Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: 300 τροποι θανατου

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnny_Nik
    Εγώ διαφωνώ. Μπορεί να μην είχα την τύχη να ζήσω την δεκαετία εκείνη αλλά κάθε φορά που ακούω μια ιστορία από τα παλιά ταξιδεύω με νοσταλγία. Υπάρχουν φορές που έχω επισκευθεί διαδρομές οι οποίες λόγω του ότι εγκαταλείφθηκαν θυμίζουν ακόμα κάτι από εκείνη την εποχή.

    Όπως διάβαζα και παλιότερα, ήταν η εποχή που δεν υπήρχαν κινητά facebook Internet, Και όμως ο κόσμος παιρνούσε καλά, ζούσε!

    Και τώρα πια ξέρω....


    Το 2031 θα λέω στα εγγόνια μου για τη δική μου γενιά. Τη γενιά του Facebook, τη γενιά του club, του μπουζουκιού και της ψευτοεπανάστασης, του iphone/ipad/ipod, τη γενιά που έχει τη μοτοσυκλέτα ή το αυτοκίνητο (πάντα καινούργια ή απλά μουράτα) για να πιάσει την πρώτη γκόμενα, τη γενιά που θεωρεί ότι κάθε τι παλιό έχει πεθάνει μαζί με την εποχή του... Και όμως μέσα σε κάθε τι παλιό κρύβεται ένα κομμάτι ιστορίας.

    Νιώθω τυχερός που μεγάλωσα σε μια εποχή όπου οι δικοί μου φρόντισαν να έχω όσα δεν είχαν εκείνοι, νιώθω συνάμα και άτυχος γιατί στην εποχή αυτή απαλλοτροιώθηκε ο άνθρωπος, χάθηκαν οι επαφές, η ουσία, οι πραγματικές φιλίες και σχέσεις. Αντικαταστάθηκαν όλα από ένα χαζοκούτι. 8 ώρες δουλειά και πίσω στο σπίτι για άλλες 8 ώρες μπροστά σε έναν υπολογιστή, πάντα με την ίδια ρουτίνα, Facebook, blogs για... ανεξάρτητη ενημέρωση, msn, skype, κλπ...

    Στην πορεία της ανακατασκευής που έκανα στη μηχανή μου ανακάλυψα ότι το "βάρος" της κληρονομιάς που κουβαλάει κάτι που αντιπροσωπεύει τη δεκαετία εκείνη είναι πολύ μεγαλυτερο από το "βάρος" της γκλαμουριάς και της μόστρας που αντιπροσωπεύει η δική μας εποχή, μια εποχή στην οποία καλούμαι να ζήσω αλλά δεν σημαίνει ότι θα μείνω με σταυρωμένα τα χέρια να "πνιγώ" στα νερά της...

    Όσο για μένα, μπορεί να γεννήθηκα σε λάθος εποχή, η απλά να έχω άλλη άποψη, η να βλέπω διαφορετικά τα πράγματα, δεν ανήκω σε καμία παράταξη, όμαδα, γκρουπ...

    "Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι λεύτερος" [Ν.Καζαντζάκης]

    ΥΓ: Η ομορφία της δικής μου γενιάς βρίσκεται την ώρα που όλος ο κόσμος κοιμάται, ή χοροπηδάει στα club. Εκείνη την ώρα που ο δρόμος είναι για σένα και τη μοτοσυκλέτα σου, άδειος μοναχικός, ατελείωτος....

    Τυχεροί όσοι κατάφεραν να ζήσουν εκείνες τις παλιές εποχές
    Τι να πω ρε φίλε.
    Ισως να μεγάλωσες εσυ ετσι. Εγώ πάντως αυτάπου λες περί facebook , skype κλπ. δεν τα εχω ζήσει επειδή δεν τα θέλω κυριως
    Επιλέγεις την ζωή σου δεν σε αναγκάζει κανείς να κάτσεις σαν το μαλάκα μπρωστα στο κομπιούτερ.
    Εγώ ασ πούμε πρωτη φοεά μπηκα τορα σε φόρουμ για να εχω τι να κάνω στο γραφείο οταν τελειώνω την δουλεία.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Verden
    Τι να πω ρε φίλε.
    Ισως να μεγάλωσες εσυ ετσι. Εγώ πάντως αυτάπου λες περί facebook , skype κλπ. δεν τα εχω ζήσει επειδή δεν τα θέλω κυριως
    Επιλέγεις την ζωή σου δεν σε αναγκάζει κανείς να κάτσεις σαν το μαλάκα μπρωστα στο κομπιούτερ.
    Εγώ ασ πούμε πρωτη φοεά μπηκα τορα σε φόρουμ για να εχω τι να κάνω στο γραφείο οταν τελειώνω την δουλεία.
    Μα ούτε εγώ τα έχω ζήσει. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Προσπαθώ και έχω επιλέξει να είμαι εκτός από τέτοια πράγματα, με τον υπολογιστή ασχολούμαι γιατί είμαι τεχνικός, αλλά σε φόρουμ είμαι γραμμένος σε 2 μοτοφόρουμ το ένα εκ τον οποίων αγνοείται προς το παρόν. Το έκανα περισσότερο για να έρθω σε επαφή με νέο κόσμο και να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για τη μηχανή που έχω και για το άθλημα γενικότερα.

    Απλά παρατηρώ ότι το fb και το ίντερνετ είναι κοινή ενασχόληση στα περισσότερα άτομα της ηλικίας μου, και εγώ φαντάζω μπροστά τους εξωγήινος, γιατί ασχολούμαι όλη μέρα με μια μηχανή και δεν έχω κανένα προφίλ, ούτε είχα, και ούτε θα κάνω.
    2 stroke Sport Touring

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2013
    Μηνύματα
    1
    Υπάρχει κάποιος που έχει, και θα ήθελε να μου δανείσει το βιβλίο αυτό, ή να το βγάλει φωτοτυπία? Το έχω ψάξει παντού και δεν υπάρχει. Ακόμα και στην Εθνική βιβλιοθήκη όπου είναι καταγεγραμμένο, αντίτυπο πρακτικά δεν υπάρχει. Οι εκδόσεις "Υάκινθος" έχουν κλείσει εδώ και χρόνια.
    Παρακαλώ, στείλτε pm.

    Ευχαριστώ

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Όλοι έχουμε πέσει στο τριπάκι να εξιδανικεύουμε εποχές και καταστάσεις ακόμα και εμείς που τα ζήσαμε (τα 80s) και ακούω να μιλάνε για άλλες εποχές και αθωότητες κλπ.
    Σας πληροφορώ ότι και εμείς ζηλεύαμε τους μεγαλύτερους αυτούς που ήταν ενήλικες στα 70s και αυτοί με την σειρά τους τους παλαιότερους.
    Επίσης όλοι έχουν στην κορυφή τοποθετήσει πράγματα που τους συνδέουν με τα νειάτα τους μουσική μηχανάκια κλπ και προσπαθούν μέσω αυτών να ξαναφέρουν στην επιφάνεια αυτό που έχει ανεπιστρεπτί περάσει.
    Τεσπα. Βουλιαγμένης αρχές 80 Ρέτσος μου έρχεται στο μυαλό αλλά Κατανα 65 άλογα και 240 χλμ ποιητική αδεία είπαμε αλλά...

    http://www.youtube.com/watch?v=l3SlPLivZ0U

    Πάντως και εγώ έχω κρατήσει κάτι από τότε μάλλον το καλύτερο της σειράς !
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00458.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	74,1 KB 
ID:	281664

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2012
    Μηνύματα
    103
    "Οι απέναντι"!
    Τι ωραία ταινία!Την έχω δει με τον πατέρα μου και μου επιβεβαίωσε ότι μέσες άκρες έτσι ήταν τα πράγματα τότε...
    Κορυφαία σκηνή,ο πρωταγωνιστής πάει στο βενζινάδικο του Θέμη Μάνεση που μαστόρευε την ducati του...
    Του πιάνει κουβέντα για τους αγώνες και ο Μάνεσης σαν ένας άλλος joey dunlop ρίχνει ένα διακριτικό κράξιμο στους αγώνες,καθώς φτιάχνει το ducati,υπό τους ήχους του suzy q
    Ο πρωταγωνιστής της ταινίας τι απέγινε; Δεν τον έχω δει σ'άλλη ταινία...
    Τελευταία τροποποίηση από KRS; 10/02/2013 στις 11:35.

  6. #21
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πάντως και εγώ έχω κρατήσει κάτι από τότε μάλλον το καλύτερο της σειράς !
    Πω, πω στην πένα το κατάνα!!
    WHO RUNS THE SHOW

  7. #22
    Η βασική διαφορά βρίσκεται στο μέγεθος του ονείρου. Τότε οι πιτσιρικάδες ονειρεύονταν παπιά και 250 ενώ τώρα 1000άρια.

    Κατά τα άλλα, όπως τα λέει ο buckley...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #23
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Όλοι έχουμε πέσει στο τριπάκι να εξιδανικεύουμε εποχές και καταστάσεις ακόμα και εμείς που τα ζήσαμε (τα 80s) και ακούω να μιλάνε για άλλες εποχές και αθωότητες κλπ.
    Σας πληροφορώ ότι και εμείς ζηλεύαμε τους μεγαλύτερους αυτούς που ήταν ενήλικες στα 70s και αυτοί με την σειρά τους τους παλαιότερους.
    Επίσης όλοι έχουν στην κορυφή τοποθετήσει πράγματα που τους συνδέουν με τα νειάτα τους μουσική μηχανάκια κλπ και προσπαθούν μέσω αυτών να ξαναφέρουν στην επιφάνεια αυτό που έχει ανεπιστρεπτί περάσει.
    Τεσπα. Βουλιαγμένης αρχές 80 Ρέτσος μου έρχεται στο μυαλό αλλά Κατανα 65 άλογα και 240 χλμ ποιητική αδεία είπαμε αλλά...

    http://www.youtube.com/watch?v=l3SlPLivZ0U

    Πάντως και εγώ έχω κρατήσει κάτι από τότε μάλλον το καλύτερο της σειράς !
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00458.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	74,1 KB 
ID:	281664


    Κατ' αρχήν ρε Παναγιώτη έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Με τρόπο τα δείχνουν αυτά, γιατί είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία γιά κάνα εγκεφαλικό.....

    Οσο γιά τους ''Απέναντι'' από το ''φάντασμα'' προτιμούσα την Μπέττυ Λιβανού..........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  2. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF