Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 134

Θέμα: ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΤΗΣ ΤΟΣΚΑΝΗΣ

  1. #1
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949

    ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΤΗΣ ΤΟΣΚΑΝΗΣ

    ...Έχοντας γυρίσει περίπου 18 ώρες από το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό, κάθομαι εδώ και ώρα μπροστά σε μια οθόνη και αναλογίζομαι πόσο σοφή κουβέντα είναι αυτή που έχει ειπωθεί: Ο κοινός φόβος που έχει ένας δυσκοίλιος και ένας συγγραφέας είναι το λευκό χαρτί Προσπαθώ ακόμα να εγκλιματιστώ,να παραδεχτώ ότι γύρισα πίσω στη γκρίζα θλιβερή ελληνική πραγματικότητα της μιζέριας,ενώ μέχρι και προχτές όλα αυτά έμοιαζαν αδιανόητα και ζούσα σε μια άλλη θαρρείς διάσταση...
    Άλλη μια σοφή κουβέντα είναι πως όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια,ο Θεός γελάει...και το ταξίδι αυτό ήταν η πρώτη ίσως φορά που αποφάσισα πως η "γερμανική" οργάνωση και προετοιμασία που με χαρακτηρίζει έπρεπε να είναι απούσα.Ο άνθρωπος είναι προσαρμοστικό όν κι έτσι έπρεπε να κυλήσει και αυτό το ταξίδι.Ούτε πολύωρες αναζητήσεις στο διαδίκτυο,ούτε συζητήσεις με φίλους και γνωστούς για ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών,ούτε σχέδια επί χάρτου...όπως κυλήσει είπαμε...Η πρόκληση προσωπικά ήταν μεγάλη για εμένα,έπρεπε να αντιμετωπίσω προσωπικούς "δαίμονες" και να τους νικήσω...Ίσως κάποιος ο οποίος έχει γυρίσει τον κόσμο όλο με μηχανή,από την παγωμένη Νορβηγία μέχρι την Σαχάρα,να βρει αυτό το ταξιδιωτικό ανιαρό και να πει "σιγά το κατόρθωμα"...και μάλλον θα έχει δίκιο.Για εμένα όμως,που το μεγαλύτερο σε απόσταση "ταξίδι" που είχα κάνει μέχρι σήμερα ήταν Κόρινθος-Μάνη,που την άκουγα από "φίλους" ότι τη μηχανή την έχω για μόστρα και δεν είμαι μηχανόβιος σαν αυτούς και χιλιομετροφάγος,που η έλλειψη προσανατολισμού μου είναι παρομοιώδης,για εμένα λοιπόν αυτό το ταξίδι ήταν ένα ασήμαντο βήμα για την ανθρωπότητα,ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ βήμα για εμένα...Επιτρέψτε μου λοιπόν να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου και τις εικόνες από το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Τοσκάνη...Αρχίζουμε...

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

    Η ιδέα για ένα ταξίδι στο εξωτερικό μου ξεκίνησε από εδώ μέσα...Πόσες φορές δεν ταξίδεψα νοερά με μοτοσυκλέττα διαβάζοντας άλλα ταξιδιωτικά...πόσες φορές δεν ονειρεύτηκα να κάνω κι εγώ ένα τέτοιο ταξίδι...Που να είναι το δικό μου...εξωτερικό είχα ταξιδέψει πολλές φορές,άλλο όμως με αεροπλάνο και άλλο με δικό σου μεταφορικό μέσον και μάλιστα δίτροχο...Ο λογικός προορισμός ήταν η γειτονική Ιταλία,από τους περισσότερους είχα ακούσει ότι είναι συνήθως το πρώτο ταξίδι κάποιου που θέλει να βγει με μοτοσυκλέτα εξωτερικό.Ιταλία λοιπόν και συγκεκριμένα Τοσκάνη,αυτή η περιοχή ανέκαθεν με κέντριζε με την ομορφιά και τις πόλεις τις από τότε που ήμουν πιτσιρικάς.Όπως προείπα η ιδέα μου γεννήθηκε εδώ μέσα και πέρυσι άρχιζα να το σκέφτομαι πολύ σοβαρά,αλλά η Μαρίνα είχε ενδοιασμούς τους οποίους και δέχτηκα γιατί τότε ήταν εν μέρει σωστοί...φέτος όμως το είχα πάρει απόφαση πως ο καιρός είχε έρθει...έλειπε μόνο ο προγραμματισμός των αδειών από τη δουλειά και η ελπίδα για δύο βδομάδες συνεχόμενες.Όπερ και εγένετο..να ο πρώτος καλός οιωνός.Το νερό είχε μπει στο αυλάκι...Φίλοι και συνάδελφοι με ρωτάνε που έχω σκοπό να πάω εφέτος...μειδίαμα,σκέψεις και πάντα η απάντηση "κάπου θα πάμε μωρέ κι εφέτος"...όλο και πιο συχνά αρχίζω να το αναφέρω στη Μαρίνα και την αγχώνω...έχει ακόμα επιφυλάξεις για το τόλμημα-ας μου επιτραπεί ο όρος...Δύο εβδομάδες πριν έρθει η άδεια,κάνω την κλασσική κίνηση πριν από κάθε ταξίδι μας...έχω βρει εισιτήρια,ξενοδοχείο,"Μαρινάκι μου τί λες να πάμε Τοσκάνη,έχω βρει εισιτήρια και ξενοδοχείο,να τα κλείσω;;" , δε με νοιάζει η απάντηση,για τυπικούς λόγους ρωτάω, ενώ η Μαρίνα το σκέπτεται εγώ έχω ήδη κάνει τις κρατήσεις...την επόμενη μέρα παίρνω τον ασφαλιστή να μου βγάλει το πράσινο χαρτάκι της ασφάλιστικής για Ευρώπη,στέλνω τη Μαρίνα να βγάλει ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης από το ΙΚΑ σε περίπτωση που χτύπα ξύλο χρειαστείς νοσηλεία σε νοσοκομείο και κανονίζω και δυο μέρες πριν φύγουμε στο συνεργείο αλλαγή λαδιών και ένα γενικό έλεγχο...Αααα ναι αγοράζουμε και δύο αδιάβροχα γιατί έχω διαβάσει πως στην Ευρώοη ΠΑΝΤΑ θα φας βροχή (και ο πρώτος προσωπικός φόβος,την οδήγηση σε βροχή δεν την έχω προσωπικά....), αγοράζω ένα χάρτη της Ιταλίας της Michelin, ένα τουριστικό οδηγό της Τοσκάνης και τελευταία στιγμή συγγενικό μου πρόσωπο επιμένει να μου δώσει ένα GPS το οποίο και αποδείχτηκε παντελώς άχρηστο και γιατί μια-δυο φορές που το χρησιμοποιήσαμε μας έδειχνε ότι βρισκόμαστε σε σωστό δρόμο ενώ ήμασταν ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ και επειδή εκτός από το χάρτη είχα το προνόμιο να έχω το MPS (Μarina Positioning System)...Αυτή η γυναίκα είναι απίστευτη...δεν υπάρχει τέτοια αντίληψη χώρου και τόπου,μια ματιά στο χάρτη και σε κατευθύνει με ακρίβεια χιλιοστού,ορκίζεσαι πως ζούσε χρόνια εκεί και το έκρυβε...
    Προετοιμασίας συνέχεια...εργαλειοθήκη τα μαμίσια κάτω από τη σέλα,πανευρωπαϊκή οδική βοήθεια έχω μεριμνήσει να κάνω για καλό και για κακό αν και τα BMW δεν χαλάνε κι ερχόμαστε στο τελευταίο κομμάτι...Ρουχισμός και μπαγκάζια...Είχα αποφασίσει μίνιμαλ καταστάσεις...ένα αδιάβροχο λουκάνικο,το tankbag και ένα σακίδιο πλάτης 15lt...είπαμε,πηγαίναμε για εμπειρίες και για να απολαύσουμε τα τοπία,όχι για να κάνουμε πασαρέλα...ένα τζινάκι ο καθένας,δυο τρία t-shirt,δυο αλλαξιές κάλτσες,εσώρουχα,κι από ένα σορτσάκι...αυτά και μόνο...νεσεσέρ με προσωπικά είδη υγιεινής,ένα βιβλίο...αυτά μόνο;;; αυτά...όταν έφτασε η ώρα να φύγουμε και να φτιάξω μπαγκάζια σκεφτόμουνα το ανέκδοτο που λέει που πας ρε Καραμήτρο!!!!! Λέω θα γελάνε μαζί μου!!!! να βλέπεις ταξιδιωτικά αλλά και γνωστούς με τριβάλιτσα,τετραβάλιτσα και σακίδια που χρειάζονται άδεια ύψους από πολεοδομία κι εγώ με το λουκανικάκι και το tangbag...σαν να παει Κινέζος να παίξει σε τσόντα παρέα με το Ρόκο Σιφρέντι!!!!! Το λουκάνικο είναι τόσο άδειο που λυγίζει όπως το δένω στη σχάρα και μου κρύβει τα φλάς,άσε που φοβάμαι πως με τη μετακίνηση θα ακουμπήσει σε καμιά εξάτμιση και θα πιάσουμε φωτιά...επιστράτευση σάκου Adidas με σκληρό πάτο για να μπει μέσα σε αυτόν το αδιάβροχο λουκάνικο και έτοιμες οι αποσκευές μας!!!! Τριήμερο στην ορεινή Κορινθία πιο πολλά είχα!!!!! Αρχίζω να σκέφτομαι πως το πήρα αβίαστα και πως θα πάθουμε πλάκα αλλά δεν πτοούμεθα...άλλωστε σε τρεις ώρες αναχωρούμε!!!!
    Από εξοπλισμό αναβάτη το δεύτερο ρίσκο...Μπότες και κορντούρες παντελόνια δεν έχω,οπότε κράνος,γάντια,μπουφάν και προσωπικό τζινάκι με μποτάκι Caterpillar...σκέφτομαι πως ίσως ακούγεται εγκληματικό αλλά άμα είναι να σου τύχει...προσπαθώ να μην σκέφτομαι δυσάρεστα και πως παλιά κάτι μπαρμπάδες φοράγανε ένα κράνος καρπούζι και με τη βέσπα πηγαίνανε να δούνε τον αδερφό τους στη Γερμανία που δούλευε στα ορυχεία...είπαμε,θα είμαστε αρχέτυποι μοτοσυκλετιστές,τα βασικά και απαραίτητα...Δεύτερο καμπανάκι ότι το έχω πάρει αβίαστα αλλά προσπαθώ να το αγνοήσω...Για μπουφάν διαλέγω μετά από πολύ σκέψη να πάρω το διάτρητο της Revit το οποίο αποδείχτηκε και σοφέστατη επιλογή,ενώ η Μαρίνα το δικό της Revit,ας το πούμε φθινοπωρινό...είμαστε έτοιμοι,η ώρα έφτασε βούρ για Αθηνών-Πατρών...Σε όλους έχουμε πει πως πάμε Κεφαλλονιά,το ξέρει μόνο ο αδερφός μου κι ο αδερφός της Μαρίνας,αφήνω και το κινητό σπίτι και φύγαμε...

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    ON THE ROAD...

    Έχουμε αποχαιρετήσει γονιούς και αδέρφια και βρισκόμαστε στο δρόμο...Εδώ έρχεται ο δεύτερος προσωπικός δαίμονας...η καρμανιόλα Αθηνών-Πατρών...τον αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι και μετρημένες τρεις φορές τον έχω κάνει,ΠΟΤΕ με μοτοσυκλέτα.Οι οιωνοί είναι άριστοι,ο δρόμος δεν έχει τρελλή κίνηση και θες ο ενθουσιασμός πως το ταξίδι ξεκίνησε,θες που γουστάρω τρελλά και νοιώθως λες και πάω να κάνω το γύρο της Ευρώπης,θες τα πρωτόγνωρα συναισθήματα και το άγνωστο που μας περιμένουν,με κάνει όχι μόνο να μην φοβάμαι,αλλά ομολογώ πως απέλαυσα τη διαδρομή και το παιχνιδάκι προσπερνάω τις νταλίκες,μπαίνω στην βοηθητική λωρίδα,βγαίνω από τη βοηθητική λωρίδα...ενώ με το αμάξι τον έτρεμα,ο μικρός μετωπικός και γενικά όγκος της μοτοσυκλέτας μου μοιάζει σύμμαχος και δεν χρειάζεται να ρισκάρω και να βγαίνω σε αντίθετο ρεύμα...σκέφτομαι πως έτρεμα αυτό τον δρόμο και με πιάνουν γέλια μέσα από το κράνος...myth busted!!!! μην τρελλαθούμε,όχι πως δεν είναι επικίνδυνος αλλά εκείνη τη μέρα μου φάνηκε παιχνιδάκι...το ξαναλέω...απέλαυσα τη διαδρομή!!!! Αυτό που δεν απόλαυσα καθόλου είναι πως έκανα λάθος υπολογισμό κι αναγκάστηκα να βάλω βενζίνη μετά το Αίγιο στηνπρονομιακή τιμή των €1,88...another myth busted...Μου λέγανε όλοι οι Ιταλοί έχουν πανάκριβη βενζίνη...εεεε,φανταστείτε ότι η πιο ακριβή που έβαλα ήταν € 1,64 ενώ άμα πήγαινες στις self service αντλίες η τιμή ήταν 10% χαμηλότερη,περίπου κατά μέσό όρο στο € 1,56...Φτάνουμε Πάτρα κι η ζέστη δεν αντέχεται,στάζουμε ολόκληροι...σκέφτομαι πως μέχρι τώρα έκανα καλά που δεν πήρα το δερμάτινο...Φτάνουμε στο λιμάνι και μετά την πατάτα με τα εισιτήρια (που είχα αναφέρει σε παλαιότερο πόστ) ανακαλύπτουμε τον υπέροχο κόσμο της Minoan...οι αναχωρήσεις δε γίνονται πλέον από το παλιό λιμάνι αλλά από το νέο και κανείς δεν μπήκε στον κόπο να μας ενημερώσει,όλες οι οδηγίες και τα εισιτήρια αναφέρουν για το παλιό...ψάχνουμε μέσα στην Πάτρα να βρούμε τα κεντρικά της εταιρείας για την παραλαβή των εισιτηρίων,μετά κόπων και λάθος οδηγιών από ένα ταξιτζή τα βρίσκουμε,ψάχνουμε το νέο λιμάνι,το βρίσκουμε τελικά κι αυτό,κάνουμε και το check in και είμαστε προ της καταπακτής του βαποριού...κάθιδροι,να βράζουμε από τον ανελέητο ήλιο,τα κεφάλια να έχουν πιάσει φωτιά μέσα στα κράνη,αλλά είμαστε πια στο καράβι...περίμενα να γίνεται της πουτάν@ς από μηχανές κι αυτοκίνητα και είμαι μόνος μου...ααα και μια νταλίκα που κάνει μανούβρες...ανεβαίνω στο πάνω γκαράζ,άστο μου λέει ένας εκεί που είναι οι μηχανές...όπου μηχανές μια yamaha midnightstar με ιταλικές πινακίδες τίγκα στο χρώμιο,στα δέρματα,στα λουριά και δε συμμαζεύεται...αφήνω τη μηχανή,βρίσκω τη Μαρίνα να με περιμένει στη reception και πάμε για τις αεροπορικές θέσεις που έχω κλείσει....

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    ...Το κομμάτι Πάτρα-Ανκόνα με το καράβι το προσπερνάω τάχιστα.Μοναδικά σημεία άξια αναφοράς ο Ιταλός ιδιοκτήτης της τσοπεριάς ντυμένος όλος στα δέρματα και στις αλυσίδες,σε σημείο να σιγοψιθυρίζω το κλασσικό τραγουδάκι όλη την ώρα κάθε φορά που τον κοιτάω:
    http://www.youtube.com/watch?v=tdbt-...eature=related
    Στο κεφάλι μπαντάνα με την αμερικανική σημαία,μπότα φιδίσια μυτερή που δεν έβγαλε ούτε στον ύπνο,ενώ κάθε λίγο έβγαζε μια Mythos και την κατέβαζε μονορούφι...χωρίς υπερβολές πρέπει να ήπιε δυο τρεις εξάδες Mythos,παντού έβρισκες τις συσκευασίες από τις εξάδες και τα πεταμένα κουτάκια...Αποδεικνύεται πως το καράβι πάει άδειο και οι μοναχικοί δίτροχοι αναβάτες εκτός από εμάς είναι ο Κώστας και η Γεωργία που με ένα GSXR του '90 φορτωμένο τίγκα,πάνε Μιλάνο-Αυστρία-Ελβετία.Ο Κώστας παλιά καραβάνα,με αμέτρητα ταξίδια,χαίρεται που βγαίνω μόνος μου χωρίς παρέα έξω,μου δίνει συμβουλές,μου λέει λεπτομέρειες για τα ταξίδια του στη Νορβηγία και τον Nordkapp και γενικά η ώρα περνάει ευχάριστα...Ήρθε η ώρα για το κανονικό κι ενδιαφέρον θέμα του ταξιδιού...

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    ΗΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ
    Έρχεται η ώρα που φτάνουμε στην Ανκόνα...η καρδιά μου από άγχος,αγωνία και αναμονή χτυπάει σαν τρελλή,ανυπομονώ να πατήσω το πόδι μου σε ιταλικό έδαφος,να ξεκινήσει το πραγματικό ταξίδι...στο πλοίο μέσα έχουμε αποφασίσει να πάρουμε autostrada γιατί για σήμερα σκοπός είναι να φτάσουμε έγκαιρα στο ξενοδοχείο και να ξεκουραστούμε,μετά από το πολύωρο ταξίδι των 17 ωρών,Α14 λοιπόν Ανκόνα-Μπολόνια και μετά από εκεί ο Α1 που θα μας βγάλει στο ξενοδοχείο...η απόσταση περίπου 320χλμ και χρόνος περίπου 3 ώρες και τριανταπέντε λεπτά σύμφωνα με το GPS και το ViaMichelin...Η κοριτσάρα μου έχει προνοήσει κι εκτυπώσει από το Via Michelin όλη τη διαδρομή,τους κόμβους που στρίβουμε,τί λένε οι πινακίδες που θα ακολουθήσουμε,τα πάντα...Βγαίνουμε στην autostrada.Ηλεκτρονικό εισιτήριο στην είσοδο των διοδίων από το αυτόματο μηχάνημα και πληρώνεις στην έξοδο όπου βγεις...είμαστε γνώστες πως η autostrada είναι αδιάφορη και βαρετή κι ακριβή αλλά σήμερα είπαμε προέχει να φτάσουμε στο ξενοδοχείο...πολιτισμικό σόκ όμως!!!!!! Φοβερή κίνηση αλλά όλοι οδηγούν υποδειγματικά,κανείς δεν προσπερνάει από δεξιά,ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΠΟΤΕ Κ-Α-Ν-Ε-Ν-Α να κάνει προσπέραση από δεξιά,η βοηθητική λωρίδα χρησιμοποιείται σε περίπτωση ανάγκης και από ασθενοφόρα και η αριστερή λωρίδα μόνο κατά τη διάρκεια της προσπέρασης...άψογοι!!!!! Κινούμαι με 120-130χλμ και όταν έρχεται η ώρα για στάση για κανα νερό γιατί βράζει ο τόπος,με έκπληξη βλέπουμε τον Ιταλό τσοπερά από το καράβι ο οποίος μας γνέφει πως δίπλα στη μηχανή του έχει ελεύθερη θέση σε σκιά...Ξαποσταίνουμε,και βούρ για Μπολόνια...Στο ύψος του Ρίμινι κάνουν έργα και από το αντίθετο ρεύμα έχει απίστευτο μποτιλιάρισμα,μιλάμε για ακινητοποιημένα οχήματα για χιλιόμετρα με την ήλιο αδυσώπητο,στο δικό μας ρεύμα σημειωτόν και δεν ξέρω τί να κάνω καθώς εδώ δεν είναι Ελλάδα και δεν ξέρω αν η διήθηση επιτρέπεται...κολλημένος σαν νομοταγής Ευρωπαίος πίσω από τα οχήματα,όπου σαν από μηχανής θεός Ιταλός με BMW R1200R αρχίζει να περνά ανάμεσα από τα αυτοκίνητα...αυτό ήταν λέω,τον ακολουθώ κατά πόδας και το μποτιλιάρισμα ως δια μαγείας εξαφανίζεται...τα καλά της κίνησης με δίτροχο...αφήνουμε πίσω μας τους ταλαίπωρους τετράτροχους και συνεχίζουμε...στο ύψος της Imola δεύτερο μικρό μποτιλιάρισμα από ατύχημα,φτάνουμε Μπολόνια,κατηφορίζουμε πλέον και παίρνουμε το Α1 και ξαφνικά από το Βadolo και μετά η βαρετή autostrada μεταμορφώνεται...ο χάρτης τον έχει με πράσινο χρώμα στα πλάγια,δείγμα ότι η διαδρομή είναι γραφική και καλά κάνει!!!!! Βουνό,απίστευτη άσφαλτος,κράτημα,όμορφα χωριά πάνω σε καταπράσινους λόφους,λιμνούλες,τούνελ μέσα σε καταπράσινα βουνά,από την ομορφιά φοβάμαι μην αφαιρεθώ από την οδήγηση...Μαγεία...η Ιταλία που θέλουμε να δούμε...φτάνουμε στα διόδια,πιάνω λάθος λωρίδα και αντί για εκεί που δίνεις σε αυτόματο μηχάνημα τα χρήματα,πάω σε λωρίδα που τελικά πλήρωνες με κάρτα...Φοβόμουν από αφηγήσεις πως θα είχαμε κανα ευτράπελο...πατάμε όλα τα κουμπιά,τίποτα,πατάμε το κουμπί βοηθείας άπταιστα ιταλικά,ευτυχώς δεν καθυστερούμε κανένα γιατί βλέπουν ότι έχουμε κολλήσει και πάνε στις διπλανές λωρίδες,είμαστε κολλημένοι κι απελπισμένοι κανά πεντάλεπτο,ώσπου μου έρχεται η φαεινή ιδέα και βγάζω την κάρτα ανάληψης της Κύπρου,την βάζω στη σχισμή για κάρτες και...σουσάμι άνοιξε!!!!! €17,80 το αντίτιμο,η μπάρα ανοίγει κι ένα μεγαλοπρεπές Grazie ακούγεται από το μεγάφωνο!!!! Είμαστε ελεύθεροι Συνεχίζουμε για το ξενοδοχείο, έξοδος Barberino di Mugello (χιχιχι...) και Calenzano,πανέμορφη διαδρομή,στροφιλίκι,σκέψεις του στύλ εδώ είναι να έχεις ένα SS να το στύψεις και τσούπ!!!! Το ξενοδοχείο μπροστά μας!!!! Μέσα στο πράσινο,έλατα,τρέλλα!!!! Είμαστε σχεδόν5 ώρες στο δρόμο με τις στάσεις,πηγαίνοντας χαλαρά βέβαια και φτάσαμε στο ξενοδοχείο...Ανάλογη φωτό και προσοχή στη λεπτομέρεια...αυτό το σακίδιο ήταν το βιός μας...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture 001 (medium).jpg 
Προβολές:	1429 
Μέγεθος:	119,5 KB 
ID:	231944

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Ξενοδοχείο είχε διαλέξει αυτό:http://www.meridianacountryhotel.it/
    Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!! Κλείσιμο μέσω της ιστοσελίδας booking.com με τιμή 65 ευρώ τη βραδυά με πρωινό!!!! Παρκάρω έξω τη μηχανή,γαμώτο λέω,το πάρκινγκ είναι ξέφταγο αμπέλι,πάμε στη reception,γίνεται επιβεβαίωση της κράτησης και ρωτάω τον καλλιτέχνη: "Αν αφήσω εδώ τη μηχανή θα την προσέχει όποιος έχει βάρδια;" Βεβαίως κύριε,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,αλλά εγώ θας σας πρότεινα αν θέλετε να την βάλετε στο κλειστό μας πάρκινγκ που ανοίγει μόνο με την κάρτα του δωματίου σας!!!!! Όλο το πάρκινγκ για πάρτη μου!!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture 144 (medium).jpg 
Προβολές:	1424 
Μέγεθος:	40,7 KB 
ID:	231945

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Φτάνουμε στο δωμάτιο...μια μεθυστική μυρωδιά μας υπνωτίζει...χαρακτηριστική της τοσκανέζικης υπαίθρου...λεβάντα...γελάμε κι αγκαλιαζόμαστε με τα κρανη και τα μπουφάν σαν μικρά παιδιά...έξω από το δωμάτιο παρτέρια με λεβάντα μας καλωσορίζουν...ηδονικές στιγμές.Πιάνω τη λεβάντα,την τρίβω στα χέρια μου και μεθάω με το άρωμά της,μακάρι να μπορούσα να είχα αυτή την ευωδία για πάντα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture 007 (medium).jpg 
Προβολές:	1421 
Μέγεθος:	110,1 KB 
ID:	231946

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    welcome back !!!!! πετα ρε φιλος και καμια φωτο να φτιαχτουμε

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    μεχρι να πατησω το enter εβαλες :rotflmao: :rotflmao:

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Τακτοποιούμαστε στο δωμάτιο,κάνουμε ένα αναζωογονητικό μπανάκι και ήρθε η ώρα να πάρουμε το βραδυνό μας στην Τοσκάνη...ακριβώς απέναντι από το ξενοδοχείο,στα 27 βήματα όπως διαφημίζει,βρίσκεται υπέροχο εστιατόριο,ψιλοακριβούτσικο σε σχέση με τρατορία και οστερία,αλλά με υπέροχο κήπο μέσα στα λουλούδια και τα δέντρα...απίστευτη δροσιά έως ψυχρούλα η οποία είναι καλοδεχούμενη,είμαστε απίστευτα χαρούμενοι με αυτό που ζούμε,απολαμβάνουμε τη στιγμή,το γεύμα νοστιμότατο και το λευκό κρασί υπέροχο ακόμα και για εμένα που δεν πίνω κρασί...Κρέατα και τυριά από το γειτονικό Mugello και υπέροχη πανακόττα με βατόμουρα...ρουφάμε τις στιγμές κι αποκαμωμένοι γυρνάμε στο δωμάτιο όπου μας περιμένει ένας υπέροχος ύπνος...Τέλος της πρώτης ημέρας,όλα καλά!!!! Κάλλιστα!!!!

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    ΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΗ:ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ

    Πρωϊνό και είμαστε έτοιμοι για την πρώτη μας εξόρμηση στη Φλωρεντία...Από τη reception μας ενημερώνουν πως κάθε μία ώρα έχει λεωφορείο για την πόλη και μας αποτρέπει να πάμε με τη μηχανή λόγω κίνησης...Σήμερα έχουμε προγραμματίσει να πάμε στο περίφημο μουσείο Ufizzi.Αφήνουμε λοιπόν τη μηχανή στο ξενοδοχείο και πάμε με το λεωφορείο και καλύτερα,γιατί όντως η κίνηση είναι τρελλή...μιλούνια τουρίστες,κυρίως Αμερικανοί και ΓερμανοΟλλανδοί...όλη η πόλη ένα μουσείο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture 013 (medium).jpg 
Προβολές:	1405 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	231947

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Θυμάστε την πολεμική ταινία "Η γέφυρα του Άρνεμ";; Εεε αυτή εδώ είναι η γέφυρα του Άρνου,όπου Άρνος το ποτάμι που διατρέχει τη Φλωρεντία...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture 017 (medium).jpg 
Προβολές:	1397 
Μέγεθος:	74,7 KB 
ID:	231948

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Πόντε Βέκιο,ελληνιστί η παλιά γέφυρα,χρονολογούμενη από το 1354,στέγαζε μαγαζιά των κρεοπώληδων,αλλά ο Φερδινάρδος ο Α' έκρινε τη μυρωδιά μη αρεστή για τη βασιλική του μύτη και τους έδιωξε κι έτσι από τον 16ο αιώνα φιλοξενεί τα καταστήματα των αργυροχρυσοχόων.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture 019 (medium).jpg 
Προβολές:	1381 
Μέγεθος:	51,3 KB 
ID:	231949

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    162
    τι μόνο αυτό; κ άλλο κ άλλο
    george

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Το Ντουόμο,ο καθεδρικός της Φλωρεντίας με τον μεγαλοπρεπή τρούλο...χιλιάδες κόσμου σχηματίζουν ατελείωτες ουρές να μπούνε μέσα και κυρίως στο κωδωνοστάσιο για εναέρια θέα όλης της πόλης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture 030 (medium).jpg 
Προβολές:	1371 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	231950

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τankpad και σημάδια απο τον ήλιο. Τι συμβαίνει ?
    από giorgos wylde στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2010, 10:50
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:22
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 17:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF