Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: προβλημα με τα xenon

  1. #1

    Exclamation προβλημα με τα xenon

    καλησπερα σε ολους .......

    ειμαι κατοχος ενος hornet 600 2008 .οταν το ειχα αγορασει τοποθετησα και ενα συστημα xenon που δυστυχως δεν γνωριζα και γι αυτο πληρωσα 170 €.
    ωστοσο τον τελευταιο καιρο μου εχει παρουσιασει το εξης προβλημα:γυρναω το διακοπτη και αναβει ταυτοχρονα το φως οταν ξεκινησω και ειτε πεσω σε λακουβα ειτε περασουν 2 λεπτα ,σκοταδι!!μονο στην μεσαια σκαλa γινεται αυτο.η μεγαλη σκαλα , οι ψειρες καθως και ολα τα υπολοιπα της μοτοσικλετας λειτουργουν κανονικα.αν σταματησω , σβησω κ ξανα αναψω αναβει και παλι απο την αρχη. δωστε μου τα δικα σας φωτα γιατι τα δικα μου υπολειτουργουν.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    λάμπα (το πιθανότερο)

    αλλά τι τα θελες τα γαμώξένον?

  3. #3
    διακοπτης, αυτο που ειναι στο δεξι σου χερι κ εχει το κουμπι κιλ σουιτς, απο την εγγυηση αλλαζεται ολοκληρο.


    Κανε ενα πειραμα, οταν γυρισεις την μιζα κ βλεπεις οτι δεν αναβει η μεσαια λαμπα, πατα την μιζα ξανα κ ξανα (την ωρα που ειναι αναμμενο το μηχανακι και διακεκομμενα, οχι πολυ ωρα κ ζοριζεις την μπαταρια), θα δεις οτι θα αναβει κανονικα.

  4. #4
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MG-KTiNoS
    τι τα θελες τα γαμώξένον?
    Εχμ... δυνατότερα φώτα?

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Εχμ... δυνατότερα φώτα?
    απο καμια αποψη δεν ειναι δυνατοτερα αλλα ουτε και σωστη η δεσμη τους, κατι ασχετοι τα βαζουν για να φαινονται ποιο... μαγκες. Δεν εξυπηρετουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα.

  6. #6
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Θα συμφωνήσω πως η δέσμη τους δεν είναι ιδιαίτερα σωστή.

    Χρησιμοποιώ xenon καθώς κάνω ταξίδια πολύ συχνά και έχω δεί τεράστιες διαφορές στην ορατότητα τη νύχτα..

    Δέν αγοράσαμε όλοι xenon γιατί ήταν πιο όμορφα, η επειδή μπορείς να πουλήσεις μούρη... προσωπικά, μου έχουν κάνει την νυχτερινή οδήγηση.. παιχνιδάκι.

    Το "ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ" δεν ισχύει..

  7. #7
    Το οτι κανει τους ανακλαστηρες του δρομου (στις μπαριερες ή κ πινακιδες) να φωσφοριζουν δεν σημαινει οτι ειναι κ καλα... Μια γατα στον δρομο την βλεπεις πολυ πιο δυσκολα, για βροχη ή ομιχλη δεν συζηταμε βεβαια...

  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Το οτι κανει τους ανακλαστηρες του δρομου (στις μπαριερες ή κ πινακιδες) να φωσφοριζουν δεν σημαινει οτι ειναι κ καλα...
    Συμφωνώ και πάλι πως έχουν ενα θέμα με την δέσμη... παραμένουν όμως δυνατότερα στην ένταση απο τις απλές λάμπες.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Μια γατα στον δρομο την βλεπεις πολυ πιο δυσκολα, για βροχη ή ομιχλη δεν συζηταμε βεβαια...
    Όταν (και αν) μου τύχει γάτα στο δρόμο θα μπορέσω να δώσω απάντηση.
    Στους βρεγμένους δρόμους, η αλλιώς, στην βροχή, έχουν σημαντική διαφορά, τουλάχιστον σε μένα... βλέπω καλύτερα, με βλέπουν καλύτερα.
    Όσο για την ομίχλη και ιδιαίτερα σε βραδυνή οδήγηση... τα xenon είναι απολύτως ακατάλληλα.

  9. #9
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Ισχύει όμως το ότι συνήθως τυφλώνουν όλους τους υπόλοιπους!
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  10. #10
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Ισχύει... γι'αυτο και απαγορεύεται η τοποθέτηση τους στα αυτοκίνητα, παρα μόνο αν είναι για εκτός δρόμου, εκει που δεν στραβώνουν δηλαδή άλλους οδηγούς.. παρα ταύτα στις μηχανές δεν ισχύει ιδιαίτερα αυτός ο κανόνας, καθώς πρέπει πάντα να φαίνονται..

    Γερμανία, Αυστρία, Σλοβακία, Τσεχία έχω σταματήσει σε μπόλικα μπλόκα και οι αστυνομικοί μου είπαν πως για τις μηχανές δεν υπάρχει πρόβλημα για τον λόγο που προανέφερα.

    Οτι στραβώνει μερικές φορές οδηγούς παραμένει ενα πρόβλημα αλλά μόνο την νύχτα...

    Οσο εγωιστικό ακούγεται, καλύτερα να τους στραβώνω που και που, παρά να μου έρθουν απο το πουθενά (π.χ σε αλλαγή λωρίδας) και να με "φιλήσουν"... τα xenon κατα την προσωπική μου άποψη, καταργούν το "ουπς, δεν σε είδα"..

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Το εχω παθει στην δικια μου αυτο. Το προβλημα θα λυθει αν ανοιξεις το δεξι διακοπτη και καθαρισεις τις επαφες. Μετα ριξε και λιγο spray επαφων και εισαι κομπλε. Δεν θελει ουτε αλλαγμα ουτε τιποτα.
    Ειχα ρωτησει σε ξενο φορουμ και μου το ειπαν. Εχει συμβει σε αρκετους.

    Παντως σχετικα με τα xenon, επειδη ειχα κι εγω, καποια στιγμη μου κανανε διαφορα περιεργα.. Πανω απο ορισμενα rpm, μου καιγανε την ασφαλεια που εχει το κοντερ.. Και δεν εβλεπα τπτ... Αμα οδηγουσα με λιγοτερες απο 5000rpm δεν καιγοταν..
    Τα πεταξα και ησυχασα!

  12. #12
    Σωστος, δεν θελει αλλαγμα, ουτε εγω το αλλαξα το συστημα αλλα αν ειναι στην εγγυηση ας το αλλαξει

  13. #13
    Παντως τα επιχειρηματα απο ατομα που εβαλαν τα μπλε λαμπιονια ειναι φοβερα, αφου θελεις να σε βλεπουν εχε την μεγαλη λαμπα αναμενη παντα κ εισαι αρχηγος.
    Εμενα παντως δεν μ αρεσει να κανω βολτα κ να φτερνιζεται η μανα μου

  14. #14
    Φίλε έχω το cb-1 του 90. Πόσο θα μου πάει να του βάλω xenon????
    Min Peis Tipota........

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Όσοι λένε ότι τα xenon δεν είναι ισχυρότερες πηγές φωτός, επικοινωνούν με τον πλανήτη, ή μπα?
    Τη νύχτα μέρα κάνουν και όλα τα άλλα σχόλια είναι χειρότερα από spam, είναι απλά λάθος.
    Αλλά για να λέμε και τα σύκα σύκα, γκαβώνουν το σύμπαν.
    Παράνομα δεν ξέρω, επικίνδυνα ίσως, φωτεινότερα όλων των υπολοίπων ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ.
    Και δεν πολυσυμφωνώ με την άποψη όσων τα έχουν : "καλύτερα να τους τυφλώνω παρά να μη με δουν""
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με τα xenon
    από maikon στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2011, 06:54
  2. Πρόβλημα με τα xenon
    από tazakos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2008, 14:18
  3. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα pm's;
    από McGyver στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2005, 16:54
  4. Προβλημα με τα "μανηταρια"μου!!!
    από GTZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2005, 21:33
  5. Προβλημα με τα ΖΧ10
    από ireneepi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2004, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF