Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 102

Θέμα: 8 χωρες, 7 μερες, 3200 χιλιομετρα

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Δεκα λεπτα μετα ερχεται ενα GS650. Βερμουδα και πουκαμισο ο Μιχαλακης, ειναι απο Βελιγραδι και παει κατα κει. Ο μικρος σπουδες LSE και Boconi, η μπεμπα του μπαμπα και εκεινος με σπαστο κρανος ακουει κηρυγμα για κανα μισαωρο . Περναει και η ωρα,ανταλλασουμε μειλ και ετοιμαζομαστε. Η γεφυρα ανοιγει και ολα θυμιζουν motogp με τους οδηγους να μπαινουν αλαφνιασμενοι στα οχηματα και γω αναμεσα να προσπαθω να ντυθω γρηγορα..Το περασαμε και αυτο.


    Σταματαω στο 1ο βενζιναδικο για νερο και για να ντυ8ω σωστα.Αντε λεω, ολα καλα περασαμε τα δυσκολα.Αμ δε! Μπαινω Βελιγραδι..Ω ναι!εθνικη οδος μεσα απο την πολη και ειναι magnifique! Μια λωριδα ανοικτη αντι για 3, η μπεμβε ειναι ετοιμη να παρει φωτια, οι δρομοι σαν Ελλαδας, οι οδηγοι επισης, εχω ξεσυνηθισει..Σκεφτομαι τι θα αντιμετωπισω κατω,οτι αυτο ειναι η αρχη και σιχτιριζω. Ειναι η στιγμη σαν οταν τα ξαναφτιαχνεις με την πρωην-αργεις λιγο αλλα με το χρονο θυμασαι τους λογους που χωρισες. Και σιχτιριζεις..


    Περναω το Βελιγραδι με τα πολλα και ευτυχως συναντω πιο νορμαλ εθνικη οδο. Κανω σταση και μαζι ενα πουλμαν με Ελληνες. Αρχιζω και μπαινω στο κλιμα..

    «Γιαννηηη, εδω εχει φαγητο, φερε και τα κοριτσια!!»

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Πανικος στο βενζιναδικο, οι Σερβοι τρεχουν να προλαβουν παραγγελιες. Την κανω με ελαφρα.Σε περιπου 1 ωρα ειμαι Νις και εδω ο δρομος του gps τελειωνει και ειμαι μονος μου( και με το χαρτη που ειχα φτιαξει). Βρισκω ενα σκουτερακι στο δρομο, λεω οτι ειμαι Ελληνας-οπως σε ολο μου το ταξιδι στη Σερβια- και τα παιδια με πηγαινουν στο κεντρο. Σταματαω σε μια σταση και ρωταω που πεφτει το ξενοδοχειο.Οι δρομοι δεν εχουν πινακιδες και ο χαρτης ειναι ουσιαστικα αχρηστος. Ερχονται 3-4 και προσπα8ω να συνεννοηθω.

    «Ηι!Do u speak English?”

    “Yes,yes”

    “Perfect! Can you tell me how to go to hotel Alexander?”

    “Yes, yes.. У Го десно па лево, а затим у наћи велики улицу У Го десно па лево, а затим у наћи велики улицу У Го десно па лево, а затим у наћи велики улицу..”



    Εχω μεινει παγωτο..


    “do u speak English?”

    “yes, yes! У Го десно па лево, а затим у наћи велики улицу У Го десно па лево, а затим у наћи велики улицу У Го десно па лево, а затим у наћи велики улицу..“

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Ειμαι ετοιμος να με πιασουν τα γελια..Τους ευχαριστω και φευγω για παρακατω, μηπως βρω καποιον να με βοηθησει. Κοβει το ματι μου μια μοτο σταθμευμενη(τη δευτερη απο τις 2 που ειδα στη Σερβια) και σταματαω με αλαρμ. Ενα παιδι εχει κατσει διπλα της και τον ρωτω αν ειναι δικη του. Ειναι ο Μαρκο’.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12072011289-s (489 x 700).jpg 
Προβολές:	590 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	232247

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Εδω ειναι που λεμε γαμω τα παιδια(Μαρκο αν το κανεις google translate τωρα, το προηγουμενο που ειπα ειναι καλο ). ). Χωρις να δει πινακιδες, προθυμοποιειται να με παει ο ιδιος μεχρι το ξενοδοχειο! Χωρις εκεινον θα εψαχνα καμια ωρα σιγουρα. Ο Μαρκο ειναι ζωφραφος και δουλευει σενα κομμωτηριο οπως μου λεει-προφανως οπως και στην Ελλαδα, ο καλλιτεχνης υπεραμειβεται...

    Χαμογελαει μολις ακουει οτι ειμαι Ελληνας και με καλει στο σπιτι του με την εγκυο γυναικα του για φαγητο..Δυστυχως ειμαι ολοκουραστος και δεν ακολουθω. Ισως καποια αλλη φορα.



    Νις


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_dsc0496-s (950 x 631).jpg 
Προβολές:	588 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	232248

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Στο hotel το φαγητο ειναι πολυ φθηνο. Ιδιωτικο παρκινγκ, ωραια ρεσεψιον και πολυ καλο σερβις. Το συστηνω ανεπιφυλακτα. Χαζευω καμια ταινια-εχει καμια 500αρια καναλια και την πεφτω ξερος.



    13/7 6η ημερα του ταξιδιου.


    Κανω μια βολτα το πρωι ως συνηθως. Ειμαι ολο και πιο κοντα στην Ελλαδα σκεφτομαι..Οι δρομοι, τα σπιτια, οι ανθρωποι θα μπορουσαν να ειναι καποιο μερος της.’


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00271 (700 x 525).jpg 
Προβολές:	583 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	232249

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    ‘Ετοιμαζω τα πραγματα, πρεπει να βαλω βενζινη. Σταματαω στο 1ο βενζιναδικο-δυστυχως. Παρολο που μου λεει οτι εχει ευρω, εγω παιρνω δηναρια και μαλιστα πολλα-καπου 25 ευρω. Σηκωνομαι και φευγω ελαφρα νευριασμενος και παιρνω το δρομο για.. Θεσσαλονικη’


    Ο δρομος μεχρι τα Σκοπια ομορφος, αλλα τρομερα επικινδυνος. Κατι σε Τεμπη αλλα χειροτερος. Μεχρι και καρο προσπερασα, φορτηγα που εχω δει σε ταινιες και αλλα παρομοια. Ειχα και τη μονη δυσκολη στιγμη- 2 φορτηγα μπροστα μου με 20, ενα απο τα λιγα ανοιγματα=ευκαιρια για προσπεραση, γεμιζω οσο μπορω τους καθρεφτες του μπροστινου μου, και στα μισα της προσπερασης,τον βλεπω να ερχεται καταπανω μου. Βυθιζω το ΒΜW και τη γλιτωνω, περισσοτερο ευκολα απο οσο πιστευα-τα φρενα αξιζουν και το τελευταιο ευρω. Του ριχνω 2 μουτζες και σιχτιριζω.



    Συνορα με Σκοπια. Πανικος και γω περιμενω περιπου 40’ στον ηλιο. Ακουω εξατμισεις..Γυρναω και βλεπω ενα Βαραντερο. Ειμαι σιγουρος οτι ειναι Ελληνας. Ο Γρηγορης, αποτελεσε την παρεα μου μεχρι και την Ελλαδα. Ως σαν να ταξιδευαμε μαζι καιρο, περασαμε τα Σκοπια χωρις να το καταλαβω. Δυστυχως ξεχασαμε να βαλουμε βενζινη-νομιζω 1,1..Οι Σκοπιανοι ηταν και οι μοναδικοι που μου ζητησαν πρασινη καρτα. Φιλοξενοι και ευδιαθετοι, μου ψελλισαν οσες ελληνικες λεξεις ηξεραν και με ρωτουσαν για το ταξιδι.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Τα Σκοπια εχουν παραδοξως πολυ καλυτερη διαδρομη απο τη Σερβια. Κλασεις ανωτερη η ασφαλτος, 2 λωριδες με διαζωμα σχεδον παντα, τουνελ και στο δεξι σου χερι ποταμι.


    Φτανουμε συνορα..Παραξενη η αισθηση, δυσκολα ξεχνιεται. Εχουν περασει καπου 5 μηνες και 2600 χιλιομετρα. Χαμογελο διαρκειας, ο Γρηγορης σφιγγει τη γροθια του.Καθομαστε στα συνορα για..φραπε. Ανταλλασουμε τηλεφωνα και λεμε καλη ανταμωση.



    Ο δρομος για Θεσσαλονικη οχι ιδιαιτερως καλος. Κατευθυνομαι για Πυλαια και οικογενειακους φιλους, τελευταια διαμονη του ταξιδιου μου. Η φιλοξενια αποστομωτικη. Βραδινο στην Ταβερνα του Σωτηρη οπου παραγγελνω αρνι και σουτζουκακια. Αψογα ολα.’



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00272 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	589 
Μέγεθος:	83,0 KB 
ID:	232250

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    ‘Ειμαι Ελλαδα αλλα δεν το χω πολυκαταλαβει. Σκεφτομαι το ταξιδι-περασε πιο ευκολα απο οσο πιστευα, τα χιλιομετρα το ιδιο. Ειχε βεβαια τις στιγμες του, αλλα πιο ταξιδι με μηχανη δεν εχει..


    Ξυπναω πρωι και μετα τη βολτα, ετοιμαζομαι για κατω. 40αριζει οποτε δε με παιρνει να το αργοπορω. Μπουγατσα και αλλα καλουδια απο την κυρια Κατερινα και ξεκιναω.’




    Ο δρομος μετα την Κατερινη νομιζω-αν εξαιρεσουμε τα Τεμπη- ειναι ο καλυτερος σε ολο το ταξιδι. Μακραν..Τα διοδια αντικαθιστουν τις στασεις και τα χιλιομετρα περνουν γρηγορα. Λιγο εξω απο Αθηνα αναγκαζομαι να σταματησω για βενζινη. Εκει συναντω τον Μπορις και τη Σβετλανα απο τη Σερβια. Πιανουμε κουβεντα, ανταλλασω τα δηναρια μου και με ακολουθουν μεχρι την εξοδο για Αττικη οδο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14072011291 (700 x 525).jpg 
Προβολές:	585 
Μέγεθος:	93,4 KB 
ID:	232251

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Φτανω σπιτι..Η μανα μου με χαμογελο μεχρι τα αυτια,ζηταει φωτογραφια με τη μηχανη..Ε ρε που φτασαμε!!



    Ποσα μυγακια να ειναι αραγε..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14072011294 (645 x 484).jpg 
Προβολές:	582 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	232252

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Αν θα το ξαναεκανα? Ισως οχι. Ο γυρισμος ειναι ηδη προγραμματισμενος απο Ιταλια. Νομιζω οτι ειδα οσα χρειαζομουν για ενα τετοιο ταξιδι, που στηριζεται περισσοτερο στον προορισμο παρα στους ενδιαμεσους τοπους. Αλλωστε μια μερα για καθε χωρα δεν ειναι αρκετη επ ουδενι.


    Πολλες εικονες στο μυαλο μου. Αν με ρωτησεις τι κερδισα σαυτο το ταξιδι θα πω εμπειριες. Οσο περισσοτερο ταξιδευεις, οσο περισσοτερο μιλας και επικοινωνεις με αλλους ανθρωπους, ξενους,αλλοθρησκους, ανθρωπους που νομιζεις οτι εχεις σημαντικες διαφορες μαζι τους, συνειδητοποιεις ποσο ιδιοι ειμαστε, ποσο μικρες ειναι αυτες οι διαφορες, ποσο ευκολα μπορεις να κανεις φιλο εναν Σερβο , εναν Σκοπιανο, εναν Ουγγρο. Τι κιαν μιλαμε αλλη γλωσσα, τι κιαν πιστευουμε σε αλλο Θεο, εμεις οριζουμε τα ορια του ευατου μας, το πως αντιμετωπιζουμε και βλεπουμε τους γυρω μας. Σε ολο σχεδον το ταξιδι μιλησα ελαχιστα αγγλικα και ομως συνεννοηθηκα. Σεβασμος και καλη διαθεση να υπαρχει και ολα ειναι εφικτα.


    Υπαρχουν παρα πολλοι λογοι για να σταματησεις να ταξιδευεις πανω σε μια μηχανη. Οι περισσοτεροι ομως δεν αξιζουν προσοχης- χανονται,εγκαταλειπουν το κεφαλι μας με το που δουμε τον ευατο μας στο τελος ενος τετοιου ταξιδιου, με το που ακουσουμε τον πρωτο ηχο κατω απ τα ποδια μας στην αρχη του.

    Καλες βολτες σε ολους μας..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_dsc0152-s (720 x 478).jpg 
Προβολές:	581 
Μέγεθος:	98,1 KB 
ID:	232253

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Αψογος και οι φωτογραφιες γ@ματες!!! Να εισαι καλα να κανεις παντα ταξιδια !

    και κατι ακομη...θελω να κατεβω απο Αυστρια Σλοβενια,Σερβια, Σκοπια και δε συμμαζευεται προς Θεσσαλονικη ειναι ενταξει ρε φιλε..ή.... γιατι ακουω κατι μ@λακιες απο διαφορους και οσο να ειναι με προβληματιζουν στα καλα καθουμενα ενω εδω μεσα στο forum κανενας δεν εχει αντιμετωπιση ιδιαιτερο προβλημα.Ευχαριστω.

  12. #72
    Ωραιος...


    Motoadv.gr- The Best Motorcycle Travel Blog

  13. #73
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Give me fuel, Give me fire

  14. #74
    Μπραβο ρε man...διαβαζοντας θυμηθηκα το πως ενιωθα οταν ταξιδευα πιτσιρικας...
    Καλη πενα-ωραιες φωτο..
    Να'σαι καλα

  15. #75
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Ωραίες φωτό! Και στα επόμενα!
    "Qu ils mangent de la brioche"

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 17.117 χιλιόμετρα σε 7 μέρες !!
    από menos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2012, 15:34
  2. Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2010, 05:36
  3. Αθηνα - Wroclaw. 10 μερες, 4000 km, 4 χωρες.
    από Ταξιδευτής στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 13:50
  4. 1250χλμ σε 2 μέρες
    από THEOD στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2004, 09:35
  5. Θεμα: Ποσα Χιλιομετρα ΕΧετε Κανει??
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF