Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 216

Θέμα: το χρονικο ενος εγκεφαλικου

  1. #61
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Το πράγμα είναι απλό Στέλιο μου, μάθαμε στο "Ξημέρωσε, όλοι όρθιοι" όπως φώναζε κάποτε η μαμά και νά'τα σήμερα που ενηλικιώθηκε το ρημάδι..
    Εγώ θυμάμαι στο στρατό: Θαλάμοφύλακααααααας, πιάσε ρε το κράνος και έλα να μαζέψεις τα αγγουράκια!
    :wacko:
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  2. #62
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Μπορώ να σηκωθώ από τον καναπέ και να μη φάω αυτό το τοστ γιατί ήδη είμαι 169 κιλά με πρησμένα άκρα και να πάω να αθληθώ λίγο μπας και βελτιώσω την αιματική μου ροή, αλλά επιλέγω να μην το κάνω γιατί βαριέμαι και κουράζομαι εύκολα. Κάνει και ζέστη.
    Θα μπορούσα να ξεπηδήσει μέσα από το κουφάρι μου που σαπίζει στον καναπέ ένας αθλητής και υγιείς οργανισμός με μεγαλύτερο προσδόκιμο επιβίωσης αλλα επιλέγω να μην το κάνω.
    Θα μπορούσα να είμαι κάτι άλλο αλλά δε θέλω.
    Όχι;
    Εκτός και αν το "μπορώ" υφαίνεται παρέα με την τελική μου επιλογή σε οτιδήποτε. Δε θέλω άρα αυτόματα δεν μπορώ. Κλειδώνω την πιθανότητα ή τη μη πιθανότητα του συμβάντος στον εγκέφαλό μου οπότε και το εκτελεστικό μέρος (οργανικοί ιστοί) ακολουθεί...


    Αν λες οτι μπορεις να χασεις 100 κιλα, δε σημαινει τιποτα. Αν τα χασεις, σημαινει οτι μπορεις να εισαι αδυνατος, και προφανως θα εισαι.
    Το να θελεις να σηκωσεις το ποτηρι, παλι δε σημαινει τιποτε. Το οτι δεν μπορεις να το κουνησεις με τη σκεψη σου ομως σημαινει κατι. Αν το θελεις πολυ, θα το κανεις, μεχρι τοτε ομως απλα δεν μπορεις, και εισαι ενας ανθρωπος που δεν μπορει να κουνησει το ποτηρι με τη σκεψη του.
    Με αλλα λογια, η δυνατοτητα αποδεικνυεται εκ του αποτελεσματος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #63
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Ρε αφήστε τα σύμπαντα και τους χωροχρόνους.

    Εδώ η τύπισα πήρε συνέντευξη από το εγκεφαλικό της (...), λογικό να λάλησε .

    +650

    Ρωτήστε και τους βετεράνους του Βιετνάμ που ξυπνούν νομίζοντας πως είναι στα χαρακώματα........



    :rotflmao:


    (έ ρε τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος...)
    Dura lex, sed lex.

  4. #64
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

    1)Αφου το εκκρινει ο εγκεφαλος, ποιος ο λογος λοιπον να το παρεις;

    2)Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχουμε τα μεσα, απλα χρειαζεται να τα εκπαιδευσουμε.
    1)Τον λογο θα τον καταλαβεις μονο αν το παρεις και μαλιστα με τον σωστο για σενα τροπο, ο οποιος δεν εξυπακουεται. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ΠΡΕΠΕΙ να το παρεις.
    Και με το χερι χυνω, αλλα γουσταρω και το πηδημα, γιατι εχει κατι αλλο να μου προσφερει.

    2) Και το μανιταρι ειναι ενα απο αυτα τα μεσα που η φυση απλοχερα μας προσεφερε, οπως τα χορττα, τα ψαρια και τα ζωα. Σου περασε ποτε απο το μυαλο να ζησεις τρωγωντας τα κρεατα σου? Γιατι λοιπον διαχωριζεις αυτα τα συγκεκριμενα φυτα ως εξωτερικα και ανεξαρτητα της εξελιξης σου?
    Και θελει και εκπαιδευση. Τιποτα δεν ειναι τσαμπα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Με αλλα λογια, η δυνατοτητα αποδεικνυεται εκ του αποτελεσματος.
    Φυσικά.
    Το "θέλω" είναι το (ομολογουμένως) δύσκολο να χωρέσει στην εξίσωση...
    Θέλω να κινηθεί το ποτήρι με τη νόηση.
    Μπορώ να το μάθω;
    Να το διδαχθώ;
    Να μην μπορώ να το μάθω;
    Να μην μπορώ να το κατανοήσω γιατί δεν γνωρίζω άλλες 7000 παραμέτρους που θα "έπρεπε" να κατανοώ πριν μπορέσω να το κάνω;
    Και γιατί το ένα και γιατί το άλλο...

    (θα φτιάξω δυνατό φραπέ και θα επανέλθω...)
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #66
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

    (θα φτιάξω δυνατό φραπέ και θα επανέλθω...)
    Εγω προτεινω να πιουμε και κανενα μαζι. Απο βδομαδα θα ειμαι πολυ κοντα στα Χανια
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #67
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider

    Στο κάτω κάτω εγκεφαλικό έπαθε, λογικό να λάλησε ο εγκέφαλος και να έβλεπε διάφορα δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια.

    Μπορώ να καταλάβω ή μάλλον να δεχτώ αυτό το διαφορετικό που βίωσε και ένιωσε αλλά σαν συναίσθημα και μόνο. Όχι σαν πραγματικότητα.
    Παρακαλω, define 'πραγματικοτητα' και 'αληθεια' για να καταλαβουμε τι θες να πεις!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Παρακαλω, define 'πραγματικοτητα' και 'αληθεια' για να καταλαβουμε τι θες να πεις!
    Ο Αριστοτέλης κάνει μια πολύ όμορφη παρουσίαση ("Μετά τα φυσικά")σχετικά με τον τοίχο και το χέρι (όπως και η τύπισσα στο βίντεο) και σε κάνει πραγματικά να απορρείς με το που αρχίζει και που τελειώνει το πραγματικό και το αληθές.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    γλαφυροτατη στην περιγραφη της...
    πολυ καλο!!

  10. #70
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Ο Αριστοτέλης κάνει μια πολύ όμορφη παρουσίαση ("Μετά τα φυσικά")σχετικά με τον τοίχο και το χέρι (όπως και η τύπισσα στο βίντεο) και σε κάνει πραγματικά να απορρείς με το που αρχίζει και που τελειώνει το πραγματικό και το αληθές.

    ...και μαλιστα σε αυτο που ειπε ο joyrider να τον ρωτησω, τι το μη πραγματικο εχει ενα συναισθημα? Και τι παραπανω απο συναισθηματα εχει μια πραγμματικοτητα?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #71
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    1)Τον λογο θα τον καταλαβεις μονο αν το παρεις και μαλιστα με τον σωστο για σενα τροπο, ο οποιος δεν εξυπακουεται. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ΠΡΕΠΕΙ να το παρεις.
    Και με το χερι χυνω, αλλα γουσταρω και το πηδημα, γιατι εχει κατι αλλο να μου προσφερει.

    2) Και το μανιταρι ειναι ενα απο αυτα τα μεσα που η φυση απλοχερα μας προσεφερε, οπως τα χορττα, τα ψαρια και τα ζωα. Σου περασε ποτε απο το μυαλο να ζησεις τρωγωντας τα κρεατα σου? Γιατι λοιπον διαχωριζεις αυτα τα συγκεκριμενα φυτα ως εξωτερικα και ανεξαρτητα της εξελιξης σου?
    Και θελει και εκπαιδευση. Τιποτα δεν ειναι τσαμπα.
    Για να μη μιλαμε ετσι γενικα, ξερω

    Και επειδη ξερω, απορριπτω.

    Γιατι αυτο που εχει κανει σημαια της ολη αυτη η κουλτουρα, το "expand your mind", δεν χρειαζεται υποβοηθηση, αλλα προσωπικη προσπαθεια.

  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Παρακαλω, define 'πραγματικοτητα' και 'αληθεια' για να καταλαβουμε τι θες να πεις!
    Αυτό δυστυχώς δεν είμαι ικανός να το κάνω. Δεν ξέρω και τι δεν κατάλαβες από την ερώτηση. Αν θεωρείς το εγκεφαλικό κάτι φυσιολογικό για την λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού τότε μπορούμε να θεωρήσουμε και ότι συνέπειες έχει το εγκεφαλικό ως φυσιολογικές.

    Αλλά επειδή εγώ το θεωρώ πάθηση, ανωμαλία, διατάραξη της λειτουργίας, ομοιόστασης ή όπως αλλιώς θες πέστο, του εγκεφάλου, τότε θεωρώ όλα αυτά που "είδε" ήταν συνέπειες του εγκεφαλικού και συνεπώς μη φυσιολογικά.

    Πραγματικά και αληθινά ήταν, όπως φαντάζομαι ότι το εννοείς γιατί αυτά ένιωσε. Αλλά δεν είναι πραγματικά και αληθινά με την έννοια ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν φυσιολογικά.

    Η πραγματικότητα και η αλήθεια για μένα ισχύουν πάντα όταν τα βλέπεις σε συνάρτηση και σχετίζοντάς τα με κάτι άλλο.Και αυτό το άλλο τώρα είναι το φυσιολογικό.

    Μην ρωτήσεις τι είναι φυσιολογικό τώρα γιατί αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε το πως λειτουργούν τα πάντα γύρω μας τότε ποτέ δεν θα είναι τίποτα φυσιολογικό γιατί πάντα θα μπορούσε να ήταν αλλιώς.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  13. #73
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Αυτό δυστυχώς δεν είμαι ικανός να το κάνω. Δεν ξέρω και τι δεν κατάλαβες από την ερώτηση. Αν θεωρείς το εγκεφαλικό κάτι φυσιολογικό για την λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού τότε μπορούμε να θεωρήσουμε και ότι συνέπειες έχει το εγκεφαλικό ως φυσιολογικές.

    Αλλά επειδή εγώ το θεωρώ πάθηση, ανωμαλία, διατάραξη της λειτουργίας, ομοιόστασης ή όπως αλλιώς θες πέστο, του εγκεφάλου, τότε θεωρώ όλα αυτά που "είδε" ήταν συνέπειες του εγκεφαλικού και συνεπώς μη φυσιολογικά.

    Πραγματικά και αληθινά ήταν, όπως φαντάζομαι ότι το εννοείς γιατί αυτά ένιωσε. Αλλά δεν είναι πραγματικά και αληθινά με την έννοια ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν φυσιολογικά.

    Η πραγματικότητα και η αλήθεια για μένα ισχύουν πάντα όταν τα βλέπεις σε συνάρτηση και σχετίζοντάς τα με κάτι άλλο.Και αυτό το άλλο τώρα είναι το φυσιολογικό.

    Μην ρωτήσεις τι είναι φυσιολογικό τώρα γιατί αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε το πως λειτουργούν τα πάντα γύρω μας τότε ποτέ δεν θα είναι τίποτα φυσιολογικό γιατί πάντα θα μπορούσε να ήταν αλλιώς.
    Κατ'εμε, πραγματικοτητα και αληθεια οπως την εννοεις, ειναι agreement και τιποτε αλλο. Το να αμφισβητουμε κατι ειναι πολυ υγιες. Το να δεχομαστε τα παντα οπως μας εχει μαθει η κουλτουρα μας, παλι οκ ειναι, αλλα δεν ειναι ο καταλληλος τροπος αν μας ενδιαφερει να καταλαβουμε κατι παραπανω, η κατι απο κατω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #74
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Αλλά επειδή εγώ το θεωρώ πάθηση, ανωμαλία, διατάραξη της λειτουργίας, ομοιόστασης ή όπως αλλιώς θες πέστο, του εγκεφάλου, τότε θεωρώ όλα αυτά που "είδε" ήταν συνέπειες του εγκεφαλικού και συνεπώς μη φυσιολογικά.
    Aκόμη και αυτή η ομοιόσταση είναι, πάντως, μια ψευδαίσθηση...
    Κάθε 5-6 μήνες δεν είμαι αυτός που ήμουν πριν! Έχω ήδη αλλάξει τα περισσότερα κύτταρά μου με νέα (με βραχύτερο βίο). Πριν 15 έτη πιστεύαμε ότι με όσα εγκεφαλικά κυτταρα γεννιόμαστε με τόσα ή και ολιγότερα καταλήγουμε. Σήμερα έχουμε μελέτες απόδειξης αναγέννησης νευρώνων μετατραυματικά...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Μην ρωτήσεις τι είναι φυσιολογικό τώρα γιατί αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε το πως λειτουργούν τα πάντα γύρω μας τότε ποτέ δεν θα είναι τίποτα φυσιολογικό γιατί πάντα θα μπορούσε να ήταν αλλιώς.
    Και είναι κακό αυτό;
    edit κοίταζα κάποτε ένας από τους γιγάντιους χάρτες των μεταβολικών μονοπατιών και αυτόματα είπα "μλκ μου, τελικά δεν ξέρουμε πράμα για πράμα!!! "
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  15. #75
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Για να μη μιλαμε ετσι γενικα, ξερω

    Και επειδη ξερω, απορριπτω.

    Γιατι αυτο που εχει κανει σημαια της ολη αυτη η κουλτουρα, το "expand your mind", δεν χρειαζεται υποβοηθηση, αλλα προσωπικη προσπαθεια.

    Δηλαδη απορριπτεις κατι γενικα, γιατι εσενα δε σου εκατσε καποια δεδομενη στιγμη?
    Εμενα μου καθεται υπεροχα για παραδειγμα.

    Και επεναλαμβανω οτι η προσωπικη προσπαθεια ειναι δεδομενη. Μην γενικευεις θεωρωντας οτι ειναι η ευκολη λυση, γιατι ουτε ευκολη ειναι, ουτε λυση, ειναι απλα τροφη. NO MORE NO LESS. Και οπως και καθε ειδους τροφη, ειτε ζεις με την βοηθεια αυτης, ειτε τα παιζεις αν το κανεις με το λαθος για σενα τροπο.

    Αλλα ουτε και υπαρχει κατι κατακριτεο στις λυσεις, ειτε ευκολες, ειτε οχι. Αν εχω καταθλιψη και η μουσικη με γιατρευει, δεν σημαινει οτι πρεπει να κλειστω σε ενα κελι κατω απο τη γη, ωστε να μην ακουω μουσικη, η να μην βλεπω τον ουρανο, η αλλους ανθρωπους γιατι λογω καποιου αγνωστου σε μενα ηθικου κανονα πρεπει να το παλαιψω εντελως μονος μου.

    Η ιδια η αισθηση του εαυτου μας, δεν ειναι τιποτε αλλο, παρα συνολο εντυπωσεων βασισμενων σε διαδραση μεταξυ ημων και αλλων ανθρωπων και καταστασεων. Πως θα κανεις expand your mind αν δεν συσχετιζεσαι με κατι?

    Ακομα και αν ειναι υποβοηθηση οπως εσυ το εννοεις, ποιες υποβοηθησεις δεχεσαι και ποιες οχι? Και γιατι? Για μενα σωμα και πνευμα ειναι το ιδιο πραγμα, διαφορετικες οψεις του ιδιου νομισματος. Το φαι ειναι υποβοηθηση, δεν ειναι?


    Αν θες, εξηγαγε τα 'πρεπει' και τα 'value judgements' που υπαρχουν κρυμμενα στην προταση σου. Θα το διασκεδασεις, στο εγγυωμαι! Εγω προσωπικα περναω ωρες ατελειωτες κανοντας το ιδιο για μενα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:34
  2. Περί γονέων, από το μάτι ενός 13χρονου
    από LIBYKOS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 17:47
  3. ...το χρονικο μιας πτώσης
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 20:00
  4. Το ημερολόγιο ενός Iνδιάνου
    από o_gavros στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 11:48
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 13:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF