αν σκοπεύεις να περάσεις Ουγγαρία - Σλοβακία θα πρότεινα αυτήν την διαδρομή. Πράσινο, στροφούλες, παραπόταμος του Δούναβη και τα σύνορα είναι μια γέφυρα. Προσοχή, πολλοί ποδηλάτες.

    Για Πράγα κάνε το walking tour, από ότι είδα δεν η ίδια κοπελίτσα που το έκανε σε εμάς και είχε γαμώ τα γέλια αλλά λογικά θα είναι ενδιαφέρον. Για το Cross Club σου είπα, μην το χάσεις. Για φαγητό απέφυγε οτιδήποτε είναι στο κέντρο (εκτός από κανένα hot-dog στα όρθια), είναι πανάκριβα. Αν μείνεις στο Toby's φάε στην Pub, φτηνά και καλά με δώρο μπύρα για τα 3 πρώτα γεύματα.

    Η Σλοβακία έχει λίγο κόσμο, στους επαρχιακούς παίζει να κάνεις αρκετά λεπτά να δεις αμάξι και οι πινακίδες δεν είναι και ότι καλύτερο. Στ' αρχίδια σου όμως, είναι όμορφα. Φτηνότερη και από τις 3, αν σου έχει λήψει ο φραπές έχει ένα ελληνικό καφέ κάπου, areso λέγεται, περισσότερα δεν θυμάμαι. Ο menos μπορεί να σου δώσει καλύτερες πληροφορίες για την Σλοβακία. Εμένα μου είχε πει να μην τρέχω, οι μπάτσοι ζητάνε τα πρόστιμα επί τόπου. Όριο 90 αν θυμάμαι καλά.

    Περισσότερα από κοντά την Παρασκευή.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

Παρόμοια θέματα

  1. Διασχίζοντας την Κεντρική Ευρώπη
    από sgianno στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2012, 16:35
  2. Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2010, 05:36
  3. Ταξίδι στην κεντρική Ευρώπη
    από evkou στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2009, 09:34
  4. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF